W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

Warsztaty Warsztaty Menadżer kultury 2.0. Zarządzanie projektem i zespołem, 3-4 lutego (sobota-niedziela) Zarządzanie kulturą w XXI wieku Menadżerowie i animatorzy kultury, pracownicy instytucji i organizacji realizujących projekty kulturalne oraz wszystkie osoby zainteresowane wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi w zarządzaniu i promocji projektów kulturalnych są adresatami warsztatów Menadżer kultury 2.0. Zarządzanie projektem i zespołem, które w dniach 3-4 … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

  • Warsztaty

Warsztaty Menadżer kultury 2.0. Zarządzanie projektem i zespołem, 3-4 lutego (sobota-niedziela)

Zarządzanie kulturą w XXI wieku

Menadżerowie i animatorzy kultury, pracownicy instytucji i organizacji realizujących projekty kulturalne oraz wszystkie osoby zainteresowane wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi w zarządzaniu i promocji projektów kulturalnych są adresatami warsztatów Menadżer kultury 2.0. Zarządzanie projektem i zespołem, które w dniach 3-4 lutego 2018 r. odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Zajęcia poprowadzą Dominik Pokornowski i Katarzyna Toczko.

Podczas dwudniowego szkolenia omówione zostaną zagadnienia związane z wykorzystaniem tzw. chmur danych umożliwiających pracę zdalną i pracę mobilną. Prowadzący zaprezentują również nowoczesne narzędzia internetowe przydatne menedżerom w skutecznym przygotowaniu i realizacji przedsięwzięć w sferze kultury – począwszy od zarządzania projektem po komunikację i promocję. Program warsztatów obejmuje również podstawy zarządzania projektami i strategię komunikacji i promocji w sieci.

Prowadzący zajęcia są ekspertami w dziedzinie zarządzania i promocji kultury. Dominik Pokornowski to specjalista ds. PR i project manager licznych inicjatyw internetowych. Ukończył filozofię oraz podyplomowe studia z zakresu Public Relations oraz Zarządzania Projektami na UMK w Toruniu. Pracował jako PR manager w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Jest trenerem Narodowego Centrum Kultury z zakresu komunikacji internetowej. Współpracował z Operą Nova w Bydgoszczy, Fundacją Stabilo, Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Natomiast Katarzyna Toczko to specjalistka ds. media relations, PR i kreowania wizerunku instytucji. Przez ponad 8 lat pełniła funkcję rzecznika prasowego i kierownika Działu PR w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, gdzie razem z zespołem tworzyła i realizowała kampanie promocyjne kilkuset wystaw i wydarzeń kulturalnych, obejmujące reklamę outdoorową, kreatywne projekty eventowe, komunikację w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Jest także social media managerką, copywriterką i tłumaczką, prowadzi wykłady oraz szkolenia z zakresu public relations dla sektora kultury i przemysłów kreatywnych, w tym dla Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Sieci Kin Lokalnych, Centrum Promocji Informatyki, Instytutu Socjologii UMK, uczestniczy w licznych projektach edukacyjnych realizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

 

Warsztaty muzyczne Śpiewnik polski – śpiewamy polskie piosenki, 10 lutego (sobota)

Śpiew: od podstaw ku doskonałości

W sobotę 10 lutego w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się warsztaty muzyczne Śpiewnik polski – śpiewamy polskie piosenki, które poprowadzi Erwin Regosz.

W warsztatach uczestniczyć mogą wszyscy, którzy lubią śpiewać – bez względu na wiek i posiadane umiejętności czy doświadczenie, gdyż dzięki kameralnym warunkom, w których odbywają się warsztaty, każdy uczestnik traktowany jest indywidualnie. Formuła warsztatów sprawia, że są one atrakcyjną formą doskonalenia umiejętności wokalnych również dla osób, które chcą śpiewać, występując przed publicznością.

Program zajęć obejmuje elementarne wiadomości związane z naturalną emisją głosu, doskonalenie techniki i umiejętności wokalnych oraz podstawy akompaniamentu na fortepianie i gitarze. Warsztaty są także zachętą do bliższego poznania Śpiewnika polskiego – zbioru kilkuset polskich pieśni, piosenek i przyśpiewek: historycznych, patriotycznych, ludowych i popularnych od Bogurodzicy po czasy współczesne. Niektóre utwory zawarte w Śpiewniku polskim wykonywane są często, szczególnie te o charakterze biesiadnym. Ciekawym doświadczeniem artystycznym może być jednak wyjście poza ów kanon i próba poznania repertuaru śpiewaczego nieco mniej obecnego we współczesnej kulturze.

