W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

Warsztaty                   do 2 marca – zgłoszenia na cykl warsztatów Pedagogika cyrku dziecięcego Pedagogika cyrku dziecięcego Cyrk dziecięcy jako forma alternatywnej aktywności twórczej od ponad dekady zyskuje kolejnych zwolenników, ponieważ jest atrakcyjną dla najmłodszych dziedziną artystyczną i przy tym wszechstronnie rozwijającą. Stworzenie dziecięcej grupy cyrkowej nie jest trudne. Aby to ułatwić, WOAK organizuje cykl … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

  • Warsztaty

 

                do 2 marca – zgłoszenia na cykl warsztatów Pedagogika cyrku dziecięcego

Pedagogika cyrku dziecięcego

Cyrk dziecięcy jako forma alternatywnej aktywności twórczej od ponad dekady zyskuje kolejnych zwolenników, ponieważ jest atrakcyjną dla najmłodszych dziedziną artystyczną i przy tym wszechstronnie rozwijającą. Stworzenie dziecięcej grupy cyrkowej nie jest trudne. Aby to ułatwić, WOAK organizuje cykl warsztatów pod hasłem Pedagogika cyrku dziecięcego, które są adresowane do animatorów, instruktorów domów kultury, nauczycieli, wolontariuszy, pedagogów i wychowawców oraz wszystkich osób poszukujących ciekawych i atrakcyjnych form pracy z dziećmi i młodzieżą. W warsztatach mogą brać udział osoby, które nigdy wcześniej nie zetknęły się w praktyce z cyrkiem dziecięcym.

Cykl będzie się odbywał od marca do listopada 2018 r. w trybie dwudniowych warsztatów (sobota-niedziela), jedno spotkanie w miesiącu oprócz lipca i sierpnia. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na początek marca (10-11 marca 2018 r.), kolejne: 14-15 kwietnia, 12-13 maja, 2-3 czerwca, 15-16 września, 6-7 października oraz 24-25 listopada. Warsztaty – w sumie 112 godzin zajęć – umożliwią zdobycie podstawowych umiejętności pozwalających na prowadzenie dziecięcej grupy cyrkowej. Uczestnicy poznają tajniki różnych dziedzin cyrkowego rzemiosła: klaunadę, żonglerkę, ekwilibrystykę, akrobatykę i elementy iluzji. Program uzupełniają zajęcia z pedagogiki cyrku, metodyki pracy z grupą, plastyki ruchu i reżyserii widowiska cyrkowego.

Zajęcia w ramach cyklu poprowadzą: Mieczysław Giedrojć – instruktor teatralny, mim i klaun. Kamil Jędrzejak – wychowanek Cyrku Cool Kids z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu; zdolny żongler, iluzjonista i klaun. Agnieszka Kwiatkowska – etnolog, pedagog cyrku, absolwentka Eccole d’Cirque de Bruxelles, instruktorka żonglerki i akrobatyki powietrznej. Agnieszka Rak – absolwentka fizjoterapii, tancerka uprawiająca m.in. taniec brzucha, instruktorka hoopingu. Ewa Ruszkowska – instruktor akrobatyki w Cyrku Cool-Kids, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Mirosław Urban – psycholog, profesjonalnie zajmuje się żonglowaniem i prowadzi warsztaty żonglerki dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Alicja Usowicz – kierowniczka Działu Edukacji Artystycznej WOAK w Toruniu, animatorka kultury, propagatorka aktywizujących metod pracy z grupą; prowadzi młodzieżowy Cyrk Cool-Kids. Krystian Wieczyński – aktor związany z Teatrem Wiczy i Teatrem Miniatura, mim, happener i animator kultury. Marta Zawadzka – tancerka, choreograf, pedagog a także teoretyk i badaczka tańca współczesnego. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca współczesnego i  Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Zgłoszenia na cykl Pedagogika Cyrku Dziecięcego przyjmowane są do 2 marca 2018 r. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt uczestnictwa w całym cyklu wynosi 600 zł.

 

 

                warsztaty Trening prezentacji i wystąpienia publicznego, 3 marca

Bez strachu przed kamerą, bez tremy przed publicznością

Umiejętność występowania wobec audytorium oraz profesjonalne zachowanie przed kamerą to częste elementy w codziennej praktyce animatorów i menedżerów kultury. Warsztaty Trening prezentacji i wystąpienia publicznego, które w sobotę 3 marca 2018 r. poprowadzą Mariusz Kluszczyński i Wojcie Budny będą okazją do rozwijania umiejętności komunikacyjnych w sferze medialnej.

