DLA MEDIÓW

DLA MEDIÓW

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
ul. Szpitalna 8; 87-100 Toruń
tel./fax: 56 6522027, 56 6522755
www.woak.torun.pl;   e-mail: woak@woak.torun.pl

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

logo WOAK Toruń (PNG)

>> Oferta warsztatowa 2020 <<


AKTUALNOŚCI

w lipcu i sierpniu 2020 (WERSJA .DOC)


SPOTKANIA I WYKŁADY

1 lipca-31 sierpnia – Sztuka fotografii – wykłady Stanisława Jasińskiego w wersji on-line.

Na stronie internetowej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu publikowane są kolejne wykłady Stanisława Jasińskiego z cyklu Sztuka fotografii. Wśród najnowszych propozycji są m.in. odcinki poświęcone ewolucji narzędzi fotograficznych – od camera obscura poprzez wielkie aparaty skrzynkowe, bardziej poręczne kamery na błony zwojowe po współczesne aparaty cyfrowe.

Uzupełnieniem wykładów jest krótki film instruktażowy, w którym Stanisław Jasiński pokazuje, jak z materiałów dostępnych w każdym domu zbudować najprostszy aparat fotograficzny, czyli camera obscura. Miłośnicy eksperymentu mogą dzięki temu urządzeniu wykonywać niebanalne i niepowtarzalne fotografie otworkowe.

Wykłady przygotował i poprowadził Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

 

KONKURSY

1 lipca-31 sierpnia – Ciekawość – pokonkursowa wystawa fotograficzna on-line w ramach XXIX Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR.

Od początku lipca można oglądać najciekawsze zdjęcia nadesłane na tegoroczne Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR Fotografia. Podobnie jak wiele innych przedsięwzięć kulturalnych, również pokonkursowa wystawa fotograficzna Ciekawość prezentowana jest w tej chwili wyłącznie w przestrzeni wirtualnej – na stronie internetowej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

W konkursie wzięło udział blisko 40 autorek i autorów – osób amatorsko uprawiających fotografię artystyczną, które mieszkają, uczą się lub pracują w różnych zakątkach województwa kujawsko-pomorskiego: Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu, Grudziądzu, Ciechocinku, Lubiczu Górnym, Kowalewie Pomorskim, Kruszynie Krajeńskim, Chełmży, Aleksandrowie Kujawskim, Wagańcu, Biskupicach, Podzamku Golubskim, Osieku nad Wisłą czy Wieńcu. Jak zawsze, konkursem zainteresowały się także wszystkie grupy wiekowe: od uczniów szkoły podstawowej po emerytów.

Na konkurs wpłynęło trzysta zdjęć, które na wiele różnych sposobów interpretują zjawisko Ciekawości. Wyboru prac do wirtualnej ekspozycji dokonali zaprzyjaźnieni z WOAK-iem jurorzy, wybitni artyści i zarazem pedagodzy fotografii: dr hab. Anna Kola – wykładowczyni w Katedrze Plastyki Intermedialnej UMK i Marek Noniewicz – kustosz Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Spośród autorów wszystkich zdjęć jurorzy wyłonili laureatów konkursu KATAR Fotografia. Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych autorów dostępna jest w opisie wystawy. On-line publikowany jest również katalog tegorocznej wystawy – w serwisie issuu oraz jako plik pdf wysokiej jakości z możliwością pobrania.

 

17 lipca-31 sierpnia – prezentacja filmów nagrodzonych w konkursie KATAR Film w ramach XXIX Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR.

Po raz dziesiąty w ramach Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu organizowany jest konkurs filmowy. Tegoroczna edycja festiwalu jest wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileusz, lecz również z powodu epidemii, która zmusiła organizatora – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu – do doraźnej rewizji regulaminu konkursu. W miejsce zaplanowanego na maj finałowego spotkania w kinowej sali, cały konkurs przeniesiony został do internetu.

W połowie lipca ogłoszone zostaną wyniki Konfrontacji, na które – pomimo wiosennych perturbacji w życiu społecznym i kulturalnym – wpłynęło 16 zgłoszeń z Bydgoszczy, Torunia i innych zakątków województwa kujawsko-pomorskiego. Nagrodzone filmy prezentowane będą w internecie. Jeśli w przyszłym roku okoliczności będą bardziej sprzyjające, wszystkie zostaną też zaprezentowane poza konkursem podczas kolejnej edycji konkursu.

