W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

  Warsztaty                   warsztaty Film dokumentalny, 12 maja Warsztaty dla filmowców dokumentalistów Kino wyciągnięte z rzeczywistości – tak w jednym z wywiadów definiował film dokumentalny Maciej Cuske – wybitny bydgoski twórca, reżyser-dokumentalista, scenarzysta i operator filmowy, który 12 maja poprowadzi w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu warsztaty Film dokumentalny dla uczestników Konfrontacji Amatorskiej … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

 

  • Warsztaty

 

                warsztaty Film dokumentalny, 12 maja

Warsztaty dla filmowców dokumentalistów

Kino wyciągnięte z rzeczywistości – tak w jednym z wywiadów definiował film dokumentalny Maciej Cuske – wybitny bydgoski twórca, reżyser-dokumentalista, scenarzysta i operator filmowy, który 12 maja poprowadzi w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu warsztaty Film dokumentalny dla uczestników Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu oraz wszystkich osób zainteresowanych filmem.

W zajęciach mogą wziąć udział m.in. niezależni twórcy, animatorzy kultury, opiekunowie i instruktorzy młodzieżowych grup filmowych, miłośnicy sztuki filmowej i wszystkie osoby zainteresowane realizacją filmów dokumentalnych, a także kandydaci na studia reżyserskie i dziennikarskie. Warsztaty mają formę praktycznych ćwiczeń, uczestnicy będą doskonalić warsztat reżyserski, zdobędą nowe umiejętności pozwalające na realizację własnego dokumentu.

Zajęcia poprowadzi Maciej Cuske – reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Współzałożyciel Zespołu Filmowego Paladino, uhonorowanego Nagrodą Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Autor kilkunastu docenianych przez krytyków i nagradzanych w Polsce i za granicą filmów dokumentalnych (m.in. Elektryczka, Ahoj, III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił, Kruzenshtern) oraz filmu fabularnego (Stacja Warszawa), współautor scenariusza filmu Romantik Mateusza Rakowicza pokazanego w WOAK na kwietniowym spotkaniu filmoznawczym z cyklu W pierwszym rzędzie. W 2014 r. był ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na co dzień współprowadzący Bydgoską Kronikę Filmową. W tym roku jest jednym z jurorów festiwalu  KATAR Film organizowanego w ramach XXVII Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu.

Informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.pl

 

                warsztaty Improwizacja teatralna, 26-27 maja

Teatr w interakcji

Popularność teatru improwizowanego przerosła najśmielsze oczekiwania twórców gatunku:  Keitha Johnstone’a i Violi Spolin. Każdy spektakl powstaje w interakcji aktorów z widzami, dramaturgia budowana jest ad hoc, zaś kierunek jej rozwoju trudno przewidzieć. Osoby zainteresowane metodą improwizacyjną, które chcą poznać teatr impro od kuchni, włączyć jego elementy do swoich działań performatywnych zapraszamy do udziału w warsztatach Improwizacja teatralna, które w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w dniach 26-27 maja poprowadzi Katarzyna Chmara.

Program weekendowych warsztatów obejmuje podstawowe zasady teatru improwizowanego, ćwiczenia na poszczególne „mięśnie” aktora improwizatora, wstęp do dramaturgii scenek improwizowanych, wskazówki skąd czerpać pomysły na granie bez scenariusza. Prowadząca zajęcia postara się „uruchomić” wyobraźnię, ale też głos i ciało uczestników. Proponowane przez Katarzynę Chmarę ćwiczenia pomogą przełamać wstydliwość, pozbyć się blokad i pobudzą kreatywność. Ponieważ istotnym elementem teatru improwizowanego jest budowanie twórczej relacji z partnerem scenicznym, w programie są też ćwiczenia wzmacniające refleks i pewność siebie, umiejętność słuchania partnera, wyrażania siebie i swoich emocji. Warsztat zakończony będzie minipokazem.

Katarzyna Chmara jest aktorką, improwizatorką, absolwentką PWSFTviT w Łodzi. Założycielka teatru improwizowanego wymyWammy i duetu improwizacyjnego Dwie Siostry. Członkini międzynarodowej grupy improwizatorów Ohana. Studentka studiów doktoranckich w łódzkiej „filmówce”.

