WYKŁAD
Konrad Brandel
pionier fotografii lotniczej

29.03.2023
godz. 18.30

Współczesna fotografia dąży do miniaturyzacji. Jak najmniejsze urządzenie ma zapewnić jak najwyższą jakość obrazu. Ten niezmienny trend wytyczył już pod koniec XIX wieku polski wynalazca Konrad Brandel. To on jako pierwszy na świecie zaprojektował – i w 1889 roku opatentował – naprawdę przenośny aparat fotograficzny, który nazwał fotorewolwerem. Naprawdę przenośny, gdyż można go było zawiesić … Czytaj dalej WYKŁAD
Konrad Brandel
pionier fotografii lotniczej

29.03.2023
godz. 18.30

WYKŁAD
Konrad Brandel
pionier fotografii lotniczej

29.03.2023
godz. 18.30

Współczesna fotografia dąży do miniaturyzacji. Jak najmniejsze urządzenie ma zapewnić jak najwyższą jakość obrazu. Ten niezmienny trend wytyczył już pod koniec XIX wieku polski wynalazca Konrad Brandel. To on jako pierwszy na świecie zaprojektował – i w 1889 roku opatentował – naprawdę przenośny aparat fotograficzny, który nazwał fotorewolwerem. Naprawdę przenośny, gdyż można go było zawiesić na szyi na pasku. Brandel nie tylko zaprojektował i własnoręcznie zbudował fotorewolwer, ale również znalazł dla swojej nowatorskiej konstrukcji doskonałe zastosowanie – fotografię lotniczą. Poza tym często opuszczał atelier i wychodził na warszawskiej ulice, aby uwieczniać prawdziwe – a nie tylko upozowane – życie. Dlatego jest też uznawany za pioniera fotoreportażu.
O fotorewolwerze i jego wynalazcy w kolejnym wykładzie z cyklu „Sztuka fotografii” opowie Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.

29 marca 2023 r. (środa), godz. 18:30
w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu przy ul. Kościuszki 75-77 (IV piętro).

Udział bezpłatny.

Informacje:
Weronika Droszcz
weronika.droszcz@woak.torun.pl
tel./sms +48 603 773 743