DLA MEDIÓW

DLA MEDIÓW

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
ul. Szpitalna 8; 87-100 Toruń
tel./fax: 56 6522027, 56 6522755
www.woak.torun.pl;   e-mail: woak@woak.torun.pl

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

logo WOAK Toruń (PNG)

 

Oferta warsztatowa 2020

 


AKTUALNOŚCI

w marcu 2020 (WERSJA .DOC)

 

                do 7 marca – zgłoszenia na KATAR Muzyka

Muzyka różnorodności

Przed rokiem w konkursie KATAR Muzyka, który niezmiennie od blisko trzech dekad organizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, zwyciężył zespół Sigals z Bydgoszczy, którego funkowe rytmy zachwyciły zarówno jurorów, jak i publiczność finałowego koncertu. W tym roku twórcy z kręgu rocka, metalu, popu, muzyki alternatywnej i nowych brzmień spotkają się po raz dwudziesty ósmy (chociaż sam KATAR odbywa się już po raz 29.) Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich młodych muzyków: śpiewających, rapujących, muzykujących, miksujących i tworzących beaty. Wystarczy do 7 marca przesłać nagrania demo trzech utworów i wypełnić zgłoszenie na stronie www.woak.torun.pl

W otwartej formule przeglądu mieszczą się m.in. zespoły rockowe, metalowe, twórcy nowej elektroniki, hip-hopu, techno, house’u, neo-folku, indie-rocka i szeroko pojętej muzyki alternatywnej czy nowych brzmień.  Jeśli jednak zgłosi się orkiestra dęta albo nowoorleański big-band i nas zachwyci, również na KATAR-ze wystąpi – podkreśla Erwin Regosz, specjalista ds. muzyki w WOAK.

Zgodnie z regulaminem, Konfrontacje przebiegają dwuetapowo – do koncertu finałowego, który odbędzie się 18 kwietnia, uczestnicy są kwalifikowani na podstawie nagrań demo. Zgłaszać można się przez formularz na stronie internetowej www.woak.torun.pl do 7 marca. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe o łącznej wartości ponad 6000 złotych.

Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu odbywają się w czterech dziedzinach: muzyki, filmu, fotografii i teatru. Najciekawsze filmy amatorskie i niezależne z regionu zaprezentowane zostaną 16 maja, ale zgłoszenia na filmowy KATAR przyjmowane są do 4 kwietnia. Tematem tegorocznej edycji Konfrontacji w dziedzinie fotografii jest Ciekawość. Prace należy nadsyłać do 9 maja, wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z ogłoszeniem wyników zaplanowany jest na 19 czerwca w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. W grudniu tradycyjnie odbędzie się przegląd teatralny. W tym roku miłośnicy Melpomeny spotkają się 5 grudnia na Scenie na Zapleczu Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, spektakle konkursowe – wraz z nagraniem – należy zgłaszać do 24 października.

Zgodnie z regulaminem, uczestnikami Konfrontacji mogą być osoby mieszkające, studiujące lub pracujące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które  amatorsko zajmują się twórczością artystyczną. Udział we wszystkich przeglądach – zarówno dla widzów, jak i dla artystów – jest bezpłatny.

*****

                7 marca – warsztaty Trening prezentacji i wystąpienia publicznego

Bez strachu przed kamerą, bez tremy przed publicznością

Umiejętność występowania wobec audytorium oraz profesjonalne zachowanie przed kamerą to częste elementy w codziennej praktyce animatorów i menedżerów kultury, osób współpracujących z organizacjami pozarządowymi, a także indywidualnych artystów. Warsztaty Trening prezentacji i wystąpienia publicznego, które w sobotę 7 marca 2020 r. poprowadzą Mariusz Kluszczyński i Wojciech Budny będą okazją do rozwijania umiejętności komunikacyjnych w sferze medialnej.

Program szkolenia obejmuje podstawy reprezentowania instytucji w mediach oraz na forum publicznym, przygotowanie do wystąpienia publicznego lub przed kamerą, współpracę z mediami oraz przygotowanie i przeprowadzenie profesjonalnej konferencji prasowej. Istotnym elementem warsztatów są ćwiczenia praktyczne, w trakcie których uczestnicy zyskają możliwość „sprawdzenia się” przed kamerą. Następnie nagrany materiał będzie szczegółowo omawiany przez prowadzącego warsztaty.

Mariusz Kluszczyński, który poprowadzi zajęcia, jest dziennikarzem, kierownikiem toruńskiej redakcji TVP S.A., wydawcą i prowadzącym serwisy informacyjne oraz programy publicystyczne w bydgoskim oddziale Telewizji Polskiej S.A. Współpracował też ze szkołami wyższymi, prowadząc zajęcia poświęcone dziennikarstwu radiowemu i współpracy z mediami.

Współprowadzącym warsztaty jest Wojciech Budny, doświadczony operator filmowy i telewizyjny. Uwagi udzielane z perspektywy osoby stojącej za kamerą z pewnością pomogą jeszcze lepiej przygotować się do nagrania na potrzeby telewizji lub do wystąpienia na żywo w studio.

