Artystyczny zawrót głowy

Artystyczny zawrót głowy

W okresie od 1 do 31 lipca, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 13:00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu będą prowadzone bezpłatne wakacyjne zajęcia Artystyczny zawrót głowy dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Udział jest bezpłatny.

Na zajęcia obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenia należy nadsyłać najpóźniej  do godziny 13:00 dnia poprzedzającego warsztat. O przyjęciu zgłoszeń decyduje kolejność ich nadsyłania. W przypadku rezygnacji z udziału w zajęciach należy powiadomić organizatora. W przypadku odwołania zajęć organizator powiadamia rodziców/opiekunów prawnych  dziecka.

Dla wspólnego bezpieczeństwa w zajęciach mogą brać udział wyłącznie dzieci, których rodzice/opiekunowie prawni złożą pisemne oświadczenie o stanie zdrowia oraz udostępnią swoje dane osobowe. Oświadczenie należy przekazać organizatorowi zajęć mailowo lub złożyć bezpośrednio w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu najpóźniej w dniu zajęć. Brak oświadczenia skutkuje nieprzyjęciem dziecka na zajęcia.  Wzór oświadczenia znajduje się w załączniku.

Uczestnika warsztatu przyprowadza i odbiera punktualnie rodzic/opiekun prawny bądź upoważniona pisemnie osoba dorosła. Jeśli rodzic/opiekun prawny dopuszcza samodzielne przybycie i  powrót z zajęć dziecka to musi przedłożyć taką podpisaną zgodę.

 

>> GALERIA ZDJĘĆ Z WARSZTATÓW <<


Program


  Warsztaty interdyscyplinarne Każdy coś potrafi, czyli festiwal sztuk wszelkich i osobliwych czasem  dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat,
1 lipca, 3 lipca, 8 lipca, 10 lipca, 15 lipca, 17 lipca, 22 lipca, 24 lipca, 29 lipca, 31 lipca, 5 sierpnia, 7 sierpnia, 12 sierpnia i 14 sierpnia
prowadzący: Erwin Regosz

Dość powtarzania „ja nic nie umiem”! Wszyscy mamy potencjał twórczy – umiejętności, którymi możemy zainteresować innych. Ktoś umie robić miny czy pozy, ktoś inny opowiadać historie albo wymyślać scenariusze filmowe; inni mogą sformować orkiestrę gąb drących się wniebogłosy, przygotować bardzo krótką jednoaktówkę, wymyślić reguły nowej zabawy, mogą zagrać na typowym lub nietypowym instrumencie albo zaśpiewać piosenkę. Poznajcie swoje mocne strony i odkryjcie drzemiące w Was talenty.

 

 


 Warsztaty plastyczne Wioska artystyczna  dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat,
2 lipca, 24 lipca i 28 lipca
prowadząca: Monika Bojarska.

Jak wyglądałaby wioska zamieszkana wyłącznie przez artystów? Wyobraźcie sobie takie miejsce i zbudujcie jego makietę. Do waszej dyspozycji będzie plastelina, słomki, kolorowe patyczki, farba i kredki. W tej zabawie liczy się przede wszystkim spontaniczna twórczość i inwencja plastyczna.

 

 


 Warsztaty filmowe Zobacz siebie przez kamerę  dla młodzieży w wieku 12-16 lat,
2 lipca i 30 lipca
prowadząca Karolina Fordońska

Spójrzcie na siebie i swoich kolegów okiem (obiektywem) kamery filmowej. Czy wyglądamy inaczej? Podczas warsztatów poznacie podstawy języka filmowego oraz zasady pracy z kamerą. Wybierzecie sobie kostiumy w kostiumerni i wspólnie nakręcimy krótkie scenki, próbując jak najlepiej pokazać charakter postaci, jakąś jej cechę.

 

 


  Warsztaty cyrkowe Cyrk przyjechał  dla dzieci i młodzieży w wieku 7-12 lat,
3 lipca
prowadząca: Alicja Usowicz

Czy wiecie, że żonglowanie wcale nie jest trudne? Spróbujcie żonglerki, poznajcie też inne triki cyrkowe, żebyśmy razem mogli stworzyć krótki pokaz cyrkowy. Wspólnie przygotujemy scenografię widowiska i jego oprawę muzyczną. Nauczycie się żonglowania chusteczkami, piłkami, zachowanie równowagi na roli-boli i kuli, będziecie kręcić talerzykami i wstążkami. Ktoś z Was zostanie konferansjerem, ktoś inny – dyrektorem cyrku.

