W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

                9 marca – warsztaty Instalacja – jak wykorzystać sztukę do pracy z grupą? Pomiędzy plastyką i teatrem W ciągu ostatniego półwiecza instalacja stała się istotnym medium w sztuce współczesnej. Bardzo często artyści tworzący instalacje wkraczają na obszary zajmowane prze inne dziedziny niż sztuki wizualne. Przykładem takiej transgresji jest wykorzystanie instalacji w teatrze. O tym, … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

                9 marca – warsztaty Instalacja – jak wykorzystać sztukę do pracy z grupą?

Pomiędzy plastyką i teatrem

W ciągu ostatniego półwiecza instalacja stała się istotnym medium w sztuce współczesnej. Bardzo często artyści tworzący instalacje wkraczają na obszary zajmowane prze inne dziedziny niż sztuki wizualne. Przykładem takiej transgresji jest wykorzystanie instalacji w teatrze.

O tym, że instalacja może być znakomitą inspiracją i punktem wyjścia do realizacji spektaklu teatralnego przekonają się uczestnicy warsztatów Instalacja – jak wykorzystać sztukę do pracy z grupą?, na które w sobotę, 9 marca 2019 r. do  Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu zaprasza Agnieszka Zakrzewska.

W warsztatach uczestniczyć mogą zarówno instruktorzy teatralni, instruktorzy domów kultury, nauczyciele i animatorzy kultury, jak i wszystkie osoby zainteresowane teatrem plastycznym, młodzież i dorośli poszukujący nowych form teatralnej ekspresji.

Zajęcia mają charakter praktyczny. Program warsztatów obejmuje m.in. budowę przestrzennych prac – instalacji z zaskakujących materiałów tak, by jednocześnie była to praca dotycząca określonego tematu lub materiał wyjściowy scenariusza etiudy teatralnej. Jak podkreśla prowadząca warsztaty, będzie to …dzień twórczej pracy połączonej z kreatywną zabawą. Uczyć się będziemy przez doświadczanie i twórcze poszukiwania.

Zajęcia poprowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, animatorka kultury, instruktorka teatralna. Jako specjalistka ds. teatru WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu dla różnych grup wiekowych. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu.

Cena 60 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 1 marca 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

                9 marca – warsztaty Marketing hashtagów

Hasztagi w twórczym uporządkowaniu

Ogrom informacji publikowanych przez użytkowników serwisów społecznościowych poddawany jest przez odbiorców różnym formom selekcji. Od ponad dziesięciu lat jednym ze skuteczniejszych sposobów jest tagowanie, czyli opatrywanie każdego postu hashtagiem, który przypisuje daną treść do określonej kategorii. Sposoby skutecznego wykorzystywania  potencjału hashtagów w komunikacji oraz w promocji działań kulturalnych przedstawi uczestnikom warsztatów Marketing hashtagów Dominik Pokornowski.

Warsztaty odbędą się w sobotę 9 marca 2019 r. Uczestnikami szkolenia mogą być zarówno animatorzy kultury, artyści, twórcy, koordynatorzy projektów kulturalnych, jak i osoby zarządzające instytucjami, organizacjami i działami promocji a także wszystkie osoby zainteresowane poszerzeniem swojego zasięgu w mediach społecznościowych.

Program warsztatów w sposób kompleksowy wprowadza w zagadnienie hashtagów i sposoby ich stosowania w komunikacji instytucji kultury, organizacji i administracji publicznej. Prowadzący przedstawi specyfikę hashtagów w różnych mediach społecznościowych: Twitterze, Instagramie, Facebooku, Youtube, wskaże najbardziej efektywne sposoby wykorzystywania hashtagów w kampaniach marketingowych. Ostatnia część warsztatów zostanie poświęcona analizie popularnych hashtagów, co będzie wstępem do nauki tworzenia dedykowanych hashtagów dla różnych branż i sektorów. Spotkanie zakończy krótka prezentacja możliwości wykorzystywania hashtagów poza Social Media i internetem.