Cena 120 zł, informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.pl

*****

                11 marca, godz. 18.00 – Call me Tony – projekcja filmu i spotkanie z reżyserem Klaudiuszem Chrostowskim w ramach cyklu filmoznawczego W pierwszym rzędzie

Filmowo o potrzebie akceptacji

W marcu w ramach cyklu comiesięcznych spotkań filmoznawczych W pierwszym rzędzie prezentowany będzie dokument Call me Tony w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego. Autor filmu będzie rzecz jasna gościem spotkania i po projekcji opowie o swoich inspiracjach, metodzie twórczej, odpowie też na pytania publiczności. Spotkanie odbędzie się w środę, 11 marca o godz. 18.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Wstęp wolny.

Call me Tony to opowieść o tym momencie w życiu, kiedy wszyscy oczekują od nas odpowiedzi, a jedyne co mamy, to pytania – zdradza organizatorka spotkań W pierwszym rzędzie, Karolina Fordońska, zapowiadając film. Bohaterem dokumentu jest Konrad – osiemnastoletni kulturysta, który pragnie zostać aktorem. Z uporem zabiega o uwagę „wiecznie nieobecnego” ojca. Kreując swój wizerunek inspiruje się aktorami kina akcji, spędza godziny na siłowni i zapisuje się na zawody kulturystyczne. Wszystko to prowadzi do załamania, spowodowanego  wewnętrznym konfliktem między nim samym a wersją siebie, którą stara się stworzyć, by zyskać akceptację otoczenia…

Autor filmu Mów mi Tony, Klaudiusz Chrostowski jest reżyserem i scenarzystą. Ukończył University of the Arts w Londynie oraz PWSFTviT w Łodzi. Współpracował przy realizacji pełnometrażowych filmów fabularnych (m.in. Persona non grata Cellina Glucka, Nieulotne Jacka Borcucha) i seriali. Za film Call me Tony otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym na jednym z największych europejskich festiwali filmu dokumentalnego IDFA w Amsterdamie (International Documentary Film Festival Amsterdam). Obecnie mieszka w Warszawie, pracując nad swoim drugim filmem dokumentalnym oraz scenariuszem do debiutu fabularnego.

Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P. Obecnie pracuje nad kolejnym filmem, w roku 2020 została stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz stypendystką Prezydenta Miasta Torunia. Poprzez te spotkania, jak deklaruje, …pragnie zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

Wstęp wolny!

*****

                14-15 marca – warsztaty teatralne Weekendowe laboratorium artystyczne

Z inspiracji teatrem plastycznym

Plastyczna strona inscenizacji jest w teatrze amatorskim często pomijana, twórcy skupiają się przede wszystkim na tekście dramatycznym i sposobach jego prezentacji. Tymczasem instalacja plastyczna może być znakomitą inspiracją i punktem wyjścia do realizacji spektaklu teatralnego. W dniach 14-15 marca 2020 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się warsztaty Weekendowe laboratorium artystyczne, w trakcie których uczestnicy nauczą się tworzyć niebanalną, a zarazem prostą scenografię oraz kostiumy z szarego papieru.

W warsztatach uczestniczyć mogą zarówno instruktorzy teatralni, instruktorzy domów kultury, nauczyciele i animatorzy kultury, jak i wszystkie osoby zainteresowane teatrem plastycznym, młodzież i dorośli poszukujący nowych form teatralnej ekspresji.

Jak mówi prowadząca zajęcia Agnieszka Zakrzewska: Pierwszego dnia podczas warsztatów instalacji artystycznych uczestnicy dowiedzą się, jak budować przestrzenne prace – instalacje z zaskakujących materiałów tak, aby jednocześnie była to praca dotycząca określonego tematu lub taka, z której można stworzyć scenariusz do etiudy teatralnej. Z kolei drugi dzień poświęcony będzie warsztatom projektowania kostiumów z papieru metodą teatralną Leszka Mądzika. Uczestnicy wykorzystując szary papier stworzą kostiumy oraz scenografię teatralną.

Warsztaty poprowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, animatorka kultury i instruktorka teatralna. Specjalista ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych WOAK. Ukończyła historię na UMK, pedagogikę teatru przy Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego oraz Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu oraz Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu. Jako aktorka i reżyserka związana była z Teatrem Wróbli oraz teatrem Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczka wielu szkoleń i projektów edukacyjno-artystycznych. Autorka wielu przedsięwzięć kulturalnych. Od lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w każdym wieku.

