DLA MEDIÓW

DLA MEDIÓW

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
ul. Szpitalna 8; 87-100 Toruń
tel./fax: 56 6522027, 56 6522755
www.woak.torun.pl;   e-mail: woak@woak.torun.pl

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

logo WOAK Toruń (2484 x 3528).jpg

logo WOAK Toruń (233 x 335).png


Oferta warsztatowa – 2020 r.

 


AKTUALNOŚCI

w grudniu 2019 (WERSJA .DOC)

WARSZTATY

7-8 grudnia – warsztaty Jak twórczo i z pomysłem animować grupy seniorów.
Zajęcia prowadzi Alicja Usowicz, cena: 100 zł, informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.pl

Adresatami dwudniowego szkolenia są zarówno sami seniorzy, jak i osoby pracujące z ludźmi starszymi i grupami międzypokoleniowymi. Tematyka zajęć z pewnością zainteresuje również animatorów i liderów klubów seniora, uniwersytetów trzeciego wieku oraz pracowników i terapeutów placówek opiekuńczych, pracowników domów kultury, animatorów czasu wolnego, studentów i wolontariuszy.

W programie warsztatów są propozycje zabaw integracyjnych, ruchowych i tańców w kręgu. Na przykładzie różnych działań muzycznych i plastycznych zaprezentowane będą sposoby prowadzenia zajęć z udziałem seniorów oraz w grupach wielopokoleniowych. Korzystając z własnego doświadczenia Alicja Usowicz przedstawi też kilka pomysłów na przygotowanie kameralnych spotkań oraz imprez łączących pokolenia.

 

7-8 grudnia – warsztaty Muzykoterapia.
Zajęcia prowadzą: dr Lucyna Matuszak i Erwin Regosz, cena: 120 zł,  informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.pl

W warsztatach uczestniczyć mogą zarówno terapeuci i pedagodzy wykorzystujący lub zainteresowani wykorzystaniem muzykoterapii w praktyce zawodowej, jak i wszyscy zainteresowani praktycznym użyciem leczniczych i relaksujących właściwości dźwięku.

Osoby biorące udział w dwudniowych zajęciach poznają sposoby ujawniania i rozładowywania zablokowanych emocji i napięć. Nauczą się, jak dzięki uwrażliwieniu na muzykę i dźwięki przyrody można usprawniać funkcje percepcyjno-motoryczne, kondycję psychofizyczną i usprawniać proces leczenia i rehabilitacji. Warsztaty Muzykoterapia to także nauka odpoczynku i relaksacji oraz wzmacnianie pozytywnego nastawienia do życia. Program warsztatów opiera się na holistycznej – całościowej – koncepcji człowieka i przekonaniu, że ciało i psyche są ze sobą związane i wpływają na siebie nawzajem.

Część warsztatową uzupełni koncert wykonany na misach tybetańskich, których dźwięk ma właściwości uspokajające i relaksujące. Zajęcia poprowadzą: dr Lucyna Matuszak – muzykoterapeutka, starszy wykładowca w Zakładzie Pedagogiki Instytutu Humanistycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku. Prowadzi badania z dziedziny wychowania estetycznego (opracowała m.in. autorski program dla przedszkoli) oraz metodyki muzyki (jest m.in. autorką podręcznika dla studentów i nauczycieli nauczania zintegrowanego Wędruj po krainie muzyki). Redaktor naukowa książki Dźwięk w pedagogice i terapii, ćwiczeń dla studentów i nauczycieli – Spacerkiem po muzyce, a także organizatorka konferencji naukowych z dziedziny muzykoterapii oraz Erwin Regosz –  muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista ds. muzyki w WOAK. Erwin Regosz jest doświadczonym pedagogiem, od lat prowadzi warsztaty dla wokalistów, instrumentalistów, warsztaty teatralno-muzyczne, muzykoterapeutyczne, muzyki ciała i dźwięku naturalnego oraz dla ludzi pracujących głosem. Jako nauczyciel emisji głosu współpracował m.in. z Elżbietą Zapendowską, Grażyną Łobaszewską, Ewą Kossak. Swoją wiedzę poszerza, uczestnicząc w wielu krajowych i międzynarodowych warsztatach i kursach związanych z emisją głosu i muzyką ciała. Jest też autorem projektów Ja to mam szczęście!, Coś za coś oraz Dziękuję, dziękuję bardzo!, które były realizowane przez WOAK w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edukacja kulturalna w latach 2014-15, 2017 i 2019.

