giARTino – Ogród sztuki

Wernisaż 7 maja 2015 r.

Tn

giARTino – Ogród sztuki

Toruń, 7 maja 2015 r., godz. 17.30
– otwarcie wystawy fotografii Dawida Lewandowskiego
w ramach Międzynarodowych Interdyscyplinarnych Spotkań giARTino – Ogród sztuki.

miejsce: Galeria Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, ul. Szpitalna 8

organizatorzy: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Zakład Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK

Wstęp wolny!!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Aparat

Wizja człowieka w fotografii artystycznej

W maju w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu prezentowana będzie ekspozycja fotografii Dawida Lewandowskiego, studenta Wydziału Sztuk Piękny UMK. Ekspozycja jest częścią Międzynarodowych Interdyscyplinarnych Spotkań giARTino – Ogród sztuki współorganizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu i Zakład Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Tegoroczna edycja Spotkań odbywa się pod hasłem Cisza. Biorą w nich udział studenci i doktoranci Wydziału Sztuk Pięknych toruńskiego uniwersytetu, studenci z Akademii Sztuk Pięknych (Akademia Umeni) z Bańskiej Bystrzycy, studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wystawa fotografii Dawida Lewandowskiego otwarta zostanie w czwartek – 7 maja – o godzinie 17.30 w Galerii Spotkań WOAK. Młody artysta podkreśla, że w jego fotografii …szczególne miejsce zajmuje człowiek – zarówno jego sfera cielesna, jak i duchowa, a także relacje człowieka ze światem. Uprawia tradycyjny portret, fotografię kreacyjną i artystyczną. W ostatnim czasie jego ulubioną formą wyrazu stał się kolaż fotograficzny: wycinanie, darcie, rysowanie, czy nawet palenie zdjęć.

Dawid Lewandowski w 2014 roku ukończył Wielkopolską Szkołę Fotografii i uzyskał dyplom na podstawie cyklu zdjęć zatytułowanego Dezintegracja, o którym pisze: Do tej pory moja fotografia nastawiona była wyłącznie na pokazywanie piękna, estetyzację codzienności. Dezintegracja jest cyklem autoportretów, który przełamuje u mnie takie postrzeganie rzeczywistości. Obrazuje moją przemianę, która wciąż następuje. Krzyczę, próbuję przedrzeć się przez samego siebie, jednocześnie zadając sobie obrażenia i agresywnie niszcząc swój dawny wizerunek – człowieka cichego, z zamkniętymi oczami. Promotorem dyplomu był artysta fotografik dr Janusz Oleksa.

Podczas wernisażu w Galerii Spotkań WOAK prezentowane będą także performanse, obiekty plastyczne i multimedia zrealizowane przez pozostałych uczestników Interdyscyplinarnych Spotkań Studentów. Kuratorem całego projektu jest Mateusz Kozieradzki, student historii sztuki. Opiekunem artystycznym i naukowym – prof. Marian Stępak, artysta malarz, pracownik Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK.

W ramach majowych prezentacji młodej sztuki Galeria Spotkań WOAK gościła już studentów z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, szczecińskiej Akademii Sztuki oraz Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Łodzi. W roku ubiegłym w giARTino uczestniczyli też studenci i absolwenci Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Każda edycja Spotkań ma swoje hasło przewodnie, np. Last minute, Majowe czy Ogród Sztuki. Młodzi artyści traktują te hasła jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań twórczych.

Wystawa Dawida Lewandowskiego będzie eksponowana
do 21 maja.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Dodatkowych informacji udziela Kamil Hoffmann,
tel. 56 6522755, kom. 694 270229,

e-mail: kamil.hoffmann@woak.torun.pl

 

MIEJSCE WOAK