Cena 70 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 6 marca 2020 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

                18 marca, godz. 16.30 – Hermann Spychalski – pierwszy toruński fotoreporter, multimedialny wykład z cyklu Wybitne postacie historii fotografii 

Pierwszy toruński fotoreporter

Przy okazji obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski w wielu miejscach publikowane były zdjęcia pokazujące historyczny moment uroczystego wkroczenia polskich żołnierzy do miasta. Autorem większości tych fotografii był Hermann Spychalski, który jest bohaterem marcowego wykładu z cyklu Wybitne postacie historii fotografii. Multimedialny wykład w środę, 18 marca o godzinie 16.30 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu wygłosi Stanisław Jasiński. Wstęp wolny.

Urodzony pod koniec XIX wieku w zachodniej Wielkopolsce Hermann Spychalski wybrał w roku 1920 Toruń. Z miastem był związany przez cały okres międzywojenny i podczas niemieckiej okupacji – do roku 1944, gdy słuch o nim całkowicie zaginął. Prowadził zakład fotograficzny w centrum miasta, na rogu ulic Szerokiej i Strumykowej. W jego atelier powstawały portrety torunian (specjalizował się szczególnie w portretach dzieci), zdjęcia okolicznościowe czy pamiątkowe. Od 1925 roku Hermann Spychalski był starszym cechu fotografów. Równolegle przez blisko ćwierć wieku jako fotoreporter dokumentował życie ówczesnej stolicy Pomorza. W kadrach zatrzymywał wydarzenia podniosłe i wyjątkowe, ale również codzienność mieszkańców i odradzającą się państwowość II Rzeczpospolitej, co w pełni uzasadnia zawarte w tytule wykładu określenie pierwszy toruński fotoreporter.

Wykład Hermann Spychalski – pierwszy toruński fotoreporter wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

*****

                21-22 marca – warsztaty Magia cyrku. Metodologia nauki żonglowania i nauczania innych

Żonglowanie jako metafora

Jak żonglować… jak nauczyć się żonglowania… jak nauczać innych (nie tylko żonglowania)… Wokół tych zagadnień skupiony jest program dwudniowych warsztatów Magia cyrku, które w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w dniach 21-22 marca poprowadzi Mirosław Urban.

W szkoleniu mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą się nauczyć żonglować a także osoby, które planują uczyć żonglowania innych: animatorzy kultury, nauczyciele, psychologowie, pedagodzy, terapeuci, bibliotekarze, organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży, studenci i wolontariusze.

Warsztaty rozpocznie wprowadzenie z podstaw psychologii uczenia. Uczestnicy poznają m.in. metodę uczenia krok po kroku, sposoby rozkładania trudności na czynniki pierwsze, a także metody pracy z przekonaniami, nawykami i postawami. W programie nauki żonglowania znalazły się ćwiczenia na każdy etap – od 1 do 3 piłek lub chustek). Prowadzący omówi też metody pracy z porażką i frustracją oraz wskaże możliwości wykorzystania elementów pracy coachingowej w pracy z uczniem.

Warsztaty Magia cyrku poprowadzi Mirosław Urban – psycholog, pedagog cyrku, trener biznesu, coach, praktykujący żongler i… początkujący iluzjonista. Propagator pedagogiki cyrku, twórca autorskich programów edukacyjnych i rozwojowych, łączących metody pedagogiki cyrku z rozwojem osobistym. Żonglowanie traktuje jako …doskonałą metaforę uczenia się, doświadczania zmian, rozwiązywania problemów czy pokonywania wyzwań poprzez pracę nad własnymi celami, sukcesami i…  porażkami. Prowadzi warsztaty i szkolenia dotyczące komunikacji, kreatywności, motywacji, zarządzania zmianą.

Cena 150 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 13 marca 2020 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

                28 marca – warsztaty Skuteczny tekst w internecie (webwriting) i nowoczesny redaktor online

Nowocześnie i skutecznie

Redaktorzy i administratorzy serwisów www, dziennikarze, copywriterzy, pracownicy instytucji kultury, pracownicy agencji PR i działów marketingu oraz osoby tworzące teksty do serwisów www i sklepów internetowych są adresatami warsztatów Skuteczny tekst w internecie (webwriting) i nowoczesny redaktor online, które w Wojewódzki Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu poprowadzi Kasia Toczko.

Warsztaty odbędą się w sobotę, 28 marca 2020 r. Uczestnicy zajęć poznają techniki pisania wszelkiego typu tekstów, które sprzedają: od notek PR-owych po zapytania ofertowe, zarówno na potrzeby mediów, jak i do internetu, poznają zasady redakcji tekstu i przyciągania uwagi poprzez wywoływanie emocji. Nauczą się tworzyć teksty na firmową stronę internetową i poznają odpowiedź na pytanie: jak czytają internauci i jak w związku z tym pisać, aby tekst promocyjny był skuteczny.

W drugiej części warsztatów Kasia Toczko omówi aplikacje i serwisy internetowe ułatwiające pracę w sieci. Przedstawione zostaną także narzędzia zapewniające bezpieczeństwo w internecie. Uczestnicy nauczą się tworzyć profesjonalne i estetyczne treści wizualne: grafiki, infografiki, dowiedzą się także, gdzie można znaleźć interesujące fotografie, ikony czy filmy, które ożywią i uatrakcyjnią każdy serwis internetowy.

Zajęcia poprowadzi Katarzyna Toczko – specjalistka ds. media relations, PR i kreowania wizerunku instytucji. Przez ponad osiem lat pełniła funkcję rzecznika prasowego i kierownika Działu PR w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, gdzie razem z zespołem tworzyła i realizowała kampanie promocyjne kilkuset wystaw i wydarzeń kulturalnych, obejmujące reklamę outdoorową, kreatywne projekty eventowe, komunikację w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Jest także social media managerką, copywriterką i tłumaczką, prowadzi wykłady oraz szkolenia z zakresu public relations dla sektora kultury i przemysłów kreatywnych, w tym dla Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Sieci Kin Lokalnych, Centrum Promocji Informatyki, Instytutu Socjologii UMK, uczestniczy w licznych projektach edukacyjnych realizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

Cena 120 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 20 marca 2020 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

Kolejne warsztaty i szkolenia:

4-5 kwietnia – warsztaty Wielowymiarowy rozwój osobisty metodą improwizacji praktycznej, zajęcia prowadzi Mirosław Urban, cena 200 zł, termin zgłoszeń: 27 marca

25 kwietnia – warsztaty Magia głosu – twój dźwiękowy wizerunek, zajęcia prowadzi Erwin Regosz, cena 80 zł, termin zgłoszeń: 18 kwietnia

22-23 maja – Warsztaty fotografii cyfrowej, zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 15 maja

inf. Kamil Hoffmann
kamil.hoffmann@woak.torun.pl

 

w lutym 2020 (WERSJA .DOC)

 

                12 lutego – Jan Saudek i Josef Sudek – mistrzowie fotografii z Czech, multimedialny wykład z cyklu Wybitne postacie historii fotografii

 

Prascy mistrzowie fotografii

 

W lutym wykład multimedialny z cyklu Wybitne postacie historii fotografii poświęcony będzie dwóm artystom tworzącym w Pradze czeskiej. Spotkanie zatytułowane Jan Saudek i Josef Sudek – mistrzowie fotografii z Czech w środę, 12 lutego 2020 r. o godzinie 16.45 wygłosi Stanisław Jasiński. Wstęp wolny.

Josef Sudek, inwalida wojenny, weteran Wielkiej Wojny, to jeden z najważniejszych artystów czechosłowackich. Jego styl łączył elementy modernizmu i neoromantyzmu, w latach 30. Sudek zyskał nawet przydomek „Poeta Pragi”, chociaż wypowiadał się językiem obrazu… Wśród najbardziej rozpoznawalnych zdjęć z pierwszego okresu jego aktywności jest cykl fotografii o wybitnie malarskim charakterze; tematem cyklu jest wnętrze Katedry Św. Wita na Zamku Praskim oświetlone wpadającymi przez witraże promieniami słońca. Po II wojnie światowej Josef Sudek kontynuował pracę twórczą w komunistycznej Czechosłowacji. W roku 1975, tuż przed śmiercią, pokazał swoje prace w George Eastman Museum w USA. Dzięki tej wystawie jego fotografie zyskały zainteresowanie poza granicami Czechosłowacji, były m.in. wielokrotnie reprodukowane w książkach i albumach. Josefa Sudka uważano niekiedy za dziwaka – outsidera i samotnika, jednak pomimo kalectwa artysta był w pełni samodzielny i samowystarczalny. Nie dbał też o sławę i uznanie – nie pojawiał się nawet na wernisażach swoich wystaw, ale dziś uważany jest za jednego z ważniejszych artystów fotografii czechosłowackiej, zarówno okresu przed-, jak i powojennego.

O dwa pokolenia młodszy Jan Saudek najbardziej znany jest ze swojego awangardowego podejścia do aktu. Wszystkie plany fotograficzne inscenizował w studiu – w piwnicy praskiej kamienicy. Jego prace często są pastiszami dzieł dawnych mistrzów albo ikonicznych obrazów popkultury. Nieskrępowana inwencja twórcza przysporzyła mu wielu kłopotów w okresie komunistycznym, uznawano go wręcz za pornografa. On sam często podkreślał, że prawo do tworzenia sztuki erotycznej stanowi jeden z aspektów wolności. Techniczna biegłość Jana Saudka, umiejętne łączenie fotografii i mediów malarskich sprawiały, że jego prace od półwiecza cieszą się popularnością na całym świecie. Pierwszą wystawę za żelazną kurtyną miał w 1969 roku w Art Institute of Chicago, kolejne m.in. w Australii. Albumy z fotografiami Jana Saudka w latach 70. ukazały się w USA, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Francji czy Hiszpanii.

Wykład Jan Saudek i Josef Sudek – mistrzowie fotografii z Czech wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

 

*****

 

                15 lutego – warsztaty Jak prowadzić kanał na YouTube? Okoń odpowiada

 

Youtuber – zawód przyszłości?