 

KONKURSY 

7 grudnia, godz. 10.00 – KATAR Teatr
– finałowy przegląd XXVII Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w dziedzinie teatru. (miejsce: ACKiS Od Nowa, ul. Gagarina 39 a).
Na wszystkie spektakle wstęp wolny.

Program przeglądu

                        spektakle konkursowe:

  • Teatr PIG z o.o. (Toruń) – Dilerzy, reż. Hana Sierdzińska
  • Teatr Bene Nati (Lipno) – One, reż. Wanda Mróz
  • Teatr Zakręt (Kruszwica) – Mam tę (nie)moc, reż. Lidia Łukowska i Agnieszka Dubieniecka
  • Teatr A co tam II (Lubiewo) – Zamknijcie oczy, reż. Beata Ziółkowska i Weronika Kurczewska
  • Teatr Witraż (Bydgoszcz) – Wielki mały człowiek, reż. Wioleta Górska-Nowik
  • Teatr A co tam (Lubiewo) – Dobrostan, reż. Beata Ziółkowska i Weronika Kurczewska

                        wydarzenia towarzyszące:

  • monodram Małgorzaty Chojnowskiej-Wiśniewskiej Pudełko zapałek w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego
  • warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, uczestników Finału KATAR Teatr, prowadząca: Dominika Miękus, aktorka Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu
  • Warsztaty teatralno-sieciujące dla instruktorów, nauczycieli i opiekunów zespołów uczestniczących w Finale KATAR Teatr, prowadząca: Agnieszka Zakrzewska, pedagożka teatru, specjalistka ds. teatru w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

  

WYSTAWY, SPOTKANIA I WYKŁADY

11 grudnia, godz. 16.45 – Eugène Atget – życie i twórczość
– multimedialny wykład z cyklu Wybitne postacie historii fotografii. Wstęp wolny!

Dziś Eugène Atget znany jest historykom fotografii, ale niewiele brakowało, a jego twórczość zostałaby zapomniana. Chociaż wykonywał przede wszystkim zdjęcia dokumentalne, potrafił w subtelnej formie uchwycić zniuansowany klimat paryskich ulic. Właśnie tę cechę prac Atgeta docenił Man Ray, fotografik związany z ruchem dada i surrealistami. Dorobek Eugène’a Atgeta wciąż inspiruje fotografów pejzażu miejskiego i obserwatorów codzienności. Eugène Atget w latach 1898-1914 wykonał kilka tysięcy zdjęć, których tematem jest Paryż: architektura miasta, pojedyncze obiekty i całe ulice, układ urbanistyczny i detale architektoniczne, ale też – zazwyczaj anonimowi – mieszkańcy miasta. Nie uważał się jednak za artystę. Gdy tuż przed śmiercią jego prace zostały opublikowane w czasopiśmie Révolution surréaliste, nad wyraz skromny Atget nie chciał ich podpisać własnym nazwiskiem, uważał bowiem swoje zdjęcia za czystą dokumentalistykę. Po jego śmierci znaczna część prac dzięki staraniom Berenice Abbott i Man Raya znalazła się w USA. Obecnie są własnością MoMA, dzięki czemu Eugène Atget systematycznie odzyskuje należne mu miejsce w historii sztuki

Wykład wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

 

18 grudnia, godz. 18.00 – Powrót do przeszłości – Łukasz Kajetan Pochylski; historia i filmy
– projekcje filmów i rozmowa z autorem w ramach cyklu comiesięcznych spotkań filmoznawczych W pierwszym rzędzie. Wstęp wolny.

