W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

WARSZTATY                     warsztaty Organizacja imprez dla małej i dużej grupy, 16-18 listopada Dla grup małych i dużych Animatorzy kultury, pedagodzy oraz animatorzy społeczni, którzy na co dzień organizują różnorodne imprezy dla małych i dużych grup mogą wziąć udział w warsztatach z pedagogiki zabawy, które w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu poprowadzi Alicja … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

WARSZTATY

 

 

                warsztaty Organizacja imprez dla małej i dużej grupy, 16-18 listopada

Dla grup małych i dużych

Animatorzy kultury, pedagodzy oraz animatorzy społeczni, którzy na co dzień organizują różnorodne imprezy dla małych i dużych grup mogą wziąć udział w warsztatach z pedagogiki zabawy, które w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu poprowadzi Alicja Usowicz. Zajęcia odbędą się w dniach 16-18 listopada 2018 r.

Jak mówi prowadząca …zajęcia mają formę praktycznych warsztatów, dzięki czemu pedagogikę zabawy poznaje się poprzez czynne uczestnictwo w działaniach z wykorzystaniem prezentowanych metod.

Program trzydniowego spotkania obejmuje zabawy ułatwiające wejście w grupę, metody integrowania grupy, oparte na ruchu i tańcu zabawy rozluźniające. Alicja Usowicz podzieli się również pomysłami na aktywne i twórcze działania z grupami różnej wielkości i grupami wielopokoleniowymi. Omówione też będą sprawdzone metody animacji, m.in. impreza fabularyzowana, impreza „na hasło”, wykorzystanie stoisk animacyjnych czy proste działania plastyczne. Jednak, jak podkreśla Alicja Usowicz, …główny nacisk położony będzie na dostarczenie uczestnikom wiedzy i kształtowanie umiejętności samodzielnego przygotowywania i realizowania różnorodnych imprez dla grup dużych i małych.

Prowadząca warsztaty jest animatorką kultury, animatorką społeczną, pedagogiem kulturalno-oświatowym i pedagogiem zabawy. Kieruje Działem Edukacji Artystycznej WOAK w Toruniu. Alicja Usowicz założyła i od blisko szesnastu lat animuje Centrum Aktywizacji Seniorów WOAK, prowadzi również dziecięco-młodzieżowy Cyrk Cool-Kids. Podczas prowadzonych przez siebie warsztatów propaguje aktywizujące metody pracy z grupą: pedagogikę zabawy, dramę, cyrk dziecięcy i wiele innych form animacji grup w różnym wieku i wielopokoleniowych.

Cena 100 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 9 listopada 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

                Komu piosenkę? Warsztaty dla tekściarzy i kompozytorów, 24-25 listopada

ABC tekściarza i kompozytora piosenek

Piosenka jest dobra na wszystko… śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. Chociaż od powstania tego utworu minęło ponad pół wieku, przekaz Kabaretu Starszych Panów wydaje się wciąż bardzo aktualny. Pojawiają się kolejne pokolenia tekściarzy i kompozytorów piosenek. Każdy z nich jest adresatem warsztatów Komu piosenkę? Warsztaty dla tekściarzy i kompozytorów, które w dniach 24-25 listopada 2018 r. poprowadzą w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu wybitni autorzy: Aleksandra Bacińska, Artur Grudziński i Erwin Regosz.

Dwudniowe warsztaty rozpocznie krótki wstęp teoretyczno-historyczny: kiedy powstała i skąd się wywodzi piosenka jako forma wypowiedzi artystycznej, rodzaje i gatunki, najbardziej uznani polscy i światowi twórcy piosenek. Tekst piosenki a wiersz; muzyka do tekstu, czy tekst do muzyki, a może synchronicznie?… Dobry tekst, czyli jaki?

Podczas zasadniczej części warsztatów uczestnicy poznają podstawy warsztatu tekściarza i kompozytora.  Skupią się m.in. na roli rymów w tekście, melodii jako ważnym elemencie piosenki, zastanowią się jak kreować jej nastrój poprzez odpowiednią aranżację, czyli dźwiękową „szatę” utworu. Każdy uczestnik będzie miał możliwość zaprezentowania własnej twórczości, wykonania prostej piosenki w różnych stylach muzycznych, np.: bel canto, rock, rap, blues, folk, itd. Uczestnicy warsztatów będą też mieli możliwość nagrania wybranych utworów w studio Artura Grudzińskiego. Warsztaty zakończy krótkie omówienie zagadnień związanych z prawem autorskim, czyli jak chronić swoją twórczość.

