Katalog twórców
Sara Widlińska
Toruń

Sara Widlińska

Sara Widlińska ma 16 lat. Po liceum – oświadcza w mailu – mam zamiar iść na studia fotograficzne. Do tego czasu mogę szlifować i kształcić swój warsztat oraz zgłębiać wiedzę dotyczącą fotografii. Przesłała do IGAFA 13 zdjęć, z których tylko jedno – nr 53528 – wydaje się być fotograficznym banałem. Zbyt przypomina zdjęcia wykonywane w zakładach rzemieślniczych w czasach, których nie mogła poznać, gdyż nie było Jej wtedy na świecie. Być może stylizacja na fotografię z albumu rodzinnego była zamiarem Sary, ale wykonanie jest nie najlepsze i potrzebne byłaby szersza wiedza o historii fotografii, którą dopiero zamierza poznać oraz seria studyjnych zdjęć z tą samą modelką. Znacznie ciekawszy jest portret w nr 11 – profil dziewczyny przy zakurzonym, pokrytym pajęczynami oknie, dającym rozproszone światło… W pozostałych fotografiach wyraźna jest artystyczna kreacja grupy rówieśników. Dotyczy ona zarówno barwnych ubrań dziewcząt, jak i środków – przedmiotów, służących przetworzeniom otoczenia portretowanych osób. Nie są to „klasyczne” rekwizyty, ale próby ubarwienia otoczenia: zarówno przy pomocy dwóch ćwiartek arbuza, jak i kolorowych balonów. Towarzyszą im próby penetrowania optyki fotograficznej, np. ujęć obiektywem szerokokątnym czy zdjęcia z żabiej perspektywy, zdjęcia rówieśników w ruchu, niemal w locie.

Sara Widlińska poszukuje znaczenia barwy w fotografii cyfrowej. To ciekawe intuicje, jednakże do pełni sukcesów konieczna jest wiedza technologiczna, której nie odnajduję na prezentowanych fotografiach. To też nie jest zarzut wobec 16-letniej autorki. Ale niezbędna jest wiedza – koniecznie trzeba poznać nieco alchemii fotografii cyfrowej… Np.: wszystkie jej zdjęcia nie mają właściwego balansu bieli. Dziewczyna z arbuzem ubrana jest w podkoszulkę – najpewniej zieloną, a nie niebiesko-zieloną, jak na zdjęciach. Raz zieleń traw, innym razem kolor arbuza zabarwia jej twarz. Za udany pomysł uznałbym podniesienie kontrastu zdjęcia nr 05, za mniej udany – zaniebieszczenie muru bulwaru przy ujęciu nr 06. Ten murek przez Nataszę Piskorską, artystkę znakomicie pastiszującą grafitti, został przemalowany na szaro podczas odnawiania jej pracy poświęconej filmowi Rejs Marka Piwowskiego. Przebarwiony na czerwono jest portret kolegi nr 09 oraz 12, gdzie twarz ma wręcz kolor nieświeżej wątroby – to efekt fotografowania światłem odbitym od ceglastych murów miejskich przy zachodzie słońca. Zdjęcie nr 10 jest niedoświetlone o pół przysłony – 0, 5 EV.

Sara Widlińska ma zapał, ciekawe intuicje, dobre pomysły, ciekawe modelki i modeli oraz typowe dla początkujących fotografów trudności technologiczne. Mam nadzieję, że je pokona i przetrwa w niej zamiar studiowania fotografii na wyższej uczelni, czego jej życzę.

Stanisław Jasiński