26.10.2022
godz. 18.30

W roku 1839 rozpoczyna się historia fotografii. O palmę pierwszeństwa spierają się jednak wynalazcy francuscy i angielscy. Niemal dokładnie w tym samym czasie Louis Jacques Daguerre na specjalnym posiedzeniu francuskiej Akademii Nauk przy licznie zgromadzonej publiczności zaprezentował przełomowy wynalazek fotografii. W tym samym czasie po drugiej stronie Kanału La Manche pierwsze fotografie wykonał William Fox … Czytaj dalej 26.10.2022
godz. 18.30

26.10.2022
godz. 18.30

W roku 1839 rozpoczyna się historia fotografii. O palmę pierwszeństwa spierają się jednak wynalazcy francuscy i angielscy. Niemal dokładnie w tym samym czasie Louis Jacques Daguerre na specjalnym posiedzeniu francuskiej Akademii Nauk przy licznie zgromadzonej publiczności zaprezentował przełomowy wynalazek fotografii. W tym samym czasie po drugiej stronie Kanału La Manche pierwsze fotografie wykonał William Fox Talbot.
Do jego wynalazku odwołał się z kolei Maksymilian Strasz, inżynier wojewódzki z Kielc, który 9 lipca 1839 roku w warszawskiej „Gazecie Codziennej” opublikował artykuł „Sposób przenoszenia na papier przedmiotów za pomocą kamery obscura przez wpływ samego światła”. Artykuł ten zapoczątkował prawdziwą rewolucję technologiczną, ale też całkowitą przemianę naszej świadomości. O dokonaniach Maksymiliana Strasza i pierwszych próbach asymilacji tej rewolucji w wykładzie „Polscy wynalazcy i przedsiębiorcy fotograficzni” opowie Stanisław Jasiński.

Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.

26 października 2022 r. (środa), godz. 18:30
w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu przy ulicy Szpitalnej 8 (I piętro, sala nr. 3).


Udział bezpłatny.

Informacje:
stanislaw.jasinski@woak.torun.pl 
tel. 56 652 27 55