Teatr, drama
Teatralny rozruch
„Wielkie Święto”
28 marca 2020 r.

Teatralny rozruch
„Wielkie Święto”

Comiesięczne zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat

(termin zgłoszeń: 25.03.2020 r.)

Zajęcia: 9.00-10.30

Zapraszamy dzieci w wieku 7-11 lat na cykl zajęć, których uczestnicy będą poznawać różne formy teatru. Teatralny rozruch to wspólna parateatralna, ruchowa, rozwijająca wyobraźnię i kreatywność młodych ludzi zabawa. To także czas spędzony aktywnie na eksperymentowaniu z wyobraźnią i działaniach twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych.

Z okazji uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, zapraszamy wszystkich młodych spragnionych teatralnych przygód na „Wielkie Święto” w WOAK-u. W tajemnicze światy przeniosą nas zabawy, historie i kostiumy, które koniecznie zabierzcie ze sobą.

Cel: Zabawa w teatr – odkrywanie teatralnych i parateatralnych światów. Wykorzystywanie narzędzi pedagogiki teatru. Uwalnianie dziecięcej ekspresji. Stworzenie przestrzeni do rozwijania dziecięcej wyobraźni. Ukazanie, że twórcą może być każdy (także poprzez wiązanie teatru z innymi dziedzinami sztuki).

Program: Gry i zabawy ruchowe, parateatralne ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i kreatywność, praca w grupie, zadania na uważność, improwizacja, działania z przedmiotem. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków.

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska – pedagożka teatru i animatorka kultury, specjalista ds. teatru w WOAK-u. Ukończyła historię na UMK, pedagogikę teatru przy IT im. Z. Raszewskiego oraz IKP UW, a także Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w AST im. St. Wyspiańskiego, Filia we Wrocławiu oraz Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu. Jako aktorka i reżyserka związana była z Teatrem Wróbli oraz teatrem UW. Uczestniczka wielu szkoleń i projektów edukacyjno-artystycznych. Autorka wielu przedsięwzięć kulturalnych. Od lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w każdym wieku.

Cena: 5 zł dziecko. Zgłoszenia on-line.
Płatne na konto: WOAK Toruń – 61 1160 2202 0000 0000 6090 1253

Warsztaty obejmują 2 godz. dydaktyczne.

 

Kolejne spotkania:
18 kwietnia
23 maja
20 czerwca
19 września
10 października
7 listopada
12 grudnia

 

Rejestracja on-line na dole strony

 


ARCHIWUM ZAJĘĆ... rok szkolny 2018/2019

MAMY  MOC!
13 kwietnia 2019 r.

Jaka jest super moc naszej Mamy? I czy my mamy jakąś super moc?
Czy da się podzielić nią z innymi? Zmieniając się w superbohaterów spróbujemy!Okiełznaj przestrzeń – scenografia bez tajemnic.

13 kwietnia 2019 r.

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska


Wiosenne porządki 
– recyclingowe kostiumy teatralne.
16 marca 2019 r.

Wiosenne porządki – recyclingowe kostiumy teatralne!
W marcu, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Teatru, WOAK zaprasza milusińskich na zajęcia z tworzenia kostiumów z wszystkiego, z czego tylko można. Macie w domu zbędne butelki, gazety, papiery, folie itp? Zabierzcie je na zajęcia – otrzymają drugie życie!

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska


Po drugiej stronie rzeki

Po drugiej stronie rzeki – 16 lutego 2019 r.

Wyobraźcie sobie dwa plemiona. Pomiędzy nimi rwąca rzeka. Kim są dla siebie mieszkańcy plemion – wrogami? Może nawet się nie znają? Są siebie ciekawi – ciekawi tego, co jest po drugiej stronie rzeki? Pewnego dnia mieszkańcy dwóch brzegów wpadają na pomysł – budują most nad rzeką. Czy im się uda? Jeśli tak, co z tego wyniknie? Wojna czy sąsiedzka współpraca? Przyjdź i stań się mieszkańcem jednego brzegu! Aaauuu!

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska

galeria zdjęć ze spotkania, fot. Magdalena Jasińska

 


 

Zamaskowani – 12 stycznia 2019 r.

W styczniu to dopiero będzie rozruch! Z przytupem wejdziemy w noworoczny czas zabawy, karnawałowych kolorów i strojów. Wspólnie stworzymy maski, by stać się kimś zupełnie innym – kolorowym ptakiem, typem spod ciemnej gwiazdy, księżniczką, kotem, bohaterem ulubionej bajki, superbohaterem, kimś z głębi naszej wyobraźni. Do tej przemiany użyjemy kolorowych brokatów, bibułek, piórek, tiuli i wielu innych barwnych i fantazyjnych materiałów. Metamorfozie towarzyszyć będą wystrzały konfetti i okrzyki radości. Spróbujemy również innej zamaskowanej techniki – stworzymy maski afrykańskie, zobaczymy czym się różnią od tych naszych karnawałowych i do czego mogły służyć? Nie może Was zabraknąć!

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska


 

W cieniu Gwiazdki – 15 grudnia 2018 r.

Podczas grudniowego Teatralnego rozruchu dzieci zgłębiać będą tajemnice teatru cieni. Za pomocą latarek, kolorowych folii i papieru, światła i cienia, stworzymy figury, postaci oraz historie związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Zbudujemy własne lalki cieniowe i następnie spróbujemy je ożywić! Poprzez eksperymenty ze światłem sprawdzimy jak kogoś zmniejszyć lub powiększyć? Sprawimy, że dzieci poprzez twórczą zabawę doświadczą prawdziwej gimnastyki wyobraźni.

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska


 

WOLNE MIASTO SZTUKA – 10 listopada 2018 r.

10 listopada, dzień przed rocznicą odzyskania niepodległości, w poważnym dziecięcym gronie debatować będziemy nad tym, czym jest wolność? Co nam daje? Kiedy jest wolność, a kiedy już niewola? Zamienimy się w architektów i konstruktorów – z kartonów zbudujemy nasze wymarzone, bezpieczne, wolne miasto. Ciekawe, jaki będzie miało kształt, smak, zapach, wysokość, kolory? Będą w nim ludzie? Naszą wolność wyrazimy poprzez sztukę, którą z dziecięcą ekspresją uwolnimy! Zbudujemy Wolne Miasto Sztuka!
Na zajęcia – jak na solidnych budowniczych przystało – warto zabrać ze sobą fartuszki i ubrania, które mogę się pobrudzić podczas uwalniania sztuki

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska


 

Pacynowo – kolorowa kraina pacynek – 13 października 2018 r.

P jak… październik. P jak… pacynka!
Tym razem spotkamy się w kolorowym Pacynowie. Z przyniesionych skarpetek i różnorodnych materiałów, będziemy tworzyć proste lalki, które można wykorzystać również w zabawie w teatr domowy. Naszym dłoniom i paluchom dorysujemy oczy, i spróbujemy ożywić dodając powstałym postaciom emocje. W działaniu sprawdzimy, czy poprzez teatralną zabawę formą można złapać dystans do siebie, wyrażać emocje oraz jak kreatywni jesteśmy puszczając wodze wyobraźni?

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska


Na początku było… szczęście! – 29 września 2018 r.

Wrześniowe zajęcia dla dzieci rozpoczynające drugi rok naszego cyklu Teatralny rozruch. Będzie radośnie i świątecznie! Oprócz szczęściodajnego rozruchu ciała czeka nas niezła gimnastyka i rozciąganie wyobraźni. Zbudujemy maszynę szczęścia oraz spiszemy przepis na szczęście by następnie wyczarować niezwykłą potrawę. Na koniec wspólnie stworzymy swoje amulety szczęścia, by towarzyszyło nam ono przez cały rok i jeszcze dłużej!

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska

 

 

ARCHIWUM ZAJĘĆ... rok szkolny 2017/2018

Burza mózgów – 18 listopada 2017 r.

teatralny_rozruch_net

Podczas pierwszego spotkania wywołamy burzę… Nasze myśli gonić będą w chmurach skojarzeń i pojęć dotyczących teatru. Każdy będzie miał okazję stać się na chwilę reżyserem, garderobianą, scenografem, inspicjentem itd. Kiedy zgłębimy tajniki teatralnych zawodów, jak na teatralny rozruch przystało, przystąpimy do rozgrzewki aktorskiej by od podstaw poznać ten zawód. Dziwny berek, magiczne krzesło, ministerstwo dziwnych kroków, kwiatek, to tylko kilka „dziwnych” ćwiczeń, które pomogą nam w pierwszych teatralnych eksperymentach.


Prowadząca
: Agnieszka Zakrzewska

 

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum


 

My piraci – 16 grudnia 2017 r.

TEATRALNY ROZRUCH My Piraci DDS

Podczas drugiego spotkania odbędziemy piracką przygodę. Poddamy się pirackiej metamorfozie, zbudujemy statek, stworzymy własną flagę i wyruszymy w rejs. Kogo spotkamy na swojej drodze? Z jakimi niebezpieczeństwami będziemy się zmagać? Jakie skarby przywieziemy z podróży? Po skończonej wyprawie z pieśnią na ustach przybijemy do brzegu i z powrotem zamienimy się w „szczury lądowe”. Ahoj przygodo!

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska

 

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum


 

Teatralny wybieg – kostiumy z szarego papieru – 20 stycznia 2018 r.

