Muzyka
Komu piosenkę?
Warsztaty dla tekściarzy i kompozytorów
23-24 listopada 2019 r.

Komu piosenkę?
Warsztaty dla tekściarzy i kompozytorów

 fot. pixabay

Adresaci:

Autorzy tekstów i kompozytorzy piosenek, którzy chcą podzielić się swoją twórczością z uczestnikami innymi warsztatów i prowadzącymi, wysłuchać ewentualnych uwag dotyczących zalet swojej twórczości oraz tego, co można i należy w niej poprawić.

Cel:

Propagowanie autorskiej twórczości artystycznej w sferze komponowania piosenek i pisania tekstów.

 

Program:

Wstęp teoretyczno-historyczny: kiedy powstała i skąd się wywodzi piosenka jako forma wypowiedzi artystycznej; rodzaje i gatunki, najbardziej uznani polscy i światowi twórcy piosenek. Tekst piosenki a wiersz: muzyka do tekstu czy tekst do muzyki, a może synchronicznie? Dobry tekst, czyli jaki?
Podstawy warsztatu tekściarza i kompozytora: „szlagwort”, rola rymów w tekście, poeci piosenki i rzemieślnicy słowa – melodia jako ważny element piosenki, jej nastrój i aranżacja będąca dźwiękową szatą utworu. Możliwość zaprezentowania własnej twórczości, wykonanie prostej piosenki w różnych  stylach muzycznych – bel canto, rock, rap, blues, folk itd. Prawo autorskie – jak chronić swoją twórczość? Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość nagrania wybranych utworów w studiu Artura Grudzińskiego.

Prowadzący:

Aleksandra Bacińska – poetka, autorka tekstów piosenek. Jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Teksty Aleksandry Bacińskiej rozbrzmiewają na wielu polskich scenach, śpiewane przez Michała Bajora, Marylę Rodowicz, Seweryna Krajewskiego czy artystów Piwnicy pod Baranami. Spektakularny sukces przyniosła jej piosenka Zęby, za którą w 1994 roku zdobyła Złote Pióro ­– nagrodę Wojciecha Młynarskiego na Kabaretonie w Opolu. Wydała dwa tomiki swoich utworów pt. Bardzo fałszywe piosenki i A mówiłeś. Jest stypendystką artystyczną Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Artur Grudziński – muzyk, pianista wirtuoz,  kompozytor. Współpracował m.in. z Marylą Rodowicz, Ewą Bem, Lorą Szafran, Danutą Błażejczyk. Wiele lat był członkiem orkiestry Big Warsaw Band, jako muzyk i aranżer. W swoim dorobku artystycznym ma kilkaset koncertów i rejestracji radiowo-telewizyjnych z czołówką sceny muzycznej: Andrzejem Zauchą, Czesławem Niemenem, Ryszardem Rynkowskim, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Danutą Rinn, Markiem Bałatą, Mietkiem Szcześniakiem, Krystyną Prońko, Grażyną Łobaszewską, Zbigniewem Wodeckim, Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Ireną Jarocką, Natalią Kukulską,  Edytą Geppert, Heleną Vondračkovą, Boney M., Skaldami, Formacją Nieżywych Schabuff, Desu i wieloma innymi. Od 1993 r. do chwili obecnej bierze udział w realizacjach teatralnych w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Opolu, Gdyni (Teatr Muzyczny) i w Warszawie (Teatr Komedia, Roma, Rampa).

Erwin Regosz – muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista ds. muzyki Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, w którym zajmuje się pracą artystyczną i pedagogiczną prowadząc warsztaty: wokalne, teatralno-muzyczne, dla instrumentalistów, muzykoterapii, muzyki ciała i dźwięku naturalnego oraz dla ludzi pracujących głosem. Jako nauczyciel emisji głosu współpracował m.in. z Elżbietą Zapendowską, Grażyną Łobaszewską, Ewą Kossak. Uczestnik wielu warsztatów i kursów, krajowych i międzynarodowych warsztatów związanych z emisją głosu i muzyką ciała. Juror Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, autor projektów Ja to mam szczęście i Coś za coś współfinansowanych ze środków MKiDN i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, realizowanych w 2014, 2015 i 2017 r. przez toruński WOAK. Jest także współautorem kilku płyt z materiałem repertuarowym dla dzieci rekomendowanych przez MKiDN jako pomoce artystyczne dla uczniów i nauczycieli.

Harmonogram:

sobota 23 listopada 2019 r. w godz. 10.00-17.00 (z przerwą)
niedziela 24 listopada 2019 r. w godz. 10.00-17.00 (z przerwą)

Warsztaty obejmują 18 godz. dydaktycznych

KIEDY 23-24 listopada 2019 r.
TERMIN ZGŁOSZEŃ I WPŁAT do 15 listopada 2019 r.
MIEJSCE WOAK Toruń ul. Szpitalna 8
CENA 200 zł
INFORMACJE I ZGŁOSZENIA

Erwin Regosz
e-mail: erwin.regosz@woak.torun.pl
tel. 56 65 22 755
kom. 607 234 568

REJESTRACJA ONLINE
ZASADY UCZESTNICTWA W WARSZTATACH