Katalog twórców
Aleksandra Wawrowska
Brodnica

Aleksandra Wawrowska

Aleksandra Wawrowska ma prawie 17 lat i mieszka w Brodnicy. Fotografią zajmuje się od 4 lat. Młodzi ludzie, a wśród nich coraz większy procent stanowią dziewczyny, sięgają po aparat cyfrowy w wieku 13 – 16 lat i niektórzy z nich dość szybko osiągają duża poprawność technologiczną. Do nich należy Aleksandra, chętnie konwertująca swoje zdjęcia na czerń i biel. Jak sama pisze: Bardzo lubię swoje prace, jednak ciągle się uczę i chcę, żeby były lepsze. Na początku stawiałam raczej na krajobrazy, bo bałam się trochę ludzi. Teraz fotografuję głównie ludzi, przełamałam się. Na swoim koncie mam kilka sukcesów. M.in. wyróżnienie w ostatnim konkursie WOAK-u. pt. „Dzieciństwo”. Na konkurs nadesłała czarno – białe zdjęcie główki dziecka w łóżeczku, ze smoczkiem w ustach. Szczebelki drewnianego mebelka są ostre, twarzyczka już nie. Śmiałe posuniecie, ujmująca metafora dzieciństwa.

Do IGAFA przesłała serię portretów swoich rówieśniczek, czarno – białych i barwnych. Urokliwa jest stylizacja póz koleżanek, ubiorów i ostrego makijażu na reklamowe ujęcia modelek z lat 1960. Światło jest ustawione odpowiednio, sugeruje studio fotograficzne, piękne dziewczyny z zaufaniem przeglądają się w lustrze obiektywu. Dobry jest też portret barwny 07178: umiejętnie dobrana do intensywnej czerwonej szminki stonowana dominanta barwna otoczenia, makijaż, upięcie włosów. 

Domyślam się, że Aleksandra fotografuje w nie za dużym pokoju, który wymusza pewne rozwiązania kompozycyjne. I do szczegółów tychże kompozycji fotograficznych mam kilka zastrzeżeń: Fotografowanie w kącie pomieszczenia daje w efekcie linię styku ścian nad głową, która czasem jak klin wbija się w głowę modelki. Lepiej byłoby tego uniknąć, albo usunąć tą linię w późniejszej obróbce, a już na pewno wtedy, gdy ukośnie przebiega przez fragment zdjęcia DSC05981jula. Jej aparat Sony wyposażony jest w zoom, nie należy zapominać, że krótka ognisko deformuje proporcje sylwetki. Przy następnej sesji dobrze byłoby pamiętać, aby nie podchodzić bliżej niż wynosi wysokość stojącej modelki. Im dalej, im dłuższa ogniskowa – tym lepiej dla portretu i sylwetki.

Ale tez prawdą jest, że pewnego rodzaju zdjęcia można zrobić tylko wtedy, gdy się ma 16 – 18 lat. Fotografia Aleksandry Wawrowskiej ma w sobie takie niepowtarzalne klimaty, co dobrze wróży jej przyszłość….

Stanisław Jasiński

05.02.2013r.