Grudniowe spotkanie z cyklu W pierwszym rzędzie poświęcone będzie osadzonej w regionie twórczości Łukasza Kajetana Pochylskiego. W programie projekcja filmów Tam, gdzie koza chodzi oraz Ostatnie kino i rozmowa z twórcą. Spotkanie Powrót do przeszłości – Łukasz Kajetan Pochylski; historia i filmy odbędzie się w środę 18 grudnia o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Jak zauważa Karolina Fordońska, autorka cyklu W pierwszym rzędzie, twórczość filmowa Łukasza Kajetana Pochylskiego, ściśle związana jest z regionem, …z sentymentem prezentuje to, co odchodzi. Autor jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK, gdzie w 2019 roku obronił doktorat artystyczny. Ukończył także krakowską AMA Film Academy.  Zajmuje się filmem dokumentalnym, animacją oraz autorskim filmem eksperymentalnym, łączącym w sobie różne techniki filmowe i plastyczne. Dwukrotnie był stypendystą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie sztuki filmowej. Chociaż w swojej twórczości bardzo często odwołuje się do przeszłości, w pracy filmowca nie stroni wcale od technologii. Jak zapewnia Karolina Fordońska podczas spotkania …skupimy się na odkrywaniu metody filmowej, łączącej ze sobą dwie technologie filmowe: technikę zapisu analogowego z technikami zapisu cyfrowego.

Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P. Poprzez te spotkania, jak deklaruje, …pragnie zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

 

do 31 grudnia – Klub Supełek 1979-2019 
– wystawa rękodzieła artystycznego (miejsce: Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej).

Do końca roku w zabytkowym Spichlerzu z Bronisławia w Parku Etnograficznym toruńskiego Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej prezentowana jest wystawa prac stworzonych przez osoby skupione w Zespole Rękodzieła Artystycznego „Klub Supełek”. Ekspozycja została zorganizowana w ramach obchodów 40-lecia Zespołu.

Wystawę tworzy blisko sto niepowtarzalnych, zrealizowanych według autorskich wzorów prac rękodzielniczych. Każdy eksponat budzi zachwyt, podziw dla biegłości autorek i autorów tych arcydzieł. Ekspozycję zdominowała koronka czółenkowa, czyli frywolitka, prezentowane są też inne formy rękodzieła artystycznego: haft kujawski i kaszubski, haft richelieu czy koronka szydełkowa. Oglądając wystawę można się przekonać, jak uniwersalną techniką jest koronka czółenkowa. Oprócz serwet, serwetek czy obrusów obejrzeć można m.in. kunsztowną biżuterię frywolitkową wykonaną z cienkich metalizowanych nici. Dziergane kolczyki i naszyjniki swoją urodą dorównują dokonaniom najprzedniejszych jubilerów. Zachwyt budzą też koronkowe bombki choinkowe, figury szachowe i świąteczne kartki pocztowe.

Podczas wernisażu kuratorka wystawy, Kinga Turska-Skowronek podkreśliła, że specjalizując się w technice koronki czółenkowej Klub Supełek stał się unikalnym w skali kraju fenomenem. Prace z Torunia prezentowane są na wystawach i konkursach sztuki ludowej, pojawiają na kiermaszach rękodzieła artystycznego w całej Polsce. Zespół Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek związany jest z frywolitką niemal od samego początku: członkinie Klubu Supełek podstaw tej techniki naczyły się od Stanisławy Wilamowskiej – artystki ludowej z Wrock pod Golubiem-Dobrzyniem. Jak się jednak okazało, w szybkim czasie uczennice przerosły swoją mistrzynię.

Ekspozycja prac rękodzielniczych wzbogacona została o plansze przedstawiające historię koronki czółenkowej oraz pokazujące w przystępnej formie, jak powstaje frywolitka i jak złożoną, skomplikowaną jest strukturą.

 

ZAJĘCIA EDUKACYJNE

6 grudnia, godz. 15.30-18.00 – Konsultacje fotograficzne,
zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński – indywidualne zajęcia warsztatowe dla osób amatorsko uprawiających fotografię artystyczną. Udział bezpłatny.

Konsultacje prowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Będąc znawcą historii fotografii oraz kolekcjonerem zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

 

14 grudnia, godz. 9.00 – Teatralny rozruch. Comiesięczne zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat,
prowadząca: Agnieszka Zakrzewska, cena 5 zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 grudnia, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Wyczarujmy Święta!

Czternastego grudnia krótko przed Świętami Bożego Narodzenia wraz z dziećmi, które tradycyjnie w jedną sobotę miesiąca zawładną WOAK-iem, wyczarujemy świąteczną atmosferę!

Stworzymy zimową historię będącą jednocześnie kartami opowieści w teatrze kamishibai. Wymyślimy muzykę pełną świątecznych akcentów, która stanie się podkładem do teatralnej opowieści. Wywołamy zimę, śnieg i uśmiech, tak by bożonarodzeniowy nastrój udzielił się dorosłym, których zaczarujemy naszą historią.

