W PIERWSZYM RZĘDZIE
Weronika Bilska
– spotkanie wraz z projekcją filmów Więzi oraz Pola

12 grudnia 2018 r., godz. 18.00

W PIERWSZYM RZĘDZIE
Weronika Bilska
– spotkanie wraz z projekcją filmów Więzi oraz Pola

 comiesięczne spotkania ze sztuką filmową

Kadr z filmu Więzi w reż. Zofii Kowalewskiej

 

Comiesięczne spotkania filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie są propozycją dla osób realizujących własne projekty filmowe, tych, które pierwsze takie próby mają jeszcze przed sobą i oczywiście dla wszystkich miłośników sztuki filmowej. Organizatorzy pragną zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

W świątecznym miesiącu grudniu,  zaprezentujemy Państwu dwa zapadające w pamięć obrazy filmowe, urzekające prostotą, a jednocześnie głębią przekazu, nagradzane na festiwalach filmowych całego świata: Więzi Zofii Kowalewskiej oraz Polę Edyty Rembały. Te dwa filmy spaja postać Weroniki Bilskiej, jednej z najbardziej utalentowanych autorek zdjęć filmowych w Polsce.

Weronika Bilska – operator, absolwentka WRiTv UŚ w Katowicach, członkini PSC. Jest laureatką Złotej Kijanki z 2009 roku na Festiwalu CamerimageNagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego z 2014 roku, a dwa lata temu na Festiwalu Młodzi i Film otrzymała nagrodę za zdjęcia do dwóch filmów krótkometrażowych. Pierwszy pełnometrażowy film Jak całkowicie zniknąć nakręciła w 2014 roku z Przemysławem Wojcieszkiem. Od tamtej pory zrealizowała pełnometrażowe Kamper i Córkę trenera w reż. Łukasza Grzegorzka oraz Fale i Proste rzeczy Grzegorza Zaricznego. Jest autorką zdjęć kilkunastu filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.

 

Więzi, reż. Zofia Kowalewska, czas trwania: 18 min.

Barbara i Zdzisław są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.

 

Pola, reż. Edyta Rembała, czas trwania: 19 min.

Jedenastoletnia Pola nie może pogodzić się z wyjazdem matki do pracy za granicę. Wraz z chorą, siostrą ma zostać pod opieką ojca. Dziewczynka robi wszystko, żeby zatrzymać mamę w domu. Po jej wyjeździe Pola postanawia uciec. Zabiera ze sobą młodszą siostrę.

 

Na projekcję i spotkanie z reżyserem zapraszamy
w środę, 12 XII, o godz. 18.00 

Spotkanie będzie miało miejsce w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu ul. Szpitalna 8.

 

Wstęp wolny! Zapraszamy!