W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

            Wybitne postacie z historii fotografii: Margaret Bourke-White – amerykańska fotografka w  przedwojennej Polsce – wykład z cyklu Historia fotografii, 6 czerwca Ciekawość Europy Wschodniej Bohaterką czerwcowego wykładu z cyklu Wybitne postacie z historii fotografii będzie Margaret Bourke-White – amerykańska fotoreporterka, autorka cykli ukazujących życie w międzywojennej Europie Wschodniej. Margaret Bourke-White urodziła się w 1904 … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

            Wybitne postacie z historii fotografii: Margaret Bourke-White – amerykańska fotografka w  przedwojennej Polsce – wykład z cyklu Historia fotografii, 6 czerwca

Ciekawość Europy Wschodniej

Bohaterką czerwcowego wykładu z cyklu Wybitne postacie z historii fotografii będzie Margaret Bourke-White – amerykańska fotoreporterka, autorka cykli ukazujących życie w międzywojennej Europie Wschodniej.

Margaret Bourke-White urodziła się w 1904 roku w Nowym Jorku. W latach 30. była jedną z najbardziej rozchwytywanych fotoreporterek w USA. Na początku pracy interesowała się głównie fotografią nowoczesnej architektury, fabryk i innych obiektów przemysłowych. W 1930 roku na zlecenie magazynu Fortune wykonała w Związku Sowieckim cykl zdjęć dokumentujących realizację tzw. Planu Pięcioletniego. Margaret Bourke-White była pierwszym zachodnim fotografem wpuszczonym do sowieckiego imperium. Podczas podróży do Europy odwiedziła również Polskę, Czechosłowację, Austrię i Niemcy.

W 1936 roku zdjęcie jej autorstwa znalazło się na okładce magazynu Life i była to pierwsza wykonana przez kobietę fotografia na okładce Life’a. W 1941 roku ponownie podróżowała po Związku Sowieckim, była jedynym zagranicznym fotografem w dniu inwazji niemieckiej na ZSRR. Następnie zasłynęła jako korespondentka i reportażystka z różnych frontów II wojny światowej: począwszy od Afryki, przez Włochy po Niemcy.

O reporterskiej pasji Margaret Bourke-White, jej pracach z okresu międzywojennego w środę 6 czerwca o godz. 17.00 opowie Stanisław Jasiński – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK, a także znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wstęp wolny!!!

 

 

            8 czerwca 2018 r., godz. 17.00 – otwarcie pokonkursowej wystawy fotograficznej Fotofikcje

Formalna różnorodność Fotofikcji

Fotofikcje – taki tytuł nosi pokonkursowa wystawa fotograficzna prezentowana w ramach XXVII Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR – Fotografia. Na organizowany przez WOAK konkurs wpłynęło ponad 200 prac, nadesłanych przez 35 autorek i autorów, którymi są osoby mieszkające, uczące się lub pracujące w województwie kujawsko-pomorskim. Jury w składzie: dr hab. Anna Kola (artysta plastyk, fotografik, wykładowca Wydziału Sztuk Pięknych UMK), Monika Bojarska (grafik komputerowy, projektantka DTP) oraz Marek Noniewicz (fotografik i instruktor fotografii, kustosz Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy) wyłoniło zwycięzców konkursu, a najciekawsze prace wybrało do prezentacji na wystawie pokonkursowej. Zgodnie z regulaminem do chwili otwarcia wystawy werdykt pozostaje tajny. Wernisaż połączony z ogłoszeniem wyników konkursu odbędzie się w piątek, 8 czerwca 2018 r. o godz. 17.00 w Galerii Spotkań WOAK w Toruniu. Wstęp wolny!

Temat tegorocznych Konfrontacji w dziedzinie fotografii – Fotofikcje – był na tyle obszerny, że pozwolił uczestnikom, czyli osobom amatorsko uprawiającym fotografię artystyczną, na daleko posuniętą swobodę twórczą, czego konsekwencją jest ekspozycja bardzo zróżnicowana pod względem formalnym. Na wystawie znajdują się zarówno prace bliskie fotografii surrealistycznej, w tym również fotomontaże, jak i zdjęcia bliskie abstrakcji, kreujące zupełnie nowe światy. Co ciekawe, na wielu zdjęciach pojawiają się ludzie albo jako temat pracy, główny „obiekt” zdjęcia, albo jako ważny element tła, stanowiący istotną część kompozycji. Autorzy wielu fotogramów twórczo wykorzystują technologią cyfrową: stosują filtry, modyfikują i zniekształcają kompozycję, jednak narzędzia te służą kreacji i są stosowane przez fotografujących umiejętnie i z umiarem. Z pewnością ekspozycja Fotofikcje ukazuje subiektywną stronę fotografii artystycznej, stroniącą od sensacji, ale równie daleką od przesłodzonej twórczości dominującej w mediach społecznościowych.

Wystawę oglądać można do końca wakacji, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00. Wstęp wolny.

 

*****

 

            9-10 czerwca 2018 r. – warsztaty teatralne Weekendowe laboratorium artystyczne

Z inspiracji teatrem plastycznym

Plastyczna strona inscenizacji jest w teatrze amatorskim często pomijana, twórcy skupiają się przede wszystkim na tekście dramatycznym i sposobach jego prezentacji. Tymczasem instalacja plastyczna może być znakomitą inspiracją i punktem wyjścia do realizacji spektaklu teatralnego. W dniach 9-10 czerwca 2018 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się warsztaty Weekendowe laboratorium artystyczne, w trakcie których uczestnicy nauczą się tworzyć niebanalną, a zarazem prostą scenografię oraz kostiumy z szarego papieru.

W warsztatach uczestniczyć mogą zarówno instruktorzy teatralni, instruktorzy domów kultury, nauczyciele i animatorzy kultury, jak i wszystkie osoby zainteresowane teatrem plastycznym, młodzież i dorośli poszukujący nowych form teatralnej ekspresji.

Jak mówi prowadząca zajęcia Agnieszka Zakrzewska: Pierwszego dnia podczas warsztatów instalacji artystycznych uczestnicy dowiedzą się, jak budować przestrzenne prace – instalacje z zaskakujących materiałów tak, aby jednocześnie była to praca dotycząca określonego tematu lub taka, z której można stworzyć scenariusz do etiudy teatralnej. Z kolei drugi dzień poświęcony będzie warsztatom projektowania kostiumów z papieru metodą teatralną Leszka Mądzika. Uczestnicy wykorzystując szary papier stworzą kostiumy oraz scenografię teatralną.

Prowadząca zajęcia Agnieszka Zakrzewska jest pedagogiem teatru, animatorką kultury i instruktorką teatralną. Jako specjalista ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu.

Cena 70 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 1 czerwca 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

 

            13 czerwca 2018 r., godz. 10.30 – zakończenie XXVI Programu Edukacji Kulturalnej

Droga ku kulturze

Teatr, film, śpiew, fotografia lub intermedialne działania plastyczne – tak różne drogi twórczego rozwoju zaproponowali instruktorzy WOAK oraz współpracujący z Ośrodkiem artyści dzieciom z małych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas zajęć w ramach Programu Edukacji Kulturalnej dla uczniów klas piątych powstały etiudy teatralne i filmowe, animacje poklatkowe, fotografie i inne prace plastyczne. Wiele z nich zostanie zaprezentowana podczas uroczystego zakończenia programu, które odbędzie się w środę, 13 czerwca o godz. 10.30 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu. Wstęp wolny.

Celem Programu Edukacji Kulturalnej jest wyrównanie szans dzieci z mniejszych ośrodków poprzez ułatwienie dostępu do kultury, rozbudzanie w uczestnikach ciekawości świata i pasji poznawczej oraz inspirowanie do samodzielnych poszukiwań twórczych, dlatego – jak zapewnia Alicja Usowicz, autorka i koordynatorka projektu – szczególny nacisk położony został na warsztaty twórcze, rozwijające kreatywność, a może nawet odkrywające nowe talenty plastyczne, muzyczne czy aktorskie.

Od lutego dzieci dwa razy w miesiącu przyjeżdżały do Torunia i uczestniczyły w zajęciach twórczych: cyklu warsztatów teatralnych Moje drogi prowadzonym przez Agnieszkę Zakrzewską, cyklu warsztatów Film. Od pomysłu do realizacji, które prowadziła Karolina Fordońska, zajęciach fotograficznych Malowanie światłem prowadzonych przez Stanisława Jasińskiego, warsztatach plastycznych Piksel Book, oraz H(ałas) czy CH(aos), które prowadziły: Monika Balcerak, Paulina Broma, Maja Figurska, Katarzyna Kukułka, Justyna Pazdykiewicz i Zuzanna Wróblewska oraz dwóch warsztatach muzycznych: Emisja głosu i Dźwiękowa barwa emocji prowadzonych przez Erwina Regosza.

Oprócz stanowiących trzon projektu działań artystycznych realizowanych przez zespół instruktorów WOAK-u i zaprzyjaźnionych artystów, odbyły się też dwie lekcje muzealne: w Muzeum Etnograficznym im Marii Znamierowskiej-Prüfferowej (warsztaty dawnych zabaw dziecięcych i tworzenia zabawek Ene, due, rike, fake) i Muzeum Okręgowym (warsztaty Kopernik znany i nieznany) oraz jedna audycja muzyczna w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej (W głosie siła).

Koszty udziału dzieci w zajęciach sfinansował Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, natomiast władze gmin zapewniły transport uczestników do Torunia. Co roku do Programu zapraszane są inne szkoły, kandydatów proponuje Kuratorium Oświaty, które wysoko ocenia efekty wcześniejszych edycji, przyznając, że klasy uczestniczące w projekcie osiągają lepsze wyniki w nauce.

