W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

  Warsztaty             14 kwietnia 2018 r. – warsztaty Nowoczesny redaktor online Praca i współpraca w internecie Sieć internetowa coraz bardziej staje się swego rodzaju środowiskiem, przestrzenią, w której toczy się znacząca część życia, relacji międzyludzkich i różnego typu aktywności zarówno ze sfery zawodowej, jak i prywatnej. O niektórych aspektach tej aktywności opowie Dominik Pokornowski … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

 

  • Warsztaty

            14 kwietnia 2018 r. – warsztaty Nowoczesny redaktor online

Praca i współpraca w internecie

Sieć internetowa coraz bardziej staje się swego rodzaju środowiskiem, przestrzenią, w której toczy się znacząca część życia, relacji międzyludzkich i różnego typu aktywności zarówno ze sfery zawodowej, jak i prywatnej. O niektórych aspektach tej aktywności opowie Dominik Pokornowski podczas warsztatów  Nowoczesny redaktor online. Narzędzia internetowe usprawniające zarządzanie komunikacją internetową, które w sobotę, 14 kwietnia organizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

Szkolenie adresowane jest do animatorów kultury, koordynatorów projektów, osób zarządzających instytucjami lub organizacjami pozarządowymi, twórców oraz wszystkich zainteresowanych najnowszymi narzędziami wspomagającymi zarządzanie komunikacją internetową.

Warsztaty mają formę praktycznych zajęć, w trakcie których Dominik Pokornowski omówi aplikacje i serwisy internetowe ułatwiające pracę w sieci. Przedstawione zostaną także narzędzia zapewniające bezpieczeństwo w internecie. Uczestnicy nauczą się tworzyć profesjonalne i estetyczne treści wizualne: grafiki, infografiki, dowiedzą się także, gdzie można znaleźć interesujące fotografie, ikony czy filmy, które ożywią i uatrakcyjnią każdy serwis internetowy.

Zajęcia poprowadzi Dominik Pokornowski – specjalista ds. PR i project manager licznych inicjatyw internetowych. Absolwent Wydziału Filozofii UMK w Toruniu. Ukończył podyplomowe studia z zakresu Public Relations oraz Zarządzania Projektami. Pracował jako PR manager w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Jest trenerem Narodowego Centrum Kultury z zakresu komunikacji internetowej. Współpracował z Operą Nova w Bydgoszczy, Fundacją Stabilo, Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Cena 120 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 6 kwietnia 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

            20-21 kwietnia 2018 r. – Warsztaty fotografii cyfrowej

Fotografia artystyczna dla każdego

Dzięki współczesnym technologiom fotografia stała się najbardziej dostępną dla każdego formą aktywności artystycznej. Tworzyć przy pomocy smartfona czy niewielkich rozmiarów aparatu kompaktowego może każdy. W dniach 20-21 kwietnia w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się Warsztaty fotografii cyfrowej adresowane do osób zainteresowanych fotografią artystyczną.

Zajęcia mają charakter warsztatowy – celem jest zdobycie umiejętności pozwalających jak najlepiej wykorzystać możliwości cyfrowych aparatów fotograficznych. Uczestnicy poznają zasady kompozycji obrazu fotograficznego, sposoby kadrowania, nauczą się fotografować w plenerze i we wnętrzu, inscenizować plan i ustawiać modeli. Prowadzący omówi też błędy najczęściej popełniane przez fotografujących i wskaże, jak tych błędów unikać.

Zajęcia poprowadzi Stanisław Jasiński, fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Prowadzi warsztaty i plenery fotograficzne z portretu, archeologii fotografii oraz krajobrazu kulturowego i zabytków postindustrialnych.

Cena 100 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 13 kwietnia 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

             21 kwietnia 2018 r. – warsztaty Facebook – prowadzenie angażującej strony i precyzyjna reklama

Jak dotrzeć do miliarda odbiorców?

Ponad miliard ludzi codziennie korzysta z Facebooka, dlatego powszechnie uważa się go za najpotężniejsze medium społecznościowe o dużym potencjale marketingowym. Jak ów potencjał wykorzystać dowiedzą się uczestnicy warsztatów Facebook – prowadzenie angażującej strony i precyzyjna reklama, które w sobotę, 21 kwietnia 2018 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu poprowadzi Dominik Pokornowski.