 

Twórcy vlogów, video-blogów zawładnęli wyobraźnią współczesnej młodzieży. W ubiegłym roku na pytanie o wymarzony zawód większość uczniów szkół podstawowych wskazywała youtuberkę /  youtubera. Oczywiście niektórzy z nich z czasem znajdą inne pasje, lecz swoich sił w przestrzeni YouTobe’a spróbować może dziś każdy. O tym, jak założyć i skutecznie prowadzić własny kanał na YouTube opowie Marcin Okoniewski. Warsztaty  Jak prowadzić kanał na YouTube? – Okoń odpowiada odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w sobotę 15 lutego 2020 r.

Do udziału zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane vlogosferą, planujące założenie kanału na YouTube, pragnące dowiedzieć się, jak go założyć, prowadzić, promować i jak przebić się w sieci. Zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe… Warsztaty rozpoczną się od prezentacji zjawiska vlogosfery: czym jest video-blog, kim są autorzy, kim odbiorcy, przykłady najciekawszych, najbardziej wartościowych zjawisk. Prowadzący zajęcia wskaże blaski i cienie prowadzenia swojego kanału na YouTube, jak zwalczać hejt i jak nie łamać prawa autorskiego. Na część praktyczną warsztatów złożą się ćwiczenia z realizacji filmów na vlogu przy użyciu bezpłatnych narzędzi i prostych sprzętów, planowania materiałów do kolejnych odcinków, skutecznej komunikacji z odbiorcami, promocji własnego vloga i promocji za pomocą vloga.

Prowadzący warsztaty Marcin Okoniewski to doskonale znany w Polsce vloger, twórca kanału Okoń w sieci. Jak wspomina, zbierał wiśnie, był piłkarzem, pracował w przetwórni rybnej, studiował politologię i dziennikarstwo, aż wreszcie został filmowcem i książkoholikiem. Wymądrzał się w TVP i zmuszał do czytania w swoim cyklicznym programie w 4FUN.TV. Zgarnął kilka nagród za całokształt twórczości, a po plecach klepali go Krzysiek Gonciarz czy Remigiusz Mróz. W mediach społecznościowych czuje się jak ryba w wodzie. Jego profile obserwuje kilkanaście tysięcy osób, mimo że opowiada głównie o książkach. Może dlatego, że jako Okoń techniki skutecznego połowu zna z autopsji

Cena 100 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 7 lutego 2020 r. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń

 

*****

 

                21-23 lutego – Ogólnopolskie warsztaty piosenkarskie Śpiew estradowy

 

Doskonalenie wokalnych indywidualności

 

Każdy człowiek to inny – mimo podobieństw w budowie anatomicznej – osobny i jedyny na świecie aparat artykulacyjny – podkreśla Erwin Regosz, muzyk i kompozytor, zapraszając na Ogólnopolskie warsztaty piosenkarskie. – Dlatego każdemu trzeba postawić indywidualną diagnozę dotyczącą jego wzorca artykulacyjnego, oddechowego i ruchowego – wyjaśnia. Okazją do owej diagnozy są właśnie organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu Ogólnopolskie warsztaty piosenkarskie Śpiew estradowy, które odbędą się w dniach 21-23 lutego 2020 r. Uczestnikami warsztatów mogą być wokaliści początkujący i średniozaawansowani w wieku powyżej 10 lat – również osoby dorosłe. Warsztaty prowadzone będą w małych grupach, dzięki czemu możliwa będzie indywidualna praca instruktorów z uczestnikami i dostosowanie toku zajęć do indywidualnych potrzeb i zainteresowań każdego wokalisty.

Program zajęć obejmuje m.in. podstawowe pojęcia związane z emisją głosu oraz ćwiczenia prawidłowej fonacji, oparte na wiedzy anatomicznej, fizjologii, fizyce i akustyce, a nie zaklęciach typu: „jedyna”, „uniwersalna” technika wokalna. Nie można mówić o jednej, „uniwersalnej” technice wokalnej – podkreśla Erwin Regosz. – Postawiwszy indywidualną diagnozę dotyczącą jego wzorca artykulacyjnego, oddechowego i ruchowego przystąpimy do skutecznej pracy nad optymalną barwą, siłą i średnicą głosu – dodaje. Warsztaty zakończy dźwiękowa  autoprezentacja każdego uczestnika.

Zajęcia poprowadzą: Artur Grudziński (muzyk, pianista wirtuoz, kompozytor; ma na koncie kilkaset koncertów i rejestracji radiowo-telewizyjnych z czołówką sceny muzycznej: Andrzejem Zauchą, Czesławem Niemenem, Ryszardem Rynkowskim, Urszulą Dudziak, Krystyną Prońko, Grażyną Łobaszewską, Zbigniewem Wodeckim; współpracuje z teatrami muzycznymi i dramatycznymi w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Opolu, Gdyni i w Warszawie: Komedia, Roma, Rampa) i Erwin Regosz (muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista do spraw muzyki WOAK. Zajmuje się pracą artystyczną i pedagogiczną, prowadząc warsztaty: wokalne, teatralno-muzyczne, dla instrumentalistów, muzykoterapii, muzyki ciała i dźwięku naturalnego oraz dla ludzi pracujących głosem. Jest też autorem projektów Ja to mam szczęście!, Coś za coś i Dziękuję, dziękuję bardzo!, które były realizowane przez WOAK w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edukacja kulturalna w latach 2014-15, 2017 i 2019.)

