Chór Męski Copernicus

Chór Męski Copernicus


Zaproszenie do wspólnego śpiewania
 
Chór Męski Copernicus zaprasza do wspólnego śpiewania mężczyzn poszukujących artystycznego spełnienia w zespole chóralnym. Chór Copernicus zapewnia rozwijanie uzdolnień i umiejętności muzycznych, poznawanie ciekawych utworów wokalnych, spotkania w twórczej atmosferze oraz artystyczne przygody podczas koncertów w kraju i za granicą.
Chórem Męskim Copernicus dyryguje Paweł Jan Jankowski.

Próby odbywają się
w WOAK-u ul. Kościuszki 75-77
w poniedziałki i czwartki w godzinach 17.00 – 20.00


Chór Męski Copernicus działa od 1987 roku, od 2006 roku jest zespołem artystycznym Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Chór Męski Copernicus został utworzony we wrześniu 1987 roku. Jego organizatorem i pierwszym dyrygentem był Roman Grucza. Prezesem Chóru jest obecnie Jerzy Przeczewski; przez wiele lat pełnił tę funkcję Bogumił Marczewski. Dyrygentem Chóru jest Paweł Jan Jankowski. W zespole zamiłowania i uzdolnienia muzyczne rozwija trzydziestu chórzystów. Są wśród nich śpiewacy tworzący Chór od początków jego istnienia, a także związani z zespołem od kilku miesięcy. Z Chórem współpracuje jako akompaniator i autor opracowań utworów muzycznych na chór męski Michał Czaposki.

Repertuar Chóru Męskiego Copernicus obejmuje utwory z oper, operetek, musicali, patriotyczne, religijne i popularne. Są to m.in. pieśń Franka z opery Flis, polonez z opery Halka Stanisława Moniuszki, chór zbójników z opery Ernani i chór niewolników z opery Nabucco Giuseppe Verdiego, chór żołnierzy z opery Faust Charlesa Gounoda, chór z opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta, chór strzelców z opery Wolny strzelec Carla Marii von Webera, chór pielgrzymów z opery Tannhäuser Ryszarda Wagnera, aria Falstaffa z operetki Wesołe kumoszki Otto Nicolai, Hymn do nocy Ludwiga van Beethovena, Sunset, sunrise z musicalu Skrzypek na dachu Jerry`ego Bocka, piosenka Tę uliczkę znam z musicalu My Fair Lady Frederica Loewe, piosenka Pamięć z musicalu Koty Andrew Lloyd Webbera, Wśród utworów patriotycznych, które śpiewa Chór są m.in. wiązanka pieśni i piosenek wojskowych Marsz Polonia, Marsz Pierwszej Brygady, pieśń O ziemio ojców, Gdy do wsi przyszli ułani i Hymn Pomorza Zygmunta Moczyńskiego, Wizja szyldwacha Charlesa Helmera. Spośród utworów religijnych Chór śpiewa m.in. Bogurodzicę, psalm Nieście chwałę mocarze Mikołaja Gomółki, Ojcze z niebios Stanisława Moniuszki, Gaude mater Polonia w opracowaniu Teofila Klonowskiego, De profundis clamavi Piotra Jańczaka, Parce Domine Bohdana Riemera, chorał z Pasji wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha, Niebiosa głoszą Ludwiga van Beethovena, Ave Maria ks. dr. Antoniego Chlondowskiego, Ave Maria Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Ave Maria Jacoba Arcadelta. Chór ma w repertuarze wiele kolęd i piosenek bożonarodzeniowych. Chór śpiewa przeboje, m.in. Funiculi, funicula Luigiego Denza, Hiszpańskie oczy Ricky`ego Kinga, Tango Jalouise Jacoba Gade, Side by side Harry`ego Woodsa, Amor z repertuaru Julio Iglesiasa, Będziesz moją panią z repertuaru Marka Grechuty, Zacznij od Bacha z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego oraz wiele innych utworów – i nieustannie pracuje nad nowymi.   

Dzięki wokalnemu kunsztowi śpiewaków i zróżnicowanemu repertuarowi Chór Męski Copernicus bardzo często koncertuje w kraju, a także za granicą. Tradycją są uroczyste koncerty noworoczne. Odbywały się w Sali Wielkiej Dworu Artusa, w Ratuszu Staromiejskim – w Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej Prüfferowej w Toruniu, Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spośród uczestników tych koncertów można wymienić toruńską Orkiestrę Wojskową pod dyrekcją kpt. Dominika Sierzputowskiego, Infinito Quartet, solistów, m.in. Agnieszkę Olszewską i Wiesława Raczkowskiego, Chór św. Antoniego. Na każdym z tych koncertów publiczność nagradza wykonawców owacjami na stojąco. Podobnie wyrażają aplauz słuchacze innych występów toruńskiego Chóru – podczas różnorakich uroczystości religijnych, patriotycznych i innych. Chór śpiewa każdego roku m.in. we Włocławku podczas uroczystości modlitewnych przy pomniku Obrońców Wisły 1920 roku, w różnych miejscowościach podczas uroczystości rocznicowych z okazji uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości, a także rozmaitych imprez, na które zespół jest zapraszany. Chór Męski Copernicus występuje w bydgoskim Centrum Onkologii. Wespół z toruńską Orkiestrą Wojskową zespół występuje w bydgoskiej Operze Nova i innych salach koncertowych. Zespół śpiewał m.in. w Austrii, Finlandii, Francji, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, na Litwie, we Włoszech.

Chór Męski Copernicus  wspólnie z Toruńską Orkiestrą Kameralną wykonywał  fragmenty oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giuseppe Verdiego, Carla Marii von Webera i Stanisława Moniuszki w 2005 roku. Wespół z toruńskim Chórem Akademickim i Toruńską Orkiestrą Kameralną Chór uczestniczył w wykonaniu Mszy koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta w 1993 roku. Zespół uczestniczył w przygotowaniu oratorium w pięciu aktach Misterium Christi z muzyką ks. dr. Antoniego Chlondowskiego i tekstem ks. dr. Franciszka Harazima w 1989 roku.

Chór Męski Copernicus jest laureatem wielu nagród, m.in. głównej nagrody wśród chórów męskich na Przeglądzie Chórów O Kryształowego Anioła Prezydenta Miasta Torunia w 2014 roku, nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Montreux w Szwajcarii w 1990 roku, nagrody i wyróżnienia za najlepsze wykonanie pieśni kaszubskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym w Wejherowie w 1989 roku, głównej nagrody na Wojewódzkim Konkursie Chórów o Puchar Wojewody Toruńskiego w 1989 roku, nagrody na Festiwalu Miast Hanzeatyckich w Oldenzaal w Holandii w 1988 roku.

 

Kontakt
e-mailcopernicus@woak.torun.pl

 

 

zobacz filmy z koncertów

 
     zapraszamy na nasz profil