W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

                9 października, godz. 18.00 – seans i spotkanie z twórcami filmu Republika. Narodziny legendy – z cyklu comiesięcznych spotkań filmoznawczych W pierwszym rzędzie  Republika – pomiędzy sukcesem i rozpadem W październiku w ramach spotkania filmoznawczego W pierwszym rzędzie pokazany zostanie kolejny film o szeroko pojętej „toruńskiej” tematyce – Republika. Narodziny legendy. Projekcja w środę, … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

                9 października, godz. 18.00 – seans i spotkanie z twórcami filmu Republika. Narodziny legendy – z cyklu comiesięcznych spotkań filmoznawczych W pierwszym rzędzie 

Republika – pomiędzy sukcesem i rozpadem

W październiku w ramach spotkania filmoznawczego W pierwszym rzędzie pokazany zostanie kolejny film o szeroko pojętej „toruńskiej” tematyce – Republika. Narodziny legendy. Projekcja w środę, 9 października o godz. 18.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Po projekcji spotkanie z twórcami obrazu. Wstęp wolny!
Po czterdziestu latach legenda zespołu Republika jest w Toruniu nadal żywa i wciąż budzi kontrowersje. Dowodem tego zainteresowania jest m.in. film Ryszarda Kruka: Republika. Narodziny legendy opowiadający o pierwszym okresie działalności zespołu. Jak mówi autor dokumentu, opowieść ta zaczyna się właściwie …jeszcze w czasach zespołu Res Publica, to mniej więcej 1976-77 rok. W Toruniu działa środowisko artystyczne skupione wokół Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa”. Wyjątkowy ferment twórczy. Powstaje wiele zespołów, ale największe sukcesy osiąga Republika. Tłumy ludzi na koncertach, ogrom sprzedanych płyt, wiele utworów na szczycie listy przebojów i nagle rok 1986, gdy grupa się rozpada. Dla mnie to niezwykła historia – przyznaje Ryszard Kruk. O pierwszym okresie działalności zespołu opowiadają w wywiadach muzycy, którzy współtworzyli Republikę, w filmie wykorzystane zostały też mało znane archiwa filmowe i muzyczne, fragmenty nagrań, nigdy niepublikowane zdjęcia.
Po projekcji o kulisach produkcji opowiedzą: reżyser filmu Ryszard Kruk, kierowniczka produkcji Magdalena Kruk oraz autor zdjęć Kajetan Pochylski. Ryszard Kruk to reżyser filmowy urodzony w Toruniu. Od wielu lat promuje Toruń, realizując filmy o zabytkach i ciekawych ludziach, tworzących klimat i historię miasta. Niemal wszystkie filmy dokumentalne Ryszarda Kruka sięgają po na wskroś toruńskie historie. Tak jest w przypadku obsypanego nagrodami Taksówkarza (2008) – największego, krajowego i międzynarodowego sukcesu reżysera. Istotne miejsce w filmografii Ryszarda Kruka zajmują dokumenty ukazujące świat muzyki. Nakręcił już trzy filmy o toruńskim środowisku muzycznym: pełnometrażowy Homo Musicus (2012), który był przekrojową wizją toruńskiej sceny muzycznej, Ziggy Dust (2015) – filmowy portret założyciela legendarnej punkowej grupy Bikini oraz najnowszy – Republika. Narodziny legendy, w którym przedstawił historię tzw. „pierwszej Republiki”, istniejącej do chwili samorozwiązania zespołu w 1986 roku.
Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P. Poprzez te spotkania, jak deklaruje, …pragnie zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

Wstęp wolny!