1920x1080 Teatralny Wybieg

Kolejne spotkanie w cyklu Teatralny rozruch będzie zabawą w małych projektantów. Kreatywnie szukać będziemy niecodziennego zastosowania szarego papieru. Zwykły papier otrzyma od nas nowe życie. Inspiracją do modowych eksperymentów będą teksty literackie – bajki i wiersze. Zajęcia zakończymy pokazem mody na zbudowanym przez nas wybiegu.

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska

 

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum


 

Teatr w kuchni, kuchnia w teatrze – 10 lutego 2018 r.

Podczas lutowych zajęć szukać będziemy teatru w kuchni i kuchni w teatrze. Sprawdzimy czy sztućce mają głos. Zbudujemy orkiestrę i wybijać będziemy rytm do bitwy kuchennego stwora z wiatrakiem. Przedmioty codziennego użytku ożyją w naszych rękach. Prosimy o przyniesienie na zajęcia drewnianych łyżek, tarek i innych przyborów kuchennych

ProwadzącaAgnieszka Zakrzewska

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum


 

Drugie życie rzeczy – 17 marca 2018 r.

Drugie Zycie Dds

 

Podczas zajęć w marcu, kilka dni przed Dniem Wiosny, damy nowe życie rzeczom przyniesionym z domu – dowiemy się czym jest recycling. Wiosenne porządki z pewnością odkryją dawno zapomniane, nieużyteczne przedmioty. Jeśli nie, to zamiast wyrzucać plastikowe butelki czy pojemniki – przynieś je na zajęcia a zmienimy ich zastosowanie. Może w drugim życiu nasze rzeczy przemówią… Doprawimy im skrzydła, oczy, odnóża i inne potrzebne do ożywienia elementy. Powstaną lalki teatralne, dzięki którym zgłębimy podstawy ożywiania przedmiotu.

ProwadzącaAgnieszka Zakrzewska

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum


 

Szalone spacery w dziwacznej przestrzeni – 14 kwietnia 2018 r.

Szalone spacery w dziwacznej przestrzeni to zajęcia inspirowane dziecięcymi zabawami Dzieci z Bullerbyn i Pippi Pończoszanki, dziecięcą ciekawością świata i spontanicznością działania. Spróbujemy podjąć się zadań prosto ze świata wyobraźni dziecięcej. Odkryjemy czym jest przestrzeń i co można w niej zrobić? Jak można ją zmierzyć? Odbędziemy spacery, które pomogą odkryć znaną nam przestrzeń na nowo i będą świetną wskazówką do eksplorowania przestrzenia we własnym domu.

ProwadzącaAgnieszka Zakrzewska

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum

 


 

e-MOC-je – 19 maja 2018 r.

Podczas majowych zajęć przyjrzymy się emocjom. Czym są? Gdzie, kiedy i jak je odczuwamy? Warsztat będzie poszukiwaniem, nazywaniem uczuć, jakie się w nas rodzą i wyrażaniem ich na różne parateatralne sposoby. Przejdziemy emocjonującą drogę od etiud indywidualnych, działań z przedmiotem do plastycznej zabawy z dźwiękiem. Zapraszamy!

ProwadzącaAgnieszka Zakrzewska

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum

Piknik Rodzinny – 16 czerwca 2018 r.

Czerwcowe zajęcia będą uroczystym zwieńczeniem rocznego cyklu comiesięcznych zajęć „Teatralny rozruch” oraz „Poranne figle, psoty i żarty”. Przy sprzyjającej pogodzie finał cyklu odbędzie się na patio WOAK-u. Będzie to spotkanie rodzinne na świeżym powietrzu z międzypokoleniowymi działaniami parateatralnymi dla uczestników trzech grup uczęszczających na nasze zajęcia i ich dorosłych opiekunów. Tłem do podwórkowej zabawy będzie wesoła muzyka oraz bańki mydlane. Trzymajcie kciuki za pogodę!

 

Rodzinny Bzik Plakat Net

fot. archiwum WOAK
Piknik Rodzinny BZIK 16 Czerwca 2018 R. Fot. Archiwum WOAK 3 Piknik Rodzinny BZIK 16 Czerwca 2018 R. Fot. Archiwum WOAK 2 Piknik Rodzinny BZIK 16 Czerwca 2018 R. Fot. Archiwum WOAK 1
 

fot. Stanisław Jasiński

 


 

KIEDY 28 marca 2020 r.
TERMIN ZGŁOSZEŃ I WPŁAT do 25 marca 2020 r.
MIEJSCE WOAK Toruń ul. Szpitalna 8
CENA 5 zł (dziecko) płatne na konto
nr: 61 1160 2202 0000 0000 6090 1253

INFORMACJE I ZGŁOSZENIA

agnieszka.zakrzewska@woak.torun.pl

tel. 56 652 27 55

REJESTRACJA ONLINE