Zajęcia poprowadzą: Aleksandra Bacińska – poetka, autorka tekstów piosenek. Jej utwory rozbrzmiewają na wielu polskich scenach, śpiewane przez Michała Bajora, Marylę Rodowicz, Seweryna Krajewskiego czy artystów Piwnicy pod Baranami. Spektakularny sukces Aleksandrze Bacińskiej przyniosła piosenka Zęby, za którą w 1994 roku zdobyła Złote Pióro – nagrodę Wojciecha Młynarskiego na Kabaretonie w Opolu. Wydała dwa tomiki: Bardzo fałszywe piosenki i A mówiłeś. Jest stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Artur Grudziński – muzyk, pianista-wirtuoz, kompozytor. Współpracował m.in. z Marylą Rodowicz, Ewą Bem, Lorą Szafran i Danutą Błażejczyk. Wiele lat był członkiem orkiestry Big Warsaw Band, jako muzyk i aranżer i Erwin Regosz – muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista ds. muzyki WOAK. Zajmuje się pracą artystyczną i pedagogiczną, prowadząc warsztaty wokalne oraz dla instrumentalistów, a także warsztaty teatralno-muzyczne, muzykoterapii, muzyki ciała i dźwięku naturalnego oraz dla ludzi pracujących głosem. Jest także współautorem kilku płyt z materiałem repertuarowym dla dzieci rekomendowanych przez MKiDN jako pomoce artystyczne dla uczniów i nauczycieli.

Cena 200 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 16 listopada 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

Kolejne warsztaty i szkolenia:

 

1-2 grudnia 2018 r. – Muzykoterapia, zajęcia prowadzą: Lucyna Matuszak i Erwin Regosz, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 23 listopada.

 

8-9 grudnia 2018 r. – Jak twórczo i z pomysłem animować grupy seniorów, zajęcia prowadzi Alicja Usowicz, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 30 listopada.

 

2-3 lutego 2019 r. – Etiuda teatralna – od pomysłu do realizacji, zajęcia prowadzi Agnieszka Zakrzewska, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 25 stycznia 2019 r.

 

9 lutego 2019 r. – Skuteczny tekst w internecie (webwriting) i nowoczesny redaktor online, zajęcia prowadzi Dominik Pokornowski, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 1 lutego 2019 r.

 

 

ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA

 

 

                warsztaty twórcze z cyklu Teatralny rozruch dla dzieci w wieku 7-10 lat. Spotkanie pod hasłem: Wolne Miasto Sztuka, 10 listopada

Wolność wyrażona sztuką

Raz w miesiącu, zawsze w sobotni poranek, dzieci z Torunia i okolic spotykają się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu na warsztatach twórczych Teatralny rozruch dla dzieci w wieku 7-10 lat, które przygotowuje i prowadzi Agnieszka Zakrzewska. W sobotę 10 listopada 2018 r., a więc w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o godzinie 9.00 uczestnicy Teatralnego rozruchu zajrzą do Wolnego Miasta Sztuka.

W poważnym dziecięcym gronie debatować będziemy nad tym, czym jest wolność. Co nam daje? Kiedy jest wolność, a kiedy już niewola? – mówi prowadząca zajęcia. Następnie dzieci zamienią się w architektów i konstruktorów, by z kartonów zbudować swoje wymarzone, bezpieczne i wolne miasto. Ciekawe, jaki będzie miało kształt, smak, zapach, wysokość, kolory? Będą w nim ludzie? – zastanawia się Agnieszka Zakrzewska. – Naszą wolność wyrazimy sztuką, którą z dziecięcą ekspresją uwolnimy! Zbudujemy Wolne Miasto Sztuka! Na zajęcia – jak na solidnych budowniczych przystało – warto zabrać ze sobą fartuszki i ubrania, które mogę się pobrudzić podczas uwalniania sztuki – dodaje.

Zajęcia, które prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli, mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników. To także aktywny czas spędzony na eksperymentowaniu z wyobraźnią i wyzwalaniu działań twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków.