W tegorocznej, 26. edycji Programu Edukacji Kulturalnej wzięło udział 137 piątoklasistów ze szkół w Ciechocinie, Wałdowie Szlacheckim, Skępem, Skrwilnie, Okalewie i Łążynie II.

Uroczystość kończąca Program dla dzieci stanie sie okazją do spotkania i podzielenia się swoją twórczością, zaś dla nauczycieli i instruktorów do swobodnej wymiany spostrzeżeń i uwag, które pomogą doskonalić ofertę zajęć. Po uroczystości wszystkie dzieci zwiedzą aktualne ekspozycje w pobliskim Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.

 

*****

 

            13 czerwca 2018 r., godz. 17.00 – najciekawsze filmy z festiwalu 48 Hour Film Project – spotkanie filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie

Filmy zrealizowane przez dwa dni

Początkujący amatorzy obok doświadczonych profesjonalistów, studenci i profesorowie – każdy może spróbować swoich sił przy tworzeniu filmów w ramach 48 Hour Film Project. Jest to …międzynarodowy festiwal filmowy, podczas którego uczestnicy mają za cel stworzenie w ciągu 48 godzin filmu krótkometrażowego. Najciekawsze obrazy zrealizowane podczas ostatnich edycji 48HPF zaprezentowane zostaną podczas czerwcowego spotkania W pierwszym rzędzie , które odbędzie się 13 czerwca o godz. 17.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Wstęp wolny!

Festiwal 48 Hour Film Project odbywa się co roku w blisko 170 miastach na 6 kontynentach, gromadząc 150 tysięcy filmowców. W Polsce od 2011 roku odbyło się w różnych miastach 14 edycji konkursu, w trakcie których zrealizowano blisko 560 filmów – każdy w 48 godzin.

 Artyści uczestniczący w przedsięwzięciu losują temat filmu, gatunek, którego ram powinni się trzymać a następnie przez dwie doby pracują twórczo. Wszystkie filmy są oceniane przez profesjonalistów z branży filmowej. W jury zasiadali m.in. Piotr Woźniak-Starak, Anna Dereszowska, Radzimir Dębski, Anna Mucha, Roma Gąsiorowska, Xawery Żuławski i Tomasz Raczek. Wyłoniony przez jury najlepszy film startuje w konkursie międzynarodowym, który co roku odbywa się w innym mieście na świecie.

Część filmów zaprezentowana będzie także w Toruniu, właśnie podczas czerwcowego spotkania filmoznawczego z cyklu W pierwszym rzędzie. Przed projekcją koordynatorka cyklu krótko opowie o idei 48 Hour Film Project, a być może też zachęci też kogoś do udziału w festiwalu.

Koordynatorka cyklu W pierwszym rzędzie, Karolina Fordońska jest filmoznawczynią i reżyserką, specjalistką do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P.).

Wstęp wolny!

 

*****

 

            16 czerwca  2018 r. – Rodzinny bzik – podsumowanie zajęć teatralnych z cyklu Teatralny rozruch oraz Poranne figle, psoty i żarty

Rodzinny piknik teatralny

Od jesieni w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu raz w miesiącu najmłodsi teatromani spotykali się na warsztatach twórczych Poranne figle, psoty i żarty,  nieco starsi zaś na Teatralnym rozruchu. Zajęcia, które prowadziła Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli dla dzieci, miały charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników.

W czerwcu dzieci ze wszystkich grup wraz z rodzicami i opiekunami wezmą udział w Rodzinnym bziku, czyli uroczystym zwieńczeniem rocznego cyklu zajęć. Przy sprzyjającej pogodzie finał cyklu odbędzie się na patio Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu – deklaruje Agnieszka Zakrzewska, pomysłodawczyni i organizatorka cyklu. – W programie rodzinnego spotkania na świeżym powietrzu są  międzypokoleniowe działania parateatralne dla dzieci i ich dorosłych opiekunów. Tłem do podwórkowej zabawy będzie wesoła muzyka oraz bańki mydlane. Trzymajcie kciuki za pogodę! – dodaje.

Wstęp wolny!!! (Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne są wcześniejsze zapisy przez formularz na stronie www.woak.torun.pl.)

 

*****

 

Kolejne warsztaty i szkolenia:

 

13-14 lipca 2018 r. – Warsztaty fotografii cyfrowej, zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 6 lipca.

22 września 2018 r. – warsztaty Serwis internetowy dziś i jutro, zajęcia prowadzi Dominik Pokornowski, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 14 września.

29 września 2018 r. – warsztaty Małe formy teatralne w pracy z dzieckiem. Animacja (przedmiot, lalka teatralna) i budowanie konwencji, zajęcia prowadzi Barbara Rogalska, cena 70 zł, termin zgłoszeń: 21 września.