KONCERT NOWOROCZNY CHÓRU MĘSKIEGO COPERNICUS

9 stycznia 2016 r.

Aula UMK w Toruniu

KONCERT NOWOROCZNY CHÓRU MĘSKIEGO COPERNICUS

plakat chor 2016 net
 
W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 9 stycznia 2016 r. odbył się Koncert Noworoczny Chóru Męskiego Copernicus.

Organizowane tradycyjnie na początku stycznia okolicznościowe Koncerty Noworoczne Chóru Męskiego Copernicus od lat cieszą się dużym zainteresowaniem melomanów z Torunia i okolic. Tak było również 9 stycznia: słuchacze zajęli wszystkie miejsca w uniwersyteckiej Auli.

Gospodarzem wydarzenia był Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu wespół z działającym w placówce Chórem Męskim Copernicus, którym dyryguje Paweł Jan Jankowski. W koncercie wzięła udział Orkiestra Wojskowa w Toruniu pod dyrekcją kapitana Dominika Sierzputowskiego, a także toruński Chór Świętego Antoniego prowadzony przez Małgorzatę Jankowską i kwartet smyczkowy Infinito w składzie: Paulina Burczyńska (I skrzypce), Kinga Politowska (II skrzypce), Zuzanna Wiśniewska (altówka) i Klaudia Marzec (wiolonczela). Partie solowe wykonali: Marta Ustyniak-Babińska, Paweł Krasulak i Zbigniew Stoliński. Akompaniował Michał Czaposki. Koncert prowadził i prezentował utwory poetyckie Dariusz Bereski.

Repertuar koncertu nawiązywał do karnawału. Znalazły się w nim lubiane pieśni i piosenki różnych epok, począwszy od arii operowych i szlagierów operetkowych, poprzez przeboje Broadwayu z czasów swingu po aranżacje muzyki filmowej i rozrywkowej, m.in. Good Morning i Alone Nacio Herba Browna, Over the Rainbow Harolda Arlena, Będziesz moją panią Marka Grechuty, Zacznij od Bacha Zbigniewa Wodeckiego czy Moje miejsce na ziemi Marka Sewena i Funiculì, Funiculà Luigi Denza. Kontrapunktem dla karnawałowych rytmów były m.in. Pieśń rycerska Stanisława Moniuszki, O Fortuna z kantatyCarmina Burana Carla Orffa oraz kompozycje Vangelisa i Ennio Morricone.

Chór Męski Copernicus jest amatorskim zespołem artystycznym Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. W ciągu blisko czterech dekad aktywności artystycznej występował w całej Europie: od Litwy i Finlandii po Włochy. Zdobył wiele nagród na festiwalach chóralnych w Polsce i za granicą. Każdy występ zespołu przyciąga miłośników pięknego śpiewu.

Copernicus wykonuje utwory patriotyczne, wojskowe i religijne, których można wysłuchać w ich wykonaniu podczas występów okolicznościowych przy okazji świąt państwowych i kościelnych. W repertuarze zespołu są także utwory operowe, operetkowe, popularne pieśni i piosenki. Kierownikiem artystycznym Chóru jest Paweł Jan Jankowski, prezesem – Bogumił Marczewski.

 
Galeria zdjęć z koncertu
fot. Stanisław Jasiński