Cena 5 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 8 listopada 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

                warsztaty twórcze z cyklu Poranne figle, psoty i żarty dla dzieci w wieku 4-6 lat. Spotkanie pod hasłem: Wolne Miasto Sztuka, 10 listopada

Mali architekci Wolności

Także dzieci najmłodsze, w wieku 4-6 lat, mogą kreatywnie i zarazem niebanalnie spędzić czas na warsztatach twórczych z cyklu Poranne figle, psoty i żarty dla dzieci w wieku 4-6 lat. W zajęciach, które przygotowuje i prowadzi Agnieszka Zakrzewska wraz z dziećmi biorą udział opiekunowie. W sobotę 10 listopada 2018 r., a więc w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, dzieci wymyślą i zaprojektują Wolne Miasto Sztuka. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 11.00 (I grupa) oraz 12.30 (II grupa).

Aby jak najlepiej zaprojektować Wolne Miasto Sztuka, uczestnicy zatrzymają się na chwilę „na przystanku Wolność”. W rodzinnym gronie zastanowimy się, czym jest wolność? Co nam daje? – mówi Agnieszka Zakrzewska, prowadząca warsztaty. –  Zamienimy się w architektów i zaprojektujemy nasze wymarzone, bezpieczne, wolne miasto. Naszą wolność wyrazimy sztuką, którą z dziecięcą ekspresją uwolnimy na wielkim arkuszu papieru! Stworzymy Wolne Miasto Sztuka! Na zajęcia warto zabrać ze sobą fartuszki i ubrania, które mogę się pobrudzić podczas uwalniania sztuki – dodaje.

Zajęcia, które prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli, mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników, ukazują także, że twórcą może być każdy. Spotkanie jest przestrzenią do wspólnych działań dziecka i opiekuna.

W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków.

Cena: 5 zł/dziecko (opiekun bezpłatnie), zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 8 listopada 2018 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

                Książkożercy – spotkanie z cyklu comiesięcznych spotkań czytelniczych, 14 listopada

Popołudnie bardziej niż czytelnicze

Książkożercy to cykl comiesięcznych, środowych spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który przybliża wartościową literaturę i rozwija zainteresowanie czytelnictwem od najmłodszych lat. W listopadzie Książkożercy spotykają się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w środę 14 listopada 2018 r. Spotkanie dla dzieci rozpoczyna się o 17.00, dla młodzieży i dorosłych – o 18.00. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Podczas spotkań adresowanych do dzieci w sposób performatywny czytane są fragmenty wybranych tytułów, prowadzone gry, zabawy i ćwiczenia nawiązujące do poruszanego w książce tematu. Książkożercy dla dorosłych to oprócz czytania fragmentów wybranego bestsellera również przestrzeń do dyskusji oraz wymiany myśli i spostrzeżeń na różne tematy, a także mini warsztaty nawiązujące do problematyki tekstu. Realizacja cyklu jest możliwa dzięki współpracy z toruńskimi księgarniami (m.in. księgarnią KAFKA i Przyjaciele) oraz wydawnictwami (m.in. TAKO z Torunia).

Spotkanie prowadzą: Magdalena Jasińska – animatorka kultury i teatrolożka. Specjalistka ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w WOAK-u. Kierowniczka literacka Teatru Baj Pomorski (2011-2018). Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną UMK w Toruniu. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Komunikacji społecznej i PR w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Jako animatorka kultury brała udział w wielu projektach edukacyjno-artystycznych, pracując z dziećmi i dorosłymi oraz Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, animatorka kultury i instruktorka teatralna. Jako specjalista ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu.

Więcej informacji o programie spotkania i propozycjach lekturowych można znaleźć na stronie www.woak.torun.pl

 

 

                zakończenie projektu Mały wielki świat, czyli podróże z domowym teatrem wyobraźni, 17 listopada

Podróżując z teatrem wyobraźni

Dobiega końca realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu projekt edukacyjny Mały wielki świat, czyli podróże z domowym teatrem wyobraźni. Przedsięwzięcie finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna oraz ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego zostanie podsumowane w sobotę, 17 listopada 2018 r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Mające raczej uroczysty niż roboczy charakter ostatnie spotkanie uczestników rozpocznie się o godz. 11.00.