Program szkolenia obejmuje podstawy reprezentowania instytucji w mediach oraz na forum publicznym, przygotowanie do wystąpienia publicznego lub przed kamerą, współpracę z mediami oraz przygotowanie i przeprowadzenie profesjonalnej konferencji prasowej. Istotnym elementem warsztatów są ćwiczenia praktyczne, w trakcie których uczestnicy zyskają możliwość „sprawdzenia się” przed kamerą. Następnie nagrany materiał będzie szczegółowo omawiany przez prowadzącego.

Prowadzący warsztaty Mariusz Kluszczyński jest dziennikarzem, kierownikiem toruńskiej redakcji TVP S.A., wydawcą i prowadzącym serwisy informacyjne oraz programy publicystyczne w bydgoskim oddziale Telewizji Polskiej S.A. Współpracował też ze szkołami wyższymi, prowadząc zajęcia poświęcone dziennikarstwu radiowemu i współpracy z mediami.

Współprowadzącym warsztaty jest z kolei Wojciech Budny, doświadczony operator filmowy i telewizyjny. Uwagi udzielane z perspektywy osoby stojącej za kamerą z pewnością pomogą jeszcze lepiej przygotować się do nagrania na potrzeby telewizji lub do wystąpienia na żywo w studio.

Cena 120 zł, informacje dot. zgłoszeń na stronie internetowej www.woak.torun.pl.

 

 

                warsztaty ABC instruktora tańca, 16-18 marca

Droga do Niezbędnika instruktora tańca

Instruktorzy tańca, animatorzy kultury, pracownicy domów kultury, świetlic środowiskowych, nauczyciele oraz tańcząca starsza młodzież są adresatami warsztatów ABC instruktora tańca, które w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w dniach 16-18 marca poprowadzi Marta Zawadzka.

Podczas trzydniowego szkolenia uczestnicy poznają podstawy pracy instruktora tańca, poszerzą swoją wiedzę i umiejętności w zakresie pracy z dziecięcym i młodzieżowym zespołem tanecznym. Program warsztatów obejmuje także podstawy technik tanecznych, dobór muzyki, zasady kompozycji choreograficznej, dobór kostiumów i przygotowanie prezentacji. Efektem warsztatów będzie też Niezbędnik instruktora tańca, który uczestnicy opracują wraz z prowadzącą.

Zajęcia poprowadzi Marta Zawadzka – tancerka, choreograf, pedagog i teoretyk tańca. Ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu oraz Podyplomowe Studia Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą, prowadzi regularne zajęcia z tańca współczesnego oraz warsztaty z tańca współczesnego, plastyki ruchu, świadomości ciała, rozwoju osobistego przez ruch. Współpracowała z teatrami, z katedrą kulturoznawstwa UMK, Zespołem Szkół Muzycznych w Toruniu oraz wieloma placówkami kulturalnymi, kulturalno-edukacyjnymi i organizacjami pożytku publicznego. Jest członkiem zarządu Polskiego Forum Choreologicznego.

Cena 200 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 9 marca 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

                warsztaty Jak opowiadać historie na Instagramie?, 17 marca

Instagram – siła obrazka

Wśród licznych platform społecznościowych jednym z najpopularniejszych jest Instragram. O jego popularności decyduje szybkość komunikacji i korzystanie z obrazu jako głównego medium przekazu. W sobotę 17 marca w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się warsztaty Jak opowiadać historie na Instagramie? Instagram – siła obrazka, które poprowadzi Katarzyna Toczko.

W warsztatach uczestniczyć mogą wszystkie osoby zainteresowane wykorzystaniem niezwykłego potencjału Instagrama w działaniach promocyjnych: animatorzy kultury, koordynatorzy projektów kulturalnych i artystycznych, osoby zarządzające instytucjami, organizacjami i działami promocji, a także artyści szukający nowych sposobów prezentacji własnej twórczości.

Podczas jednodniowego szkolenia prowadząca nauczy korzystania z Instagrama jako kanału społecznościowego, omówi poszczególne jego aplikacje: foto, multigalerie, video, hyperlapse, boomerang, instagram stories, transmisja live. Na konkretnych przykładach z sektora kultury pokaże potencjał tych narzędzi, wskazując zarazem na tzw. dobre praktyki. W części warsztatowej uczestnicy stworzą strategię prowadzenia kanału z wykorzystaniem własnych, autorskich postów.