Program tegorocznego KATAR-u filmowego jest zróżnicowany. Wśród nadesłanych na konkurs obrazów są zarówno fabuły, jak i dokumenty. Nie zabraknie też wideoklipów i animacji. Jak zawsze, twórcy najciekawszych filmów zostaną nagrodzeni, w tym roku jurorami są: Karolina Fordońska (reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa, specjalistka ds. filmu w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu), Klaudiusz Chrostowski (reżyser i scenarzysta, autor nagradzanego na wielu festiwalach dokumentu Call me Tony) i Remigiusz Zawadzki (filmowiec, operator telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta i producent, kierownik pracowni FILM/KINO w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy). Oczywiście jurorzy jak zwykle swój werdykt rzeczowo i dogłębnie uzasadnią, nagrania ich wypowiedzi będą towarzyszyły internetowym projekcjom.

 

WARSZTATY

1 lipca (I spotkanie), 8 lipca (II spotkanie) – Warsztaty Skuteczne zarządzanie on-line w ramach projektu Kadry kultury on-line dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. Zajęcia prowadzi Dominik Pokornowski, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Wymuszona przez pandemię zmiana sposobu pracy na tryb zdalny udowodniła, że wiele przedsięwzięć kulturalnych można organizować, a po części również realizować, za pośrednictwem internetu. Wielość narzędzi i metod zarządzania pracą zdalną może jednak przyprawiać o zawrót głowy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organizatorów życia kulturalnego, WOAK proponuje cykl warsztatów w ramach projektu Kadra kultury online. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Do udziału zapraszamy kadry kultury, edukatorów, wychowawców świetlic, pracowników NGO, którzy chcą rozwijać przestrzenie odbioru kultury, zwiększać obecność kultury w życiu społecznym poprzez wykorzystanie narzędzi on-line – wyjaśnia Weronika Droszcz, autorka i koordynatorska przedsięwzięcia. – Zaproponowane warsztaty pomogą przenieść część działalności do internetu, nauczą innowacyjnych metod pracy zdalnej w zakresie animacji i promocji kultury – dodaje.

Szkolenie Skuteczne zarządzanie on-line przybliży elementarne zasady nowoczesnego zarządzania w oparciu o narzędzia do współpracy, komunikacji i współdzielenia się zasobami. Tajemnicą, która stoi za skutecznością zarządzania zadaniami i projektami jest wizualizacja zakresu pracy – zauważa prowadzący Dominik Pokornowski, który przygotował i poprowadzi szkolenie. Kiedy cały zespół widzi zadania oraz ich stan po prostu lepiej działa – dodaje. Uczestnicy nauczą się pracy z tablicą Kanban (zarządzanie tablicą, obiekty na tablicy: załączniki i integracje, symulacje konfiguracji projektu oraz pracy nad projektem), nabędą podstawową wiedzę z  zarządzania projektami i poznają nowoczesne modele organizacyjne instytucji.

Warsztat poprowadzi Dominik Pokornowski – specjalista ds. PR i project manager licznych inicjatyw internetowych. Absolwent Wydziału Filozofii UMK w Toruniu. Ukończył podyplomowe studia z zakresu Public Relations oraz Zarządzania Projektami. Pracował jako PR manager w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Jest trenerem Narodowego Centrum Kultury z zakresu komunikacji internetowej, współpracował też m.in. z Operą Nova w Bydgoszczy, Fundacją Stabilo, Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

10-11 lipca – Warsztaty fotografii cyfrowej. Zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński, cena: 100 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 3 lipca, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Celem zajęć jest zdobycie przez każdego z uczestników umiejętności pozwalających jak najlepiej wykorzystać możliwości cyfrowych aparatów fotograficznych. Biorący udział w warsztatach poznają zasady kompozycji obrazu fotograficznego, sposoby kadrowania, nauczą się fotografować w plenerze i we wnętrzu, inscenizować plan i ustawiać modeli. Ważne miejsce w programie warsztatów zajmuje też nauka wykonywania zdjęć turystyczno-krajoznawczych. W drugiej części prowadzący omówi błędy najczęściej popełniane przez fotografujących i wskaże, jak tych błędów unikać.

Prowadzący warsztaty Stanisław Jasiński jest fotografikiem, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalistą ds. fotografii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Prowadzi warsztaty i plenery fotograficzne z portretu, archeologii fotografii oraz krajobrazu kulturowego i zabytków postindustrialnych.

 

15 lipca (I spotkanie), 22 lipca (II spotkanie), 29 lipca (III spotkanie) – Warsztaty z webwritingu dla kadr kultury w ramach projektu Kadry kultury on-line dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. Zajęcia prowadzi Katarzyna Drewnowska-Toczko , udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Specyfika internetu narzuca odmienne zasady pisania tekstów – zauważa Katarzyna Drewnowska-Toczko. Są one oceniane przez odbiorcę pod kątem zwięzłości, rzeczowości, przejrzystości, prostoty i zrozumienia. Pisanie to nie tylko układanie słów – dodaje. Uczestnicy poznają całą strategię, która wiąże się z myśleniem o tekście: do kogo mówię, co chcę powiedzieć, jak to powiedzieć i jak to powiedzieć prościej. Ważna jest także specyfiką tekstu: atrakcyjność, tytuł, kreacja świata poprzez język obudowany linkami, obrazkami, banerami. Uczestnicy nauczą się pisania wszelkiego rodzaju tekstów, które pomogą wypromować działania kulturalne i dotrzeć do różnych grup.

