Chełmno – klejnot architektury nadwiślańskiej

Poplenerowa wystawa fotograficzna

Chełmno – klejnot architektury nadwiślańskiej

Chełmno – klejnot architektury nadwiślańskiej to cykl barwnych fotografii przestawiających jedno z najciekawszych założeń urbanistycznych na Ziemi Chełmińskiej, miasto o wyjątkowo bogatej historii, posiadające unikalne zabytki architektury, powstałe od średniowiecza do końca XIX wieku. Fotografie wykonywane w dzień i w nocy przedstawiają panoramy Chełmna, najważniejsze zabytki oraz ich wnętrza, detale architektoniczne i szczegóły wyposażenia, ulice, mieszkańców grodu nad Wisłą. Osobną kategorię zdjęć stanowią obrazy grup rekonstrukcyjnych w strojach średniowiecznych Chorągwi Ziemi Chełmińskiej oraz w mundurach pruskich z przełomu XIX i XX wieku.

Autorami zdjęć są: Ewa Chmielewska – Makar z Bydgoszczy, Ewa Łysiak z Kościerzyny, Maciej Pasieka z Grudziądza, Magdalena Tymoszuk z Torunia, Piotr Zarzycki z Lubicza, Marzena Samborska z Gruty k. Grudziądza, Szymon Staszewski z Elgiszewa, Marta Grabowska z Kowalewa Pomorskiego i Katarzyna Koźlikowska z Torunia oraz prowadzący plener dr hab. Zdzisław Mackiewicz z Wydziału Sztuk Pięknych UMK i Stanisław Jasiński, członek Związku Fotografików Polskich, instruktor WOAK-u.

Zestaw zawiera 40 zdjęć formatu 30 x 40 cm, podklejonych na planszach 70 x 100 cm do ekspozycji w ramach tychże formatów oraz dwie projekcje medialne: pierwsza przedstawia miasto w szerszej panoramie stu ujęć, druga zawiera zbiorowy portret mieszkańców i przyjezdnych w sześćdziesięciu ujęciach. Wystawa wymaga sali ekspozycyjnej średniej wielkości oraz rzutnika cyfrowego.

Galeria

fot. Marzena Samborska

fot. Maciej Pasieka

fot. Magdalena Tymoszuk

fot. Stanisław Jasiński

fot. Szymon Staszewski

 

fot.Ewa Chmielewska

fot. Katarzyna Koźlikowska

fot. Piotr Zarzycki

fot. Ewa Łysiak

 Uczestnicy pleneru