Teatr, drama
Zróbmy sobie teatr!
– cykl warsztatów dla miłośników teatru
spotkanie I
25-26 stycznia 2020 r.

Zróbmy sobie teatr!
– cykl warsztatów dla miłośników teatru
spotkanie I

Praca z aktorem, praktyka pracy reżysera

 

fot. archiwum WOAK

 

Uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w całym cyklu bądź w pojedynczych warsztatach, w zależności od potrzeb.
Za udział w całym cyklu – cena promocyjna!

 

Galeria zdjęć z warsztatów
fot. Agnieszka Zakrzewska

Adresaci:

Pasjonaci teatru, nauczyciele, animatorzy, studenci, młodzież, instruktorzy teatralni, terapeuci zajęciowi, bibliotekarze, pracownicy świetlic środowiskowych, wszystkie osoby zainteresowane zdobyciem metod i narzędzi teatralnych oraz rozwojem swojego warsztatu teatralnego.

Cel:

Praktyczne poznanie różnorodnych narzędzi i metod potrzebnych w pracy z grupą teatralną. Przećwiczenie w warunkach warsztatowych kolejnych etapów budowania widowiska teatralnego. Zdobycie bądź uzupełnienie wiedzy dotyczącej budowania spektaklu teatralnego, rozwinięcie umiejętności teatralnych, zdobycie inspiracji do pracy.

Program:

Pierwsza część zajęć zostanie poświęcona zagadnieniu „rozgrzewki”, czyli praktycznego wprowadzenia zarówno do prób analitycznych, jak i sytuacyjnych. Przyjrzymy się także roli rozgrzewki w budowaniu pierwszych scen zbiorowych spektaklu. Poprzez wprowadzenie teoretyczne i ćwiczenia poznamy różne techniki stosowane w pracy z aktorem zawodowym i aktorem-amatorem. Pojawią się elementy metody dramy (m.in. takie strategie jak: płaszcz eksperta, gorące krzesło, przynęta, pięciostopniowa analiza postaci…), elementy metody Stanisławskiego oraz elementy metody view points.

Celem pracy reżysera jest stawianie aktorom dobrych, inspirujących twórczo zadań . Sformułujemy „przepis” na właściwe zadanie aktorskie. W trakcie warsztatów znajdzie się również czas na omówienie wybranych tematów przygotowanych przez uczestników – wspólnie sformułujemy dobre (czyli aktywizujące) zadania aktorskie i zbudujemy krótkie sceny improwizowane.

Uwaga! Przed spotkaniem: Każdy uczestnik jest proszony o przygotowanie tematu sceny, którą chciałby się zająć w trakcie warsztatów.
Chodzi o ogólnie postawiony problem, np. scena o ucieczce przed wolnością, scena o wybaczeniu, scena o radości spotkania po latach, scena o śmierci…

Prowadzący:

Paweł Paszta – dyrektor artystyczny Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Reżyser i pedagog. Studiował na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2016 roku ukończył mistrzowski kurs reżyserii filmowej w Szkole Wajdy i obecnie pracuje nad swoim debiutem filmowym. W ramach cyklu Teatroteka w WFDiF w Warszawie przygotował spektakl teatru telewizji pt. Cicha noc. Oprócz pracy reżyserskiej, literackiej i drobnych zadań kompozytorskich Paweł Paszta od 2007 roku jest instruktorem dramy i pracuje jako pedagog teatru z młodzieżą. Od 2015 roku prowadzi autorskie zajęcia teatralne na Wydziale Wokalnym w Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera przy ul. Miodowej w Warszawie. Od roku 2013 pracuje także jako asystent na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie przy zajęciach z seminarium reżyserskiego i w ramach tzw. Instytutu Opery.

Harmonogram:

sobota 25 stycznia 2020 r. w godz. 9.00-16.00 (z przerwą)               
niedziela 26 stycznia 2020 r. w godz. 9.00-16.00 (z przerwą)

Warsztaty obejmują 64 godz. dydaktyczne (16 godz. każde spotkanie)

KIEDY 25-26 stycznia 2020 r.
TERMIN ZGŁOSZEŃ I WPŁAT do 17 stycznia 2020 r.
MIEJSCE WOAK Toruń, ul. Szpitalna 8
CENA 150 zł za każde spotkanie
lub 550 zł za udział w całym cyklu

INFORMACJE I ZGŁOSZENIA

Agnieszka Zakrzewska
e-mail: agnieszka.zakrzewska@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55

REJESTRACJA ONLINE
ZASADY UCZESTNICTWA W WARSZTATACH