Cena 150 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 18 maja 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Kolejne warsztaty i szkolenia:

9-10 czerwca 2018 r. – warsztaty Weekendowe laboratorium artystyczne, zajęcia prowadzi Agnieszka Zakrzewska, cena 70 zł, termin zgłoszeń: 1 czerwca.

13-14 lipca 2018 r. – Warsztaty fotografii cyfrowej, zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 6 lipca.

22 września 2018 r. – warsztaty Serwis internetowy dziś i jutro, zajęcia prowadzi Dominik Pokornowski, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 14 września.

29 września 2018 r. – warsztaty Małe formy teatralne w pracy z dzieckiem. Animacja (przedmiot, lalka teatralna) i budowanie konwencji, zajęcia prowadzi Barbara Rogalska, cena 70 zł, termin zgłoszeń: 21 września.

 

  • Wystawy

 

                Memento – wystawa w ramach VII  Międzynarodowych Intermedialnych Spotkań Studentów giARTino, wernisaż 17 maja

Sztuka z Pracowni

Od sześciu lat Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu wspólnie z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK organizuje Międzynarodowe Intermedialne Spotkania Studentów giARTino. W wystawach i działaniach pokazywanych w Galerii Spotkań WOAK, w siedzibie Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK, Parku Miejskim oraz innych lokalizacjach w przestrzeni publicznej uczestniczyli studenci i doktoranci wyższych szkół artystycznych z Polski, Ukrainy, Słowacji i Serbii.

Siódma edycja giARTino będzie zachętą do przyjrzenia się pracom plastycznym uczestników zajęć w toruńskiej Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Działająca od trzech dekad Pracownia prowadzi terapię niepełnosprawności intelektualnej poprzez pobudzenie do aktywności na polu artystycznym: przede wszystkim w dziedzinie teatru i sztuk wizualnych. Podopieczni Pracowni wystawiają swoje prace w całej Europie w galeriach sztuki nurtu art brut, centrach kultury czy ośrodkach pomocy społecznej. Tym razem ich prace zostaną skonfrontowane z twórczością, a przede wszystkim z wrażliwością estetyczną i poniekąd etyczną, studentów uczelni artystycznych.

Przed trzydziestu laty, gdy na pomysł powołania Pracowni wpadł prof. Andrzej Wojciechowski – artysta rzeźbiarz i pedagog, większość jej zespołu instruktorskiego i terapeutycznego stanowili właśnie studenci kierunków artystycznych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Był wśród nich również Marian Stępak, dziś profesor, pracownik Wydziału Sztuk Pięknych UMK i kurator spotkań giARTino.

Wystawa Memento, na którą złożą się prace podopiecznych Pracowni Wspierania Twórczości Osób Niepełnosprawnych zorganizowana w ramach VII Międzynarodowych Intermedialnych Spotkań Studentów giARTino prezentowana będzie w dniach 17-22 maja. Otwarcie w czwartek, 17 maja o godz. 17.00 w Galerii Spotkań WOAK. Wstęp wolny!

 

 

                wystawa Sekcji Plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wernisaż 26 maja

Widzenie piękna

Każdy rok akademicki uczestnicy zajęć Sekcji Plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podsumowują tradycyjną wystawą prac plastycznych powstałych w ciągu ostatnich miesięcy. Każda kolejna ekspozycja pokazuje rozwój warsztatu plastycznego i kształtowanie się osobowości twórczych artystów amatorów uczestniczących w zajęciach Sekcji Plastycznej TUTW.

Kilkudziesięcioro uczestników zajęć Sekcji Plastycznej TUTW spotyka się co tydzień w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Pod kierunkiem opiekunów artystycznych: Marii Serwińskiej-Guttfeld i Wojciecha Ociesy poznają tajniki różnych technik plastycznych, uczą się kompozycji obrazu, doskonalą warsztat i wrażliwość na piękno. W mijającym roku akademickim mogli też uczestniczyć w warsztatach z techniki akwareli prowadzonych przez Krzysztofa Walczewskiego. Plastycy amatorzy realizują swoje pasje, rozwijają talent i umiejętność patrzenia na świat oczami artysty.

