W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu
opr. Kamil Hoffmann

WARSZTATY 7-8 grudnia – warsztaty Jak twórczo i z pomysłem animować grupy seniorów. Zajęcia prowadzi Alicja Usowicz, cena: 100 zł, informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.plAdresatami dwudniowego szkolenia są zarówno sami seniorzy, jak i osoby pracujące z ludźmi starszymi i grupami międzypokoleniowymi. Tematyka zajęć z pewnością zainteresuje również animatorów i liderów klubów seniora, uniwersytetów trzeciego wieku … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu
opr. Kamil Hoffmann

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu
opr. Kamil Hoffmann

WARSZTATY

7-8 grudnia – warsztaty Jak twórczo i z pomysłem animować grupy seniorów. Zajęcia prowadzi Alicja Usowicz, cena: 100 zł, informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.pl
Adresatami dwudniowego szkolenia są zarówno sami seniorzy, jak i osoby pracujące z ludźmi starszymi i grupami międzypokoleniowymi. Tematyka zajęć z pewnością zainteresuje również animatorów i liderów klubów seniora, uniwersytetów trzeciego wieku oraz pracowników i terapeutów placówek opiekuńczych, pracowników domów kultury, animatorów czasu wolnego, studentów i wolontariuszy.
W programie warsztatów są propozycje zabaw integracyjnych, ruchowych i tańców w kręgu. Na przykładzie różnych działań muzycznych i plastycznych zaprezentowane będą sposoby prowadzenia zajęć z udziałem seniorów oraz w grupach wielopokoleniowych. Korzystając z własnego doświadczenia Alicja Usowicz przedstawi też kilka pomysłów na przygotowanie kameralnych spotkań oraz imprez łączących pokolenia.

7-8 grudnia – warsztaty Muzykoterapia. Zajęcia prowadzą: dr Lucyna Matuszak i Erwin Regosz, cena: 120 zł,  informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.pl
W warsztatach uczestniczyć mogą zarówno terapeuci i pedagodzy wykorzystujący lub zainteresowani wykorzystaniem muzykoterapii w praktyce zawodowej, jak i wszyscy zainteresowani praktycznym użyciem leczniczych i relaksujących właściwości dźwięku.
Osoby biorące udział w dwudniowych zajęciach poznają sposoby ujawniania i rozładowywania zablokowanych emocji i napięć. Nauczą się, jak dzięki uwrażliwieniu na muzykę i dźwięki przyrody można usprawniać funkcje percepcyjno-motoryczne, kondycję psychofizyczną i usprawniać proces leczenia i rehabilitacji. Warsztaty Muzykoterapia to także nauka odpoczynku i relaksacji oraz wzmacnianie pozytywnego nastawienia do życia. Program warsztatów opiera się na holistycznej – całościowej – koncepcji człowieka i przekonaniu, że ciało i psyche są ze sobą związane i wpływają na siebie nawzajem.
Część warsztatową uzupełni koncert wykonany na misach tybetańskich, których dźwięk ma właściwości uspokajające i relaksujące. Zajęcia poprowadzą: dr Lucyna Matuszak – muzykoterapeutka, starszy wykładowca w Zakładzie Pedagogiki Instytutu Humanistycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku. Prowadzi badania z dziedziny wychowania estetycznego (opracowała m.in. autorski program dla przedszkoli) oraz metodyki muzyki (jest m.in. autorką podręcznika dla studentów i nauczycieli nauczania zintegrowanego Wędruj po krainie muzyki). Redaktor naukowa książki Dźwięk w pedagogice i terapii, ćwiczeń dla studentów i nauczycieli – Spacerkiem po muzyce, a także organizatorka konferencji naukowych z dziedziny muzykoterapii oraz Erwin Regosz –  muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista ds. muzyki w WOAK. Erwin Regosz jest doświadczonym pedagogiem, od lat prowadzi warsztaty dla wokalistów, instrumentalistów, warsztaty teatralno-muzyczne, muzykoterapeutyczne, muzyki ciała i dźwięku naturalnego oraz dla ludzi pracujących głosem. Jako nauczyciel emisji głosu współpracował m.in. z Elżbietą Zapendowską, Grażyną Łobaszewską, Ewą Kossak. Swoją wiedzę poszerza, uczestnicząc w wielu krajowych i międzynarodowych warsztatach i kursach związanych z emisją głosu i muzyką ciała. Jest też autorem projektów Ja to mam szczęście!, Coś za coś oraz Dziękuję, dziękuję bardzo!, które były realizowane przez WOAK w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edukacja kulturalna w latach 2014-15, 2017 i 2019.

KONKURSY

7 grudnia, godz. 10.00 – KATAR Teatr – finałowy przegląd XXVII Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w dziedzinie teatru. (miejsce: ACKiS Od Nowa, ul. Gagarina 39 a). Na wszystkie spektakle wstęp wolny.

