Katalog twórców
Antonina Fryś
Toruń

Antonina Fryś

Antonina Fryś ma 14 lat, chodzi do II klasy gimnazjum i fotografuje od niespełna roku. Zaczynała od prostego, ale niezawodnego kompaktu. Dotychczas nie uczestniczyła w zajęciach z fotografii, gdyż w programach polskich szkół nie jest ujęty podstawowy przynajmniej kurs fotografii. To wielka szkoda czyniona polskim uczniom, nie tylko tak zdolnym jak Antonina. Język fotografii jest dzisiaj drugim naszym językiem – odmiennym od mówionego. Obrazy fotograficzne otaczają nas zewsząd.

 Gdy się ma lat kilkanaście inaczej patrzy się na świat, niż później, w tak zwanym wieku dojrzałym. Właśnie dlatego tak interesują nas zdjęcia wrażliwej nastolatki. Antonina pokazuje nam swoje relacje z najbliższym otoczeniem i swój sposób patrzenia na świat. W jej zestawie są ciepłe zdjęcia rodzinne, niebanalny czarno – biały portret uśmiechniętej koleżanki. Starszy pan dobrze komponuje się z dzieciątkiem puszczającym bańki mydlane, w jego okularach pozostał też „na zawsze” portret fotografującej ich Antoniny. Warto podkreślić ciekawą kompozycję jej zdjęć, zarówno gdy są to drzewa, jak i kaczki. Na szczególną uwagę zasługują „fragmenty” rzeczywistości świadomie przez nią zarejestrowane: detal osiedlowego boiska, kolano, usta, nawet nogi na stole. Te zainteresowania formą fotografii, a nie anegdotą zapisaną na zdjęciu, mogą wskazywać początek samodzielnych poszukiwań artystycznych.

Portret jest trudną sztuką. Obok celnych ujęć takich jak obraz DSCF2292 nie umieściłbym w jednym zestawie obrazu DSCF1856. Czasem zdarza się, że portretowana osoba odchodzi „w głąb siebie”. Taki typ portretu jest wtedy najczęściej „bezkontaktowy”. W portrecie ważny jest wyraz oczu. Obraz przychodzi do nas dzięki umiejętności widzenia. Jeśli mamy do wyboru dwa portrety tej samej osoby, wybieramy jeden do zestawu autorskiego.

Stanisław Jasiński
25.02.2009r.

Dodaj komentarz