*****

Cykl Teatralny rozruch jest autorskim przedsięwzięciem Agnieszki Zakrzewskiej – pedagożki teatru, animatorki kultury i instruktorki teatralnej. Jako specjalistka ds. teatru WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu dla różnych grup wiekowych. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Jako aktorka i reżyserka związana była z Teatrem Wróbli oraz teatrem Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w licznych szkoleniach i projektach edukacyjno-artystycznych. Jest też autorką wielu przedsięwzięć kulturalnych; od lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w każdym wieku.

 

14 grudnia, godz. 11.00 (I grupa) i 12.15 (II grupa) – Poranne figle, psoty i żarty. Comiesięczne zajęcia dla dzieci dla dzieci w wieku 4-6 lat z opiekunami,
prowadząca: Agnieszka Zakrzewska, cena 5 zł/dziecko (opiekun bezpłatnie). Zgłoszenia przyjmowane są do 11 grudnia, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Wyczarujmy Święta!

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wraz z dziećmi i ich opiekunami wyczarujemy świąteczną atmosferę! 14 grudnia usłyszymy i zobaczymy zimową opowieść realizowaną w teatrze kamishibai. Otuli nas słowo i kojąca muzyka. Następnie wywołamy zimę, śnieg i obdarujemy się uśmiechem, tak by bożonarodzeniowy nastrój wypełnił nas po czubek głowy.

****

Cykl Poranne figle, psoty i żarty jest autorskim przedsięwzięciem Agnieszki Zakrzewskiej – pedagożki teatru, animatorki kultury i instruktorki teatralnej. Jako specjalistka ds. teatru WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu dla różnych grup wiekowych. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Jako aktorka i reżyserka związana była z Teatrem Wróbli oraz teatrem Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w licznych szkoleniach i projektach edukacyjno-artystycznych. Jest też autorką wielu przedsięwzięć kulturalnych; od lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w każdym wieku.

 

20 grudnia, godz. 15.30-18.00 – Konsultacje fotograficzne,
zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński – indywidualne zajęcia warsztatowe dla osób amatorsko uprawiających fotografię artystyczną. Udział bezpłatny.

Konsultacje prowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Będąc znawcą historii fotografii oraz kolekcjonerem zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

 

w listopadzie 2019 (WERSJA .DOC)

WARSZTATY

8 listopada
– warsztaty Sztuka pisania wniosków.
Zajęcia prowadzi Michał Pawlęga,
warsztaty bezpłatne, informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.pl


Adresatami szkolenia są przede wszystkim animatorzy i menedżerowie kultury, ale również aktywiści lokalni, społecznicy i wszystkie osoby realizujące projekty z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Program warsztatów obejmuje m.in. prezentację różnych programów dotacyjnych, w tym funduszy Unii Europejskiej, sposoby aplikowania do poszczególnych programów, zasady wypełniania wniosków oraz metody ich oceny, ostatecznie ewaluację projektów.

Zajęcia poprowadzi Michał Pawlęga – ekspert oceny wniosków Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w zakresie infrastruktury kultury i dziedzictwa narodowego. Członek Komisji Konkursowej w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy. Specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń oraz konsultacjach na rzecz instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych w przygotowaniu i realizacji projektów, przewidzianych do współfinansowania w ramach funduszy zewnętrznych.

8-10 listopada
– warsztaty Teatr – Muzyka – Ruch.
Zajęcia prowadzą: Magdalena Jasińska, Erwin Regosz i Krystian Wieczyński,
cena: 100 zł, informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.pl..


Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy prześledzą najważniejsze etapy tworzenia przedstawienia teatralnego: od wyboru repertuaru, poprzez opracowanie scenariusza, pracę z aktorem, rolę ruchu i gestu w spektaklu, siłę i wyrazistość słowa, wykorzystanie przestrzeni scenicznej oraz rolę muzyki i dźwięku w widowisku teatralnym.

Program warsztatów obejmuje elementarne zagadnienia z zakresu reżyserii: przestrzeń teatralną (słabe i mocne punkty sceny), relacje aktorów i wzajemne oddziaływanie na siebie – i przez to – na widza. Warsztat stricte reżyserski uzupełniony będzie o podstawy kompozycji ruchu scenicznego: pojęcie cielesności, odkrywanie potencjalnych możliwości ruchowych i ekspresyjnych ciała, wykorzystania ruchu świadomego i nieświadomego w pracy twórczej oraz o rolę dźwięku w przedstawieniu teatralnym (w tym również muzykę ciała i wykorzystanie dźwięku naturalnego w widowisku).

15-17 listopada
– warsztaty Organizacja imprez dla małej i dużej grupy.
Zajęcia prowadzi Alicja Usowicz,
cena: 100 zł, termin zgłoszeń: 8 listopada, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.


Jak mówi prowadząca …zajęcia mają formę praktycznych warsztatów, dzięki czemu pedagogikę zabawy poznaje się poprzez czynne uczestnictwo w działaniach z wykorzystaniem prezentowanych metod.

Program trzydniowego spotkania obejmuje zabawy ułatwiające wejście w grupę, metody integrowania grupy, oparte na ruchu i tańcu zabawy rozluźniające. Alicja Usowicz podzieli się również pomysłami na aktywne i twórcze działania z grupami różnej wielkości i grupami wielopokoleniowymi. Omówione też będą sprawdzone metody animacji, m.in. impreza fabularyzowana, impreza „na hasło”, wykorzystanie stoisk animacyjnych czy proste działania plastyczne. Jednak, jak podkreśla Alicja Usowicz, …główny nacisk położony będzie na dostarczenie uczestnikom wiedzy i kształtowanie umiejętności samodzielnego przygotowywania i realizowania różnorodnych imprez dla grup dużych i małych.
Prowadząca warsztaty jest animatorką kultury, animatorką społeczną, pedagogiem kulturalno-oświatowym i pedagogiem zabawy. Kieruje Działem Edukacji Artystycznej WOAK w Toruniu. Alicja Usowicz założyła i od blisko szesnastu lat animuje Centrum Aktywizacji Seniorów WOAK, prowadzi również dziecięco-młodzieżowy Cyrk Cool-Kids. Podczas warsztatów propaguje aktywizujące metody pracy z grupą: pedagogikę zabawy, dramę, cyrk dziecięcy i wiele innych form animacji grup w różnym wieku i wielopokoleniowych.

23 listopada
– warsztaty Jak pracować z młodym recytatorem? (I część).
Zajęcia prowadzi Anna Chudek,
warsztaty bezpłatne – obowiązują zgłoszenia w terminie do 15 listopada, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń (kontynuacja warsztatów – w sobotę, 18 stycznia 2020 r.)


Uczestnicy będą mogli nie tylko poszerzyć swoją wiedzę z zakresu sztuki interpretacji, ale również poznają nowe metody i narzędzia pracy z młodym recytatorem. W programie m.in.: dobór repertuaru, analiza tekstu literackiego (poezji i prozy), analiza tekstu ze względu na znaki interpunkcyjne, które często wyznaczają kierunek interpretacji i których respektowanie tworzy poprawną strukturę i wymowę tekstu, zagadnienia interpretacji tekstu, wymowa rozumiana jako uświadomienie sobie znaczenia artykulacji w wypowiadanym tekście, praca nad świadomością ciała na scenie w interpretacji i jego znaczeniem.

Warsztaty poprowadzi Anna Katarzyna Chudek – aktorka Teatru Baj Pomorski, instruktorka teatralna oraz logopedka (ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie), jurorka wielu przeglądów recytatorskich. Absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku. Realizuje się w repertuarze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest twórczynią wielu kreacji teatralnych, autorką scenariuszy i spektakli.
Wszyscy uczestnicy proszeni są o przygotowanie przed pierwszym spotkaniem dwóch tekstów (poezja i proza). Będą one materiałem roboczym podczas zajęć.

23 listopada
Warsztaty recytatorskie dla uczestników OKR (I część).
Zajęcia prowadzi Tomasz Mycan,
warsztaty bezpłatne – obowiązują zgłoszenia w terminie do 15 listopada, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, (kontynuacja warsztatów – w sobotę, 18 stycznia 2020 r.)


Warsztaty mają formę praktycznych ćwiczeń opartych na wybranych przez każdego uczestnika dwóch tekstach: prozatorskim i poetyckim. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak świadomie posługiwać się własnym ciałem i głosem, jak wyrażać podstawowe emocje i jak dobierać repertuar. W programie warsztatów są również zagadnienia analizy tekstu pod względem indywidualnej ekspresji, zwrócenie uwagi na rolę wyobraźni w interpretacji tekstu, poszukiwanie różnych ścieżek interpretacyjnych tekstu, budowanie kontaktu z widzem i skupianie na sobie jego uwagi.

Warsztaty poprowadzi Tomasz Mycan – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. W roku 2002 ukończył Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego filia we Wrocławiu) i rozpoczął pracę w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. W trakcie studiów współpracował z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Na dużym ekranie debiutował rolą Szprychy w filmie sensacyjnym Bez litości (2002), na małym – w serialu Sfora (2002). W Toruniu znany jest także z pozateatralnej działalności. Uczestniczył w cyklicznych spotkaniach z poezją i próbach czytanych, podczas których prezentowana jest współczesna dramaturgia.
Wszyscy uczestnicy proszeni są o przygotowanie przed pierwszym spotkaniem dwóch tekstów (poezja i proza). Będą one materiałem roboczym podczas zajęć.

 

WYSTAWY, SPOTKANIA I WYKŁADY

12 listopada, godz. 12.00
Jubileusz 40-lecia Zespołu Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek i wernisaż wystawy jubileuszowej (miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej).


Toruń polskim centrum frywolitki – takie motto towarzyszy wystawie prac rękodzielniczych prezentowanych na jubileuszowej wystawie, którą od 12 listopada 2019 r. do końca grudnia będzie można oglądać w zabytkowym spichlerzu z Bronisławia w Parku Etnograficznym Muzeum im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Ekspozycja wpisuje się w obchody Jubileuszu 40-lecia Zespołu Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek. Otwarcie wystawy towarzyszy uroczystości, podczas której będzie okazja do wspomnień, prezentacji dorobku artystycznego i edukacyjnego Supełka. Zespół powstał z inicjatywy Wandy Malczewskiej w 1979 roku przy ówczesnym Wojewódzkim Domu Kultury. Twórcy skupieni w Supełku prezentowali swoje realizacje na wystawach zbiorowych i indywidualnych, uczestniczyli z sukcesami w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, przeglądach twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego. Jak we wstępie do katalogu wystawy podkreśla Jerzy Rochowiak: Prace artystów z Supełka trafiły na wszystkie kontynenty.
Wystawę w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej oglądać można do 31 grudnia 2019 r.

16 listopada, godz. 11.00
– uroczyste zakończenie projektu Dziękuję, dziękuję bardzo! (miejsce: Teatr Baj Pomorski). Wstęp wolny


Wdzięczność i inteligencja emocjonalna ogniskują uwagę dzieci, młodzieży, seniorów i kadr kultury uczestniczących w realizowanym przez WOAK w roku 2019 projekcie Dziękuję, dziękuję bardzo! Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego.

Przez blisko pół roku uczestnicy projektu podejmowali różne wyzwania artystyczne, doskonaląc się m.in. w dziedzinach teatru, literatury, fotografii, filmu czy komunikacji medialnej. Owoce tych działań zaprezentowane zostaną podczas uroczystego zakończenia projektu. W programie wydarzenia pod hasłem Dziękowiska Wielkie są m.in. etiuda teatralna, występy kabaretowe, prezentacje multimedialne, filmy i instalacje artystyczne. Wszystkie formy aktywności twórczej nierozerwalnie wiążą się z pojęciem wdzięczności. Jak podkreśla autor projektu Dziękuję, dziękuję bardzo!, Erwin Regosz: Realizacja projektu jest okazją do częstszych spotkań z naszymi emocjonalnymi zasobami i wdzięcznością jako niezbędnym skarbem tworzącym dobrostan w nas i w relacjach z innymi. Jest też sposobnością do złożenia hołdu ludziom pomagającym bliźnim, zwierzętom, roślinom, światu i tym, którzy w inny sposób poruszają nasze serca.
W projekcie uczestniczą osoby z różnych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego, przedstawiciele różnych generacji. Wspólnie pokazują, że wdzięczność jest emocją, której doświadczamy codziennie. Jak podkreśla Erwin Regosz: Zależy nam na zauważeniu, odkryciu, że ten skarb już w sobie nosimy. Chcemy go pomnożyć. Owemu „pomnażaniu” służą warsztaty rozwojowe, debaty międzypokoleniowe oraz tworzenie map wdzięczności.
Uroczystość zakończy wspólne odśpiewanie hymnu projektu oraz wręczenie uczestnikom Orderów wdzięczności.

