W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

Warsztaty                 Warsztaty fotografii cyfrowej, 10-11 maja Fotografia artystyczna dla każdego Dzięki współczesnym technologiom fotografia stała się najbardziej dostępną dla każdego formą aktywności artystycznej. Nie tylko używając wysokiej jakości sprzętu fotograficznego, ale już przy pomocy smartfona czy niewielkich rozmiarów aparatu kompaktowego sztukę tworzyć może dziś każdy. W dniach 10-11 kwietnia w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

Warsztaty

                Warsztaty fotografii cyfrowej, 10-11 maja

Fotografia artystyczna dla każdego

Dzięki współczesnym technologiom fotografia stała się najbardziej dostępną dla każdego formą aktywności artystycznej. Nie tylko używając wysokiej jakości sprzętu fotograficznego, ale już przy pomocy smartfona czy niewielkich rozmiarów aparatu kompaktowego sztukę tworzyć może dziś każdy. W dniach 10-11 kwietnia w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się Warsztaty fotografii cyfrowej adresowane do osób zainteresowanych fotografią artystyczną, które chciałyby wzbogacić swój warsztat twórczy i zdobyć wiedzę pomagającą wykonywanie coraz lepszych zdjęć.

Zajęcia mają charakter warsztatowy – celem jest zdobycie umiejętności pozwalających jak najlepiej wykorzystać możliwości cyfrowych aparatów fotograficznych. Uczestnicy poznają zasady kompozycji obrazu fotograficznego, sposoby kadrowania, nauczą się fotografować w plenerze i we wnętrzu, inscenizować plan i ustawiać modeli. Prowadzący omówi też błędy najczęściej popełniane przez fotografujących i wskaże, jak tych błędów unikać.

Zajęcia poprowadzi Stanisław Jasiński, fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Prowadzi warsztaty i plenery fotograficzne z portretu, archeologii fotografii oraz krajobrazu kulturowego i zabytków postindustrialnych. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Cena 100 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 2 maja 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Kolejne warsztaty i szkolenia:

12-13 lipca 2019 r. – Warsztaty fotografii cyfrowej, zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 5 lipca

17-19 lipca 2019 r. – Wakacyjne warsztaty fotografii cyfrowej dla młodzieży, zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński, cena 50 zł, termin zgłoszeń: 12 lipca

28 września 2019 r. – Budowanie zespołu i praca z grupą nie tylko teatralną, zajęcia prowadzi Agnieszka Zakrzewska, cena 60 zł, termin zgłoszeń: 20 września

18-20 października 2019 r. – Pedagogika zabawy w pracy z dziećmi i młodzieżą, zajęcia prowadzi Alicja Usowicz, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 11 paździenika

26 października 2019 r. – Magia głosu – twój dźwiękowy wizerunek, zajęcia prowadzi Erwin Regosz, cena 80 zł, termin zgłoszeń: 18 października

 

 

Spotkania edukacyjne, wykłady

                Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy – pokaz filmów w ramach cyklu comiesięcznych spotkań filmoznawczych W pierwszym rzędzie, 15 maja

Na progu reżyserskiej kariery

W maju publiczność comiesięcznych spotkań W pierwszym rzędzie obejrzy kilka filmów zrealizowanych w ramach projektu Przedszkole filmowe w Szkole Wajdy. Na projekcje do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu zaprasza Karolina Fordońska, koordynatorka spotkań filmoznawczych w środę, 15 maja, początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy to prowadzony od kilkunastu lat program skierowany do młodych ludzi, którzy chcą zrobić swój pierwszy film dokumentalny. Studenci Przedszkola Filmowego spotykają się na weekendowych sesjach, prowadzonych m.in. przez Marcina Sautera oraz Macieja Cuske – wyjaśnia Karolina Fordońska. – Konsultują swoje projekty z wybitnymi twórcami polskiego kina zapraszanymi na zajęcia, kształtują swoją wrażliwość wizualną, uczą się przekładania swoich pomysłów na język filmu – dodaje. Wśród zaplanowanych na majowe spotkanie projekcji są zrealizowane w ramach Przedszkola Filmowego tytuły: #Instalove w reżyserii Anny Wowry, Wyścig Stanisława Cuske, Przystań Tomasza Pawlika oraz Gra Marka Głuszczaka.

Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P. Poprzez te spotkania, jak deklaruje, …pragnie zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

Wstęp wolny.

 

                Fotografia stereoskopowa – multimedialny wykład z cyklu Sztuka fotografii, 22 maja

Stereoskopia artystycznie i technicznie

Majowe spotkanie miłośników fotografii poświęcone będzie technice fotografii stereoskopowej, która jest obecnie wykorzystywana przede wszystkim w kartografii i modelowaniu 3D. O historii Fotografii stereoskopowej i artystycznym wymiarze tej kreującej złudzenie trójwymiarowości techniki opowie Stanisław Jasiński. Praktyczne aspekty stereofotografii i współczesne jej zastosowania omówi podczas wykładu Cyfrowe zdjęcia stereoskopowe w technice 3D dr Ryszard Dorożyński.

Wstęp wolny.

 

                Książkożercy – spotkanie z cyklu comiesięcznych spotkań czytelniczych, 22 maja

Książkożercy

Książkożercy to cykl comiesięcznych spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który przybliża wartościową literaturę i rozwija zainteresowanie czytelnictwem od najmłodszych lat. Wszystkich „pożeraczy książek” zapraszamy do  Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu w środę 22 maja. Spotkanie dla dzieci rozpoczyna się o 17.00, dla młodzieży i dorosłych – o 18.00. Do współpracy przy realizacji cyklu zapraszane są ogólnopolskie oraz lokalne wydawnictwa, m.in. TAKO z Torunia, lokalne księgarnie, m.in. Kafka i Spółka. Spotkania książkożerców włączają się w ogólnopolską kampanię Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.  W maju dzieci wezmą na warsztat książkę Justyny Bednarek Babcocha, którą zilustrował i graficznie opracował Daniel de Latour. Dorośli poznają debiutancką, ale w Polsce wydaną dopiero teraz, powieść Eleny Ferrante Obsesyjna miłość. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Podczas spotkań dla dzieci w sposób performatywny czytane są fragmenty wybranych tytułów, prowadzone gry, zabawy i ćwiczenia nawiązujące do poruszanego w książce tematu. Spotkanie dla dorosłych to oprócz czytania fragmentów wybranego bestsellera również  przestrzeń do dyskusji oraz wymiany myśli i spostrzeżeń na różne tematy.

Spotkanie prowadzą: Agnieszka Zakrzewska i Magdalena Jasińska. Agnieszka Zakrzewska jest pedagogiem teatru, animatorką kultury i instruktorką teatralną. Jako specjalista ds. teatru WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Magdalena Jasińska jest animatorką kultury i teatrolożką, specjalistką ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w WOAK-u. Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończyła także studia podyplomowe z zakresu Komunikacji społecznej i PR w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Jako animatorka kultury brała udział w wielu projektach edukacyjno-artystycznych, pracując z dziećmi i dorosłymi.

Wstęp wolny.

 

                Teatralny rozruch. Comiesięczne zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat, 25 maja

Mamy moc

Jaka jest super moc naszej mamy? – pyta Agnieszka Zakrzewska zapraszając na majowe spotkanie Teatralnego rozruchu.

Każdy będzie mógł też poszukać takiej „super mocy” w sobie. Czy da się podzielić nią z innymi? – zastanawia się Agnieszka Zakrzewska. – Zmieniając się w superbohaterów, spróbujemy!

Zajęcia, które prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli, mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników. To także aktywny czas spędzony na eksperymentowaniu z wyobraźnią i wyzwalaniu działań twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków.

Cena 5 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 17 maja 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

                Poranne figle, psoty i żarty. Comiesięczne zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat, 25 maja 

Teatralny Dzień Mamy

Majowa propozycja dla uczestników Porannych figli psot i żartów to wspólne obchody Teatralnego Dnia Mamy – pod takim bowiem hasłem dzieci wraz z rodzicami spotkają w WOAK-u. W przeddzień Dnia Matki, kilka dni przed Dniem Dziecka i pamiętając również o nieodległym Dniu Ojca zapraszam na wspólne teatralne świętowanie – mówi Agnieszka Zakrzewska. – To będzie wspaniały, rodzinny i bardzo wesoły poranek teatralny!

Zajęcia, które przygotowuje i prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli, mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników, ukazują także, że twórcą może być każdy. Spotkanie jest przestrzenią do wspólnych działań dziecka i opiekuna. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych – zapewnia prowadząca. – Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków – dodaje.

Cena: 5 zł/dziecko (opiekun bezpłatnie), zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 17 maja 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Wystawy

 

                Otwarcie wystawy Ewy Bonisławskiej i Szymona Jankowskiego w ramach VIII Międzynarodowych Interdyscyplinarnych Spotkań Studentów Giartino – Transit, 22 maja

Sztuka doświadcza współczesności

Po raz ósmy w maju w Toruniu w kilku różnych lokalizacjach a także w przestrzeni publicznej zaprezentują się studenci uczelni i wydziałów artystycznych z Polski i Ukrainy uczestniczący w Międzynarodowych Interdyscyplinarnych Spotkaniach Studentów Giartino – Transit. Przedsięwzięcie współorganizują Zakład Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

Tematem tegorocznych spotkań Giartino są różne aspekty migracji ludności. O ile przez wieki podstawową inspiracją dla artystów była natura, tak z upływem lat bodźcem dla twórczości stają się coraz częściej trudne sprawy bytowe i polityczne – zauważa kurator Spotkań Giartino, prof. Marian Stępak. – Artyści starają się podążać za tymi zawirowaniami i zmianami, próbując na nie reagować lub poszukiwać kontekstualnych inspiracji. Hasło Transit zachęca do artystycznej refleksji nad migracjami, przemieszczaniem się dużych grup ludności w poszukiwaniu pokoju, wolności czy po prostu lepszych warunków życia. Jakie są konsekwencje społeczne, kulturowe i artystyczne tego zjawiska? Obok studentów polskich uczelni podczas spotkań Giartino zaprezentują się również studenci Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, których interpretacja hasła Transit w kontekście ukraińskich doświadczeń ostatnich lat, może istotnie odbiegać od spojrzenia młodych artystów z Polski.

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu swoje prace multimedialne zaprezentują Ewa Bonisławska i Szymon Jankowski. Otwarcie wystawy w środę, 22 maja o godzinie 17.00 w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Kolejne prezentacje studentów z Polski i Ukrainy uczestniczących w Giartino – Transit można będzie obejrzeć w przestrzeni Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK oraw Galerii Nad Wisłą.

Wstęp wolny.

 

                Otwarcie wystawy Projekt senny Karoliny Kai Kant, 24 maja

Senne inspiracje

Czy wyobrażałeś sobie kiedyś, jak Twój mózg pracuje, gdy śnisz? – to pytanie autorka zadaje osobom oglądającym wystawę. Średnio sześć lat naszego życia spędzamy, śniąc. Prawdopodobnie już 5 minut po przebudzeniu zapominamy połowę tego, o czym śniliśmy; po 10 minutach zapominamy 90%. Każdy z nas ma sny, nawet niewidomi. Zaczęłam się zastanawiać nad snem samym w sobie – mówi Karolina Kaja Kant – czym jest dla nas, czy jest ważny, czy przywiązujemy wagę do tego, co nam się śni. A także nad tym, jaką niesie ze sobą energię, jak bardzo wpływa na nasze funkcjonowanie za dnia. Ludzkość od wieków stara się zapamiętywać sny, spisywać je  i analizować. Czy są jakąś wskazówką o tym, co myślimy, co przeżywamy, czy mają nam wskazywać jakąś drogę, jakieś rozwiązania? Tego nie wiemy…

Karolina Kaja Kant – artystka grafik, fotografka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Warszawską Szkołę Filmową. Jest również absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, na którym studiowała Zarządzanie na rynku dzieł sztuki. Wykłada w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

Wystawa czynna do 31 sierpnia.