Powstające podczas zajęć w WOAK-u prace są zróżnicowane, gdyż ich autorzy coraz śmielej ujawniają swoją osobowość twórczą. Bez względu na temat: czy jest to martwa natura, czy pejzaż, czy wariacja na temat znanego dzieła, starają się nadać obrazom i rysunkom indywidualny charakter, czasem malując więcej niż widzą, czasem zaś wybierając tylko najciekawsze czy najbardziej charakterystyczne elementy rzeczywistości. Zawsze jednak głównym motywem ich twórczości jest piękno, które potrafią dostrzec nawet w codziennych sytuacjach i „zwyczajnych” miejscach i to widziane oczami artysty piękno starają się pokazać.

Na wystawie zamykającej rok akademicki 2017/18 każdy uczestnik zajęć Sekcji Plastycznej TUTW pokaże trzy prace. Ekspozycja prezentowana będzie na przełomie maja i czerwca w Galerii Spotkań WOAK. Otwarcie w sobotę 26 maja o godzinie 12.00. Wstęp wolny!

 

  • Zajęcia edukacyjne, spotkania

 

                Wybitne postacie z historii fotografii: Robert Doisneau – Ojciec fotografii humanistycznej – wykład z cyklu Historia fotografii, 16 maja

O emocjach w fotografii

Fotografia humanistyczna, dla której głównym tematem jest człowiek i jego – często skomplikowane – emocje, narodziła się we Francji w latach 40. Za ojca tego nurtu uważa się Roberta Doisneau. Jemu właśnie poświęcony będzie majowy wykład z cyklu historia fotografii.

Robert Doisneau urodził się w 1912 roku, w 1929 ukończył grafikę i rytownictwo w paryskiej École Estienne. Fotografią zainteresował się w latach 30. Pracował jako fotograf reklamowy w fabryce Renault, ale w wolnym czasie przemierzał z aparatem ulice i zaułki stolicy Francji, przyglądając się radościom i troskom codzienności paryżan.

Ikonicznym zdjęciem w twórczości Doisneau, a także jedną z najważniejszych prac nurtu fotografii humanistycznej jest Pocałunek przed  hôtel de ville (Le baiser de l’hôtel de ville) z 1950 roku. Autorowi udało się doskonale uchwycić i oddać emocje bohaterów, chociaż nie ingerował w żaden sposób w ich intymność.

O innych pracach francuskiego artysty oraz o specyfice fotografii humanistycznej opowie w środę 16 maja o godz. 17.00 Stanisław Jasiński – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK, a także znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wstęp wolny!!!

 

                zajęcia teatralne z cyklu Teatralny rozruch oraz Poranne figle, psoty i żarty, 19 maja

Na Dzień Matki o emocjach

Majowe zajęcia z cyklu Poranne figle, psoty i żarty odbywają się tuż przed Dniem Matki. Z tej okazji najmłodsi teatromani, dzieci w wieku 4-6 lat, będą tworzyć teatr w rodzinnych duetach – z mamą, tatą, babcią, dziadkiem. Nasze zajęcia będą tym razem bardzo rodzinne – deklaruje prowadząca warsztaty Agnieszka Zakrzewska. – W tym szczególnym dniu, pamiętając też, że za chwilę Dzień Ojca, tym bardziej zapraszam dzieci wraz z dorosłymi do obdarowania się wzajemnie czasem spędzonym wspólnie na parateatralnej zabawie. Co może być większą radością i prezentem niż spędzony razem czas? – dodaje.

Natomiast dzieci starsze, w wieku 7-10 lat, podczas zajęć Teatralny rozruch przyjrzą się emocjom: Czym są? Gdzie, kiedy i jak je odczuwamy? Warsztat będzie poszukiwaniem, nazywaniem uczuć, które się w nas rodzą i wyrażaniem ich na różne parateatralne sposoby – mówi Agnieszka Zakrzewska. – Przejdziemy emocjonującą drogę od etiud indywidualnych, działań z przedmiotem do plastycznej zabawy z dźwiękiem.

Warsztaty teatralne odbędą się w sobotę, 19 maja 2018 r. – Teatralny rozruch dla dzieci w wieku 7-10 lat o godz. 9.00, zaś Poranne figle, psoty i żarty dla dzieci w wieku przedszkolnym o 11.00 i 12.30. Zajęcia, które prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli dla dzieci – mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników. To także aktywny czas spędzony na eksperymentowaniu z wyobraźnią i wyzwalaniu działań twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków. W zabawie wraz z dziećmi mogą też uczestniczyć rodzice.

Wstęp wolny!!! (Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne są wcześniejsze zapisy przez formularz na stronie www.woak.torun.pl).