20 listopada, godz. 16.45
Tomasz Machciński – życie i twórczość – multimedialny wykład z cyklu Wybitne postacie historii fotografii.
Wstęp wolny!


W listopadzie w ramach cyklu Wybitne postacie historii fotografii przedstawiony zostanie Tomasz Machciński – kolejny „nowo odkryty” przez świat sztuki współczesnej twórca. Niektóry krytycy zaliczają go do nurtu outsider’s art, ale jest to daleko idące uproszczenie. Z pewnością jego twórczość istotnie odróżnia się od fotografii najczęściej pokazywanych w przestrzeniach wystawienniczych. Artysta wyspecjalizował się bowiem w autoportrecie. Przebiera się za celebrytów (a także celebrytki!), parodiuje, trawestuje czy interpretuje najbardziej znane, ikoniczne portrety obecne zarówno w kulturze masowej, jak i sztuce wysokiej.

Swój projekt rozpoczął w 1966 roku i nadal go realizuje – dotąd powstało ponad 20 tysięcy zdjęć. Często prace Tomasza Machcińskiego określane są terminem performansu dokamerowego, czyli działania, którego efekt został zarejestrowany, działania, w którym kamera staje się medium pośredniczącym między performerem i publicznością. Zdjęcia Tomasza Machcińskiego prezentowane były m.in. w Kopenhadze, Beverly Hills, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Kaliszu, Radomsku czy Gnieźnie. Na kanwie jego biografii, dziecka osieroconego w czasie wojny, Alicja Albrecht zrealizowała film dokumentalny Dziecko z katalogu, zaś osobliwa metoda twórcza Tomasza Machcińskiego stała się inspiracją do kreacyjnego dokumentu Incognito w reżyserii Henryka Dederki (1988).
Wykład wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

27 listopada, godz. 18.00
Znaki – projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Wojciecha Klimali w ramach cyklu comiesięcznych spotkań filmoznawczych W pierwszym rzędzie.
Wstęp wolny.


Najnowszy dokument Wojciecha Klimali, ubiegłoroczne Znaki, można potraktować jak współczesną wersję baśni o Kopciuszku. Film jest …sensualną opowieścią o utalentowanej, głuchej dziewczynie w świecie słyszących. Opowieścią, w której …każdy gest wart jest więcej niż tysiące wypowiedzianych słów. Bohaterką filmu jest Iwona Cichosz, z pozoru zwykła dziewczyna. Jednak jej życie diametralnie zmienia się, gdy została Miss Świata Głuchych 2016. Blask fleszy, liczne obowiązki miss, podróże, udział w talent show, walka o prawa niesłyszących – a w tym wszystkim niespodziewanie rodzi się miłość… Jaką cenę przyjdzie zapłacić bohaterce za życie w bajce?

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Wojciech Klimala, absolwent Filmova Akademie Miroslava Ondříčka (FAMO) w Pisku (Czechy) oraz programu Dok Pro w Szkole Wajdy w Warszawie. Jest autorem filmów dokumentalnych i krótkometrażowych fabuł. Zasłynął obrazem Hugo, poruszającą opowieścią o relacji dziadka i wnuka, rodzącej się między nimi więzi oraz próbie uporządkowania na nowo życia po śmierci matki chłopca. Za film Hugo Wojciech Klimala otrzymał między innymi nagrodę za najlepszy debiut z Europy Wschodniej na Warszawskim Festiwalu Filmowym w roku 2017. Film nominowano do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w czterech kategoriach: Najlepsza reżyseria, Najlepszy montaż, Najlepsze zdjęcia oraz Najlepszy film dokumentalny. Z kolei najnowyszy film Klimali otrzymał nagrodę Platinum Reel w konkursie filmów dokumentalnych na Nevada International Film Festival w Las Vegas.
Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P. Poprzez te spotkania, jak deklaruje, …pragnie zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

 

ZAJĘCIA EDUKACYJNE

8 listopada, godz. 15.30-18.00
Konsultacje fotograficzne,
zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński – indywidualne zajęcia warsztatowe dla osób amatorsko uprawiających fotografię artystyczną.
Udział bezpłatny.