Wstęp wolny.

 

Konkursy

 

                zgłoszenia na konkurs fotograficzny Poza obrazem, do 11 maja

Fotografia kreująca opowieść

Trzecią odsłoną tegorocznych Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu jest konkurs fotograficzny Poza obrazem. Prace (w formie plików lub ewentualnie odbitek) nadsyłać można do 11 maja. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Temat fotograficznego KATAR-u zaproponował Marek Noniewicz – artysta fotografik, wielokrotny juror konkursu i kustosz Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Jak przyznaje, chciałby w ten sposób skłonić do refleksji nad zjawiskiem nadmiarowości, która cechuje kulturę wizualną. Redundantność fotografii współczesnej jest faktem – mówi – wciąż powstają kolejne obrazy niosące tę samą treść, co osłabia ich siłę oddziaływania. Stąd moja myśl: może poza obrazem tworzy się jakaś historia, jakaś opowieść… Oczywiście każdy uczestnik może interpretować konkursowe hasło inaczej, warto jednak pamiętać, że – jak zauważa Marek Noniewicz – autor może swoim zdjęciem coś zakomunikować, coś powiedzieć, zbudować za pomocą fotografii jakąś narrację, wręcz całą opowieść, zwłaszcza, że zgłaszać można zarówno pojedyncze zdjęcia, jak i serie zdjęć.

Zgłoszenia przyjmowane są do 11 maja. Udział w konkursie wziąć mogą osoby mieszkające, studiujące lub pracujące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Fotografie konkursowe oceni jury, które przyzna nagrody oraz wybierze prace na wystawę pokonkursową oraz do publikacji w katalogu. Ogłoszenie wyników oraz wernisaż wystawy fotograficznej Poza obrazem zaplanowane są na 14 czerwca w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie internetowej organizatora Konfrontacji: www.woak.torun.pl

 

                Film – przegląd finałowy Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu, 25 maja

Majowy KATAR filmowy

Dwugodzinny seans, na który złożą się najciekawsze filmy amatorskie zrealizowane w regionie to propozycja dla kinomanów na sobotnie popołudnie 25 maja. W Kinie Centrum w toruńskim CSW „Znaki Czasu” zaprezentowane zostaną najlepsze obrazy nadesłane na konkurs KATAR Film, który jest organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Początek projekcji o godzinie 15.00. Wstęp wolny.

Konkurs odbywa się dwuetapowo. Mieszkający lub uczący się w województwie kujawsko-pomorskim filmowcy nadsyłali swoje filmy do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Najciekawsze propozycje – wybrane przez ekspertów – zaprezentowane będą publiczności podczas projekcji finałowych w Kinie Centrum. Filmy fabularne, dokumentalne i wideoklipy oceni jury w składzie: Jędrzej Bączyk (reżyser filmowy, scenarzysta, grafik, gitarzysta i współtwórca Paraliż Band. Absolwent reżyserii na PWSFTviT w Łodzi i grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, twórca filmu Kojot, nagrodzonego w 2012 roku w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Janowcu), Maciej Cuske (reżyser i scenarzysta, absolwent Szkoły Wajdy, autor wielu nagradzanych filmów dokumentalnych, m.in.: Elektryczka, Pamiętaj abyś dzień święty święcił, Daleko od miasta, współzałożyciel Bydgoskiej Kroniki Filmowej) i Remigiusz Zawadzki (filmowiec, operator telewizyjny i filmowy, reżyser dokumentalista, scenarzysta, producent, autor sekwencji filmowych do spektakli teatralnych w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, kierownik pracowni FILM/KINO w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Absolwent Szkoły Wajdy. Główny organizator i dyrektor międzynarodowego Festiwalu Sztuki Reportażu Camera Obscura w Bydgoszczy).

Autorzy najlepszych obrazów otrzymają nagrody o łącznej wartości 6000 zł. Szczegółowy program festiwalu KATAR Film dostępny będzie w połowie maja na stronie internetowej www.woak.torun.pl.

Wstęp wolny.