Katalog twórców
Renata Ciechańska

Renata Ciechańska

Typ aparatu fotograficznego, jakiego używa Renata Ciechańska, obojętnie czy będzie to Canon Powershot S3, czy też Nikon D90, nie daje żadnej gwarancji otrzymania artystycznych zdjęć. Warto oczywiście starać się o posiadanie jak najbardziej wszechstronnej technologicznie kamery fotograficznej, zaopatrzonej w przynajmniej jeden dobry, jasny obiektyw o minimalnym otworze przysłony co najmniej 4,0. Niemniej zdarzało mi się nie raz oglądać doskonałe ujęcia wykonane prostym kompaktem. Nie tak ważna jest tematyka zdjęć, jak to, w jaki sposób autor użył swojego narzędzia, ”elektronicznego pędzla”, jakim jest aparat, do przekazania innym swojego widzenia świata. Zdjęcia Wenecji wykonane przez Renatę stanowią taką próbę pokazania wielkości magicznego śródziemnomorskiego miasta poprzez migawkowe ujęcia: wstęgi masztów jachtów w porcie, tysięcy dębowych pali, na których spoczywają solidne kamienice, pałace i świątynie, pni twardych jak stal, gdyż nasyconych przez stulecia słoną wodą, uroczych, małych kafejek przy kanałach, odpoczywającego młodego, wytatuowanego gondoliera z komórką przy uchu.

Zdjęcia Renaty Ciechańskiej to z jednej strony fotografia krajoznawcza, z drugiej urokliwe próby portretowe. Do najlepszych w zestawie należy portret Ewy w Wenecji z gołębiem na ramieniu, tym utrapieniem służb sanitarnych miasta. Interesująca jest próba portretowa zatytułowana Kwiecień, gdzie celowo została wydobyta „na światło” figurka dziewczynki, natomiast wytłumione tło. Kapelusze u autorki pojawiają się aż w 3 zdjęciach, prawidłowo naświetlony jest kapelusz gondoliera, pozostałe są prześwietlone tak, że rażą białe puste plamy na stronie wystawionej na słońce.

Autorka widzi fotografię „tematycznie”, wydaje się, że bardziej niż forma ważna jest dla niej anegdota zawarta w zdjęciu. Tak reporterskie podejście do fotografii wymaga jednak przynajmniej poprawnego odwzorowania świateł i cieni. Światła w większości zdjęć Renaty są nieoświetlone, ale tak zwykle jest, gdy używa się programu pełnej automatyki AUTO stojąc w cieniu i wykonuje się jedno ujęcie, bez braketingu. Statek turystyczny kołysze się w zatoce, ale dobrze by było, gdyby autorka w komputerze ustabilizowała linie płaszczyzn poziomych i pionowych, gdyż inaczej będziemy przypuszczać, że oprócz krzywej wieży w Pizie i Toruniu, jest jeszcze krzywa wieża w Wenecji. Zdjęcia Renaty Ciechańskiej są sympatyczne, ale – trzeba poświecić nieco więcej czasu na solidne zapoznanie się z jednym z programów komputerowej obróbki zdjęć. A poza tym – dużo fotografować i krytycznie patrzeć na sugestie producentów, którzy próbują nam wmówić, że „wystarczy nacisnąć spust migawki, aparat resztę zrobi za ciebie”. Aparat nic sam nie może, wszystko może fotograf – jeśli w pełni świadomie posługuje się doskonałymi narzędziami, jakie na progu XXI wieku dała nam technologia cyfrowa.

Stanisław Jasiński
14.05.2009r.

Galerie autora