*****

                12-13 października – warsztaty Magia cyrku. Akrobatyka powietrzna

Podniebne ewolucje

Po raz drugi w tym roku pedagodzy cyrku, instruktorzy i animatorzy kultury oraz wszyscy pasjonaci cyrku spotkają się warsztatach Magia cyrku, tym razem pod hasłem Akrobatyka powietrzna. Jesienne spotkanie w dniach 12-13 października poprowadzi Agnieszka Kwiatkowska. Warsztaty Magia cyrku. Akrobatyka powietrzna organizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, zajęcia odbędą się w Szkole Podstawowej nr 2.
Uczestnicy warsztatów będą doskonalili umiejętności akrobatyczne wykonywania ćwiczeń na chuście akrobatycznej, hamaku i trapezie. Poznają też przydatne w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami niepełnosprawnymi atrakcyjne ćwiczenia na rekwizytach podwieszonych.
Program dwudniowego szkolenia obejmuje m.in. różne rodzaje rozgrzewki (klasyczna, na wesoło i specyficzna na rekwizytach do akrobatyki powietrznej), naukę figur akrobatycznych na sprzęcie cyrkowym. Ponieważ adresatami warsztatów są również instruktorzy i nauczyciele, część czasu prowadząca poświęci na zagadnienia związane metodologią pracy na sprzęcie podwieszanym czy jak stopniować trudność ćwiczeń ze względu na wiek i umiejętności uczestników. Ostatnim, ale wcale nie mniej istotnym tematem będą zasady bezpiecznej pracy na przyrządach oraz asekuracji ćwiczących.
Warsztaty poprowadzi Agnieszka Kwiatkowska – artystka cyrkowa z ponaddziesięcioletnim stażem. Jak mówi, inspirację artystyczną czerpie z podróży i nauki technik cyrkowych na całym świecie. Studiowała etnologię na uniwersytecie w Toruniu, co dało jej wiele wiedzy o tradycyjnych kulturach. Pedagogikę cyrku studiowała zaś w Ecole de Cirque w Brukseli, uczyła się sztuki cyrkowej na warsztatach i regularnych treningach w instytucjach i szkołach cyrkowych w Niemczech, Belgii, Francji, Brazylii i Meksyku. Pierwszą okazją do ulicznych występów był udział w projekcie Big Underwear Social Tour – turnée cyrkowym po Ameryce Centralnej. Wraz z francuskim artystą Nicolasem Taraudem tworzy duet Cyrk Dosole, ich pokaz uliczny Perestroika prezentowany był na wielu festiwalach w całej Europie. Agnieszka Kwiatkowska w swojej twórczości łączy techniki cyrkowe (żonglerkę, akrobatykę powietrzną i klaunadę) z teatrem i sztuką uliczną inspirowaną wiedzą o kulturach świata oraz taniec z ogniem z tańcami tradycyjnymi z Ameryki Południowej.
Cena 150 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 4 października 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

                16 października, godz. 16.45 – Vivian Maier  – multimedialny wykład z cyklu Wybitne postacie historii fotografii.

Drugie życie Vivian Maier

Nigdy nie wystawiła publicznie swoich zdjęć, chociaż o jej fotograficznym hobby wiedzieli najbliżsi i znajomi. Dopiero po jej śmierci okazało się, że dorobek twórczy Vivian Maier obejmuje kilkanaście tysięcy negatywów, których głównym tematem jest codzienność amerykańskich aglomeracji: Nowego Jorku i Chicago. Nie była zawodową fotografką – pracowała jako niania, ale większość wolnego czasu poświęcała na swoją pasję.
Vivian Maier była uważną obserwatorką i prawie nigdy nie rozstawała się ze swoim rolleifleksem. Tematów poszukiwała zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta, dzięki czemu stworzyła wielowątkową panoramę przemian społeczeństwa amerykańskiego w drugiej połowie XX wieku. Fotografie Vivian Maier zostały odnalezione przypadkiem przez Johna Maloofa, młodego chicagowskiego historyka i miłośnika staroci. W 2007 roku „w ciemno” wykupił on zawartość prywatnego magazynu – kontenera, którego dzierżawa nie została przedłużona. Bardzo szybko Maloof zrozumiał, że ma do czynienia z dorobkiem artystycznym wysokiej próby. Został nie tylko kustoszem dziedzictwa Vivian Maier, ale też jego popularyzatorem: organizuje wystawy, wydaje albumy, zrealizował też film dokumentalny. Niektóre prace artystki obejrzeć można na stronie internetowej vivianmaier.com.
Multimedialny wykład Vivian Maier z cyklu Wybitne postacie historii fotografii w środę 16 października o godzinie 16.45 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu wygłosi Stanisław Jasiński. Wstęp wolny.
Stanisław Jasiński jest fotografikiem i instruktorem fotografii, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalistą ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