Zajęcia poprowadzi Erwin Regosz – muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista ds. muzyki w WOAK. Erwin Regosz jest doświadczonym pedagogiem, od lat prowadzi warsztaty dla wokalistów, instrumentalistów, warsztaty teatralno-muzyczne, muzykoterapeutyczne, muzyki ciała i dźwięku naturalnego oraz dla ludzi pracujących głosem. Jako nauczyciel emisji głosu współpracował m.in. z Elżbietą Zapendowską, Grażyną Łobaszewską, Ewą Kossak. Swoją wiedzę poszerza uczestnicząc w wielu krajowych i międzynarodowych warsztatach i kursach związanych z emisją głosu i muzyką ciała. Jest też autorem projektów Ja to mam szczęście! oraz Coś za coś, które były realizowane przez WOAK w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edukacja kulturalna w latach 2014-15 i 2017.

 

 

XXVI Ogólnopolskie warsztaty piosenkarskie Śpiew estradowy, 23-25 lutego (piątek-niedziela)

Kształtowanie talentu wokalnego i wizerunku estradowego

Wszystkie osoby śpiewające, które chcą doskonalić swoje umiejętności wokalne oraz świadomie kształtować wizerunek sceniczny są adresatami Ogólnopolskich warsztatów piosenkarskich Śpiew estradowy. Uczestnikami warsztatów mogą być wokaliści początkujący i średniozaawansowani w wieku powyżej 10 lat – również osoby dorosłe. Warsztaty prowadzone będą w małych grupach, dzięki czemu możliwa będzie indywidualna praca instruktorów z uczestnikami i dostosowanie toku zajęć do indywidualnych potrzeb i zainteresowań każdego wokalisty.

W ciągu trzech dni prowadzone będą ćwiczenia doskonalące śpiew naturalnym, nośnym, dobrze „postawionym” głosem. Równocześnie prowadzący zajęcia będą udzielali konsultacji repertuarowych, wskażą sposoby poszukiwania i doboru repertuaru adekwatnego do możliwości głosowych i osobowości scenicznej. W programie są także ćwiczenia dykcyjne, intonacyjne, oddechowe, interpretacyjne, dźwięk zwartostrunowy, mix rezonansowy, ruch sceniczny. W ostatnim dniu warsztatów uczestnicy wyjdą na scenę. Ich prezentacje zostaną nagrane na wideo oraz omówione przez instruktorów.

Zajęcia poprowadzą: Artur Grudziński (muzyk, pianista-wirtuoz, kompozytor; ma na koncie kilkaset koncertów i rejestracji radiowo-telewizyjnych z czołówką sceny muzycznej: Andrzejem Zauchą, Czesławem Niemenem, Ryszardem Rynkowskim, Urszulą Dudziak, Krystyną Prońko, Grażyną Łobaszewską, Zbigniewem Wodeckim; współpracuje z teatrami muzycznymi i dramatycznymi w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Opolu, Gdyni i w Warszawie: Komedia, Roma, Rampa) i Erwin Regosz (muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista do spraw muzyki WOAK. Zajmuje się pracą artystyczną i pedagogiczną, prowadząc warsztaty: wokalne, teatralno-muzyczne, dla instrumentalistów, muzykoterapii, muzyki ciała i dźwięku naturalnego oraz dla ludzi pracujących głosem. Jest też autorem projektów Ja to mam szczęście! oraz Coś za coś, które były realizowane przez WOAK w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edukacja kulturalna w latach 2014-15 i 2017.)