Cena 200 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 14 lutego 2020 r. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

 

                22 lutego – warsztaty  Skuteczny tekst w internecie (webwriting) i nowoczesny redaktor online

 

Nowocześnie i skutecznie

 

Redaktorzy i administratorzy serwisów www, dziennikarze, copywriterzy, pracownicy instytucji kultury, pracownicy agencji PR i działów marketingu oraz osoby tworzące teksty do serwisów www i sklepów internetowych są adresatami warsztatów Skuteczny tekst w internecie (webwriting) i nowoczesny redaktor online, które w Wojewódzki Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu poprowadzi Kasia Toczko.

Warsztaty odbędą się w sobotę, 22 lutego 2020 r. Uczestnicy zajęć poznają techniki pisania wszelkiego typu tekstów, które sprzedają: od notek PR-owych po zapytania ofertowe, zarówno na potrzeby mediów, jak i do internetu, poznają zasady redakcji tekstu i przyciągania uwagi poprzez wywoływanie emocji. Nauczą się tworzyć teksty na firmową stronę internetową i poznają odpowiedź na pytanie: jak czytają internauci i jak w związku z tym pisać, aby tekst promocyjny był skuteczny.

W drugiej części warsztatów Kasia Toczko omówi aplikacje i serwisy internetowe ułatwiające pracę w sieci. Przedstawione zostaną także narzędzia zapewniające bezpieczeństwo w internecie. Uczestnicy nauczą się tworzyć profesjonalne i estetyczne treści wizualne: grafiki, infografiki, dowiedzą się także, gdzie można znaleźć interesujące fotografie, ikony czy filmy, które ożywią i uatrakcyjnią każdy serwis internetowy.

Zajęcia poprowadzi Katarzyna Toczko – specjalistka ds. media relations, PR i kreowania wizerunku instytucji. Przez ponad osiem lat pełniła funkcję rzecznika prasowego i kierownika Działu PR w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, gdzie razem z zespołem tworzyła i realizowała kampanie promocyjne kilkuset wystaw i wydarzeń kulturalnych, obejmujące reklamę outdoorową, kreatywne projekty eventowe, komunikację w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Jest także social media managerką, copywriterką i tłumaczką, prowadzi wykłady oraz szkolenia z zakresu public relations dla sektora kultury i przemysłów kreatywnych, w tym dla Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Sieci Kin Lokalnych, Centrum Promocji Informatyki, Instytutu Socjologii UMK, uczestniczy w licznych projektach edukacyjnych realizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

Cena 120 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 14 lutego 2020 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

 

                22-23 lutego – warsztaty Akademia szkolna w nowej odsłonie

 

Uroczystość zadziwiająca

 

Akademia szkolna może być oryginalnym i interesującym wydarzeniem artystycznym – przekonuje Łukasz Zaleski, reżyser teatralny i dramaturg, który w dniach 22-23 lutego poprowadzi w WOAK-u warsztaty Akademia szkolna w nowej odsłonie.

Adresatami szkolenia w pierwszej kolejności są rzecz jasna nauczyciele wszystkich typów szkół, przedszkoli, placówek opiekuńczo-wychowawczych i innych placówek oświatowych, ale zagadnienie może zainteresować również: bibliotekarzy, studentów, pracowników organizacji pozarządowych, organizatorów wypoczynku zimowego i letniego. Podczas dwudniowego szkolenia uczestnicy poszukają alternatywy dla niezbyt lubianej przez uczniów i nauczycieli formy uroczystości szkolnej. Rezygnując ze stereotypowych pomysłów i powszechnie znanych scenariuszy akademii, będą odkrywać nowe konteksty dla rocznic i nowe sposoby interpretacji tematów akademii, z uwzględnieniem roli młodego odbiorcy.

Przygotowany przez Łukasza Zaleskiego program obejmuje: praktykę projektowania atrakcyjnych, angażujących i nieszablonowych uroczystości szkolnych, metody konstruowania akademii szkolnych z uwzględnianiem pomysłów dzieci i młodzieży oraz doskonalenie warsztatu reżysera wydarzenia szkolnego. Wspólnie z uczestnikami wybierzemy temat akademii szkolnej, razem ją wymyślimy, zaprojektujemy i zrealizujemy. Naszym celem będzie stworzenie niestandardowej akademii szkolnej: oryginalnej, takiej, jakiej w szkole dawno nikt nie widział! – deklaruje prowadzący. – Będziemy poszukiwać odpowiedniej muzyki i pracować z kamerą – dodaje.

Łukasz Zaleski jest reżyserem i dramaturgiem, ukończył filologię polską na UMK i reżyserię w krakowskiej PWST (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego). Zrealizował m.in. Przekleństwa niewinności Jeffreya Eugenidesa w PWST w Krakowie, Błękitnego ptaka Maurycego Maeterlincka w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Spowiedź szaleńca Augusta Strindberga w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz W góry i w morze! Piotra Karskiego i Sztukę Yasminy Rezy w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Jego najnowszym spektaklem jest nagrodzone Złotą Maską Morze ciche w Teatrze Nowym w Zabrzu i zrealizowane w ramach Konkursu im. J. Dormana przedstawienie z wykorzystaniem języka migowego. Jako dramaturg i współautor adaptacji pracował z Maciejem Podstawnym, Magdaleną Miklasz, Marcinem Wierzchowskim i Marcinem Gawłem.

Szczególną rolę w jego pracy odgrywa teatr dla i z udziałem dzieci i młodzieży. Z Dorotą Kowalkowską i uczniami Zespołu Szkół Politechnicznych w Wałbrzychu stworzył Mapę gwiazd i Tu marzeń nie spełniamy; z dorosłymi amatorami m.in. seniorami – serię czytań i performansów w ramach spotkań grupy Niedorośli.

W latach 2015-2018 pełnił funkcję kierownika literackiego Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Od 2019 r. jest specjalistą ds. edukacji w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Lubi podróżować z plecakiem po krajach północnej Europy, kolekcjonuje płyty winylowe.

Cena 120 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 14 lutego, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

 

                26 lutego, godz. 18.00 – Seniorzy we współczesnym świecie – spotkanie z dokumentalistką Ewą Ślusarczyk w ramach cyklu filmoznawczego W pierwszym rzędzie

 

Filmowe refleksje o  przemijaniu

 

Cztery lata temu Karolina Fordońska zainaugurowała w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu swój autorski cykl comiesięcznych spotkań filmoznawczych W pierwszym rzędzie. Gościem pierwszego wieczoru był Miłosz Sakowski – reżyser i scenarzysta, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Podczas spotkania publiczność obejrzała jego krótkometrażową fabułę Dzień babci. Dokładnie taki sam tytuł nosi film dokumentalny, który zostanie zaprezentowany uczestnikom jubileuszowego spotkania pod hasłem Seniorzy we współczesnym świecie w środę, 26 lutego 2020 roku  o godz. 18.00. Po projekcji autorka dokumentu – Ewa Ślusarczyk opowie o pracy nad filmem, odpowie na pytania widzów.

Ewa Ślusarczyk ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Akademię Fotografii w Warszawie oraz Przedszkole Filmowe w Wajda School. Jest członkinią Bydgoskiej Kroniki Filmowej, współpracuje z Centrum Sztuki Filmowej przy Kinie Centrum w Toruniu. Film dokumentalny Dzień babci skłania do refleksji na temat kształtu relacji międzyludzkich w czasach smartfonów i mediów społecznościowych. To także film o przemijaniu, samotności i starości – pisze reżyserka. Bohaterką Dnia babci jest 83-letnia babcia Krysia – mieszkanka Piły, ukochana babcia reżyserki. Pani Krystyna od pewnego czasu poznaje tajniki mediów społecznościowych. Film powstał w Wajda School, w ramach kursu filmu dokumentalnego Przedszkole Filmowe.

Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P. Poprzez te spotkania, jak deklaruje, …pragnie zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

Wstęp wolny!

*****

 

                29 lutego-1 marca – warsztaty Jak zbudować ciekawy scenariusz?

 

Scenariusz – w poszukiwaniu inspiracji

 

W styczniu odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu warsztatowego Zróbmy sobie teatr. W tajniki Pracy z aktorem i praktyki pracy reżysera wprowadził uczestników Paweł Paszta – reżyser i pedagog teatru, dyrektor artystyczny toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy. W lutym uczestnicy poznają zasady konstruowania scenariusza widowiska teatralnego. Warsztaty Jak zbudować ciekawy scenariusz? w dniach 29 lutego-1 marca poprowadzi Magdalena Jasińska – pedagożka teatru, koordynatorka pracy artystycznej w Teatrze im. Wilama Horzycy.