Zajęcia poprowadzi Katarzyna Toczko – specjalistka ds. media relations, PR i kreowania wizerunku instytucji. Przez ponad osiem lat pełniła funkcję rzecznika prasowego i kierownika Działu PR w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, gdzie razem z zespołem tworzyła i realizowała kampanie promocyjne kilkuset wystaw i wydarzeń kulturalnych, obejmujące reklamę outdoorową, kreatywne projekty eventowe, komunikację w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Jest także social media managerką, copywriterką i tłumaczką, prowadzi wykłady oraz szkolenia z zakresu public relations dla sektora kultury i przemysłów kreatywnych, w tym dla Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Sieci Kin Lokalnych, Centrum Promocji Informatyki, Instytutu Socjologii UMK, uczestniczy w licznych projektach edukacyjnych realizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

Cena 120 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 9 marca 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

                warsztaty Teatr – Muzyka – Ruch, 23-25 marca

Przedstawienie teatralne krok po kroku

Instruktorzy i opiekunowie amatorskich zespołów teatralnych, reżyserzy i aktorzy teatru amatorskiego, także twórcy offowi zainteresowani zjawiskami z pogranicza performansu i tańca, są adresatami warsztatów Teatr – Muzyka – Ruch, które odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kulturalnej w Toruniu w dniach 23-25 marca 2018 r.

Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy prześledzą najważniejsze etapy tworzenia przedstawienia teatralnego: od wyboru repertuaru, poprzez opracowanie scenariusza, pracę z aktorem, rolę ruchu i gestu w spektaklu, siłę i wyrazistość słowa, wykorzystanie przestrzeni scenicznej oraz rolę muzyki i dźwięku w widowisku teatralnym.

Program warsztatów obejmuje elementarne zagadnienia z zakresu reżyserii: przestrzeń teatralną (słabe i mocne punkty sceny), relacje aktorów i wzajemne oddziaływanie na siebie – i przez to – na widza. Warsztat stricte reżyserski uzupełniony będzie o podstawy kompozycji ruchu scenicznego: pojęcie cielesności, odkrywanie potencjalnych możliwości ruchowych i ekspresyjnych ciała, wykorzystania ruchu świadomego i nieświadomego w pracy twórczej oraz o rolę dźwięku w przedstawieniu teatralnym (w tym również muzykę ciała i wykorzystanie dźwięku naturalnego w widowisku).

W tematykę warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni przez Magdalenę Jasińską – teatrologa i pedagoga teatru. Zajęcia praktyczne poprowadzą: muzyk i kompozytor Erwin Regosz (muzyka) oraz aktor, mim i performer Krystian Wieczyński (teatr).

Cena 100 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 16 marca 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

  • Zajęcia edukacyjne, spotkania

 

                Arabski sekret Julii Groszek – spotkanie filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie, 7 marca, godz. 17.00

W poszukiwaniu korzeni

Zaintrygowało mnie, co znaczy być odciętym od części swoich korzeni – mówi o genezie filmu Arabski sekret jego autorka Julia Groszek, która będzie gościem marcowego spotkania z cyklu filmoznawczego W pierwszym rzędzie w środę, 7 marca 2018 r. o godz. 17.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Wstęp wolny!

Krótkometrażowy dokument powstał w studiu produkcyjnym Wajda Studio. Jego bohaterem jest trzydziestokilkuletni Kamil Filipek, który, jak pisze reżyserka: …pragnie poznać swojego ojca, Ilhama Al Madafai – bliskowschodnią gwiazdę arabskiej muzyki folkowej. Ojciec i syn nigdy się wcześniej nie spotkali. Film jest relacją z podróży do Jordanii, którą bohater odbywa w poszukiwaniu ojca i własnych korzeni, ale też w poszukiwaniu sensu życia. Arabski sekret Julii Groszek, to …ballada o poszukiwaniu samego siebie, ukazana przez pryzmat dwóch światów i dwóch kultur.

Comiesięczne spotkania filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie są propozycją dla osób zarówno realizujących własne projekty filmowe, jak i tych, które pierwsze takie próby mają jeszcze przed sobą i oczywiście do wszystkich miłośników sztuki filmowej. Podczas kolejnych spotkań odsłaniane są poszczególne elementy „kuchni” filmowej.

