Katalog twórców
Wojciech Michalski
Solec Kujawski

Wojciech Michalski

Mam nadzieję, ze moje zdjęcia wam się spodobają i znajdą się w galerii. Niepozowane i nieobrabiane w żaden sposób, oprócz konwersji w aparacie do JPEG – pisze do nas Wojciech Michalski. Jedne zdjęcia p. Michalskiego podobają nam się bardziej, inne – mniej. To oczywiste, że przy pierwszym zetknięciu z dziełem wystawionym w galerii sztuki zwracamy uwagę na te obrazy, które nam się podobają, lub tylko nas zaciekawiły. Ale to zaledwie początek naszego kontaktu z fotografią, a przez to z autorem. Z czasem nie najważniejsza dla nas jest anegdota zawarta w ujęciu, a jego forma, która świadczy o umiejętnościach artystycznych autora.

  1. Michalski jest uważnym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości, o wyraźnym zacięciu reporterskim, co potwierdza fotografia starszych pań, odpoczywających na ławce w Toruniu, a także zmierzchowe letnie zdjęcie rówieśników puszczających kaczki nad Wisłą. Te są niepozowane. W. Michalski lubi zdjęcia zmierzchowe – o tej porze nawet szary dzień staje się barwny. Interesuje go portret. Nie pozują tylko dzieci, w wieku do dwóch lat. Dobrze ujęta w ostrym zbliżeniu jest piękna, naturalna rudowłosa w barwnej czapce, w przeciwieństwie do portretu dziewczyny na ławce, przyglądającej się jakiemuś robalowi na oparciu. Pomysł jest dobry, ale ujęcie sztywne, z wyolbrzymionym, ostro oświetlonym kolanem, na którym opiera się niewielka damska główka. Banalny, nieustannie powtarzany w pewnym wieku, jest portret rówieśnika zaciągającego się papierosem.

Natura nie pozuje, jest i czeka na uważnego obserwatora. Jednego dnia mogą to być dobre krajobrazy, jak nr 3527 czy 9108, innym razem mydlane barwy, jak w zdjęciach nr 7898, 8056. W. Michalski nie fotografuje architektury w nowatorski, odkrywczy sposób. Jego zdjęcia to anegdoty o fragmentach budowli, a nie pochwała kompozycji innego człowieka – architekta. Fotografowanie, jako wykonanie zadania na temat, zgubiło już niejednego amatora w początkach samodzielnej drogi.

Dzieje się tak dlatego, że autor i wielu młodych ludzi ufa instrukcji obsługi swego aparatu fotograficznego i hasłom reklamowym w stylu: Twoja kamera zrobi wszystko za ciebie. Dlaczego miliony i miliardy zdjęć zalegają naszego szuflady? Są przeciętne, zarówno w formie, jak i treści. Hasła reklamowe przeciętność podnoszą do rangi oryginalności, a nawet sztuki. Producentów interesuje przeciętny klient – masowy odbiorca większości seryjnie wytwarzanych produktów. Ujęcie zapisane na karcie w nieobrobionym formacie JPEG jest zaledwie odpowiednikiem negatywu analogowego – powinno się je wręcz nazywać negatywem cyfrowym, mimo tego, że na ekranie wyświetla się jako pozytyw o uśrednionych barwach – za każdym razem z wyraźną dominantą barwną. Dominanta barwna nie zawsze nam odpowiada, zwłaszcza gdy róże mają kolor barchanowy. Barwa powinna mieć swoje uzasadnienie, zarówno do treści, jak i formy zdjęcia. Walor podpowiada, zarówno harmonią barwną, jak i kontrastem. Zdjęcie o kadrze pochylonym w lewo i prawo, należy ustawić, aby kompozycja miała uzasadniony fundament, choćby było to pochylenie 1 – 2 %.

Wojciech Michalski ufa swojej umiejętności patrzenia na świat. Ważne jest pytanie: Dlaczego robię takie, a nie inne zdjęcia? Tematyka jest istotna, ale fotograf pokazuje swoje umiejętności poprzez własną formę – a nie technologię producenta jego aparatu fotograficznego. Jak to zrobić? Na wiele sposób – dzieła wybitnych fotografów czekają w bibliotekach, także internetowych. Talent to zaledwie kilka procent na początek – na drodze do samodzielnego sukcesu.

Stanisław Jasiński

12.11.2008r.

Dodaj komentarz