
Wskazówki dla nauczycieli
25-26 kwietnia 2015 r.

Inspiracje w pracy z dziecięcym zespołem teatralnym.
Opiekunowie dziecięcych grup teatralnych oraz nauczyciele wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej i opiekunowie placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy chcieliby podjąć teatralne wyzwanie, a także wszystkie osoby, które wykorzystują – bądź chcą wykorzystywać – teatr w swojej pracy edukacyjnej i wychowawczej.
Cel:Zdobycie nowych narzędzi (wiadomości i konkretnych umiejętności) do pracy z dziecięcą grupą teatralną oraz do wykorzystania w toku edukacji dzieci przedszkolnych i uczniów klas 1-3. Zajęcia mają przede wszystkim, ale nie wyłącznie, charakter warsztatów praktycznych.
Program:Prezentacja metod i etapów tworzenia zespołu teatralnego od poznawania i integracji uczestników, poprzez oswajanie przestrzeni, rozwijanie wyobraźni, przygotowanie artykulacyjne po scalenie grupy. Poszczególne etapy powstawania spektaklu w amatorskim zespole teatralnym: wybór tekstu, analiza utworu i przydział ról; projekt i wykonanie scenografii, przygotowanie oprawy muzycznej; dobór rekwizytów i kostiumów; ustawienie postaci i zachowania na scenie oraz przygotowanie przedstawienia do prezentacji.
Prowadzący:Małgorzata Peplińska – nauczyciel i socjoterapeuta, na co dzień pracuje w Szkole Podstawowej nr 18 w Toruniu, gdzie prowadzi klasę teatralną. Z zamiłowania reżyser i instruktor teatralny. W teatr bawi się ze swoimi podopiecznymi od zawsze, od 2007 roku zabawa ta zyskała nazwę Bum Bum Cyk, a od 2011 ten klasowy zespół pracuje w ramach innowacji pedagogicznej.
Wraz z teatrem ma na swoim koncie wiele sukcesów m.in.: Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Płocki Kramik Teatrów Dzieci i Młodzieży – HECA (2010, 2011); Grand Prix na Wojewódzkim Forum Teatrów Szkolnych Kurtyna w Bydgoszczy (2009, 2010, 2011); Nominacja do udziału w IV Spotkaniach Mistrzów Teatru, przyznana przez Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (2010); Nagroda Główna na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Szkolnych w Tucholi (2012).
Swoją metodę tworzy na podstawie eurytmii, pedagogiki zabawy, muzyki, tańca i bardzo rygorystycznej organizacji przedstawienia. Jednocześnie po mistrzowsku angażuje w działania teatru wszystkich dookoła – rodziców, pracowników szkoły, miłośników teatru i zapaleńców pedagogiki i edukacji przez sztukę.
Zajęcia będą odbywały się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, ul. Szpitalna 8
według harmonogramu:
sobota 25 kwietnia w godz. 900-1700 ( z przerwą)
niedziela 26 kwietnia w godz. 900-1700 ( z przerwą)
Warsztaty obejmują 20 godz. dydaktycznych.
Na zajęcia prosimy zabrać wygodny,
pozwalający na swobodny ruch strój
oraz miękkie obuwie.
TERMIN ZGŁOSZEŃ do 10 kwietnia 2015 r.
MIEJSCE WOAK
CENA 100 zł
WIĘCEJ INFORMACJI:
56 652 27 55