Fortyfikacje Toruńskie

Poplenerowa wystawa fotograficzna

Fortyfikacje Toruńskie

Wystawa Fortyfikacje toruńskie to cykl barwnych zdjęć unikalnego w skali światowej zbioru fortyfikacji budowanych w Toruniu, budowanych od średniowiecza po lata 50. XX wieku. Większość zdjęć powstała w zespole fortyfikacji XIX i XX wieku (w końcu XIX wieku Toruń był potężną twierdzą na granicy zaboru pruskiego i rosyjskiego), do niedawna niedostępnych. Fotografie przedstawiają ujęcia ogólne poszczególnych fortów, ich wnętrza, podziemne korytarze, zachowane detale dawnego wyposażenia artyleryjskiego i strzeleckiego oraz enklawy natury, jakie wytworzyły się w momencie zaprzestania ćwiczeń wojskowych na tych wielohektarowych kompleksach. Osobną kategorię zdjęć stanowią wielojęzyczne napisy pozostawiane na ścianach i murach.

Dobrze zachowane są fortyfikacje nadal pozostające w gestii Wojska Polskiego, inne  nie posiadają przedsiębiorczych właścicieli, jak np. fort IV, i często stają się polem działania wandali.

Wystawa jest plonem plenerowych warsztatów fotograficznych zorganizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Autorami zdjęć są: Andrzej Domżalski z Brodnicy, Olga Lipska z Bydgoszczy, Jacek Melerski z Osieka nad Wisłą, Maciej Pasieka z Grudziądza, Marzena Samborska z Gruty k. Grudziądza, Szymon Staszewski z Elgiszewa, Magdalena Tymoszuk z Torunia, Piotr Zarzycki z Lubicza oraz Stanisław Jasiński, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, instruktor fotografii z WOAK-u w Toruniu.

 

Wystawa składa się ze 40 zdjęć formatu 40 x 50 cm, podklejonych na planszach 70 x 100 cm, do ekspozycji w ramach tych wymiarów. Sto zdjęć może być prezentowanych podczas projekcji medialnej. Ekspozycja wymaga dużej sali ekspozycyjnej oraz rzutnika cyfrowego.

Galeria

fot. Marzena Samborska

fot. Szymon Staszewski

 fot. Jacek Melerski

fot. Piotr Zarzycki

fot. Olga Lipska

fot. Maciej Pasieka

fot. Magdalena Tymoszuk

fot. Andrzej Domżalski

fot. Stanisław Jasiński