W PIERWSZYM RZĘDZIE
comiesięczne spotkania ze sztuką filmową

Księga cudowności
Spotkanie z Magdaleną Franczuk

7 grudnia 2016 r., godz. 17.00

W PIERWSZYM RZĘDZIE
comiesięczne spotkania ze sztuką filmową

Księga cudowności
Spotkanie z Magdaleną Franczuk

jedna z fotografii z rozdziału Salome

Galeria zdjęć ze spotkania
fot. Stanisław Jasiński

 

W grudniu zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z fotografką, reżyserką i kuratorką, Magdaleną Franczuk, oraz na prezentację jej Księgi cudowności (The Book of Wonder), czyli autorskiego projektu o niezwykłym rozmachu. Składa się on z dziesięciu rozdziałów, z których każdy zawiera literackie opisy oraz inscenizowane fotografie. Dopracowane w każdym detalu sesje fotograficzne to przedsięwzięcia, w których realizację artystka zaangażowała sztab fachowców: aktorów, kierowników produkcji, wizażystki, fryzjerów, asystentów i innych.

The Book of Wonder (Księga Cudowności) to opowieść oparta na przygodach i życiowych doświadczeniach Franciszka Leona Madaleyskiego – zapomnianego ekscentrycznego podróżnika z przełomu XIX i XX wieku, którego zainteresowania krążyły wokół poszukiwania zjawisk, jak sam mawiał, „duchowo osobliwych” w otaczającym go świecie. Każda z części The Book of Wonder jest zainspirowana inną przygodą Madaleyskiego. Poprzez Księgę przypomniana zostaje jego osoba. Kim jest ten tajemniczy pisarz i podróżnik? Postacią-zagadką czy alter ego artystki? Odpowiedzi należy szukać w Księdze oraz na grudniowym spotkaniu w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury.

Projekt The Book of Wonder miał swoją premierę w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim w Warszawie w ramach projektu PKO Project Room (wystawa indywidualna w kwietniu 2016 r.), a następnie prezentowany był na wielu festiwalach i wystawach w Polsce i za granicą (Photo Collect Copenhagen 2016, Festival Circulations 2016 w Paryżu, Festiwal Konteksty w Sokołowsku, Festiwal „Oko nigdy nie śpi” w Lubostroniu itd.).

Tekst: Artur Chrzanowski

Wstęp bezpłatny.