SZTUKA FOTOGRAFII

relacja z wykładu

SZTUKA FOTOGRAFII

Twórczość artystyczna Janiny Gardzielewskiej to bez wątpienia najważniejszy rozdział historii fotografii artystycznej w Toruniu w drugiej połowie ubiegłego wieku. W 1947 wygrała konkurs fotograficzny Piękno Torunia. Kolejne lata przyniosły dalsze sukcesy i uznanie nie tylko w Polsce: swoje zdjęcia wystawiała w Europie i USA. Zajmowała się fotografią teatralną, portretem i pejzażem miejskim. Jednak najczęściej bohaterkami jej prac były kobiety. Artystyczna spuścizna Janiny Gardzielewskiej tworzy dynamicznie zmieniający się w kolejnych dekadach drugiej połowy XX wieku portret psychologiczny polskiej kobiety.

Kolejny wykład z cyklu Sztuka fotografii  będzie poświęcony właśnie tej wybitnej toruńskiej artystce. Multimedialny wykład Janina Gardzielewska – kobiecość w fotografii  będzie transmitowany na żywo w środę 26 maja o godz. 17:00 na platformie Zoom.

Wykład przygotował i zaprezentuje Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Bezpłatny wykład on-line (Platforma Zoom) oraz stacjonarnie w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu ul. Szpitalna 8

KIEDY 26 maja 2021 r., godz. 17.00
ZAPISY PRZEZ e-FORMULARZ do 26 maja 2021 r. godz. 13.00
WIĘCEJ INFORMACJI:
Stanisław Jasiński
e-mail: stanislaw.jasinski@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55