 

Warsztaty teatralne Devising, czyli jak razem stworzyć spektakl z niczego, 24-25 lutego (sobota-niedziela)

Budowanie spektaklu z twórczej interakcji

Devising, czyli metoda wspólnej kreacji teatralnej może być dla zespołów amatorskich bardzo atrakcyjną formą budowania spektaklu. Adresatami szkolenia są instruktorzy teatralni, instruktorzy domów kultury, nauczyciele i animatorzy kultury oraz wszystkie osoby zainteresowane teatrem: dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat. Uczestnicy poznają główne założenia metody devisingu, dowiedzą się, jak zbudować spektakl w oparciu o twórczy potencjał aktorów i jak najpierw ów potencjał wyzwolić. Jak podkreśla prowadzący warsztaty Wojciech Ziemilski: jest to …teatr, który wymaga współpracy i wierzy w kreatywność aktorów – i poprzez ich działania buduje materiał sceniczny. Teatr, który czerpie siłę z feedbacku (informacji zwrotnej) – od początku szuka widzów i zwraca uwagę na ich reakcje.

Warsztaty poprowadzi Wojciech Ziemilski – z wykształcenia filozof; magisterium z filozofii uzyskał w Grenoble. Studiował także lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w portugalskiej Fundacji Gulbenkiana. Przez dłuższy czas mieszkał w Lizbonie, gdzie przygotował przedstawienie multimedialne Hamlet Light. W Polsce współpracował z Teatrem Rozmaitości w Warszawie; jest autorem instalacji wideo Aktorzy. Prowadzi warsztaty z nowych form eksperymentu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

Pedagogika cyrku dziecięcego w soboty – cykl warsztatów dla animatorów, marzec-listopad

Cyrk dziecięcy od podstaw

Cyrk dziecięcy jako forma alternatywnej aktywności twórczej od ponad dekady zyskuje kolejnych zwolenników, ponieważ jest atrakcyjną dla najmłodszych dziedziną artystyczną i przy tym wszechstronnie rozwijającą. Stworzenie dziecięcej grupy cyrkowej nie jest trudne. Aby to ułatwić, WOAK organizuje cykl warsztatów pod hasłem Pedagogika cyrku dziecięcego, które są adresowane do animatorów, instruktorów domów kultury, nauczycieli, wolontariuszy, pedagogów i wychowawców oraz wszystkich osób poszukujących ciekawych i atrakcyjnych form pracy z dziećmi i młodzieżą. W warsztatach mogą brać udział osoby, które nigdy wcześniej nie zetknęły się w praktyce z cyrkiem dziecięcym.

Cykl będzie się odbywał od marca do listopada 2018 r. w trybie dwudniowych warsztatów (sobota-niedziela), jedno spotkanie w miesiącu, oprócz lipca i sierpnia. Pierwsze zaplanowane jest na 10 i 11 marca, kolejne: 14-15 kwietnia, 12-13 maja, 2-3 czerwca, 15-16 września, 6-7 października oraz 24-25 listopada. Warsztaty – w sumie 112 godzin zajęć – umożliwią zdobycie podstawowych umiejętności pozwalających na prowadzenie dziecięcej grupy cyrkowej. Uczestnicy poznają tajniki różnych dziedzin cyrkowego rzemiosła: klaunadę, żonglerkę, ekwilibrystykę, akrobatykę i elementy iluzji. Program uzupełniają zajęcia z pedagogiki cyrku, metodyki pracy z grupą, plastyki ruchu i reżyserii widowiska cyrkowego.

Zajęcia w ramach cyklu poprowadzą: Mieczysław Giedrojć – instruktor teatralny, mim i klaun; Kamil Jędrzejak – wychowanek Cyrku Cool Kids z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, zdolny żongler, iluzjonista i klaun; Agnieszka Kwiatkowska – etnolog, pedagog cyrku, absolwentka Eccole d’Cirque de Bruxelles, instruktorka żonglerki i akrobatyki powietrznej; Agnieszka Rak – absolwentka fizjoterapii, tancerka uprawiająca m.in. taniec brzucha, instruktorka hoopingu; Ewa Ruszkowska – instruktor akrobatyki w Cyrku Cool-Kids, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku; Mirosław Urban – psycholog, profesjonalnie zajmuje się żonglowaniem i prowadzi warsztaty żonglerki dla dorosłych, dzieci i młodzieży; Alicja Usowicz – kierowniczka Działu Edukacji Artystycznej WOAK w Toruniu, animatorka kultury, propagatorka aktywizujących metod pracy z grupą, prowadzi młodzieżowy Cyrk Cool-Kids. Krystian Wieczyński – aktor związany z Teatrem Wiczy i Teatrem Miniatura, mim, happener, animator kultury; Marta Zawadzka – tancerka, choreograf, pedagog a także teoretyk i badaczka tańca współczesnego, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca współczesnego i Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na UMFC w Warszawie.

