Katalog twórców
Artur Kurek
Toruń

Artur Kurek

Przy pobieżnym oglądzie otoczenia, np. przez przednią szybę samochodu w czasie jazdy, krajobraz odbieramy jako niezborną mieszaninę form i barw. Najczęściej jest to odbiór niezbyt refleksyjny, gdyż nasza uwaga skupiona jest na obserwacji szosy oraz innych pojazdów, a nie obrazów poza nimi, z lewej i prawej strony. Artur Kurek zaproponował nam inny rodzaj patrzenia na otaczający świat. Zanim nacisnął spust migawki swojego aparatu fotograficznego, długo przyglądał się formom i barwom pejzażu Torunia i jego okolic. Duże znaczenie dla całości zestawu ma kilka zdjęć ogrodu – artystycznego wytworu rąk ludzkich, który współbrzmiewa z naturą. Dobrze byłoby, gdybyśmy wreszcie zaczęli tak patrzeć na polski krajobraz kulturowy. Pejzaże Artura Kurka przynoszą rozległe skojarzenia muzyczne, świat postrzegany jest w nich jako rytm, proporcja, powtarzalność kadencji naturalnych form, swego rodzaju naturalne i zarazem fotogeniczne rondo. Tytuł „Bliżej natury” w pełni odpowiada wartości przesłanego cyklu.
Współczesne programy obróbki cyfrowej fotograficznej czasem nieco podstępnie zachęcają do „poprawiania” rzeczywistości. Zdjęcia A. Kurka wolne są od takiej maniery, autor skupił się na precyzyjnym oddaniu urody fotografowanych przestrzeni, przede wszystkim na oddaniu „wewnętrznego światła natury” na fotografii.
Może powinien bardziej uważać na niewielkie pochylenia linii horyzontu raz to w lewą, innym razem prawą stronę. To drobiazg, ale prace A. Kurka są pochwałą urody naturalnych małych form, które pozwalają sfotografować słoneczne rozległe przestrzenie.

Stanisław Jasiński
14.03.2008r.

Galerie autora

Dodaj komentarz