Koordynatorką cyklu jest Karolina Fordońska, filmoznawca i reżyser, instruktor do spraw interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała dwa filmy krótkometrażowe Czemu nie tańczę na ulicach (2013, koprodukcja polsko-włoska) i Prześwity (2015). W ramach Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego realizuje obecnie swój najnowszy obraz.

Wstęp wolny!

 

 

                Richard Avedon – fotografia reklamy– wykład z cyklu Wybitne postaci historii fotografii, 14 marca

Między modą i portretem włóczęgi

Świat mody to przestrzeń, w której spotykają się sztuka i biznes. Podobnie jest z fotografią mody – dziedzina ta łączy sztukę i marketing. Richard Avedon – jeden z najważniejszych fotografów reklamy, artysta, który wytyczył nowe sposoby pokazywania mody będzie bohaterem kolejnego wykładu z cyklu Wybitne postaci historii fotografii. Spotkanie odbędzie się w środę, 14 marca o godz. 17.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Wstęp wolny.

Richard Avedon, urodzony w Nowym Jorku potomek żydowskich imigrantów od dziecka był związany z modą. Jego rodzice prowadzili butik przy Piątej Alei,  stąd nazwa Avedon’s Fifth Avenue.  Fotografować zaczął w wieku 21 lat w 1944 roku. Już sześć lat później miał własne studio, a jego prace drukowały najważniejsze magazyny: Life, New Yorker, Vogue i Harper’s Bazaar. Realizował sesje fotograficzne dla domów mody: Versace, Diora czy Calvina Kleina.

Drugim ważnym polem aktywności twórczej Richarda Avedona był portret fotograficzny. To on jest autorem zdjęć członków The Beatles na wewnętrzną okładkę białego albumu, sportretował też Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Andy’ego Warhola oraz wielu innych sobie współczesnych. Wyrazem jego poglądów politycznych są zdjęcia weteranów wojny wietnamskiej oraz portrety bohaterów walki o prawa człowieka w latach 60. w USA. Za swoje najważniejsze dzieło uważał zaś cykl In the American West składający się z setek czarno-białych portretów zwykłych mieszkańców amerykańskiego zachodu: górników, farmerów, włóczęgów, ich żon i dzieci.

Wykład Richard Avedon – fotografia reklamy w środę 14 marca o godz. 17.00 wygłosi Stanisław Jasiński, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK, a także znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wstęp wolny!!!

 

 

                zajęcia teatralne z cyklu Teatralny rozruch oraz Poranne figle, psoty i żarty, 17 marca,

Lalki z recyklingu i szarego papieru

Zapomniane i niepotrzebne przedmioty znalezione podczas wiosennych porządków oraz szary papier mogą być doskonałym budulcem lalek teatralnych. Przekonają się o tym młodzi teatromani na pierwszych po feriach spotkaniach z cyklu Teatralny rozruch i Poranne figle, psoty i żarty, które odbędą się w sobotę 17 marca 2018 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, na które zaprasza Agnieszka Zakrzewska – instruktorka teatralna i animatorka kultury. Wstęp wolny.

Zajęcia mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników. To także aktywny czas spędzony na eksperymentowaniu z wyobraźnią i wyzwalaniu działań twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków. W zabawie wraz z dziećmi mogą też uczestniczyć rodzice.

Spotkanie z cyklu Teatralny rozruch dla dzieci w wieku 7-10 lat odbędzie się pod hasłem Drugie życie rzeczy, początek o godzinie 9.00. Jak mówi Agnieszka Zakrzewska, …kilka dni przed pierwszym dniem wiosny, damy nowe życie rzeczom przyniesionym z domu – dowiemy się czym jest recycling. Dzieci wykonają teatralne lalki z plastikowych butelek, pudełek, tekturowych opakowań. Doprawimy im skrzydła, oczy, odnóża i inne potrzebne do ożywienia elementy – dodaje.

O godzinie 11.00 oraz 12.30 rozpoczną się z kolei Poranne figle, psoty i żarty dla teatromanów w wieku przedszkolnym. Ich tematem będą Papierowe fantazje. Dzieci poszukają odpowiedzi na pytania, czy papier czuje i oddycha? Jeśli nie, to jak go ożywić? Jak zapowiada Agnieszka Zakrzewska, …stworzymy fantazyjne stwory, które również ożyją w naszych rękach. Zajęcia trwają około 45 minut.

Wstęp wolny!!! (Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne są wcześniejsze zapisy przez formularz na stronie www.woak.torun.pl.)