Konsultacje prowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Będąc znawcą historii fotografii oraz kolekcjonerem zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

9 listopada, godz. 9.00
Teatralny rozruch. Comiesięczne zajęcia dla dzieci dla dzieci w wieku 7-10 lat,
prowadząca: Agnieszka Zakrzewska,
cena 5 zł.
Zgłoszenia przyjmowane są do 6 listopada, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.


Spotkania Teatralny rozruch to zaproszenie do krainy teatru, wyobraźni i zabawy. Zapraszamy dzieci w wieku 7-11 lat na cykl zajęć, których uczestnicy poznają różne formy teatru – zachęca prowadząca zajęcia Agnieszka Zakrzewska. Teatralny rozruch to wspólna parateatralna zabawa ruchowa, która rozwija kreatywność młodych ludzi. To także czas spędzony aktywnie na eksperymentowaniu z wyobraźnią i działaniach twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych.

W programie spotkania jak zawsze znajdą się m.in. gry i zabawy ruchowe, parateatralne ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i kreatywność, praca w grupie, zadania na uważność, improwizacja, działania z przedmiotem. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków.
Cykl Teatralny rozruch jest autorskim przedsięwzięciem Agnieszki Zakrzewskiej – pedagożki teatru, animatorki kultury i instruktorki teatralnej. Jako specjalistka ds. teatru WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu dla różnych grup wiekowych. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Jako aktorka i reżyserka związana była z Teatrem Wróbli oraz teatrem Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w licznych szkoleniach i projektach edukacyjno-artystycznych. Jest też autorką wielu przedsięwzięć kulturalnych; od lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w każdym wieku.

9 listopada, godz. 11.00 (I grupa) i 12.15 (II grupa)
Poranne figle, psoty i żarty. Comiesięczne zajęcia dla dzieci dla dzieci w wieku 4-6 lat z opiekunami,
prowadząca: Agnieszka Zakrzewska,
cena 5 zł/dziecko (opiekun bezpłatnie).
Zgłoszenia przyjmowane są do 6 listopada, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.


Poranne figle, psoty i żarty to cykl comiesięcznych zajęć parateatralnych, które odbywają się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Adresatami spotkań są dzieci w wieku 4-6 lat, które chciałyby odkrywać teatralne i okołoteatralne światy oraz ich opiekunowie.

Dzieci uczestniczą we wspólnej parateatralnej zabawie ruchowej, która rozwija wyobraźnię i kreatywność młodych uczestników – wyjaśnia prowadząca zajęcia Agnieszka Zakrzewska. Poranne figle, psoty i żarty to także aktywny czas spędzony na eksperymentowaniu z wyobraźnią i wyzwalaniu działań twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych. Moim celem jest odkrywanie teatralnych i parateatralnych światów poprzez zabawę w teatr, uwalnianie dziecięcej ekspresji i zbudowanie przestrzeni do wspólnych działań opiekuna z dzieckiem. Chciałabym przekonać najmłodszych uczestników zajęć, że twórcą może być każdy i zachęcić do rodzinnego spędzenia czasu na działaniach twórczych – dodaje. W programie spotkania jak zawsze znajdą się m.in. gry i zabawy ruchowe, parateatralne ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i kreatywność, praca w grupie, zadania na uważność, improwizacja, działania z przedmiotem. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków.
Cykl Poranne figle, psoty i żarty jest autorskim przedsięwzięciem Agnieszki Zakrzewskiej – pedagożki teatru, animatorki kultury i instruktorki teatralnej. Jako specjalistka ds. teatru WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu dla różnych grup wiekowych. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Jako aktorka i reżyserka związana była z Teatrem Wróbli oraz teatrem Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w licznych szkoleniach i projektach edukacyjno-artystycznych. Jest też autorką wielu przedsięwzięć kulturalnych; od lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w każdym wieku.

22 listopada, godz. 15.30-18.00
Konsultacje fotograficzne,
zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński – indywidualne zajęcia warsztatowe dla osób amatorsko uprawiających fotografię artystyczną.
Udział bezpłatny.


Konsultacje prowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Będąc znawcą historii fotografii oraz kolekcjonerem zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem