Dolina Osy
POPLENEROWA WYSTAWA FOTOGRAFII

Wernisaż 12 lipca 2013 r.

Plakat

Dolina Osy
POPLENEROWA WYSTAWA FOTOGRAFII

Plakat

Powrót do doliny Osy

W przyszły piątek, 12 lipca o godzinie 1700 w Galerii Spotkań WOAK otwarta zostanie poplenerowa wystawa fotografii Dolina Osy. Ekspozycja stanowi wycinek z bardzo bogatego plonu pleneru fotograficznego, który odbył się w drugiej połowie 2011 roku. Autorami prezentowanych prac są: Justyna Drążek, Stanisław Jasiński, Piotr Kriesel, Krzysztof Krzemień, Ewa Łysiak, Joanna Nacfalska, Maciej Pasieka, Małgorzata Replińska i Marzena Samborska. Wystawę będzie można oglądać do końca wakacji od poniedziałku do piątku.

Niewiele osób dobrze zna Osę – rzeczkę meandrującą w malowniczym, zróżnicowanym krajobrazie północnej Europy na historycznym pograniczu Warmii i Ziemi Chełmińskiej. Według przekazów historycznych Bolesław Chrobry nakazał wbijać żelazne słupy graniczne na jej brzegu w okolicach dzisiejszego Słupskiego Młyna, odgradzając w ten sposób Królestwo Polskie od ziem Prusów. Wzdłuż rzeki Osy aż do 1945 r. wyznaczano kolejne granice między państwem polskim a pruskim. Rzeka płynie wąską i głęboko wciętą doliną, której strome zbocza pocięte są parowami, wypłukiwanymi przez zamierające latem strumienie. W 1994 r. doceniono uroki niepowtarzalnych krajobrazów tego zakątka Polski, ustanawiając w jej środkowym biegu ścisły rezerwat przyrody Dolina Osy.

Fotograficy-amatorzy biorący udział w plenerze dotarli do wielu trudno dostępnych miejsc wzdłuż koryta rzeki, od granicy województwa kujawsko-pomorskiego za jeziorem Płowęż po ujście Osy w Zakurzewie pod Grudziądzem. Jednak Dolina Osy to nie tylko bujna przyroda, ale też unikalne zabytki kultury. Uczestnicy pleneru sfotografowali m.in. wczesnośredniowieczne grodzisko w Świeciu nad Osą, ruiny gotyckiego kościoła w Zajączkowie, monumentalne ruiny zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim, kryty strzechą drewniany kościół w Jarantowicach, średniowieczne freski w kościele w Okoninie, zarastający most na nieczynnej od lat linii kolejowej w Buku Pomorskim, klasztor w Rywałdzie, największą w Polsce stodołę, zachowaną w Salnie, pełen tajemnic młyn w Słupskim Młynie z czynną turbiną wodną, produkującą prąd elektryczny.

Wystawa jest czynna do końca sierpnia.

Wstęp wolny.

Dodatkowych informacji udziela Stanisław Jasiński, instruktor fotografii WOAK,

e-mail: igafa@woak.torun.pl; tel. 56 6522755

Załączniki

MIEJSCE WOAK