W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

                    1-2 grudnia – warsztaty Muzykoterapia Skuteczne leczenie dźwiękiem  Uzdrawiające cechy dźwięku i muzyki wykorzystywane są w wielu różnych terapiach duszy i ciała. O tym, jak wykorzystać owe właściwości opowiedzą podczas warsztatów Muzykoterapia dr Lucyna Matuszak i Erwin Regosz. Zajęcia odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w dniach 1-2 grudnia 2018 … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

 

                  1-2 grudnia – warsztaty Muzykoterapia

Skuteczne leczenie dźwiękiem 

Uzdrawiające cechy dźwięku i muzyki wykorzystywane są w wielu różnych terapiach duszy i ciała. O tym, jak wykorzystać owe właściwości opowiedzą podczas warsztatów Muzykoterapia dr Lucyna Matuszak i Erwin Regosz. Zajęcia odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w dniach 1-2 grudnia 2018 r.

W warsztatach uczestniczyć mogą zarówno terapeuci i pedagodzy wykorzystujący lub zainteresowani wykorzystaniem muzykoterapii w praktyce zawodowej, jak i wszyscy zainteresowani praktycznym użyciem leczniczych i relaksujących właściwości dźwięku.

Osoby biorące udział w dwudniowych zajęciach poznają sposoby ujawniania i rozładowywania zablokowanych emocji i napięć. Nauczą się, jak dzięki uwrażliwieniu na muzykę i dźwięki przyrody można usprawniać funkcje percepcyjno-motoryczne, kondycję psychofizyczną i usprawniać proces leczenia i rehabilitacji. Warsztaty Muzykoterapia to także nauka odpoczynku i relaksacji oraz wzmacnianie pozytywnego nastawienia do życia. Program warsztatów opiera się na holistycznej – całościowej – koncepcji człowieka i przekonaniu, że ciało i psyche są ze sobą związane i wpływają na siebie nawzajem.

Część warsztatową uzupełni koncert wykonany na misach tybetańskich, których dźwięk ma właściwości uspokajające i relaksujące. Zajęcia poprowadzą: dr Lucyna Matuszak – muzykoterapeutka, starszy wykładowca w Zakładzie Pedagogiki Instytutu Humanistycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku. Prowadzi badania z dziedziny wychowania estetycznego (opracowała m.in. autorski program dla przedszkoli) oraz metodyki muzyki (jest m.in. autorką podręcznika dla studentów i nauczycieli nauczania zintegrowanego Wędruj po krainie muzyki). Redaktor naukowa książki Dźwięk w pedagogice i terapii, ćwiczeń dla studentów i nauczycieli – Spacerkiem po muzyce a także organizatorka konferencji naukowych z dziedziny muzykoterapii oraz Erwin Regosz – muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista ds. muzyki w WOAK. Erwin Regosz jest doświadczonym pedagogiem, od lat prowadzi warsztaty dla wokalistów, instrumentalistów, warsztaty teatralno-muzyczne, muzykoterapeutyczne, muzyki ciała i dźwięku naturalnego oraz dla ludzi pracujących głosem. Jako nauczyciel emisji głosu współpracował m.in. z Elżbietą Zapendowską, Grażyną Łobaszewską, Ewą Kossak. Swoją wiedzę poszerza, uczestnicząc w wielu krajowych i międzynarodowych warsztatach i kursach związanych z emisją głosu i muzyką ciała. Jest też autorem projektów Ja to mam szczęście! oraz Coś za coś, które były realizowane przez WOAK w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edukacja kulturalna w latach 2014-15 i 2017.

Cena 120 zł, informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.pl

 

                  8 grudnia, godz. 10.00 – KATAR Teatr – przegląd teatralny w ramach XXVII Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu

Głosy pokolenia

Ostatnią odsłoną trwających cały rok XXVII Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR jest grudniowy przegląd teatralny, na którym prezentowane są najciekawsze przedstawienia zrealizowane przez teatry niezależne, szkolne i zespoły amatorskie w różnych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. W tym roku twórcy najciekawszych spektakli zaprezentują się w sobotę 8 grudnia 2018 r. w toruńskiej Od Nowie. Festiwal rozpoczyna się o godzinie 10.00. Na wszystkie spektakle wstęp wolny!

Przed publicznością zaprezentuje się pięć zespołów, których aktorzy niedługo wkroczą – lub właśnie wkraczają – w dorosłość. Festiwal można zatem potraktować jako swoisty głos pokolenia, tym bardziej, że spektakle składające się na program tegorocznego KATAR-u dotyczą najczęściej problemów dorastania, relacji między młodymi osobami, ich miejsca we współczesnym – i nie tylko – świecie.

Jako pierwszy wystąpi Teatr Winda z Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy. To najstarsza wiekowo grupa wykonawców, gdyż zespół tworzą studenci bydgoskich uczelni. Przedstawienie Będziesz żałował w reżyserii Karoliny Suchodolskiej powstało w oparciu o fragmenty pism Sørena Kierkegaarda, fragmenty książki Paradoks wyboru Barry’ego Schwartza i autorskie teksty zespołu. Tematem spektaklu jest – jak piszą: …wybór i relacja między wyborem, a wolnością.

Również z Bydgoszczy, z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2, pochodzi Teatr Remus. Młodzież pod kierunkiem Wioletty Górskiej-Nowik przygotowała Zabawę w życie – przedstawienie w metaforycznej formie pokazujące źródła przemocy.

Podobnych kwestii dotykają twórcy przedstawienia Bam – Teatr Zakręt z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy. Spektakl w reżyserii Lidii Łukowskiej i Agnieszki Dubienieckiej w niebanalnej formie ukazuje konsekwencje narcystycznej potrzeby zwiększania liczby obserwujących w serwisach społecznościowych.

Tragiczne wydarzenia wojny domowej w Kongo przywołuje z kolei Teatr Talia z Gimnazjum w Chrostkowie. Poruszający spektakl Elikia w reżyserii Anny Gołębiewskiej-Polak według Grzechotu kości Suzanne Lebeau adresowany jest do starszej widowni: młodzieży i dorosłych.

Konkursowe prezentacje tegorocznego KATAR-u zakończy Teatr Na Rogu ze Świecia w spektaklu Ja, Janko muzykant, który jest adaptacją noweli Henryka Sienkiewicza. Wyreżyserowane przez Igę Jambor-Skupniewicz przedstawienie wyróżnia się niebanalną formą, łączącą teatr żywoplanowy, teatr cieni i pantomimę.

Konkursowe przedstawienia uzupełni monodram Ściana w wykonaniu Damiana Droszcza według scenariusza i w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. Młodzież uczestnicząca w Konfrontacjach – członkowie prezentujących się zespołów – zostanie także zaproszona do udziału w warsztatach aktorskich Ucho-echo. Usłyszeć siebie, które poprowadzi Paweł Paszta – dyrektor ds. artystycznych toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy i jeden z jurorów przeglądu KATAR Teatr. W jury obok Pawła Paszty zasiądą również: Barbara Rogalska (aktorka i pedagog teatru), Dorota Basczok (aktorka i pedagog teatru), Agnieszka Zakrzewska i Magdalena Jasińska, instruktorki teatralne WOAK oraz Jerzy Rochowiak – dyrektor WOAK, autor sztuk teatralnych.

Na wszystkie spektakle – również pokazywany poza konkursem monodram – wstęp wolny.

 

                  8-9 grudnia – warsztaty Jak twórczo i z pomysłem animować grupy seniorów

Pomysłowo i twórczo… z seniorami i dla seniorów

Od ponad piętnastu lat Alicja Usowicz animuje w WOAK-u działania dwóch grup Centrum Aktywizacji Seniorów, ale jej doświadczenie w pracy z osobami w wieku 55+ jest znacznie dłuższe. W dniach 8-9 grudnia 2018 r. podzieli się wypracowanymi przez siebie metodami pracy, spostrzeżeniami i doświadczeniem podczas warsztatów Jak twórczo i z pomysłem animować grupy seniorów, które odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

Adresatami dwudniowego szkolenia są zarówno sami seniorzy, jak i osoby pracujące z ludźmi starszymi i grupami międzypokoleniowymi. Tematyka zajęć z pewnością zainteresuje również animatorów i liderów klubów seniora, uniwersytetów trzeciego wieku i pracowników oraz terapeutów placówek opiekuńczych, pracowników domów kultury, animatorów czasu wolnego, studentów i wolontariuszy.

W programie warsztatów są propozycje zabaw integracyjnych, ruchowych i tańców w kręgu. Na przykładzie różnych działań muzycznych i plastycznych prezentowane będą sposoby prowadzenia zajęć z udziałem seniorów oraz w grupach wielopokoleniowych. Korzystając z własnego doświadczenia Alicja Usowicz przedstawi też kilka pomysłów na przygotowanie kameralnych spotkań oraz imprez łączących pokolenia.

Cena 100 zł, informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.pl

 

                  12 grudnia, godz. 18.00 – spotkanie filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie: spotkanie z operatorką Weroniką Bilską i projekcja filmów Więzi oraz Pola

Spojrzenie na wizualny aspekt kina

Podczas ostatniego w tym roku spotkania filmoznawczego z cyklu W pierwszym rzędzie będzie można porozmawiać o sztuce operatorskiej i znaczeniu warstwy wizualnej filmu we współczesnym kinie. – W grudniu zaprezentujemy dwa zapadające w pamięć obrazy filmowe, urzekające prostotą, a jednocześnie głębią przekazu – zapowiada Karolina Fordońska, koordynatorka cyklu. Będą to nagradzane na festiwalach filmowych całego świata Więzi Zofii Kowalewskiej oraz Pola Edyty Rembały. – Filmy te wiąże osoba Weroniki Bilskiej, jednej z najbardziej utalentowanych autorek zdjęć filmowych w Polsce, która będzie gościem spotkania. Projekcje filmów oraz spotkanie z Weroniką Bilską odbędą się 12 grudnia o godz. 18.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Wstęp wolny!

Krótkometrażowy film Więzi w reżyserii Zofii Kowalewskiej to historia Barbary i Zdzisława – małżeństwa z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.

Drugim obrazem tego wieczoru będzie Pola w reżyserii Edyty Rembały. Bohaterką filmu jest jedenastoletnia Pola, która nie może pogodzić się z wyjazdem matki do pracy za granicę. Wraz z chorą siostrą ma zostać pod opieką ojca. Dziewczynka robi wszystko, żeby zatrzymać mamę w domu. Po jej wyjeździe Pola postanawia uciec i zabiera ze sobą młodszą siostrę.

Autorką zdjęć do obu produkcji jest Weronika Bilska – operatorka, absolwentka WRiTv UŚ w Katowicach, członkini PSC (Polish Society of Cinematographers – Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych). W 2009 roku jeszcze jako studentka nagrodzona została Złotą Kijanką na Festiwalu Camerimage za zdjęcia do filmu Brzydkie słowa. Zdobyła także Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w 2014 roku, a dwa lata później na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film otrzymała nagrodę za zdjęcia do filmów Lila oraz Więzi.

Pierwszy pełnometrażowy film Jak całkowicie zniknąć nakręciła w 2014 roku z Przemysławem Wojcieszkiem. Od tamtej pory zrealizowała pełnometrażowe obrazy Kamper i Córka trenera w reż. Łukasza Grzegorzka oraz Fale i Proste rzeczy w reżyserii Grzegorza Zaricznego. Jest autorką także zdjęć kilkunastu filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.

W październiku gościem spotkania W pierwszym rzędzie była Aleksandra Mazoń, autorką zdjęć do jej debiutanckiego filmu Lato była również Weronika Bilska.

Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P. Poprzez te spotkania, jak deklaruje, …pragnie zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

Wstęp wolny!

 

                  15 grudnia, godz. 9.00 – warsztaty twórcze z cyklu Teatralny rozruch dla dzieci w wieku 7-10 lat. Spotkanie pod hasłem: W cieniu Gwiazdki

Eksperymenty z cieniem i światłem

Niespełna dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, w sobotę 15 grudnia o godz. 9.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury na kolejnych warsztatach twórczych z cyklu Teatralny rozruch spotkają się dzieci w wieku 7-10 lat z Torunia i okolic. Tym razem uczestnicy będą zgłębiali tajniki teatru cieni. Spotkanie pod hasłem W cieniu Gwiazdki przygotowuje i poprowadzi jak zawsze Agnieszka Zakrzewska.

Za pomocą latarek, kolorowej folii i papieru, światła i cienia stworzymy figury, postaci oraz historie związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. – mówi prowadząca zajęcia Agnieszka Zakrzewska. Uczestniczące warsztatach Teatralny rozruch dzieci zbudują własne lalki cieniowe i spróbują je ożywić. – Poprzez eksperymenty ze światłem sprawdzimy w jaki sposób kogoś zmniejszyć lub powiększyć… Sprawimy, że dzieci poprzez twórczą zabawę doświadczą prawdziwej gimnastyki wyobraźni

Zajęcia, które prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli, mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników. To także aktywny czas spędzony na eksperymentowaniu z wyobraźnią i wyzwalaniu działań twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków.

Cena 5 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 8 grudnia 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

                  15 grudnia, godz. 9.00, godz. 11.00 (I grupa) i 12.30 (II grupa) – warsztaty twórcze z cyklu Poranne figle, psoty i żarty dla dzieci w wieku 4-6 lat. Spotkanie pod hasłem: W cieniu Gwiazdki

Inspiracja do świątecznej zabawy w teatr

Święta to czas spędzany wspólnie, często także czas wspólnych zabaw rodziców i dzieci. Doskonałym pomysłem na wspólną zabawę może być teatr cieni, do czego zachęci podczas kolejnych warsztatów twórczych z cyklu Poranne figle, psoty i żarty dla dzieci w wieku 4-6 lat. Agnieszka Zakrzewska. W zajęciach wraz z dziećmi biorą udział opiekunowie. Zajęcia odbędą się w sobotę 15 grudnia o godz. 11.00 (I grupa) oraz 12.30 (II grupa).

Eksperymentując ze światłem dzieci będą sprawdzą, jak kogoś zmniejszyć lub powiększyć: …będzie to świetna zabawa i rozciąganie nie tylko dziecięcej wyobraźni – mówi Agnieszka Zakrzewska. – Być może nasze spotkanie będzie pretekstem do tego, by w świąteczne, grudniowe wieczory, w domowym zaciszu tworzyć własne teatralne opowieści – dodaje prowadząca.

Zajęcia, które przygotowuje i prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli, mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników, ukazują także, że twórcą może być każdy. Spotkanie jest przestrzenią do wspólnych działań dziecka i opiekuna.

W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych – zapewnia prowadząca. – Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków – dodaje.

Cena: 5 zł/dziecko (opiekun bezpłatnie), zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 8 grudnia 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

                  19 grudnia, godz. 16.45 – Historia fotografii artystycznej środowiska toruńsko-bydgoskiego w latach 1956-70 (część II) – multimedialny wykład z cyklu Historia fotografii.

Ku pełni artystycznej samodzielności

Wraz z tzw. odwilżą po 1956 roku zaczęły w regionie powstawać towarzystwa fotograficzne zrzeszające zarówno rzemieślników, jak i artystów. Takie grupy pojawiły się m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu a nawet w Skępem. Jednocześnie Okręg Bydgosko-Toruński ZPAF coraz bardziej się emancypował, wydostając się spod silnego już w latach 30. wpływu środowiska artystycznego fotografów poznańskich. Z czasem Toruń i Bydgoszcz stały się ważnymi i prężnymi ośrodkami sztuki fotografii, świadczyć o tym może choćby galeria Prezentacji – druga w Polsce (po Warszawie) galeria fotografii artystycznej, którą w latach 60. utworzono właśnie w Toruniu. Między innymi te wydarzenia, ich kontekst oraz konsekwencje będą tematem kolejnego wykładu multimedialnego z cyklu Historia fotografii w środę 19 grudnia o godzinie 16.45 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

Wkład Historia fotografii artystycznej środowiska toruńsko-bydgoskiego w latach 1956-70 (część II) wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wstęp wolny!

 

                  19 grudnia, godz. 17.00 (dzieci) i 18.00 (młodzież i dorośli) – Książkożercy – spotkanie z cyklu comiesięcznych spotkań czytelniczych

Popołudnie bardziej niż czytelnicze

Książkożercy to cykl comiesięcznych, środowych spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który przybliża wartościową literaturę i rozwija zainteresowanie czytelnictwem od najmłodszych lat. W listopadzie Książkożercy spotykają się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w środę 19 grudnia 2018 r. Spotkanie dla dzieci rozpoczyna się o 17.00, dla młodzieży i dorosłych – o 18.00. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Podczas spotkań adresowanych do dzieci w sposób performatywny czytane są fragmenty wybranych tytułów, prowadzone gry, zabawy i ćwiczenia nawiązujące do poruszanego w książce tematu. Książkożercy dla dorosłych to oprócz czytania fragmentów wybranego bestsellera również przestrzeń do dyskusji oraz wymiany myśli i spostrzeżeń na różne tematy, a także mini warsztaty nawiązujące do problematyki tekstu. Realizacja cyklu jest możliwa dzięki współpracy z toruńskimi księgarniami (m.in. księgarnią KAFKA i Przyjaciele) oraz wydawnictwami (m.in. TAKO z Torunia).

Spotkanie prowadzą: Magdalena Jasińska i Agnieszka Zakrzewska. Magdalena Jasińska jest animatorką kultury i teatrolożką, specjalistką ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w WOAK-u. Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończyła także studia podyplomowe z zakresu Komunikacji społecznej i PR w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Jako animatorka kultury brała udział w wielu projektach edukacyjno-artystycznych, pracując z dziećmi i dorosłymi. Agnieszka Zakrzewska jest pedagogiem teatru, animatorką kultury i instruktorką teatralną. Jako specjalista ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu.

Więcej informacji o programie spotkania i propozycjach lekturowych można znaleźć na stronie www.woak.torun.pl

 

Kolejne warsztaty i szkolenia:

2-3 lutego 2019 r. – Etiuda teatralna – od pomysłu do realizacji, zajęcia prowadzi Agnieszka Zakrzewska, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 25 stycznia 2019 r.

9 lutego 2019 r. – Skuteczny tekst w internecie (webwriting) i nowoczesny redaktor online, zajęcia prowadzi Dominik Pokornowski, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 1 lutego 2019 r.