 

  • Zajęcia edukacyjne, spotkania

 

Stanisław Woś – foto-grafik polski – wykład z cyklu Wybitne postaci historii fotografii, 7 lutego (środa)

Malarski charakter fotografii Stanisława Wosia

Kolejny wykład z cyklu Wybitne postaci historii fotografii odbędzie się w środę, 7 lutego o godz. 17.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Wstęp wolny.

Bohaterem lutowego spotkania będzie Stanisław Woś – artysta fotografik, malarz i grafik, którego twórczość zazwyczaj zaliczana jest do fotografii poszukującej. Już w połowie lat 70. brał udział w wystawach zbiorowych i konkursach fotograficznych. W latach 1977-1981 studiował na ASP w Gdańsku, następnie zamieszkał w Suwałkach, gdzie do końca życia mieszkał, włączając się aktywnie w życie kulturalne miasta, ale przede wszystkim tworzył. Do znaczących dokonań Stanisława Wosia należą m.in. cykle fotografii: Pejzaż mistyczny czy Słońce, cień i fala. Jedną z częstych technik twórczych wykorzystywanych przez Stanisława Wosia było tworzenie fotogramu poprzez wielokrotne naświetlanie pracy obrazem z różnych negatywów. Jak zauważa Krzysztof Jurecki, …grafizował on swe prace, specjalnie je tonując i wklejając na zasadzie kolażu płatki złota, przez co jego fotografie uzyskały wymiar pracy unikatowej, niekiedy o bardzo malarskim charakterze.

Wykład Stanisław Woś Foto-grafik polski w środę 7 lutego o godz. 17.00 wygłosi Stanisław Jasiński, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK, a także znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wstęp wolny!!!

 

Zajęcia Teatralny rozruch dla dzieci w wieku 7-10 lat i Poranne figle, psoty i żarty dla dzieci w wieku 4-6 lat, 10 lutego (sobota)

Twórcze zabawy najmłodszych teatromanów

Zabawa w teatr a także zabawa teatrem to nowa propozycja Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu skierowana na najmłodszych – dzieci w wieku 4-6 oraz ich starszego rodzeństwa w wieku 7-10 lat. Raz w miesiącu, w sobotę najmłodsi teatromani spotykają się na Porannych figlach, psotach i żartach, zaś nieco starsi na Teatralnym rozruchu.

Prowadzone przez Agnieszkę Zakrzewską zajęcia mają charakter wspólnej parateatralnej zabawy, która rozwija wyobraźnię i kreatywność młodych uczestników. To także aktywny czas spędzony na eksperymentowaniu z wyobraźnią i wyzwalaniu działań twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków. W zabawie wraz z dziećmi mogą też uczestniczyć rodzice.

Na Poranne figle, psoty i żarty i Teatralny rozruch zaprasza Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, animatorka kultury, instruktorka teatralna.

Najbliższe spotkanie z cyklu Teatralny rozruch pod hasłem Teatr w kuchni, kuchnia w teatrze zaplanowane jest na sobotę 10 lutego. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 9.00 i trwają około 90 minut. Dzieci pod kierunkiem Agnieszki Zakrzewskiej będą szukać teatru w… kuchni …sprawdzimy czy sztućce mają głos. Zbudujemy orkiestrę i wybijać będziemy rytm do bitwy kuchennego stwora z wiatrakiem – mówi Agnieszka Zakrzewska.

Tego samego dnia o godzinie 11.00 oraz 12.30 rozpoczną się z kolei Poranne figle, psoty i żarty. Zajęcia dla najmłodszych teatromanów odbędą się pod hasłem Przestrzeń – czy można ją zmierzyć? Jak mówi Agnieszka Zakrzewska: …będziemy próbowali na różne sposoby zmierzyć przestrzeń. Sprawdzimy ile stóp ma kaloryfer, ile łokci ma arkusz papieru. Dowiemy się, czy można zmierzyć drugą osobę za pomocą ucha? Spróbujemy zmienić przestrzeń, w której odbędą się nasze psoty, w kolorową bajkę. Kredki zatańczą do muzyki, a my wraz z nimi. Zapraszamy małych ciekawskich wraz z opiekunami do twórczego eksplorowania przestrzeni. Zajęcia trwają około 45 minut.