Szkolenie poprowadzi Katarzyna Drewnowska-Toczko – specjalistka ds. media relations, PR i kreowania wizerunku instytucji. Przez ponad osiem lat pełniła funkcję rzecznika prasowego i kierownika Działu PR w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, gdzie razem z zespołem tworzyła i realizowała kampanie promocyjne kilkuset wystaw i wydarzeń kulturalnych, obejmujące reklamę outdoorową, kreatywne projekty eventowe, komunikację w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Jest także social media managerką, copywriterką i tłumaczką, prowadzi wykłady oraz szkolenia z zakresu public relations dla sektora kultury i przemysłów kreatywnych, w tym dla Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Sieci Kin Lokalnych, Centrum Promocji Informatyki, Instytutu Socjologii UMK, uczestniczy w licznych projektach edukacyjnych realizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

 

22-24 lipca – Wakacyjne warsztaty fotografii cyfrowej dla młodzieży. Zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński, cena: 50 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 10 lipca, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Zajęcia adresowane są do młodzieży w wieku powyżej 12 lat – osób, które chcą rozpocząć przygodę z fotografią oraz rozwijać swoją pasję. Jak deklaruje prowadzący warsztaty Stanisław Jasiński: …celem szkolenia jest doskonalenie umiejętności samodzielnego wykonywania zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych w taki sposób, aby nie wymagały one długotrwałej obróbki cyfrowej.

W programie trzydniowego spotkania są zagadnienia bardziej ogólne, m.in. podstawowe zasady kompozycji obrazu fotograficznego, ale też bardziej szczegółowe: wykorzystanie możliwości aparatu, przygotowanie aparatu i wybór ustawień do wykonania portretu, fotografii architektury czy krajobrazu. Młodzi uczestnicy zajęć nauczą się wykonywać portrety pojedynczych osób, portrety zbiorowe, zarówno w pomieszczeniu, jak i w naturalnym otoczeniu Starego Miasta. Program warsztatów obejmuje również doskonalenie umiejętności wykonywania zdjęć turystyczno-krajoznawczych.

Zajęcia poprowadzi Stanisław Jasiński, fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Prowadzi warsztaty i plenery fotograficzne z portretu, archeologii fotografii oraz krajobrazu kulturowego i zabytków postindustrialnych.

 

ZAJĘCIA EDUKACYJNE

1-31 lipca – Wakacyjne spotkania artystyczne – bezpłatne zajęcia dla dzieci spędzających wakacje w Toruniu.  Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej WOAK (www.woak.torun.pl). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy.

Każdy warsztat trwa do trzech godzin. Zajęcia prowadzone są w niewielkich grupach z zachowaniem zasad służących przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się epidemii. Szczegółowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego na poszczególnych zajęciach znaleźć można na stronie internetowej WOAK.

Większość warsztatów to zamknięte całości, w niektórych dziedzinach jedno działanie rozłożone jest na dwa, maksymalnie trzy spotkania.

W programie:

  • spotkanie ze sztuką cyrkową Cyrk przyjechał prowadzi Alicja Usowicz,
  • spotkanie ze sztuką teatralną SIŁacze prowadzi Agnieszka Zakrzewska,
  • spotkanie ze sztuką teatru i cyrku Teatralne cyrkowanie prowadzą Alicja Usowicz i Agnieszka Zakrzewska,
  • festiwal sztuk wszelkich i osobliwych czasem Każdy coś potrafi prowadzi Erwin Regosz,
  • spotkania ze sztuką fotografii: Luksografia czyli malowanie na papierze fotograficznym, Kompozycja obrazu fotograficznego oraz Jak własnoręcznie zbudować camera obscura?  prowadzi Stanisław Jasiński,
  • spotkania ze sztuką filmową Zobacz siebie przez kamerę, Dzień z filmem, Warsztaty filmowe Off/On prowadzi Karolina Fordońska,
  • spotkania ze sztukami wizualnymi Bezludna wyspa, Wioska artystyczna, Pocztówka z wakacji i Mój portret z przyszłości prowadzi Monika Bojarska.

Szczegółowy harmonogram i zasady rekrutacji na wakacyjne spotkania artystyczne dostępny będzie na stronie internetowej WOAK.

 

inf. Kamil Hoffmann
kamil.hoffmann@woak.torun.pl