*****

                18-20 października – warsztaty Pedagogika zabawy w pracy z dziećmi i młodzieżą

Z zabawy nauka

W dniach 18-20 października Alicja Usowicz poprowadzi warsztaty Pedagogika zabawy w pracy z dziećmi i młodzieżą, podczas których zaprezentowany zostanie wachlarz możliwości wykorzystywania pedagogiki zabawy w nauczaniu, uatrakcyjnieniu zajęć pozalekcyjnych oraz podczas imprez okolicznościowych z udziałem dzieci i młodzieży.
W programie warsztatów są różne metody pedagogiczne przydatne w animacji grupowej – od zabaw ułatwiających wejście w grupę i wzajemne poznanie, poprzez tańce integracyjne, techniki dyskusji, zabawy muzyczne i ruchowe po gry dydaktyczne. Uczestnicy otrzymają przykładowe scenariusze animacji zabaw w grupach dzieci i młodzieży. Omówione zostaną również teoretyczne podstawy pedagogiki zabawy i zasady wykorzystania jej metod w praktyce pedagogicznej.
Jak zaznacza Alicja Usowicz, zajęcia mają formę praktycznych warsztatów, zatem uczestnicy będą poznawali pedagogikę zabawy poprzez czynny udział działaniach opartych na tej metodzie. Prowadząca warsztaty jest animatorką kultury, animatorką społeczną, pedagogiem kulturalno-oświatowym, pedagogiem zabawy. Kieruje Działem Edukacji Artystycznej WOAK w Toruniu; jest też założycielką i animatorką Centrum Aktywizacji Seniorów. W swojej pracy wykorzystuje aktywizujące metody pracy z grupą: pedagogikę zabawy, dramę, pedagogikę cyrku dziecięcego; specjalizuje się w aktywizowaniu grup i osób w różnym wieku. Prowadzi młodzieżowy Cyrk Cool-Kids.
Cena 100 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 11 października 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

                do 19 października 2019 r. – zgłoszenia na przegląd KATAR Teatr

Twórcza przestrzeń teatru amatorskiego

Co roku na początku grudnia w Toruniu spotykają się najlepsze teatry amatorskie z regionu, by zaprezentować swoje najnowsze spektakle. Formuła organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Konfrontacji KATAR Teatr wykracza poza ramy festiwalu. Konfrontacje są bowiem przestrzenią, w której spotykają się twórcy i miłośnicy teatru z całego województwa kujawsko-pomorskiego, natomiast prezentowane spektakle stają się często przyczynkiem do rozważań o kondycji świata, o tym, jak widzą go młodzi ludzie, o ich bolączkach i troskach. Tegoroczna edycja teatralnego KATAR-u zaplanowana jest na sobotę 7 grudnia.
Amatorskie zespoły teatralne oraz twórcy indywidualni zainteresowani udziałem w Konfrontacjach powinni do 19 października wysłać zgłoszenie za pośrednictwem formularza na stronie internetowej Ośrodka – www.woak.torun.pl oraz przesłać na nośniku fizycznym albo udostępnić wirtualnie nagranie całego spektaklu lub jego próby.
Na podstawie nadesłanych nagrań wyłonione zostaną spektakle do finałowej prezentacji w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu. Podczas grudniowego konkursu każdy zaproszony zespół będzie miał do dyspozycji profesjonalne oświetlenie i sprzęt nagłaśniający, dlatego opiekunowie teatrów lub reżyserzy są proszeni o dokładne wypełnienie ridera technicznego dołączonego do karty zgłoszenia.
Przedstawienia konkursowe oceniało będzie jury, w którym zasiadają twórcy teatru profesjonalnego i niezależnego, instruktorzy i pedagodzy teatru oraz badacze i recenzenci teatralni. Grono jurorów przyzna nagrody o łącznej wartości 6 tysięcy złotych. W ubiegłym roku pierwszą nagrodę zdobył Teatr na rogu ze Świecia za spektakl Ja, Janko Muzykant? w reżyserii Igi Jambor-Skupniewicz.
Zgodnie z regulaminem, uczestnikami Konfrontacji mogą być osoby mieszkające, studiujące lub pracujące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które  amatorsko zajmują się twórczością artystyczną. Udział we wszystkich przeglądach – zarówno dla widzów, jak i dla artystów – jest bezpłatny. Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie internetowej organizatora Konfrontacji: www.woak.torun.pl

*****

                26 października – warsztaty  Magia głosu – twój dźwiękowy wizerunek

Głos świadomy – narzędziem twórczym

Jak świadomie budować swój dźwiękowy wizerunek? Jak nie męczyć się śpiewając lub mówiąc? Odpowiedzi zarówno na to pytanie, jak i na inne związane z prawidłowym korzystaniem z głosu jako narzędzia pracy poznać można będzie podczas warsztatów Magia głosu – twój dźwiękowy wizerunek, które w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w sobotę 26 października poprowadzi Erwin Regosz.
W warsztatach uczestniczyć mogą wszyscy, którzy z racji wykonywanego zawodu kształtują wzorce dźwiękowego funkcjonowania w swoim otoczeniu: urzędnicy, nauczyciele, rzecznicy prasowi czy instruktorzy domów kultury. Program warsztatów obejmuje ćwiczenia uświadamiające, psychologiczne i fizjologiczne zasady rządzące prawidłowym korzystaniem z głosu jako narzędzia pracy: wzorce oddechowe, artykulacyjne i mimiczne, ćwiczenia dykcyjne, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia poprawiające siłę i wyrazistość mowy, ćwiczenia w swobodnej lub ukierunkowanej interpretacja tekstu. Poza tym uczestnicy dowiedzą się jak radzić sobie z tremą (bloki i zahamowania) oraz jak mówić bez zmęczenia (pojęcie średnicy głosu i jej poprawne stosowanie).
Zajęcia poprowadzi Erwin Regosz – muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista do spraw muzyki WOAK. Zajmuje się pracą artystyczną i pedagogiczną. Jako nauczyciel emisji głosu współpracował m.in. z Elżbietą Zapendowską, Grażyną Łobaszewską, Ewą Kossak. Uczestnik wielu krajowych i międzynarodowych warsztatów i kursów związanych z emisją głosu i muzyką ciała. Juror Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Cena 80 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 18 października 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

****

                październik-listopad – warsztaty Sztuka pisania wniosków

Dotacje na kulturę

Jak skutecznie aplikować o dotacje unijne, rządowe lub samorządowe? Jakie projekty można realizować z danych programów? Jak odnaleźć partnerów, jeśli są potrzebni? – odpowiedzi na te pytania, a także wszystkie inne dotyczące pozyskiwania środków na realizację działań kulturalnych i artystycznych poznają uczestnicy warsztatów Sztuka pisania wniosków. Warsztaty odbędą się jesienią tego roku – dokładny termin zostanie podany na stronie internetowej www.woak.torun.pl. Zajęcia poprowadzi Michał Pawlęga, ekspert Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz certyfikowany trener prowadzący szkolenia z zakresu przygotowania i realizacji projektów – nie tylko kulturalnych – z funduszy zewnętrznych.
Adresatami szkolenia są przede wszystkim animatorzy i menedżerowie kultury, ale również aktywiści lokalni, społecznicy i wszystkie osoby realizujące projekty z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Program warsztatów obejmuje m.in. prezentację różnych programów dotacyjnych, w tym funduszy Unii Europejskiej, sposoby aplikowania do poszczególnych programów, zasady wypełniania wniosków oraz metody ich oceny, ostatecznie ewaluację projektów.
Zajęcia poprowadzi Michał Pawlęga – ekspert oceny wniosków Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w zakresie infrastruktury kultury i dziedzictwa narodowego. Członek Komisji Konkursowej w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy. Specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń oraz konsultacjach na rzecz instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych w przygotowaniu i realizacji projektów, przewidzianych do współfinansowania w ramach funduszy zewnętrznych. Posiada certyfikat jakości szkoleń I stopnia Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Był stypendystą programu szkoleniowego Euro NGO Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.pl

*****

Kolejne warsztaty i szkolenia:

8-10 listopada 2019 r. – Teatr – Muzyka – Ruch. Warsztaty teatralne, zajęcia prowadzą: Magdalena Jasińska, Erwin Regosz i Krystian Wieczyński, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 31 października.

15-17 listopada 2019 r. – warsztaty Organizacja imprez dla małej i dużej grupy, zajęcia prowadzi Alicja Usowicz, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 8 listopada

23 listopada 2019 r. i 18 stycznia 2020 r. – warsztaty Jak pracować z młodym recytatorem?, zajęcia prowadzi Anna Chudek, udział bezpłatny, termin zgłoszeń: 15 listopada

23 listopada 2019 r. i 18 stycznia 2020 r. – Warsztaty recytatorskie dla uczestników OKR, zajęcia prowadzi Tomasz Mycan, udział bezpłatny, termin zgłoszeń: 15 listopada

23-24 listopada 2019 r. – Komu piosenkę? Warsztaty dla tekściarzy i kompozytorów, zajęcia prowadzą: Aleksandra Bacińska, Artur Grudziński i Erwin Regosz, cena 200 zł, termin zgłoszeń: 15 listopada

7-8 grudnia 2019 r. – warsztaty Jak twórczo i z pomysłem animować grupy seniorów, zajęcia prowadzi Alicja Usowicz, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 29 listopada

7-8 grudnia 2019 r. – warsztaty Muzykoterapia, zajęcia prowadzą: dr Lucyna Matuszak i Erwin Regosz, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 29 listopada