Jak deklaruje prowadzący: przez parę intensywnych godzin, wypełnionych praktycznymi wskazówkami i dobrymi praktykami, przeanalizujemy potencjał Facebooka w kontekście promocji przemysłów kreatywnych i sektora MŚP. Rzucimy nieco światła na skomplikowany silnik reklamowy tej platformy społecznościowej. Poznamy narzędzia, które pozwolą nam przykuć uwagę odbiorców, skutecznie przekazać informację, kreatywnie prowadzić codzienną komunikację i komunikację antykryzysową, przygotować i zrealizować płatną kampanię reklamową na Facebooku.

Prowadzącym zajęcia jest Dominik Pokornowski – specjalista ds. PR i project manager licznych inicjatyw internetowych. Absolwent Wydziału Filozofii UMK w Toruniu. Ukończył podyplomowe studia z zakresu Public Relations oraz Zarządzania Projektami. Pracował jako PR manager w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Jest trenerem Narodowego Centrum Kultury z zakresu komunikacji internetowej. Współpracował z Operą Nova w Bydgoszczy, Fundacją Stabilo, Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Cena 120 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 16 kwietnia 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

            21-22 kwietnia 2018 r. – warsztaty teatralne Mądrzy w emocjach

Drama w doświadczaniu emocji

Poszerzenie wiedzy z zakresu inteligencji emocjonalnej w relacji z sobą samym i innymi osobami oraz nauka wyrażania siebie i swoich emocji dzięki technikom dramowym to główne cele warsztatów Mądrzy w emocjach, które w dniach 21-22 kwietnia 2018 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu poprowadzi Marta Jankowska.

Adresatami warsztatów są przede wszystkim instruktorzy teatralni, instruktorzy domów kultury i nauczyciele – zwłaszcza ci wykorzystujący metody dramowe w pracy dydaktycznej. Udział w zajęciach mogą jednak wziąć wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniem inteligencji emocjonalnej oraz rozwijaniem własnych kompetencji emocjonalnych.

Jak deklaruje Marta Jankowska, …warsztaty wykorzystują techniki aktywne i dramowo-teatralne. Uczestnicy doświadczą i porozmawiają o doświadczaniu emocji: o czym nas informują, co je wyzwala, jak wpływają na nasze myślenie i działanie, jak przeżywać je świadomie. Uczucia wyzwalane w nas oraz emocje przyzywane przez innych; sposoby wyrażania siebie, mądre podążanie za informacjami płynącymi ze świata emocji – tak, aby wzmacniać więzi międzyludzkie w zgodzie z naszymi potrzebami i szacunkiem do innych.

Prowadząca warsztaty Marta Jankowska jest aktorką i współzałożycielką Teatru Uciśnionych, ale też psychoterapeutką i  trenerką dramy. Profesjonalne doświadczenie zdobywała w Polsce, Anglii (Extreame Theatre, Exeter University), Rosji (Love’s Bridge) i USA (Tennyson Center for Children). Prowadzi warsztaty z zakresu inteligencji emocjonalnej, warsztaty dramowe i teatralne. Współpracuje m.in. z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Poradnią FreeMind, Instytutem Kształcenia Eko-Tur oraz szkołami i świetlicami środowiskowymi.

Cena 200 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 13 kwietnia 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

            28 kwietnia 2018 r. – warsztaty  Magia głosu – twój dźwiękowy wizerunek

Głos to najbardziej wiarygodna wizytówka

Jak świadomie budować swój dźwiękowy wizerunek? Jak nie męczyć się, śpiewając lub mówiąc? Odpowiedzi zarówno na to pytania, jak i na inne związane z prawidłowym korzystaniem z głosu jako narzędzia pracy znaleźć można na warsztatach Magia głosu – twój dźwiękowy wizerunek, które odbędą się 28 kwietnia 2018 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

W warsztatach uczestniczyć mogą wszyscy, którzy z racji wykonywanego zawodu kształtują wzorce dźwiękowego funkcjonowania w swoim otoczeniu: urzędnicy, nauczyciele, rzecznicy prasowi czy instruktorzy domów kultury. Program warsztatów obejmuje ćwiczenia uświadamiające: psychologiczne i fizjologiczne zasady rządzące prawidłowym korzystaniem z głosu jako narzędzia pracy: wzorce oddechowe, artykulacyjne i mimiczne, ćwiczenia dykcyjne, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia poprawiające siłę i wyrazistość mowy, ćwiczenia w swobodnej lub ukierunkowanej interpretacją tekstu. Poza tym uczestnicy dowiedzą się jak radzić sobie z tremą (bloki i zahamowania) oraz jak mówić bez zmęczenia (pojęcie średnicy głosu i jej poprawne stosowanie).