 


 Warsztaty fotograficzne Jak własnoręcznie zbudować camera obscura?  dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat,
3 lipca, 14 lipca, 30 lipca
prowadzący Stanisław Jasiński

Każdy z Was może zbudować samodzielnie aparat fotograficzny z recyklingu. Do skonstruowania camera obscura wykorzystamy surowce wtórne, które znaleźć można w każdym domu. Podczas warsztatów dowiecie się, w jaki sposób światło tworzy obraz we wnętrzu kamery fotograficznej i wykonacie własne (i niepowtarzalne) zdjęcia zbudowanymi przez siebie urządzeniami.

 


 Warsztaty teatralno-cyrkowe Teatralne cyrkowanie  dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat,
6-7 lipca (warsztaty dwudniowe)
prowadzące: Alicja Usowicz i Agnieszka Zakrzewska

Chcecie poznać teatr i cyrk od podszewki? Chcecie doświadczyć aktorstwa, reżyserii, charakteryzacji, klaunady czy innych działań twórczych? Zapraszamy na warsztaty Teatralne cyrkowanie, podczas których przygotujemy mini etiudę teatralno-cyrkową. Naszą opowieść zilustrujemy sztuczkami cyrkowymi, stworzymy atrakcyjne tło muzyczne. Prowadzące pomogą Wam w pełni wykorzystać drzemiący w każdym potencjał twórczy i ośmielą Was do realizowania pasji.

 


Warsztaty graficzne Pocztówka z wakacji  dla młodzieży w wieku 12-16 lat,
9 lipca i 13 lipca
prowadząca: Monika Bojarska.

Pamiętacie, czym jest pocztówka? Kiedyś wysyłano na nich pozdrowienia z podróży. Zaprojektujcie własną pocztówkę, na której utrwalicie wspomnienia z wakacji. Nauczycie się podstaw fotomontażu, korekcji i retuszu fotografii, poznacie zasady kompozycji i doboru kolorów. Na zakończenie każdy z Was otrzyma wydrukowaną pocztówkę według swojego projektu. Można ją wysłać komuś bliskiemu, można zachować na pamiątkę.

 


Warsztaty filmowe Przygoda z filmem  dla młodzieży w wieku 12-16 lat,
13-14 lipca (warsztaty dwudniowe),
27-28 lipca (warsztaty dwudniowe)
prowadząca Karolina Fordońska

Czy jest scenariusz filmowy? Jak się go tworzy? Jakie są kolejne etapy powstawania filmu? Na warsztatach dowiecie się, że kino to przede wszystkim wspaniała przygoda twórcza. Zamienicie się w aktorów filmowych, reżyserów i operatorów. Nakręcimy kilka ujęć, które następnie zmontujemy w krótki film.

Warunkiem przeprowadzenia warsztatów jest zebranie pełnej grupy uczestników.

 


 Warsztaty teatralne SIŁAcze 
14-15 lipca (warsztaty dwudniowe) dla dzieci w wieku 7-9 lat,
21-22 lipca (warsztaty dwudniowe) dla dzieci i młodzieży w wieku 10-13 lat,
28-29 lipca (warsztaty dwudniowe) dla dzieci w wieku 7-11 lat,
prowadząca: Agnieszka Zakrzewska

Czym jest SIŁA? Każdy ją ma, każdy może ją w sobie odnaleźć. Podczas warsztatów teatralnych, wspólnych zabaw i ćwiczeń wokół hasła SIŁA przygotujemy mini spektakl pod tytułem SIŁAcze. Wykorzystamy energię i pomysłowość każdego z Was. Czerpać będziemy z teatru i z innych dziedzin sztuki, zainspirujemy się muzyką, ale również sobą nawzajem.

 


 Warsztaty graficzne Mój portret z przyszłości  dla młodzieży w wieku 12-16 lat,
16 lipca i 21 lipca
prowadząca Monika Bojarska.

Jak będzie wyglądał świat za 20 lat? A jak my będziemy wyglądać? Spróbujcie wyobrazić sobie swoje selfie za 20 lat. Zajęcia rozpocznie sesja zdjęciowa uczestników. Następnie portety będziemy modyfikować  w programie do grafiki komputerowej. Dowiecie się, jak zrobić fotomontaż, skorygować portret i stworzyć z niego zabawny mem. Na zakończenie każdy z Was otrzyma wydruk swojego portretu z przyszłości.

 

 


 Warsztaty fotograficzne Luksografia  dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat,
17 lipca, 20 lipca, 27 lipca
prowadzący Stanisław Jasiński

Jak powstaje obraz fotograficzny? Istotą fotografii jest zapis światła na materiale światłoczułym. Podczas spotkania dowiecie się, czym jest fotografia analogowa (czyli taka, która wykorzystuje reakcje chemiczne). Wykonacie własne (i niepowtarzalne) prace graficzne przy użyciu papieru pokrytego emulsją światłoczułą, pędzli i wywoływacza.