19 lutego 2022 r.

19 lutego 2022 r.

Tworzymy dostępne!
O dostępności działań twórczych dla osób ze
szczególnymi potrzebami.

Zapraszamy twórców i twórczynie kultury na warsztaty, podczas których porozmawiamy o sztuce włączającej i przyjrzymy się narzędziom, dzięki którym możemy projektować działania artystyczne i edukacyjne dostępne dla wszystkich. Podczas spotkania dowiecie się m.in. kim są osoby ze szczególnymi potrzebami i dlaczego często „Głuchy” piszemy przez duże „G”. Weźmiecie udział w działaniach uwrażliwiających na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Poznacie kilka narzędzi przydatnych w prowadzeniu warsztatów teatralnych i innych działań twórczych z tą bardzo zróżnicowaną grupą. Dowiecie się, gdzie szukać odbiorców Waszych projektów i jak budować z nimi długofalowe relacje. Porozmawiamy także o różnorodności oraz o tym, dlaczego w procesie tworzenia kultury dostępnej ważne są zarówno empatia, jak i zdrowy egoizm.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Prowadzenie: Katarzyna Peplinska-Pietrzak

Kiedy: 19 lutego 2022 r., godz. 10.00-13.00

Termin zgłoszeń: do 16 lutego 2022 r.

Gdzie: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, ul. Szpitalna 8

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Scena otwarta. Edukacja teatralna głuchej młodzieży”. Warsztaty zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Masz pytania? Napisz na peplinska.katarzyna@gmail.com lub zadzwoń/wyślij SMS na numer 605 034 199.

Potrzebę skorzystania z tłumaczenia na polski język migowy prosimy zgłosić do 8 lutego na adres: peplinska.katarzyna@gmail.com

 

Katarzyna Peplinska-Pietrzak – pedagożka teatru, koordynatorka i trenerka dostępności, absolwentka wiedzy o teatrze oraz performatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła dwuletni kurs choreografii eksperymentalnej (organizowany przez Centrum w Ruchu w Warszawie oraz Fundację Burdąg), gdzie za pomocą działań choreograficznych eksplorowała temat niewidzenia, audiodeskrypcji i pracy z wyobraźnią uczestnika. Pracuje w Teatrze im. Wilama Horzycy. Tworzy programy twórcze i prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Działa w obszarze innowacji społecznych, prowadząc autorskie projekty artystyczno-edukacyjne włączające osoby z niepełnosprawnością: „Zmysły w ruchu. Model choreografii dla osób niewidomych”, „Scena otwarta. Samorzecznicy w teatrze”. Współtworzy działania performatywne i choreograficzne z osobami niewidomymi. Członkini Sieci Liderek i Liderów Dostępności – pierwszej w Polsce grupy 15 niezależnych ekspertek i ekspertów dostępności zainicjowanej przez Fundację Kultury bez Barier. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 i 2021 r.