Adresatami szkolenia są instruktorzy teatralni, nauczyciele, animatorzy kultury, studenci i młodzież licealna, terapeuci zajęciowi, bibliotekarze, pracownicy świetlic środowiskowych, pasjonaci teatru i wszystkie osoby zainteresowane poznaniem  metod i zdobyciem narzędzi teatralnych oraz rozwojem swojego warsztatu teatralnego. Jak deklaruje prowadząca: w trakcie warsztatów Jak zbudować ciekawy scenariusz? poznamy różne sposoby opracowywania scenariusza teatralnego solo bądź z grupą. Program dwudniowego spotkania obejmuje podstawowe informacje na temat elementów i zasad konstrukcji scenariusza teatralnego (m.in. problem i temat, adresat, forma, struktura, kompozycja, bohaterowie, dialog). Uczestnicy nauczą się czerpać inspirację z motywów i wątków z literatury, prawdziwych wydarzeń (zarówno tych najbardziej codziennych czy przyziemnych, jak i przełomowych momentów historycznych), obrazów i fotografii, a także innych zjawisk, zaproponowanych przez uczestników. Jak dodaje Magdalena Jasińska: Zobaczymy, w jak różny sposób można pracować nad scenariuszem i czym on w istocie jest w widowisku teatralnym. Pobawimy się twórczo, poeksperymentujemy, poszukamy w sobie żyłki dramatopisarza.

Magdalena Jasińska jest animatorką kultury, teatrolożką, koordynatorką projektów artystycznych, edukacyjnych i społecznych. Ukończyła filologię polską ze specjalnością teatrologiczną na UMK w Toruniu, studia podyplomowe z zakresu Komunikacji społecznej i PR w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. W latach 2011-2018 była kierownikiem literackim Teatru Baj Pomorski, w latach 2018-2019 – specjalistką ds. teatru w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury, obecnie jest koordynatorką pracy artystycznej w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, prowadzi również warsztaty z coachingu teatralnego dla studentów animacji kultury na UMK.

Cena 150 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 21 lutego, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

 

                do 7 marca – zgłoszenia na KATAR Muzyka

 

Muzyka różnorodności

 

Przed rokiem w konkursie KATAR Muzyka, który niezmiennie do blisko trzech dekad organizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, zwyciężył zespół Sigals z Bydgoszczy, którego funkowe rytmy zachwyciły zarówno jurorów, jak i publiczność finałowego koncertu. W tym roku twórcy z kręgu rocka, metalu, popu, muzyki alternatywnej i nowych brzmień spotkają się po raz dwudziesty ósmy (chociaż sam KATAR odbywa się już po raz 29.) Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich młodych muzyków: śpiewających, rapujących, muzykujących, miksujących i tworzących beaty. Wystarczy do 7 marca przesłać nagrania demo trzech utworów i wypełnić zgłoszenie na stronie www.woak.torun.pl

W otwartej formule przeglądu mieszczą się m.in. zespoły rockowe, metalowe, twórcy nowej elektroniki, hip-hopu, techno, house’u, neo-folku, indie-rocka i szeroko pojętej muzyki alternatywnej czy nowych brzmień.  Jeśli jednak zgłosi się orkiestra dęta albo nowoorleański big-band i nas zachwyci, również na KATAR-ze wystąpi – podkreśla Erwin Regosz, specjalista ds. muzyki w WOAK.

Zgodnie z regulaminem, Konfrontacje przebiegają dwuetapowo – do koncertu finałowego, który odbędzie się 18 kwietnia, uczestnicy są kwalifikowani na podstawie nagrań demo. Zgłaszać można się przez formularz na stronie internetowej www.woak.torun.pl do 7 marca. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe o łącznej wartości ponad 6000 złotych.

Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu odbywają się w czterech dziedzinach: muzyki, filmu, fotografii i teatru. Najciekawsze filmy amatorskie i niezależne z regionu zaprezentowane zostaną 16 maja, ale zgłoszenia na filmowy KATAR przyjmowane są do 4 kwietnia. Tematem tegorocznej edycji Konfrontacji w dziedzinie fotografii jest Ciekawość. Prace należy nadsyłać do 9 maja, wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z ogłoszeniem wyników zaplanowany jest na 19 czerwca w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. W grudniu tradycyjnie odbędzie się przegląd teatralny. W tym roku miłośnicy Melpomeny spotkają się 5 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu, spektakle konkursowe należy zgłosić do 24 października.

Zgodnie z regulaminem, uczestnikami Konfrontacji mogą być osoby mieszkające, studiujące lub pracujące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które  amatorsko zajmują się twórczością artystyczną. Udział we wszystkich przeglądach – zarówno dla widzów, jak i dla artystów – jest bezpłatny.

 

***** 

Kolejne warsztaty i szkolenia:

 

14-15 marca – warsztaty Weekendowe laboratorium artystyczne, zajęcia prowadzi Agnieszka Zakrzewska, cena 70 zł, termin zgłoszeń: 6 marca

 

21-22 marca – warsztaty Magia cyrku. Metodologia nauki żonglowania oraz uczenia innych, zajęcia prowadzi Mirosław Urban, cena 150 zł, termin zgłoszeń: 13 marca

 

4-5 kwietnia – warsztaty Wielowymiarowy rozwój osobisty metodą improwizacji praktycznej, zajęcia prowadzi Mirosław Urban, cena 200 zł, termin zgłoszeń: 27 marca

 

inf. Kamil Hoffmann
kamil.hoffmann@woak.torun.pl