Zajęcia poprowadzi Erwin Regosz – muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista do spraw muzyki WOAK. Zajmuje się pracą artystyczną i pedagogiczną. Jako nauczyciel emisji głosu współpracował m.in. z Elżbietą Zapendowską, Grażyną Łobaszewską, Ewą Kossak. Uczestnik wielu krajowych i międzynarodowych warsztatów i kursów związanych z emisją głosu i muzyką ciała. Juror Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Cena 80 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 20 kwietnia 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

  • Kolejne warsztaty i szkolenia:

19-20 maja 2018 r. – warsztaty Improwizacja Teatralna, zajęcia prowadzi Katarzyna Chmara, cena 150 zł, termin zgłoszeń: 11 maja 2018 r.

9-10 czerwca 2018 r. – warsztaty Weekendowe laboratorium artystyczne, zajęcia prowadzi Agnieszka Zakrzewska, cena 70 zł, termin zgłoszeń: 1 czerwca 2018 r.

 

  • Konkursy, spotkania, zajęcia edukacyjne

 

            4 kwietnia 2018 r., godz. 17.00 – Romantik Mateusza Rakowicza – spotkanie filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie

Film najpierw narysowany

Często są pomijani i niedoceniani… storyboardziści, czyli twórcy, którzy w formie plastycznej przedstawiają wypadkową wizji reżysera, pomysłów operatora i koncepcji scenarzysty. Rysownicy storyboardów przedstawiając w formie graficznej poszczególne sceny, pomagają też aktorom w przygotowaniu się do pracy na planie. Gościem kwietniowego spotkania z cyklu W pierwszym rzędzie będzie Mateusz Rakowicz – najwybitniejszy polski autor storyboardów, ale również scenarzysta i reżyser. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia o godz. 17.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Wstęp wolny!

Bohater spotkania …opowie o pracy nad storyboardem – mówi Karolina Fordońska, – o tym jaki ma wpływ na całość filmu jako storyboardzista, o współpracy z reżyserem i operatorem. Podczas spotkania Mateusz Rakowicz pokaże także wyreżyserowany przez siebie film Romantik – wielokrotnie nagradzaną (m.in. na festiwalach w Koszalinie, Kołobrzegu, Gdyni i Luksemburgu) krótkometrażową fabułę.

Koordynatorką cyklu jest Karolina Fordońska, filmoznawca i reżyser, instruktor do spraw interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała dwa filmy krótkometrażowe Czemu nie tańczę na ulicach (2013, koprodukcja polsko-włoska) i Prześwity (2015). W ramach Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego realizuje obecnie swój najnowszy obraz – Trzech znanych P., którego premiera zaplanowana jest na ten rok.

Wstęp wolny!

 

11 kwietnia Wojciech  Prażmowski – Pierwsza światowa wystawa zdjęć zepsutych oraz inne realizacje – wykład z cyklu Wybitne postaci historii fotografii,

Drugie życie fotografii zepsutych

Bohaterem kwietniowego wykładu z cyklu Wybitne postaci historii fotografii będzie Wojciech Prażmowski. Spotkanie odbędzie się w środę, 11 kwietnia o godz. 17.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Wstęp wolny.

Na początku swojej przygody z fotografią Prażmowski pracował w laboratorium Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Jak wspominał w jednym z wywiadów: …już wtedy kolekcjonowałem wszystkie nieudane fotografie, które miały iść do kosza. Te fotografie były piękne. Gdzieniegdzie zaświetlone, inaczej zepsute, ale żal mi było je wyrzucać, więc je zbierałem. Zastosowanie dla tego zbioru zdjęć artysta znalazł znacznie później, wykorzystując je jako element tworzonych przez siebie fotoobiektów. Przełomową dla kariery artystycznej Wojciecha Prażmowskiego była autorska wystawa w Małej Galerii Związki Polskich Artystów Fotografików w Warszawie w 1989 roku, którą zatytułował Pierwsza światowa wystawa zdjęć zepsutych. Zaprezentowane wówczas prace – kolaże i fotoobiekty – powstały właśnie m.in. dzięki fotografiom zepsutym, które miały wylądować na śmietniku

W swojej twórczości Wojciech Prażmowski odwołuje się do koncepcji archeologii fotografii Jerzego Lewczyńskiego, wykorzystując – jak zauważa Krzysztof Jurecki – fotomontaż, a także interwencje w obraz pozytywowy… nawiązuje do tradycji polskiego piktorializmu, a także z eksperymentów grupy „Zero-61”. Autor często podejmuje temat czasu, łącząc stare zdjęcia z albumów rodzinnych z fotografiami współczesnymi, zestawia je w sposób nieoczywisty. Nadając nowy kontekst zarówno tym starym zdjęciom, jak i obrazom współczesnym skłania do refleksji nad kwestią przemijania.