Wstęp wolny!!!

 

Smugi w reżyserii Adama Fisza i Marcina Gładycha – spotkanie filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie, 21 lutego (środa)

Smugi – historia rodzinna z toruńską sztuką w tle

W ubiegłym roku premierę miał ostatni film, w którego realizację zaangażował się Marcin Gładych. Smugi w reżyserii Adama Fisza i Marcina Gładycha to filmowa opowieść o barwnej rodzinie Smużnych, której kolejne pokolenia aktywnie współtworzą życie artystyczne Torunia. Film zostanie pokazany w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w środę, 21 lutego w ramach cyklu filmoznawczego W pierwszym rzędzie. Początek projekcji o godz. 17.00. Po filmie będzie okazja do rozmowy z twórcami: Adamem Fiszem – operatorem i jednym z reżyserów oraz z montażystą Jackiem Banachem. Opowiedzą oni o pracy nad filmem, o jego bohaterach, a także o przedwcześnie zmarłym reżyserze Marcinie Gładychu. Wstęp wolny!

Comiesięczne spotkania filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie są propozycją dla osób zarówno realizujących własne projekty filmowe, jak i tych, które pierwsze takie próby mają jeszcze przed sobą i oczywiście do wszystkich miłośników sztuki filmowej. Podczas kolejnych spotkań odsłaniane są poszczególne elementy „kuchni” filmowej.

Koordynatorką cyklu jest Karolina Fordońska, filmoznawca i reżyser, instruktor do spraw interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała dwa filmy krótkometrażowe Czemu nie tańczę na ulicach (2013, koprodukcja polsko-włoska) i Prześwity (2015). W ramach Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego realizuje obecnie swój najnowszy obraz.

Wstęp wolny!

 

  • XXVII Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu

 

Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w dziedzinie muzyki, koncert finałowy ACKiS „Od Nowa” w Toruniu w sobotę 24 marca (termin zgłoszeń: 10 lutego)

Najstarszy rockowy konkurs regionu

Organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w dziedzinie muzyki to najstarszy w Polsce odbywający się cyklicznie konkurs dla amatorskich zespołów muzycznych. Przez lata odbywał się pod hasłem Muzyka mocnych brzmień, ale od edycji 2013 jest to po prostu Muzyka, dzięki czemu spektrum gatunków prezentowanych podczas KATAR-owego koncertu jest bardzo szerokie: od rocka, metalu poprzez muzykę elektroniczną, hip-hop, neo-folk, indie-rock, nowe brzmienia i wiele innych gatunków szeroko pojętej muzyki alternatywnej.

Tegoroczny finał KATAR Muzyka zaplanowany jest na 24 marca, lecz zgłoszenia przyjmowane są tylko do 10 lutego 2018 r. Zgodnie z regulaminem, Konfrontacje przebiegają dwuetapowo – do koncertu finałowego uczestnicy są kwalifikowani na podstawie nagrań demo. Zgłaszać można się przez formularz na stronie internetowej WOAK: www.woak.torun.pl. Nagrania oceniają zarówno zaproszeni przez organizatorów jurorzy, jak i internauci; głosowanie odbędzie się na portalu gra.fm od 26 lutego do 5 marca.

Koncert finałowy odbędzie się w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu w sobotę, 24 marca. Każdy zespół będzie miał do dyspozycji profesjonalne nagłośnienie, standardowy zestaw perkusyjny i wysokiej klasy wzmacniacze gitarowe. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe o łącznej wartości 6000 złotych.

Zgodnie z regulaminem, uczestnikami Konfrontacji mogą być osoby mieszkające, studiujące lub pracujące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które amatorsko zajmują się twórczością artystyczną.

 

Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w dziedzinie filmu. Termin zgłoszeń: 31 marca, przegląd finałowy: 12 maja w kinie Centrum w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu.

 

Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w dziedzinie fotografii Fotofikcje.

Termin nadsyłania prac: 5 maja, wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z ogłoszeniem wyników 8 czerwca w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

 

Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w dziedzinie teatru. Termin zgłoszeń: 20 października, przegląd finałowy 8 grudnia w ACKiS „Od Nowa” w Toruniu.

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.