Ziemia Michałowska

Poplenerowa wystawa fotograficzna

Ziemia Michałowska

Nazwa regionu pochodzi od trzynastowiecznej osady – Michałowa, obecnie jednej z dzielnic Brodnicy. Do dziś Michałowo wyznacza w przybliżeniu geograficzny środek krainy. Plener odbywał się podczas dwóch weekendów: w połowie maja i na początku lipca. Pierwsza część dotyczyła obszaru na wschód od Michałowa, natomiast podczas drugiej twórczo spenetrowano tereny leżące po jego zachodniej stronie. Fotograficy wędrowali po terenach od Nowego Miasta Lubawskiego poprzez Lidzbark Welski, Brodnicę po Wrocki i Słoszewy. Celem pleneru było pokazanie krajobrazu kulturowego historycznej Ziemi Michałowskiej: od najstarszych grodzisk przez średniowieczne zamki i kościoły, aż po pamiątki historii najnowszej, a przede wszystkim mieszkańców regionu.

W plenerze brało udział piętnastu amatorów fotografii artystycznej z różnych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego: Marta Grabowska z Kowalewa Pomorskiego, Iwona Kubik ze Skrzypkowa, Piotr Kriesel z Łubianki, Olga Lipska z Londynu, Jacek Melerski z Osieka nad Wisłą, Joanna Nacfalska z Torunia, Barbara Owsian z Łubianki, Maciej Pasieka z Grudziądza, Mirosław Radciniewski z Chełmży, Ewa Rostkowska z Dobrzejewic, Marzena Samborska z Gruty, Szymon Staszewski z Elgiszewa, Anna Strzelecka z Obrowa i Zbigniew Zasada z Dobrego. Przewodnikami w przestrzeni kulturowej Ziemi Michałowskiej byli: Kamil Hoffmann, instruktor WOAK oraz Stanisław Jasiński, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, instruktor fotografii WOAK, sprawujący opiekę artystyczną nad nieformalną grupą fotograficzną.

 

Wystawa składa się z 50 powiększeń o formacie zbliżonych do 30 x 45 cm, podklejonych na kartonach formatu 70 x 100 oraz 50 x 70 cm. Towarzyszą jej dwie projekcje zdjęc, 100 zdjęć pokazujących Ziemię Michałowską i 50 zdjęć z Muzycznego Campingu w Brodnicy nad Jeziorem Niskie Brodno. Niezbędny do prezentacji będzie rzutnik cyfrowy.

 

Galeria

fot. Paulina Szyplik

fot. Jacek Melerski

fot. Ewa Rostkowska

fot. Mirosław Radciniewski

fot. Barbara Owsian

fot. Marzena Samborska

fot. Stanisław Jasiński

fot. Maciej Pasieka

fot. Zbigniew Zasada

fot. Iwona Kubik

fot. Anna Strzelecka

fot. Olga Lipska

fot. Joanna Nacfalska

Uczestnicy pleneru