Wykład Wojciech  Prażmowski – Pierwsza światowa wystawa zdjęć zepsutych oraz inne realizacje w środę 11 kwietnia o godz. 17.00 wygłosi Stanisław Jasiński, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK, a także znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wstęp wolny!!!

 

            12-13 kwietnia 2018 r. – Eliminacje wojewódzkie 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości

Składamy pokłon przeszłości, budujemy naszą rzeczywistość, planujemy przyszłość – czytamy w manifeście programowym 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest Towarzystwo Kultury Teatralnej, zaś współorganizatorem w województwie kujawsko-pomorskim Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Tegoroczna edycja Konkursu jest szczególna, gdyż odbywa się w stulecie odzyskania niepodległości. Organizatorzy proponują uczestnikom refleksję nad rolą języka ojczystego, kultury i sztuki w… kształtowaniu postaw i charakterów przez mówienie o ważnych sprawach swojego pokolenia, środowiska, kraju.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski adresowany jest do uczniów szkół średnich i osób dorosłych chcących rozwijać umiejętność posługiwania się piękną polszczyzną, uważających mowę ojczystą za coś więcej niż kod służący sprawnej komunikacji: za materię artystyczną. Konkurs przeprowadzany jest w formie czterech turniejów: recytatorskiego, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora oraz wywiedzione ze słowa.

Największym zainteresowaniem cieszy się turniej recytatorski, którego uczestnicy deklamują dwa wiersze i fragment prozy. Podstawowe kryteria oceny to dobór repertuaru, rozumiany również jako dobór adekwatny do możliwości wykonawczych, interpretacja utworów, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny.

Śpiew od czasów Homera jest częstą formą interpretowania poezji i jej wzbogacania o nowe jakości artystyczne, dlatego w ramach OKR organizowany jest też turniej poezji śpiewanej. Jego uczestnicy śpiewają dwa wiersze – co ważne, muszą to być teksty opublikowane w książkach lub prasie literackiej – i recytują fragment prozy lub wiersz.

Kolejny turniej adresowany jest do osób z zacięciem aktorskim. Uczestnicy turnieju teatrów jednego aktora prezentują bowiem spektakl przygotowany w oparciu o dowolny materiał literacki.

Ostatni turniej – wywiedzione ze słowa – to propozycja dla eksperymentatorów …poszukujących nowych form wypowiedzi. W tej kategorii mieszczą się wszelkie formy synkretyczne: łączenie – w obrębie jednego utworu – mówienia ze śpiewem, śpiewu z ruchem. Takie propozycje muszą jednak wychodzić od słowa, być próbą jego interpretacji, sprawdzenia jego związków z innymi językami sztuki.

Najlepsi interpretatorzy poezji i prozy z całego województwa zmierzą się podczas eliminacji wojewódzkich 63. OKR, które w dniach 12-13 kwietnia odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Wezmą w nich udział laureaci etapów rejonowych z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka. Zwycięzcy etapu wojewódzkiego spotkają się na połączonych z warsztatami przesłuchaniach finałowych:  w dniach 1-3 czerwca w Słupsku uczestnicy turnieju teatrów jednego aktora, 6-9 czerwca we Włocławku uczestnicy turnieju poezji śpiewanej oraz w dniach 13-16 czerwca w Ostrołęce recytatorzy oraz uczestnicy osoby uczestniczące w turnieju wywiedzione ze słowa.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski stwarza młodzieży okazję do refleksji nad ponadczasowym wymiarem literatury i wspólnototwórczym aspektem języka ojczystego. Jak deklaruje Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej:  Ufamy, że każdy uczestnik przeżyje swoją artystyczną przygodę. Ufamy, że doniosły moment skłoni dojrzałych recytatorów do podjęcia prób artystycznej wypowiedzi o istotnych sprawach narodu i społeczeństwa – obywatelskiej odpowiedzialności za losy kraju i gotowości działania dla jego dobra, postaw, dążeń i dokonań Polaków w przeszłości i dniu dzisiejszym, konieczności stawiania trudnych pytań i obowiązku szukania odpowiedzi. Bardzo podkreślamy użyte tu słowo artystyczne, bo w nim zawierają się najpiękniejsze cechy tworzenia: praca nad zrozumieniem i wydobyciem prawdy, szukanie własnej interpretacji i własnego głosu w wypowiedzi opartej na mądrze wybranym dziele literackim.

