25.01.2023, godz. 18.30
Jan Szczepanik
– genialny polski wynalazca

25.01.2023, godz. 18.30
Jan Szczepanik
– genialny polski wynalazca

Urodzony w 1872 roku wybitny polski wynalazca, Jan Szczepanik porównywany jest czasem z Leonardem DaVincim albo Tomasem Edisonem. Nigdy jednak nie dostąpił sławy równej innym geniuszom. Całe życie związany był z Galicją, chociaż jego pomysły wdrażały laboratoria w Wiedniu, Berlinie i Dreźnie. Wszechstronne zainteresowania sprawiły, że opatentował ponad sto wynalazków, innowacji i usprawnień w różnych dziedzinach: tkactwa, fotografii czy telewizji.
To on wpadł na pomysł nowatorskiej technologii fotografii barwnej. W oparciu o jego patent, czyli tzw. „System Szczepanika”, wdrażały tę technologię z sukcesem tak znaczące przedsiębiorstwa jak Agfa czy Kodak. Chociaż materiałów źródłowych nie brakuje, osiągnięcia Jana Szczepanika wciąż są za mało obecne w świadomości historyków fotografii. Dlatego styczniowy wykład będzie poświęcony właśnie osobie galicyjskiego geniusza, bez względu na to, czy nazwiemy go „polskim Edisonem, Teslą czy DaVincim”…
Na wykład zaprasza Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.

Wykład odbędzie się 25 stycznia 2023 roku o godzinie 18:30
w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu przy ulicy Szpitalnej 8 (I piętro).

Udział bezpłatny.

Informacje:
weronika.droszcz@woak.torun.pl 
tel. 56 652 27 55