W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

Warsztaty   6 października 2018 r. – warsztaty  Śpiewnik polski – śpiewamy polskie piosenki Śpiew: od podstaw ku doskonałości W sobotę 6 października w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się warsztaty muzyczne Śpiewnik polski – śpiewamy polskie piosenki, które poprowadzi Erwin Regosz. W warsztatach uczestniczyć mogą wszyscy, którzy lubią śpiewać – bez względu … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

Warsztaty

 

6 października 2018 r. – warsztaty  Śpiewnik polski – śpiewamy polskie piosenki

Śpiew: od podstaw ku doskonałości

W sobotę 6 października w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się warsztaty muzyczne Śpiewnik polski – śpiewamy polskie piosenki, które poprowadzi Erwin Regosz.

W warsztatach uczestniczyć mogą wszyscy, którzy lubią śpiewać – bez względu na wiek i posiadane umiejętności czy doświadczenie, gdyż dzięki kameralnym warunkom, w których odbywają się warsztaty, każdy uczestnik traktowany jest indywidualnie. Formuła warsztatów sprawia, że są one atrakcyjną formą doskonalenia umiejętności wokalnych również dla osób, które chcą śpiewać, występując przed publicznością.

Program zajęć obejmuje elementarne wiadomości związane z naturalną emisją głosu, doskonalenie techniki i umiejętności wokalnych oraz  podstawy akompaniamentu na fortepianie i gitarze. Warsztaty są także zachętą do bliższego poznania Śpiewnika polskiego – zbioru kilkuset polskich pieśni, piosenek i przyśpiewek: historycznych, patriotycznych, ludowych i popularnych od Bogurodzicy po czasy współczesne. Niektóre utwory zawarte w Śpiewniku polskim wykonywane są często, szczególnie te o charakterze biesiadnym. Ciekawym doświadczeniem artystycznym może być jednak wyjście poza ów kanon i próba poznania repertuaru śpiewaczego nieco mniej obecnego we współczesnej kulturze.

Zajęcia poprowadzi Erwin Regosz – muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista ds. muzyki w WOAK. Erwin Regosz jest doświadczonym pedagogiem, od lat prowadzi warsztaty dla wokalistów, instrumentalistów, warsztaty teatralno-muzyczne, muzykoterapeutyczne, muzyki ciała i dźwięku naturalnego oraz dla ludzi pracujących głosem. Jako nauczyciel emisji głosu współpracował m.in. z Elżbietą Zapendowską, Grażyną Łobaszewską, Ewą Kossak. Swoją wiedzę poszerza, uczestnicząc w wielu krajowych i międzynarodowych warsztatach i kursach związanych z emisją głosu i muzyką ciała. Jest też autorem projektów Ja to mam szczęście! oraz Coś za coś, które były realizowane przez WOAK w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edukacja kulturalna w latach 2014-15 i 2017.

Cena 50 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 28 września 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

 

10 października 2018 r., godz. 17.00 – Lato Aleksandry Mazoń, projekcja filmu i spotkanie z reżyserką – spotkanie filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie

 Nagła dojrzałość

Podczas październikowego spotkania filmoznawczego z cyklu W pierwszym rzędzie swój debiutancki film Lato pokaże Aleksandra Mazoń. Projekcja oraz spotkanie z reżyserką odbędzie się 10 października o godz. 17.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Wstęp wolny!

Lato to czarno-biała opowieść o jednym dniu z życia 30-letniej Katarzyny (w tej roli Agata Obłąkowska). Obdarzona niezwykłym talentem plastycznym bohaterka dotknięta jest ciężką chorobą. Jedno zdarzenie sprawia, że Katarzyna dojrzewa, z innej perspektywy zaczyna patrzeć na przeszłość, na własne życie.

Reżyserka filmu – Aleksandra Mazoń ukończyła Wydział Lalkarski Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (dawniej PWST) Filia we Wrocławiu. Zaraz po studiach weszła w skład zespołu artystycznego Wrocławskiego Teatru Lalek. Swój reżyserski debiut niemal w całości sfinansowała z własnych pieniędzy. Po projekcji filmu Lato odbędzie się spotkanie z reżyserką, która opowie o pracy nad filmem, determinacji i pasji, która pokonuje wszelkie przeszkody – od oporu materii po własne lęki i obawy.

Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P.

Wstęp wolny!

 

*****

 

12-14 października 2018 r. – warsztaty Ruch w teatrze

 Poszerzone możliwości kreacji scenicznej

Instruktorzy zajęć teatralnych, aktorzy teatrów amatorskich, tancerze teatrów tańca oraz animatorzy kultury są adresatami warsztatów Ruch w teatrze, które w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w dniach 12-14 października 2018 r. poprowadzi Marta Zawadzka.

Głównym zagadnieniem, wokół którego zbudowany został program trzydniowego szkolenia jest świadomość ciała w pracy aktora na scenie. Pogłębienie tej świadomości stwarza aktorowi – jak definiuje prowadząca warsztaty Marta Zawadzka –  …poszerza możliwości kreowania postaci. Warsztaty mają formę zajęć praktycznych, a w ich programie są zagadnienia związane z ze świadomością ciała (m.in. ruch świadomy i nieświadomy, odkrywanie indywidualnego potencjału ruchowego każdego z uczestników) oraz ruchem scenicznym i choreografią (m.in. przestrzeń sceniczna i wzajemne relacje przestrzenne aktorów, kierunki ruchu w przestrzeni i ich wyraz sceniczny, budowanie napięcia emocjonalnego z pomocą ruchu).

Zajęcia poprowadzi Marta Zawadzka – tancerka, choreograf, pedagog i teoretyk tańca. Ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu oraz Podyplomowe Studia Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą, prowadzi regularne zajęcia z tańca współczesnego oraz warsztaty z tańca współczesnego, plastyki ruchu, świadomości ciała. Nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. Współpracowała z teatrami, katedrą kulturoznawstwa UMK oraz wieloma placówkami kulturalnymi, kulturalno-edukacyjnymi i organizacjami pożytku publicznego. Jest członkiem zarządu Polskiego Forum Choreologicznego.

Cena 200 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 5 października 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

 

13 października 2018 r. – zajęcia teatralne z cyklu Teatralny rozruch oraz Poranne figle, psoty i żarty

P. jak październik… P. jak pacynka

Podczas październikowego poranka dla młodych teatromanów dzieci wybiorą się w podróż do Pacynowa, czyli kolorowej krainy pacynek, zaś ci najmłodsi – do kolorowej krainy pacynek i paluchów.

Warsztaty teatralne odbędą się w sobotę, 13 października 2018 r. – Teatralny rozruch dla dzieci w wieku 7-10 lat o godz. 9.00, zaś Poranne figle, psoty i żarty dla dzieci w wieku przedszkolnym o 11.00 (I grupa) i 12.30 (II grupa). Zajęcia, które prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli dla dzieci, mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników. To także aktywny czas spędzony na eksperymentowaniu z wyobraźnią i wyzwalaniu działań twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków. W zabawie wraz z dziećmi mogą też uczestniczyć rodzice.

Bohaterką październikowych spotkań będzie pacynka. Z przyniesionych skarpetek i różnorodnych materiałów, będziemy tworzyć proste lalki, które można wykorzystać również w zabawie w teatr domowy. Naszym dłoniom i paluchom dorysujemy oczy, i spróbujemy ożywić dodając powstałym postaciom emocje – mówi Agnieszka Zakrzewska, prowadząca spotkanie. – W działaniu sprawdzimy, czy poprzez teatralną zabawę formą można złapać dystans do siebie – dodaje.

Cena 5 zł/dziecko (opiekunowie bezpłatnie), zgłoszenia przyjmowane są do 5 października 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

 

13 października 2018 r. – warsztaty Jak opowiadać historie na Instagramie?

 Instagram – siła obrazka

Wśród licznych platform społecznościowych jednym z najpopularniejszych jest Instragram. O jego popularności decyduje szybkość komunikacji i korzystanie z obrazu jako głównego medium przekazu. W sobotę 13 października w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się warsztaty Jak opowiadać historie na Instagramie? Instagram – siła obrazka, które poprowadzi Katarzyna Toczko.

W warsztatach uczestniczyć mogą wszystkie osoby zainteresowane wykorzystaniem niezwykłego potencjału Instagrama w działaniach promocyjnych: animatorzy kultury, koordynatorzy projektów kulturalnych i artystycznych, osoby zarządzające instytucjami, organizacjami i działami promocji, a także artyści szukający nowych sposobów prezentacji własnej twórczości.

Podczas jednodniowego szkolenia prowadząca nauczy korzystania z Instagrama jako kanału społecznościowego, omówi poszczególne jego aplikacje: foto, multigalerie, video, hyperlapse, boomerang, instagram stories, transmisja live. Na konkretnych przykładach z sektora kultury pokaże potencjał tych narzędzi, wskazując zarazem na tzw. dobre praktyki. W części warsztatowej uczestnicy stworzą strategię prowadzenia kanału z wykorzystaniem własnych, autorskich postów.

Zajęcia poprowadzi Katarzyna Toczko – specjalistka ds. media relations, PR i kreowania wizerunku instytucji. Przez ponad osiem lat pełniła funkcję rzecznika prasowego i kierownika Działu PR w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, gdzie razem z zespołem tworzyła i realizowała kampanie promocyjne kilkuset wystaw i wydarzeń kulturalnych, obejmujące reklamę outdoorową, kreatywne projekty eventowe, komunikację w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Jest także social media managerką, copywriterką i tłumaczką, prowadzi wykłady oraz szkolenia z zakresu public relations dla sektora kultury i przemysłów kreatywnych, w tym dla Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Sieci Kin Lokalnych, Centrum Promocji Informatyki, Instytutu Socjologii UMK, uczestniczy w licznych projektach edukacyjnych realizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

Cena 120 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 5 października 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

 

19-21 października 2018 r. – warsztaty Pedagogika zabawy w pracy z dziećmi i młodzieżą

 Z zabawy nauka

W dniach 19-21 października Alicja Usowicz poprowadzi warsztaty Pedagogika zabawy w pracy z dziećmi i młodzieżą, podczas których zaprezentowany zostanie wachlarz możliwości wykorzystywania pedagogiki zabawy w nauczaniu, uatrakcyjnieniu zajęć pozalekcyjnych oraz podczas imprez okolicznościowych z udziałem dzieci i młodzieży.

W programie warsztatów są różne metody pedagogiczne przydatne w animacji grupowej – od zabaw ułatwiających wejście w grupę i wzajemne poznanie, poprzez tańce integracyjne, techniki dyskusji, zabawy muzyczne i ruchowe po gry dydaktyczne. Uczestnicy otrzymają przykładowe scenariusze animacji zabaw w grupach dzieci i młodzieży. Omówione zostaną również teoretyczne podstawy pedagogiki zabawy i zasady wykorzystania jej metod w praktyce pedagogicznej.

Jak zaznacza Alicja Usowicz, zajęcia mają formę praktycznych warsztatów, zatem uczestnicy będą poznawali pedagogikę zabawy poprzez czynny udział działaniach opartych na tej metodzie. Prowadząca warsztaty jest animatorką kultury, animatorką społeczną, pedagogiem kulturalno-oświatowym, pedagogiem zabawy. Kieruje Działem Edukacji Artystycznej WOAK w Toruniu; jest też założycielką i animatorką Centrum Aktywizacji Seniorów. W swojej pracy wykorzystuje aktywizujące metody pracy z grupą: pedagogikę zabawy, dramę, pedagogikę cyrku dziecięcego; specjalizuje się w aktywizowaniu grup i osób w różnym wieku. Prowadzi młodzieżowy Cyrk Cool-Kids.

Cena 100 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 5 października 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

 

Do 20 października 2018 r. – zgłoszenia na przegląd KATAR Teatr

 Teatry amatorskie

 Od 2003 roku na początku grudnia do Torunia zjeżdżają najlepsze teatry amatorskie z regionu, by zaprezentować swoje najnowsze spektakle. Okazją do spotkania jest przegląd teatralny organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu w ramach XXVII Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR. Konfrontacje teatralne są przestrzenią, w której spotykają się twórcy i miłośnicy teatru z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Prezentowane spektakle stają się często przyczynkiem do rozważań o kondycji świata, o tym, jak widzą go młodzi ludzie, o ich bolączkach i troskach. Tegoroczna edycja festiwalu zaplanowana jest na sobotę 8 grudnia 2018 r.

Amatorskie zespoły teatralne oraz twórcy indywidualni zainteresowani udziałem w Konfrontacjach powinni do 20 października wysłać zgłoszenie za pośrednictwem formularza na stronie internetowej Ośrodka – www.woak.torun.pl oraz przesłać na nośniku fizycznym albo udostępnić wirtualnie nagranie całego spektaklu lub jego próby.

Na podstawie nadesłanych nagrań wyłonione zostaną spektakle do finałowej prezentacji w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu. Podczas grudniowego konkursu każdy zaproszony zespół będzie miał do dyspozycji profesjonalne oświetlenie i sprzęt nagłaśniający, dlatego opiekunowie teatrów lub reżyserzy są proszeni o dokładne wypełnienie ridera technicznego dołączonego do karty zgłoszenia.

Przedstawienia konkursowe oceniało będzie jury, w którym zasiadają twórcy teatru profesjonalnego i niezależnego, instruktorzy i pedagodzy teatru oraz badacze i recenzenci teatralni. Grono jurorów przyzna nagrody o łącznej wartości 6 tysięcy złotych. W ubiegłym roku pierwszą nagrodę zdobył Inowrocławski Teatr Otwarty za przedstawienie Pustostan, według Maliny Prześlugi w reżyserii Elżbiety Piniewskiej.

 Regulamin konkursu i formularz zgłoszenia dostępny jest na stronie internetowej WOAK.

 

*****

 

27 października 2018 r. – warsztaty  Magia głosu – twój dźwiękowy wizerunek

Głos świadomy – narzędziem twórczym

Jak świadomie budować swój dźwiękowy wizerunek? Jak nie męczyć się śpiewając lub mówiąc? Odpowiedzi zarówno na to pytanie, jak i na inne związane z prawidłowym korzystaniem z głosu jako narzędzia pracy odnaleźć można na warsztatach Magia głosu – twój dźwiękowy wizerunek, które odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w sobotę 27 października 2018 r.

W warsztatach uczestniczyć mogą wszyscy, którzy z racji wykonywanego zawodu kształtują wzorce dźwiękowego funkcjonowania w swoim otoczeniu: urzędnicy, nauczyciele, rzecznicy prasowi czy instruktorzy domów kultury. Program warsztatów obejmuje ćwiczenia uświadamiające, psychologiczne i fizjologiczne zasady rządzące prawidłowym korzystaniem z głosu jako narzędzia pracy: wzorce oddechowe, artykulacyjne i mimiczne, ćwiczenia dykcyjne, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia poprawiające siłę i wyrazistość mowy, ćwiczenia w swobodnej lub ukierunkowanej interpretacja tekstu. Poza tym uczestnicy dowiedzą się jak radzić sobie z tremą (bloki i zahamowania) oraz jak mówić bez zmęczenia (pojęcie średnicy głosu i jej poprawne stosowanie).

Zajęcia poprowadzi Erwin Regosz – muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista do spraw muzyki WOAK. Zajmuje się pracą artystyczną i pedagogiczną. Jako nauczyciel emisji głosu współpracował m.in. z Elżbietą Zapendowską, Grażyną Łobaszewską, Ewą Kossak. Uczestnik wielu krajowych i międzynarodowych warsztatów i kursów związanych z emisją głosu i muzyką ciała. Juror Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Cena 80 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 19 października 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

 

27-28 października 2018 r. – warsztaty teatralne Weekendowe laboratorium artystyczne

Z inspiracji teatrem plastycznym

Plastyczna strona inscenizacji jest w teatrze amatorskim często pomijana, twórcy skupiają się przede wszystkim na tekście dramatycznym i sposobach jego prezentacji. Tymczasem instalacja plastyczna może być znakomitą inspiracją i punktem wyjścia do realizacji spektaklu teatralnego. W dniach 27-28 października 2018 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się warsztaty Weekendowe laboratorium artystyczne, w trakcie których uczestnicy nauczą się tworzyć niebanalną, a zarazem prostą scenografię oraz kostiumy z szarego papieru.

W warsztatach uczestniczyć mogą zarówno instruktorzy teatralni, instruktorzy domów kultury, nauczyciele i animatorzy kultury, jak i wszystkie osoby zainteresowane teatrem plastycznym, młodzież i dorośli poszukujący nowych form teatralnej ekspresji.

Jak mówi prowadząca zajęcia Agnieszka Zakrzewska: Pierwszego dnia podczas warsztatów instalacji artystycznych uczestnicy dowiedzą się, jak budować przestrzenne prace – instalacje z zaskakujących materiałów tak, aby jednocześnie była to praca dotycząca określonego tematu lub taka, z której można stworzyć scenariusz do etiudy teatralnej. Z kolei drugi dzień poświęcony będzie warsztatom projektowania kostiumów z papieru metodą teatralną Leszka Mądzika. Uczestnicy wykorzystując szary papier stworzą kostiumy oraz scenografię teatralną.

Prowadząca zajęcia Agnieszka Zakrzewska jest pedagogiem teatru, animatorką kultury i instruktorką teatralną. Jako specjalista ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu.

Cena 70 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 19 października 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

 

Kolejne warsztaty i szkolenia:

16-18 listopada 2018 r. –  Organizacja imprez dla małej i dużej grupy, zajęcia prowadzi Alicja Usowicz, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 9 listopada.

24-25 listopada 2018 r. – Komu piosenkę? Warsztaty dla tekściarzy i kompozytorów, zajęcia prowadzą: Aleksandra Bacińska, Artur Grudziński i Erwin Regosz, cena 200 zł, termin zgłoszeń: 16 listopada.

1-2 grudnia 2018 r. – Muzykoterapia, zajęcia prowadzą: Lucyna Matuszak i Erwin Regosz, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 23 listopada.

8-9 grudnia 2018 r. – Jak twórczo i z pomysłem animować grupy seniorów, zajęcia prowadzi Alicja Usowicz, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 30 listopada.

 

informacje szczegółowe na www.woak.torun.pl

inf. Kamil Hoffmann