Katalog twórców
Andżelika Jesiołowska
Toruń

Andżelika Jesiołowska

 

Zachody słońca dla kogoś są banalnym motywem – ja mam „bzika” na ich punkcie – tak o swoich zdjęciach pisze Andżelika Jesiołowska. Witamy w gronie fotografów pozytywnie zbzikowanych! Dodam, że z innymi typami fotografów rozmawia się trudniej, choć latami ciążą im na szyi aparaty fotograficzne, z możliwie jak najdłuższym teleobiektywem. Cóż bowiem z tego, że ktoś kiedyś zachód słońca nazwał banalnym motywem? Być może naoglądał się wielu niedobrych zdjęć zachodów słońca. Każde zdjęcie może okazać się dobre, lub nie-dobre, a słońce i tak zajdzie dzisiaj, jutro i pojutrze… I każdy z nas będzie malowniczy zachód słońca fotografował! Nie zawsze jest to fascynujący spektakl zmieniających się, intensywnych barw, zwłaszcza na północy Europy, gdzie tak wiele dni szarych.

Ale nie temat jest najważniejszy, choć jego wybór tak wiele mówi o autorze zdjęcia. Najważniejsza jest sposób ukazania tematu – forma zdjęcia. Po formie, a nie ich temacie rozpoznajemy ( lub nie rozpoznajemy) styl autora zdjęć. Andżelika Jesiołowska ma 21 lat, studiuje zarządzanie na UMK, podobnie jak wiele dziewcząt w jej wieku interesuje się fotografią, filmem, muzyka i wizażem. Z fotografia zetknęła się w gimnazjum, uczestniczyła w warsztatach filmowych, fotografowała uroczystości i mecze. Cenię fotografię – pisze w mailu – ponieważ daje mi możliwość zatrzymania wyjątkowych chwil życia, pozwala je zatrzymać, ująć codzienność, piękno natury. Głównie fotografuję to, co mnie otacza, rzadziej portrety. Nawet, jeśli jakość zdjęcia nie jest zachwycająca, każde zdjęcie jest dla mnie ważne. Dodam, że zdjęcia nie były przerabiane w programie do obróbki zdjęć (poza np. kadrowaniem czy poprawa kontrastu przy niektórych zdjęciach). Ostatnio tego typu deklaracje słyszę tak często, że pozwolę sobie na kilka słów komentarza: Uważam, że A. Jesiołowska zmaga się z tajemnicami fotografii barwnej, a precyzyjniej: z problemem barwy w kompozycji fotograficznej. Na razie są to zmagania intuicyjne właśnie dlatego, że jej zdjęcia nie są OBRABIANE, a tylko: PRZERABIANE – jak pisze. Wszyscy bez wyjątku fotografujący lustrzankami cyfrowymi obrabiają swoje zdjęcia. Stopień zaawansowania amatora fotografii od lat rozpoznaję na podstawie stopnia obróbki zdjęć – dyskretnego, uzupełniającego lub NARZUCAJCEGO SIĘ przy pierwszym kontakcie ze zdjęciem. Niektórzy przerabiają zdjęcia – TYLKO I WCIĄŻ i na tym kończą swoją edukację amatora – miłośnika fotografii, jak to się stało ze zdjęciem piernikowej kamienicy przy ul. Bydgoskiej, autorstwa A. Jesiołowskiej. Nie wiadomo, czy to grafika, czy jeszcze fotografia.

Anżelika dostrzega niebanalne szczegóły w otaczającej rzeczywistości, ale jeszcze sporo wody w Wiśle musi upłynąć, zanim spełni się jej potrzeba fotografowania: Mam nadzieję, ze kiedyś uda mi się osiągnąć satysfakcjonujący poziom. Moja rada: Fotografuj jak najwięcej i wszystko, co zatrzyma Twoją uwagę. Z tych zdjęć wyłoni się z czasem Twój obraz, złożony z wielu wybranych – jako autoportret. Nie wierz tym, którzy napisali podchwytliwy slogan reklamowy: Naciśnij spust migawki, a my zrobimy resztę. Twoje fotografie robi Anżelika Jesiołowska, a nie jakieś tam my. To nieprawda, że robisz zdjęcia wyłącznie dla siebie, wykonujesz je po to, aby pokazać innym, myślącym podobnie. Z fotografią jest tak, jak z językiem mówionym: trzeba znać odpowiednie słowa i precyzyjnie połączyć je ze sobą, abyśmy w pełni przekazali nasze intencje. Naszą intencją jest pokazywanie świata na fotografii, która staje się naszym drugim językiem. Trzeba nie tylko poznać słownik, ale i gramatykę fotografii. W przeciwnym razie czeka Cię tylko: I jakoś to będzie. Niestety! Najczęściej bywa byle jak.

Stanisław Jasiński

28.02.2013r.