Wstęp wolny.

 

            14 kwietnia 2018 r. – zajęcia teatralne z cyklu Teatralny rozruch oraz Poranne figle, psoty i żarty

Bajki w dziwacznej przestrzeni

W kwietniu młodzi teatromani będą pobudzać wyobraźnię. Uczestnicy zajęć z cyklu Poranne figle, psoty i żarty, zaangażują swoją wyobraźnię przy inscenizowaniu bajek, zaś starsze dzieci podczas Teatralnego rozruchu spojrzą na swoje otoczenie oczami bohaterów powieści Astrid Lindgren: Pippi Pończoszanki oraz czy Lisy, Lassego i Bossego z Bullerbyn.

Warsztaty teatralne odbędą się w sobotę, 14 kwietnia 2018 r. – Teatralny rozruch dla dzieci w wieku 7-10 lat o godz. 9.00, zaś Poranne figle, psoty i żarty dla dzieci w wieku przedszkolnym o 11.00 i 12.30. Zajęcia, które prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli dla dzieci, mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników. To także aktywny czas spędzony na eksperymentowaniu z wyobraźnią i wyzwalaniu działań twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków. W zabawie wraz z dziećmi mogą też uczestniczyć rodzice.

Hasłem kwietniowego Teatralnego rozruchuSzalone spacery w dziwacznej przestrzeni. Jak mówi Agnieszka Zakrzewska, …będą to zajęcia inspirowane dziecięcymi zabawami Dzieci z Bullerbyn i Pippi Pończoszanki, dziecięcą ciekawością świata i spontanicznością działania. Odkryjemy czym jest przestrzeń i co można w niej zrobić? Jak można ją zmierzyć? Odbędziemy spacery, które pomogą odkryć znaną nam przestrzeń na nowo i będą świetną wskazówką do eksplorowania przestrzenia we własnym domu. Z kolei młodsi teatromani ulegną Bajkomanii – spotkaniu z bajką. Agnieszka Zakrzewska podczas porannego spotkania z bajką zaprosi dzieci do świata opowieści. Poznamy bohaterów, znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania – mówi. – Sprawdzimy, czy proponowane przez bohaterów zabawy są ciekawe i można je wykonywać z dorosłymi w domu.

Wstęp wolny!!! (Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne są wcześniejsze zapisy przez formularz na stronie www.woak.torun.pl.)

 

            do 5 maja 2018 r. – zgłoszenia na konkurs fotograficzny Fotofikcje

Fotografia z wyobraźni

Po raz kolejny w ramach Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu organizowany jest konkurs fotograficzny, w którym udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy województwa amatorsko uprawiający twórczość fotograficzną. W tym roku uczestnicy zmierzą się z tematem Fotofikcje.

Jak często podkreśla dr hab. Anna Kola, jurorka poprzednich edycji konkursu, fotografia to najbardziej dostępna ze wszystkich sztuk wizualnych, bo nie wymaga od artysty doskonałości manualnej, jedynie wprawnego oka i dobrego pomysłu. Zarazem za sprawą postępu technologicznego medium fotografii staje się coraz atrakcyjniejszym sposobem wyrażania siebie,  pozwala twórcom pokazać świat własnej wyobraźni, zaprosić do niego odbiorców.

Właśnie takiej fotografii, zrodzonej w wyobraźni poświęcony jest tegoroczny konkurs organizowany w ramach KATAR-u przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Jak pisze Jerzy Rochowiak: Hasło konkursu fotograficznego Fotofikcje kieruje uwagę ku opracowywaniu obrazu fotograficznego, ku takiemu przekształceniu obrazu zarejestrowanego na matrycy czy błonie światłoczułej, że zdjęcie prezentowane na ekranie komputera lub w formie wydruku można określić jako fotograficzną fikcję: przedstawienie świata, którego nie było, którego nie ma. Oczywiście, fikcyjność może być widoczna na pierwszy rzut oka, ale może być niemal niedostrzegalna…

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych: do 16 lat i powyżej 16 lat. Każdy uczestnik nadsyła do 5 maja 2018 r. nie więcej niż 10 zdjęć – pojedynczych lub tworzących zestaw, wykonanych w dowolnej technice lub nie więcej niż 5 fotokastów. Prace oceni jury, które przyzna nagrody oraz wybierze zestawy do prezentacji na wystawie pokonkursowej. Ogłoszenie wyników oraz wernisaż wystawy fotograficznej Fotofikcje zaplanowane są na 8 czerwca 2018 r. w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Udział w konkursie jest darmowy.