W projekcie uczestniczą animatorzy kultury oraz rodziny i grupy wielopokoleniowe z województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas trzech miesięcy uczyli się budować od podstaw wielopokoleniowe grupy artystyczne oparte na współpracy i zaufaniu oraz zdobywali praktyczne umiejętności przygotowywania i realizowania spektakli teatralnych, gier miejskich i innych działań artystycznych. Kanwą do działań twórczych stał się motyw podróży, gdyż, jak mówi Magdalena Jasińska, autorka i koordynatorka projektu: Tytuł projektu odnosi się do perspektywy widzenia i doświadczania świata przez dziecko, ale także do wędrowania z miejsc nam bliskich (ulic, miast) do tych coraz bardziej odległych (krajów, krain, a także kontynentów). Opowieści o fascynujących podróżach są idealnym materiałem teatralnym i pedagogicznym. […] Dzięki podróżowaniu poznajemy lepiej samych siebie. Temat podróży jest również wdzięcznym materiałem na scenariusz, na scenografię i na poszukiwania domowych form teatralnych. Przez domowy teatr wyobraźni rozumiemy spontaniczną i naturalną zabawę w teatr w warunkach domowych, kiedy dziecięca wyobraźnia staje się niewyczerpanym źródłem inspiracji i zabawy.

Podczas finałowego spotkania zaprezentowana zostanie wystawa fotografii wykonanych przez uczestników pod kierunkiem Katarzyny Rubiszewskiej, film Wojciecha Budnego dokumentujący kolejne etapy Małego wielkiego świata, zaprezentowany będzie też przygotowany przez uczestników Kalendarz motywacyjny na rok 2019 r. oraz materiały edukacyjne powstałe przy udziale zarówno uczestników, jak i instruktorów projetku.

Wstęp wolny.

 

 

                Historia fotografii artystycznej środowiska toruńsko-bydgoskiego w latach 1956-70 (część I) – multimedialny wykład z cyklu Historia fotografii, 21 listopada

Początki artystycznej samodzielności

Wraz z tzw. odwilżą po 1956 roku zaczęły w regionie powstawać towarzystwa fotograficzne zrzeszające zarówno rzemieślników, jak i artystów. Takie grupy pojawiły się m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu a nawet w Skępem. Jednocześnie Okręg Bydgosko-Toruński ZPAF coraz bardziej się emancypował, wydostając się spod silnego już w latach 30. wpływu środowiska artystycznego fotografów poznańskich. Z czasem Toruń i Bydgoszcz stały się ważnymi i prężnymi ośrodkami sztuki fotografii, świadczyć o tym może choćby galeria Prezentacji – druga w Polsce (po Warszawie) galeria fotografii artystycznej, którą w latach 60. utworzono właśnie w Toruniu. Między innymi te wydarzenia, ich kontekst oraz konsekwencje będą tematem kolejnego wykładu multimedialnego z cyklu Historia fotografii w środę 21 listopada 2018 r. o godzinie 16.45 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

Wkład Historia fotografii artystycznej środowiska toruńsko-bydgoskiego w latach 1956-70 (część I) wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wstęp wolny!

 

 

                spotkanie filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie: projekcja filmu Charon oraz spotkanie z reżyserem – Pawłem Hejbudzkim, 28 listopada

Charon Pawła Hejbudzkiego

Bohaterem listopadowego spotkania filmoznawczego z cyklu W pierwszym rzędzie będzie pochodzący z Torunia Paweł Hejbudzki. Widzowie zobaczą jego ostatni film – zrealizowaną w 2015 roku fabułę Charon. Projekcja oraz spotkanie z reżyserem odbędzie się 28 listopada  o godz. 18.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Wstęp wolny!

Charon opowiada historię pracującego jako salowy w szpitalu lekko upośledzonego chłopaka, który jest przekonany, że ma dar uzdrawiania. Główny bohater (w tej roli Adam Bobik nagrodzony za tę kreację m.in. Nagrodą im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles) zaprzyjaźnia się z młodą dziewczyną w ciąży, która jest nakłaniana do aborcji. Charon zdobył Nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film w Konkursie Młodego Kina na 40. Gdynia Film Festival w 2015 roku.

Paweł Hejbudzki to reżyser, scenarzysta i producent pochodzący z Torunia. Ukończył reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej; jest laureatem wielu nagród, m.in. za film Stan umysłu z 2006 roku, którym zaczął swoją przygodę z filmem dokumentalnym. Charon jest jego filmem dyplomowym.

Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P.

Wstęp wolny!