 

 

                Pasja tworzenia – Międzynarodowy Dzień Teatru w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, 27 marca

Teatralnie znaczy twórczo

W okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędzie się cykl mikrowarsztatów teatralnych dla dzieci i ich opiekunów, młodzieży i dorosłych. Dzieci wraz z opiekunami spotykają się o 17.00, młodzież i dorośli – o 18.00.

Najmłodsi, dzieci dwu- trzyletnie pod kierunkiem Magdaleny Jasińskiej wybiorą się wraz z opiekunami w podróż do krainy teatralnej wyobraźni i kreatywności. Pokonując liczne przeszkody, przeniesiemy się do egzotycznej dżungli – zapowiada Magdalena Jasińska. Gdy już się w niej rozgościmy, stworzymy maski teatralne, dzięki którym sami staniemy się mieszkańcami  tropikalnego lasu, np. barwnymi owadami, dzikimi lwami albo szybkimi antylopami. A maski będziemy mogli zabrać ze sobą do domu! Zajęcia trwają około 45 minut.

Dzieci nieco starsze, w wieku4-6 lat, będą z kolei eksperymentować z wyobraźnią i wyzwalać twórcze działania. Tego popołudnia można będzie przebrać się za kogoś zupełnie innego – deklaruje prowadząca zajęcia Agnieszka Zakrzewska. Wspólnie stworzymy też kolorowego ptaka, któremu doprawimy skrzydła pasji, by szybował wysoko. Będzie wesoło, kolorowo, aktywnie i inspirująco! Zajęcia trwają około 45 minut.

Z kolei młodzież i dorośli twórczo spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest pasja tworzenia? Co w swoim życiu tworzymy, czym jest dla nas pasja, jak łączy się jedno z drugim? Działania będą się opierały na instalacji artystycznej. Szukać będziemy wspólnych ścieżek twórczych zmagań, a w tym co nas dzieli spróbujemy zobaczyć bogactwo nowych możliwości – mówi Agnieszka Zakrzewska, która poprowadzi zajęcia. Warsztaty trwają około godziny.

Wstęp wolny!!!

 

 

  • Konkursy

 

 

                Eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, 16 marca

Dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości

Składamy pokłon przeszłości, budujemy naszą rzeczywistość, planujemy przyszłość – czytamy manifeście programowym 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest Towarzystwo Kultury Teatralnej, zaś współorganizatorem w województwie kujawsko-pomorskim Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Tegoroczna edycja Konkursu jest szczególna, gdyż odbywa się w stulecie odzyskania niepodległości. Organizatorzy proponują uczestnikom refleksję nad rolą języka ojczystego, kultury i sztuki w… kształtowaniu postaw i charakterów przez mówienie o ważnych sprawach swojego pokolenia, środowiska, kraju.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski adresowany jest do uczniów szkół średnich i osób dorosłych chcących rozwijać umiejętność posługiwania się piękną polszczyzną, uważających mowę ojczystą za coś więcej niż kod służący sprawnej komunikacji: za materię artystyczną. Konkurs przeprowadzany jest w formie czterech turniejów: recytatorskiego, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora oraz wywiedzione ze słowa.

Największym zainteresowaniem cieszy się turniej recytatorski, którego uczestnicy deklamują dwa wiersze i fragment prozy. Podstawowe kryteria oceny to dobór repertuaru, rozumiany również jako dobór adekwatny do możliwości wykonawczych, interpretacja utworów, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny.

Śpiew od czasów Homera jest częstą formą interpretowania poezji i jej wzbogacania o nowe jakości artystyczne, dlatego w ramach OKR organizowany jest też turniej poezji śpiewanej. Jego uczestnicy śpiewają dwa wiersze – co ważne, muszą to być teksty opublikowane w książkach lub prasie literackiej – i recytują fragment prozy lub wiersz.

Kolejny turniej adresowany jest do osób z zacięciem aktorskim. Uczestnicy turnieju teatrów jednego aktora prezentują bowiem spektakl przygotowany w oparciu o dowolny materiał literacki.

Ostatni turniej – wywiedzione ze słowa – to propozycja dla eksperymentatorów …poszukujących nowych form wypowiedzi. W tej kategorii mieszczą się wszelkie formy synkretyczne: łączenie – w obrębie jednego utworu – mówienia ze śpiewem, śpiewu z ruchem. Takie propozycje muszą jednak wychodzić od słowa, być próbą jego interpretacji, sprawdzenia jego związków z innymi językami sztuki.

Przedsięwzięcie realizowane jest wieloetapowo. Eliminacje rejonowe odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w piątek, 16 marca 2018 r. Wezmą w nich udział interpretatorzy wyłonieni w eliminacjach powiatowych, przeprowadzonych 27 lutego w Wąbrzeźnie, 28 lutego w Grudziądzu, 2 marca w Toruniu, 3 marca w Chełmnie i 6 marca Brodnicy. W kwietniu Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu organizuje finał wojewódzki 63. OKR, którego uczestnikami będą laureaci eliminacji rejonowych z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski stwarza młodzieży okazję do refleksji nad ponadczasowym wymiarem literatury i wspólnototwórczym aspektem języka ojczystego. Jak deklaruje Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej:  Ufamy, że każdy uczestnik przeżyje swoją artystyczną przygodę. Ufamy, że doniosły moment skłoni dojrzałych recytatorów do podjęcia prób artystycznej wypowiedzi o istotnych sprawach narodu i społeczeństwa – obywatelskiej odpowiedzialności za losy kraju i gotowości działania dla jego dobra, postaw, dążeń i dokonań Polaków w przeszłości i dniu dzisiejszym, konieczności stawiania trudnych pytań i obowiązku szukania odpowiedzi. Bardzo podkreślamy użyte tu słowo artystyczne, bo w nim zawierają się najpiękniejsze cechy tworzenia: praca nad zrozumieniem i wydobyciem prawdy, szukanie własnej interpretacji i własnego głosu w wypowiedzi opartej na mądrze wybranym dziele literackim.

Wstęp wolny.

 

 

                KATAR Muzyka. Koncert finałowy, 24 marca

Konfrontacje młodych muzyków

Od ponad ćwierćwiecza młodzi muzycy rockowi – i nie tylko – spotykają na scenie legendarnego klubu Od Nowa w Toruniu, podczas finału Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w dziedzinie muzyki. Koncert finalistów XXVII Konfrontacji zaplanowany jest na sobotę, 24 marca 2018 r.

 Wstęp wolny!

W koncercie finałowym muzycznego KATAR-u wystąpią zespoły zakwalifikowane przez komisję oraz laureat głosowania internautów. Line-up oraz szczegółowy program koncertu dostępny będzie na stronie internetowej organizatora: www.woak.torun.pl 7 marca 2018 r.

Do udziału w Konfrontacjach zaproszone zostały zespoły rockowe, wykonawcy muzyki elektronicznej, tzw. „nowych brzmień”, szeroko pojętej muzyki alternatywnej oraz składy hip-hopowe. Artystów oceniało będzie jury w składzie: Jacek Bryndal (Kobranocka, Atrakcyjny Kazimierz), Grzegorz Kopcewicz (Butelka, właściciel Black Bottle Records), Zbigniew Krzywański (Republika, Depresjoniści), Erwin Regosz (instruktor muzyki WOAK), Maurycy Męczekalski (Tortilla, dyrektor ACKiS „Od Nowa”) i Mariusz Składanowski (Radio GRA). Na zwycięzców czekają nagrody finansowe o łącznej wartości 6000 złotych oraz nagrody ufundowane przez sponsorów i współorganizatorów konkursu.

Wstęp wolny!

 

 

  • Kolejne warsztaty i szkolenia:

 

14 kwietnia 2018 r. – warsztaty Nowoczesny redaktor online. Narzędzia internetowe usprawniające zarządzanie komunikacją internetową, zajęcia prowadzi Dominik Pokornowski, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 6 kwietnia 2018 r.

 

20-21 kwietnia 2018 r. – Warsztaty fotografii cyfrowej, zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 13 kwietnia 2018 r.

 

21 kwietnia 2018 r. – warsztaty Facebook – prowadzenie angażującej strony i precyzyjna reklama, zajęcia prowadzi Dominik Pokornowski, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 16 kwietnia 2018 r.

 

21-22 kwietnia 2018 r. – warsztaty Mądrzy w emocjach, zajęcia prowadzi Marta Jankowska, cena 200 zł, termin zgłoszeń: 13 kwietnia 2018 r.

 

28 kwietnia 2018 r. – warsztaty Magia głosu – twój dźwiękowy wizerunek, zajęcia prowadzi Erwin Regosz, cena 80 zł, termin zgłoszeń: 20 kwietnia 2018 r.