Program przeglądu

                        spektakle konkursowe:

  • Teatr PIG z o.o. (Toruń) – Dilerzy, reż. Hana Sierdzińska
  • Teatr Bene Nati (Lipno) – One, reż. Wanda Mróz
  • Teatr Zakręt (Kruszwica) – Mam tę (nie)moc, reż. Lidia Łukowska i Agnieszka Dubieniecka
  • Teatr A co tam II (Lubiewo) – Zamknijcie oczy, reż. Beata Ziółkowska i Weronika Kurczewska
  • Teatr Witraż (Bydgoszcz) – Wielki mały człowiek, reż. Wioleta Górska-Nowik
  • Teatr A co tam (Lubiewo) – Dobrostan, reż. Beata Ziółkowska i Weronika Kurczewska

                        wydarzenia towarzyszące:

  • monodram Małgorzaty Chojnowskiej-Wiśniewskiej Pudełko zapałek w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego
  • warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, uczestników Finału KATAR Teatr, prowadząca: Dominika Miękus, aktorka Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu
  • Warsztaty teatralno-sieciujące dla instruktorów, nauczycieli i opiekunów zespołów uczestniczących w Finale KATAR Teatr, prowadząca: Agnieszka Zakrzewska, pedagożka teatru, specjalistka ds. teatru w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

WYSTAWY, SPOTKANIA I WYKŁADY

11 grudnia, godz. 16.45 – Eugène Atget – życie i twórczość – multimedialny wykład z cyklu Wybitne postacie historii fotografii. Wstęp wolny!
Dziś Eugène Atget znany jest historykom fotografii, ale niewiele brakowało, a jego twórczość zostałaby zapomniana. Chociaż wykonywał przede wszystkim zdjęcia dokumentalne, potrafił w subtelnej formie uchwycić zniuansowany klimat paryskich ulic. Właśnie tę cechę prac Atgeta docenił Man Ray, fotografik związany z ruchem dada i surrealistami. Dorobek Eugène’a Atgeta wciąż inspiruje fotografów pejzażu miejskiego i obserwatorów codzienności. Eugène Atget w latach 1898-1914 wykonał kilka tysięcy zdjęć, których tematem jest Paryż: architektura miasta, pojedyncze obiekty i całe ulice, układ urbanistyczny i detale architektoniczne, ale też – zazwyczaj anonimowi – mieszkańcy miasta. Nie uważał się jednak za artystę. Gdy tuż przed śmiercią jego prace zostały opublikowane w czasopiśmie Révolution surréaliste, nad wyraz skromny Atget nie chciał ich podpisać własnym nazwiskiem, uważał bowiem swoje zdjęcia za czystą dokumentalistykę. Po jego śmierci znaczna część prac dzięki staraniom Berenice Abbott i Man Raya znalazła się w USA. Obecnie są własnością MoMA, dzięki czemu Eugène Atget systematycznie odzyskuje należne mu miejsce w historii sztuki
Wykład wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

18 grudnia, godz. 18.00 – Powrót do przeszłości – Łukasz Kajetan Pochylski; historia i filmy – projekcje filmów i rozmowa z autorem w ramach cyklu comiesięcznych spotkań filmoznawczych W pierwszym rzędzie. Wstęp wolny.
Grudniowe spotkanie z cyklu W pierwszym rzędzie poświęcone będzie osadzonej w regionie twórczości Łukasza Kajetana Pochylskiego. W programie projekcja filmów Tam, gdzie koza chodzi oraz Ostatnie kino i rozmowa z twórcą. Spotkanie Powrót do przeszłości – Łukasz Kajetan Pochylski; historia i filmy odbędzie się w środę 18 grudnia o godz. 18.00. Wstęp wolny.
|Jak zauważa Karolina Fordońska, autorka cyklu W pierwszym rzędzie, twórczość filmowa Łukasza Kajetana Pochylskiego, ściśle związana jest z regionem, …z sentymentem prezentuje to, co odchodzi. Autor jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK, gdzie w 2019 roku obronił doktorat artystyczny. Ukończył także krakowską AMA Film Academy.  Zajmuje się filmem dokumentalnym, animacją oraz autorskim filmem eksperymentalnym, łączącym w sobie różne techniki filmowe i plastyczne. Dwukrotnie był stypendystą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie sztuki filmowej. Chociaż w swojej twórczości bardzo często odwołuje się do przeszłości, w pracy filmowca nie stroni wcale od technologii. Jak zapewnia Karolina Fordońska podczas spotkania …skupimy się na odkrywaniu metody filmowej, łączącej ze sobą dwie technologie filmowe: technikę zapisu analogowego z technikami zapisu cyfrowego.
Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P. Poprzez te spotkania, jak deklaruje, …pragnie zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych

do 31 grudnia – Klub Supełek 1979-2019  – wystawa rękodzieła artystycznego (miejsce: Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej).
Do końca roku w zabytkowym Spichlerzu z Bronisławia w Parku Etnograficznym toruńskiego Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej prezentowana jest wystawa prac stworzonych przez osoby skupione w Zespole Rękodzieła Artystycznego „Klub Supełek”. Ekspozycja została zorganizowana w ramach obchodów 40-lecia Zespołu.
Wystawę tworzy blisko sto niepowtarzalnych, zrealizowanych według autorskich wzorów prac rękodzielniczych. Każdy eksponat budzi zachwyt, podziw dla biegłości autorek i autorów tych arcydzieł. Ekspozycję zdominowała koronka czółenkowa, czyli frywolitka, prezentowane są też inne formy rękodzieła artystycznego: haft kujawski i kaszubski, haft richelieu czy koronka szydełkowa. Oglądając wystawę można się przekonać, jak uniwersalną techniką jest koronka czółenkowa. Oprócz serwet, serwetek czy obrusów obejrzeć można m.in. kunsztowną biżuterię frywolitkową wykonaną z cienkich metalizowanych nici. Dziergane kolczyki i naszyjniki swoją urodą dorównują dokonaniom najprzedniejszych jubilerów. Zachwyt budzą też koronkowe bombki choinkowe, figury szachowe i świąteczne kartki pocztowe.
Podczas wernisażu kuratorka wystawy, Kinga Turska-Skowronek podkreśliła, że specjalizując się w technice koronki czółenkowej Klub Supełek stał się unikalnym w skali kraju fenomenem. Prace z Torunia prezentowane są na wystawach i konkursach sztuki ludowej, pojawiają na kiermaszach rękodzieła artystycznego w całej Polsce. Zespół Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek związany jest z frywolitką niemal od samego początku: członkinie Klubu Supełek podstaw tej techniki naczyły się od Stanisławy Wilamowskiej – artystki ludowej z Wrock pod Golubiem-Dobrzyniem. Jak się jednak okazało, w szybkim czasie uczennice przerosły swoją mistrzynię.
Ekspozycja prac rękodzielniczych wzbogacona została o plansze przedstawiające historię koronki czółenkowej oraz pokazujące w przystępnej formie, jak powstaje frywolitka i jak złożoną, skomplikowaną jest strukturą. 

ZAJĘCIA EDUKACYJNE

6 grudnia, godz. 15.30-18.00 – Konsultacje fotograficzne, zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński – indywidualne zajęcia warsztatowe dla osób amatorsko uprawiających fotografię artystyczną. Udział bezpłatny.
Konsultacje prowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Będąc znawcą historii fotografii oraz kolekcjonerem zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

14 grudnia, godz. 9.00 – Teatralny rozruch. Comiesięczne zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat, prowadząca: Agnieszka Zakrzewska, cena 5 zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 grudnia, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Wyczarujmy Święta!
Czternastego grudnia krótko przed Świętami Bożego Narodzenia wraz z dziećmi, które tradycyjnie w jedną sobotę miesiąca zawładną WOAK-iem, wyczarujemy świąteczną atmosferę!
Stworzymy zimową historię będącą jednocześnie kartami opowieści w teatrze kamishibai. Wymyślimy muzykę pełną świątecznych akcentów, która stanie się podkładem do teatralnej opowieści. Wywołamy zimę, śnieg i uśmiech, tak by bożonarodzeniowy nastrój udzielił się dorosłym, których zaczarujemy naszą historią.
Cykl Teatralny rozruch jest autorskim przedsięwzięciem Agnieszki Zakrzewskiej – pedagożki teatru, animatorki kultury i instruktorki teatralnej. Jako specjalistka ds. teatru WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu dla różnych grup wiekowych. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Jako aktorka i reżyserka związana była z Teatrem Wróbli oraz teatrem Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w licznych szkoleniach i projektach edukacyjno-artystycznych. Jest też autorką wielu przedsięwzięć kulturalnych; od lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w każdym wieku.

14 grudnia, godz. 11.00 (I grupa) i 12.15 (II grupa) – Poranne figle, psoty i żarty. Comiesięczne zajęcia dla dzieci dla dzieci w wieku 4-6 lat z opiekunami, prowadząca: Agnieszka Zakrzewska, cena 5 zł/dziecko (opiekun bezpłatnie). Zgłoszenia przyjmowane są do 11 grudnia, liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Wyczarujmy Święta!
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wraz z dziećmi i ich opiekunami wyczarujemy świąteczną atmosferę! 14 grudnia usłyszymy i zobaczymy zimową opowieść realizowaną w teatrze kamishibai. Otuli nas słowo i kojąca muzyka. Następnie wywołamy zimę, śnieg i obdarujemy się uśmiechem, tak by bożonarodzeniowy nastrój wypełnił nas po czubek głowy.
Cykl Poranne figle, psoty i żarty jest autorskim przedsięwzięciem Agnieszki Zakrzewskiej – pedagożki teatru, animatorki kultury i instruktorki teatralnej. Jako specjalistka ds. teatru WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu dla różnych grup wiekowych. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Jako aktorka i reżyserka związana była z Teatrem Wróbli oraz teatrem Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w licznych szkoleniach i projektach edukacyjno-artystycznych. Jest też autorką wielu przedsięwzięć kulturalnych; od lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w każdym wieku

20 grudnia, godz. 15.30-18.00 – Konsultacje fotograficzne, zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński – indywidualne zajęcia warsztatowe dla osób amatorsko uprawiających fotografię artystyczną. Udział bezpłatny.
Konsultacje prowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Będąc znawcą historii fotografii oraz kolekcjonerem zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych –