W PIERWSZYM RZĘDZIE
comiesięczne spotkania ze sztuką filmową
Polskie Kino Niezależne

24 lutego 2016 r., godz. 17.00

W PIERWSZYM RZĘDZIE
comiesięczne spotkania ze sztuką filmową
Polskie Kino Niezależne

Kadr z filmu Dzień babci, reż. M. Sakowski

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na comiesięczne spotkania ze sztuką filmową. W programie: seanse filmowe, dyskusje po filmach, omawianie kwestii technicznych i produkcyjnych oraz przyglądanie się filmografii wybranych twórców. Ponadto każde spotkanie będzie wzbogacone o mini warsztaty realizacyjne.

Inaugurujące, spotkanie dotyczyć będzie polskiego kina niezależnego. Spotkaniu będzie towarzyszyć projekcja jednego z najczęściej nagradzanych filmów studenckich 2015 r., pt. Dzień babci w reżyserii Miłosza Sakowskiego.

Wybrane nagrody dla filmu: Nagroda Specjalna Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagroda za krótkometrażowy film fabularny oraz Nagroda Dziennikarzy na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, Nagroda Główna w konkursie filmów krótkometrażowych na Sopot Film Festival, Nagroda Główna w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Grand Prix Festiwalu Multimedia Happy End w Częstochowie, Nagroda Publiczności na Festiwalu ŻubrOFFKa w Białymstoku.

Po seansie spotkanie z reżyserem.

Spotkania prowadzić będzie Karolina Fordońska – filmoznawca, reżyser, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz Università degli Studi Roma Tre w Rzymie. Pracuje w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury na stanowisku instruktora do spraw interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych. Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia. Pod pseudonimem „Ford” nakręciła dwa filmy krótkometrażowe (Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity), prezentowane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Austrii i Grecji.

Dodatkowych informacji udziela: karolina.fordonska@woak.torun.pl, tel. 56 652 27 55

Spotkania odbywać się będą w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu ul. Szpitalna 8.


Rozmowy o kuchni filmowej

Postęp technologiczny sprawił, że dziś każdy może nakręcić swój film. Comiesięczne spotkania filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie są propozycją dla osób zarówno realizujących własne projekty filmowe, jak i tych, które pierwsze takie próby mają jeszcze przed sobą i oczywiście dla wszystkich miłośników sztuki filmowej. Podczas kolejnych spotkań na konkretnych przykładach pokazane zostaną będą elementy „kuchni” filmowej, począwszy od pracy nad scenariuszem po techniki i triki montażowe.

Punktem wyjścia do rozmów będzie projekcja filmu – zazwyczaj będą to produkcje niezależne, funkcjonujące głównie w obiegu festiwalowym poza głównym nurtem dystrybucji kinowej. Po seansie omawiane będą zagadnienia techniczne i produkcyjne. Każde spotkanie będzie połączone z mini-warsztatem realizacyjnym.