SZTUKA FOTOGRAFII

SZTUKA FOTOGRAFII

W trzeciej części multimedialnego wykładu o analogowych aparatach fotograficznych czasów PRL Stanisław Jasiński przedstawia dwa bardzo popularne w tym okresie modele produkowane w NRD: Pentacona i Praktikę. Od lat 50. często posługiwali się nimi profesjonalni rzemieślnicy i artyści fotograficy. Małoobrazkowa (24 x 36 mm) Praktica, w wielu wersjach produkowana była od roku1949, natomiast średnioformatowy (6 x 6 cm) Pentacon – od 1956 r. Oprócz samych aparatów, prowadzący przedstawia też urządzenia dodatkowe, niemieckie i polskie filtry do tych aparatów.

Aparaty produkcji NRD dominowały w zakładach rzemieślniczych i pracowniach artystycznych, gdyż pomimo obiecujących początków, polski przemysł fotooptyczny zaprzestał produkcji analogowych aparatów fotograficznych. Ostatnim produktem Warszawskich Zakładów Fotooptycznych był opatentowany w latach 60. obiektyw do powiększalnika Janpol Color 1:5,6/80, który uważa się za nieporównanie wyższej jakości konstrukcję niż budowane wcześniej w Polsce obiektywy do powiększania zdjęć czarno-białych.

Przez ponad 20 lat omówione w trzech częściach wykładu narzędzia fotograficzne dominowały na polskim rynku, a były to czasy, gdy polska fotografia artystyczna cieszyła się dużym zainteresowaniem w całym świecie.

Wykład przygotował i poprowadził Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK, znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, pełnił funkcję przewodniczącego a następnie członka Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, obecnie jest sekretarzem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w FotografiiKrytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Kiedy: 7 stycznia 2021 r.
Gdzie: platforma YouTube

 

 zobacz więcej o konsultacjach i wykładach