KATAR 2021 – FILM

KONFRONTACJE AMATORSKIEJ
TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ REGIONU

finał 19 listopada 2021 r.

WYNIKI

KATAR 2021 – FILM

PROTOKÓŁ
KATAR FILM 2021 r.
FINAŁ

Toruń, 19 listopada 2021 r.

Jury w składzie:

Remigiusz Zawadzki – przewodniczący jury. Filmowiec, operator telewizyjny i filmowy, reżyser-dokumentalista, scenarzysta, producent. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Kierownik Sekcji Produkcji i Promocji Wydarzeń „Machinarium” w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy;

Karolina Ford-Kłopotowska – reżyserka, scenarzystka. Autorka filmów krótkometrażowych, wideoklipów i spotów społecznych. Współpracuje z wrocławskim ATM-em na stanowisku scenarzysty. Absolwentka UMK w Toruniu oraz stypendystka Universita’ degli Studi Roma Tre w Rzymie. Nagradzana za swoje filmy na międzynarodowych festiwalach filmowych. Trzykrotnie otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury oraz dwukrotnie stypendium artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego;

Ireneusz Maciejewski – reżyser, filmowiec, specjalista ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych WOAK Toruń. Absolwent Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Lalkarski w Białymstoku), Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz SGH w Warszawie na Kierunku Menedżer Kultury. Tworzy projekcje multimedialne, a także formy filmowe wykorzystane do przedstawień;

po obejrzeniu 8 filmów zakwalifikowanych do finału postanowiło nagrodzić następujące produkcje:

I NAGRODA:

Miło mi cię poznać, reżyseria Marianna Korman
Uzasadnienie:
Za odwagę, wrażliwość i empatię w podjęciu trudnego tematu, a w szczególności za dojrzałe operowanie filmowymi środkami, trafne decyzje obsadowe oraz bardzo dobrą pracę całego aktorskiego zespołu pod czułym okiem autorki filmu.

II NAGRODA:

Druciak – mała głowa pełna niespodzianek, reżyseria Krzysztof Parda
Uzasadnienie:
Za oryginalny pomysł, znakomite czucie formy filmowej  (zdjęcia, montaż, dźwięk), za bezkompromisowość realizacji filmu na własnych, autorskich zasadach, za radość tworzenia tej zabawnej filmowej opowieści, emanującą z każdego kolejnego kadru.

III NAGRODA:

Skąd się bierze woda sodowa, reżyseria Kacper Juśkiewicz
Uzasadnienie:
Za brawurową próbę przełożenia trudnej, bo odwołującej się do literatury absurdu, formy komiksowej na język kina animowanego, za dopracowaną animację oraz wysiłek włożony w zaproszenie popularnych polskich aktorów i satyryków do udziału w zdubbingowaniu tego filmu.

WYRÓŻNIENIE:

Tatuaże, Grupa filmowa VLO w składzie: Lilia Szczepaniak, Mateusz Olszewski, Franciszek Karasiewicz, Mikołaj Tafiłowski, Aleksandra Krajewska, Bartosz Linkanagroda specjalna: udział w warsztatach filmowych „To nas kręci!”
Uzasadnienie:
Za odważną próbę opowiedzenia o współczesnym, popularnym zjawisku społecznym. W ramach wyróżnienia gwarantowany udział w warsztatach filmowych prowadzonych w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. 

Potrzebują domu, reżyseria Filmowy Klub Absolwenta ŚCIEMATV w składzie: Jakub Grzelak, Maja Górska, Szymon Jackowski, Renata Kubińska nagroda specjalna: udział w warsztatach filmowych „To nas kręci!”
Uzasadnienie:
Za wrażliwość społeczną i umiejętność dostrzegania w najbliższym otoczeniu potencjału na bohatera filmowego i za intersujący temat filmowy.

 
Galeria zdjęć z pokazu finałowego
fot. Stanisław Jasiński

 
fot. archiwum WOAK


PROTOKÓŁ
Kwalifikacje do finałowych Konfrontacji KATAR FILM 2021r.

Toruń, 5 listopada 2021 r.

Jury w składzie:

Grzegorz Kaźmierski – muzyk oraz realizator dźwięku, animator kultury, teatrolog i filmoznawca. Specjalista ds. interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Absolwent teatrologii i filmoznawstwa na UKW w Bydgoszczy oraz filmoznawstwa i animacji kultury na UMK w Toruniu. Autor wideoklipów oraz miniatur filmowych;

Wojtek Budny – instruktor, dokumentalista w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Swoją przygodę z kamerą zaczynał na początku lat 90. w telewizji TV Münster. Absolwent Camerimage Film School. Współpracował z Telewizją Polską S.A., TVN i OwsiakTV. Obecnie operator obrazu w TV Toruń. Współpracował z Yachem Paszkiewiczem przy realizacji wielu wideoklipów, jest producentem i współautorem programu Muzyczny Kram, autorem i współautorem filmów dokumentalnych i reportaży;

po obejrzeniu 15 filmów zgłoszonych przez twórców, postanowiło zakwalifikować do finału następujące produkcje:

  1. Skąd się bierze woda sodowa, reżyseria Kacper Juśkiewicz
  2. Druciak-mała głowa pełna niespodzianek, reżyseria Krzysztof Parda
  3. Ruchy, reżyseria Adrian Pruczkowski
  4. Pamięć Torunia, reżyseria Bartłomiej Zaleśkiewicz
  5. Człowiek czołg – powstaniec Henryk Jurkowski „Lufa”, reżyseria Grażyna Zielińska
  6. Potrzebują domu, reżyseria Filmowy Klub Absolwenta ŚciemaTV
  7. Tatuaże, reżyseria Grupa filmowa VLO
  8. Miło mi cię poznać, reżyseria Marianna Korman

Zakwalifikowane filmy zostaną zaprezentowane podczas finałowego spotkania w dniu 19 listopada 2021 o godz. 17:00 w Artus Cinema (Centrum Kultury Dwór Artusa). Jury w składzie:  Karolina Fordońska, Remigiusz Zawadzki, Ireneusz Maciejewski wyłoni zwycięzców.

Bardzo nam zależy na bezpośrednim spotkaniu uczestników KATAR-u z publicznością i jurorami. Dołożymy też wszelkich starań, żeby było ono bezpieczne. Jeśli jednak możliwość organizowania wydarzeń kulturalnych na żywo zostanie ograniczona – spotkamy się w internecie.

 

Regulamin KATAR FILM 2021

Dodatkowe informacje:
Weronika Droszcz
e-mail: weronika.droszcz@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55
Grzegorz Kaźmierski

e-mail: grzegorz.kazmierski@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55