 

  • Konkursy

 

                konkurs fotograficzny Fotofikcje w ramach XXVII Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu

Konkurs fotografii bardzo subiektywnej

Fotofikcje to temat tegorocznego konkursu fotograficznego organizowanego w ramach Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu. Czym są – lub mogą być – Fotofikcje? Temat ten wydaje się tak obszerny, że łatwiej wskazać, czym owe Fotofikcje nie są. Na pewno nie jest to fotografia dokumentująca, np. zdjęcia z rodzinnych wydarzeń czy fotografia stricte użytkowa, jak np. zdjęcia legitymacyjne…

W Fotofikcjach liczy się umiejętność subiektywnego widzenia świata i zerwania ze schematem. Fotograf dostrzegający w świecie jakości plastyczne, których inni nie zauważają, pokazujący rzeczywistość w sposób nieszablonowy i pomysłowy tworzy właśnie Fotofikcje. Dostępność narzędzi do cyfrowej obróbki obrazu stanowić może też zachętę do tworzenia fotomontaży, łączących szeroko pojętą fikcję ze światem bardziej rzeczywistym. Fotofikcje to temat prawie dowolny, gdyż nie tyle fotografowany przedmiot jest ważny, ile sposób jego ujęcia, będący efektem subiektywnej obserwacji, inwencji twórczej i wyobraźni autora zdjęcia. Niech nadesłane prace intrygują, niepokoją i pobudzają wyobraźnię oglądających!

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych: do 16 lat i powyżej 16 lat. Każdy uczestnik nadsyła do 5 maja 2018 r. nie więcej niż 10 zdjęć – pojedynczych lub tworzących zestaw, wykonanych w dowolnej technice lub nie więcej niż 5 fotokastów. Prace oceni jury, które przyzna nagrody oraz wybierze zestawy do prezentacji na wystawie pokonkursowej. Ogłoszenie wyników oraz wernisaż wystawy fotograficznej Fotofikcje zaplanowane są na 8 czerwca 2018 r. w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie internetowej organizatora Konfrontacji: www.woak.torun.pl

 

                Film – przegląd finałowy XXVII Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu, 12 maja

Majowy KATAR filmowy

Ponaddwugodzinny seans, na który złożą się najciekawsze filmy amatorskie zrealizowane w regionie to propozycja dla kinomanów na sobotnie popołudnie, 12 maja 2018 roku. O godzinie 15.30 w Kinie Centrum w toruńskim CSW „Znaki Czasu” rozpocznie się przegląd Film organizowany w ramach XXVII Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu. Wstęp wolny.

Konkurs odbywa się dwuetapowo. Mieszkający lub uczący się w województwie kujawsko-pomorskim filmowcy nadsyłali swoje filmy do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Najciekawsze propozycje – wybrane przez ekspertów – zaprezentowane będą publiczności podczas projekcji finałowych w Kinie Centrum. Filmy fabularne, dokumentalne i wideoklipy oceni jury w składzie: Jędrzej Bączyk (reżyser filmowy, scenarzysta, grafik, gitarzysta i współtwórca Paraliż Band. Absolwent reżyserii na PWSFTviT w Łodzi i grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, twórca filmu Kojot, nagrodzonego w 2012 roku w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Janowcu), Maciej Cuske (reżyser i scenarzysta, absolwent Szkoły Wajdy, autor wielu nagradzanych filmów dokumentalnych, m.in.: Elektryczka, Pamiętaj abyś dzień święty święcił, Daleko od miasta, współzałożyciel Bydgoskiej Kroniki Filmowej) i Remigiusz Zawadzki (filmowiec, operator telewizyjny i filmowy, reżyser dokumentalista, scenarzysta, producent, autor sekwencji filmowych do spektakli teatralnych w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, kierownik pracowni FILM/KINO w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Absolwent Szkoły Wajdy. Główny organizator i dyrektor międzynarodowego Festiwalu Sztuki Reportażu Camera Obscura w Bydgoszczy).

Projekcjom konkursowym towarzyszy pokaz specjalny nominowanego do wielu nagród filmowych obrazu Circus Maximus Bartka Kulasa.

Autorzy najlepszych obrazów otrzymają nagrody o łącznej wartości 5000 zł. Szczegółowy program festiwalu KATAR Film dostępny będzie na początku miesiąca na stronie internetowej www.woak.torun.pl