Katalog twórców
Monika Owsińska
Bydgoszcz

Monika Owsińska

Monika Owsińska jest absolwentką Instytutu Edukacji Muzycznej w Bydgoszczy, animatorką kultury, instruktorką terapii zajęciowej. Jej pasją jest wędrowanie i większość zdjęć nadesłanych do IGAFA nazwać należy fotografiami z dziennika podróży po Polsce. Zdjęcia wykonane zostały w Bieszczadach (Bieszczadzki wilk, Owoc żywota twojego – wieszak, Kraina węgla drzewnego), najprawdopodobniej w okolicy Wołosatego (Nasza wspólna droga), nad morzem ( Z nutą cienia, Pozapozy), Kiedyś w Kruszwicy, a także w mieszkaniu i z okna mieszkania (Nastrolove, Moje osiedle) pani Moniki. Jak sama pisze: Nie są to zdjęcia typowo artystyczne, staram się uchwycić to, co w danej chwili mnie intryguje, to, czego mogę więcej nie spotkać. (…) Fotografie najbardziej lubię mieć przy sobie, pod ręką, w albumie.
 

Podobne deklaracje słyszę coraz częściej od młodych ludzi od kilku lat. Fotografią artystyczną zajmuję się od kilku dziesięcioleci i nie umiałbym jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: Jakiego typu fotografie są zdjęciami typowo artystycznymi? Oczywiście, intuicyjnie rozumiem sens słów pani Moniki i ta łamigłówka semantyczna jest bardzo istotna dla ukazania pewnych procesów, jakie zachodzą w świadomości współczesnego użytkownika cyfrowych aparatów fotograficznych. Dlatego warto tym zmianom poświęcić parę zdań komentarza:

Współczesne aparaty cyfrowe są narzędziami wysoce zautomatyzowanymi. Wystarczy ustawić posiadany aparat na funkcję AUTO, która jest w każdym z nich, nacisnąć spust migawki a efekt będzie zadowalający. Najczęściej otrzymamy fotografię prawie poprawną technicznie oraz prawie poprawnie skomponowaną. Zdjęcie takie możemy uznać za typową fotografię cyfrową. Takich zdjęć powstaje w każdej sekundzie mniej więcej milion na całym świecie, gdyż nawet wtedy kiedy my śpimy, na drugiej półkuli jest dzień i seriami terkoczą migawki aparatów fotograficznych. Od mniej więcej stulecia stanowią one 99,99% wszystkich obrazów fotograficznych. Francuski historyk i estetyk fotografii profesor François Soulages ten typ fotografii nazywa: 1.- fotografią rodzinną, 2.- nie-sztuką fotografii, 3.- obrazami spoza sztuki fotografii. Wykazuje on również, że obrazy takie trafiają do obszaru sztuki fotografii wtedy, gdy artysta fotografii potrafi je wykorzystać w procesie twórczym. Współcześnie (na szczęście!) nie ma jednej, jedynej estetyki fotografii, można mówić o wielu estetykach fotografii, które współistnieją jednocześnie obok siebie. Nie da się więc w 2014 r. podać jakiejkolwiek definicji typowej fotografii artystycznej. Ale też Soulages wiele miejsca w swojej Estetyce fotografii poświęca opisowi związków między sztuką fotografii a zdjęciami, które jego zdaniem są spoza jej obszaru. Idąc za jego myślą, można by zdanie pani Moniki sformułować nieco inaczej: Nie są to zdjęcia wykonywane z myślą o jakimkolwiek rozpoznawalnym stylu artystycznym (estetyce fotografii), staram się uchwycić to, co w danej chwili mnie intryguje, to, czego mogę więcej nie spotkać. W istocie Pani Monika otwarcie przyznaje się do tego, że temat zdjęcia (to, co mnie intryguje, to, czego więcej mogę nie spotkać) decyduje o naciśnięciu spustu migawki, a nie poszukiwanie obrazu fotograficznego, który byłby poszukiwaniem adekwatnej formy do przedstawianych ważnych dla niej treści.
 

Te obrazy tworzą na wpół intymny dziennik podróżny, nie rozstaje się z nimi w albumie. Cyfrowy aparat fotograficzny doskonale pełni funkcję szkicownika. Jednakże nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy Monika Owsińska nie używa, świadomie lub intuicyjnie, jakiegoś stylu fotografowania, nawet jeśliby była to tzw. estetyka błędów. Bardziej zaawansowani amatorzy fotografii natychmiast mogliby jej wytknąć kilka większych lub mniejszych uchybień, wynikających z braku głębszego rozpoznania możliwości jej aparatu cyfrowego. Jednakże w niektórych zdjęciach Moniki Owsińskiej jest coś, co moglibyśmy nazwać poszukiwaniem formy obrazu fotograficznego. Są to zdjęcia: Z nutą cienia, Pozapozy, bardzo dobry Totalśmietnik. Pani Monika jest przecież absolwentką Instytutu Edukacji Muzycznej i zapewne tam poznała kilka historycznych i współczesnych estetyk. Każdy z nas jest istotą estetyczną i etyczną, szczególnie wtedy, gdy gorąco temu zaprzecza, jakoby takim był. Dlatego też serdecznie witamy Monikę Owsińską w gronie uczestników naszej galerii IGAFA i życzymy wielu dalszych sukcesów w fotografowaniu – zachwycaniu się światem.

 

Stanisław Jasiński
20.10.2014 r.