Zajęcia poprowadzi Dominik Pokornowski – specjalista ds. PR i project manager licznych inicjatyw internetowych. Absolwent Wydziału Filozofii UMK w Toruniu. Ukończył podyplomowe studia z zakresu Public Relations oraz Zarządzania Projektami. Pracował jako PR manager w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Jest trenerem Narodowego Centrum Kultury z zakresu komunikacji internetowej, współpracował też m.in. z Operą Nova w Bydgoszczy, Fundacją Stabilo, Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Cena 120 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 1 marca 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

                9 marca 2019 r. – warsztaty Trening prezentacji i wystąpienia publicznego

Bez strachu przed kamerą, bez tremy przed publicznością

Umiejętność występowania wobec audytorium oraz profesjonalne zachowanie przed kamerą to częste elementy w codziennej praktyce animatorów i menedżerów kultury. Warsztaty Trening prezentacji i wystąpienia publicznego, które w sobotę 9 marca 2019 r. poprowadzą Mariusz Kluszczyński i Wojciech Budny będą okazją do rozwijania umiejętności komunikacyjnych w sferze medialnej.

Program szkolenia obejmuje podstawy reprezentowania instytucji w mediach oraz na forum publicznym, przygotowanie do wystąpienia publicznego lub przed kamerą, współpracę z mediami oraz przygotowanie i przeprowadzenie profesjonalnej konferencji prasowej. Istotnym elementem warsztatów są ćwiczenia praktyczne, w trakcie których uczestnicy zyskają możliwość „sprawdzenia się” przed kamerą. Następnie nagrany materiał będzie szczegółowo omawiany przez prowadzącego.

Prowadzący warsztaty Mariusz Kluszczyński jest dziennikarzem, kierownikiem toruńskiej redakcji TVP S.A., wydawcą i prowadzącym serwisy informacyjne oraz programy publicystyczne w bydgoskim oddziale Telewizji Polskiej S.A. Współpracował też ze szkołami wyższymi, prowadząc zajęcia poświęcone dziennikarstwu radiowemu i współpracy z mediami.

Współprowadzącym warsztaty jest z kolei Wojciech Budny, doświadczony operator filmowy i telewizyjny. Uwagi udzielane z perspektywy osoby stojącej za kamerą z pewnością pomogą jeszcze lepiej przygotować się do nagrania na potrzeby telewizji lub do wystąpienia na żywo w studio.

Cena 120 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 1 marca 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

                13 marca, godz. 16.45 – Okręg Toruńsko-Bydgoski ZPAF w latach 70. – multimedialny wykład z cyklu Historia fotografii.

Mała stabilizacja w Małej Galerii Fotografiki

W latach 70. ubiegłego wieku w efekcie zmian podziału administracyjnego powstało województwo toruńskie. Do owych zmian swoją strukturę dostosowywały też działające wówczas organizacje społeczne i związki twórcze, wśród nich również Związek Polskich Artystów Fotografików. Dawny Okręg Bydgoski ZPAF zastąpił zatem nowo utworzony Okręg Toruńsko-Bydgoski.

Siedzibą Okręgu Toruńsko-Bydgoskiego była Mała Galeria Fotografiki ZPAF mieszcząca się przy ul. Podmurnej 5 w Toruniu. Wystawiali tu zarówno wybitni artyści z Polski, jak i twórcy związani z regionem. Członkowie Okręgu Toruńsko-Bydgoskiego ZPAF z sukcesami brali udział w konkursach czy organizowali i uczestniczyli w plenerach fotograficznych. Duże znaczenie dla rozwoju sztuki fotografii w regionie miały też obchody pięćsetnych urodzin Mikołaja Kopernika.

Wybitne postaci i najciekawsze prądy artystyczne w fotografii lat 70. w regionie są tematem kolejnego wykładu multimedialnego z cyklu Historia fotografii w środę 13 marca o godzinie 16.45 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

Wykład Okręg Toruńsko-Bydgoski ZPAF w latach 70. wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wstęp wolny!

 

*****

                16 marca , godz. 9.00 – warsztaty twórcze z cyklu Teatralny rozruch dla dzieci w wieku 7-10 lat

Wiosenne porządki – recyclingowe kostiumy teatralne!

W marcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, ale zarazem marzec to najlepszy czas na rozpoczęcie wiosennych porządków. W trakcie tych porządków można znaleźć wiele przedmiotów, które są świetnym tworzywem kostiumów teatralnych. Jak można je wykorzystać, dowiedzą się uczestnicy marcowych warsztatów twórczych z cyklu Teatralny rozruch dla dzieci w wieku 7-10 lat. Spotkanie pod hasłem Wiosenne porządki – recyclingowe kostiumy teatralne! poprowadzi Agnieszka Zakrzewska w sobotę, 16 marca, początek o godz. 9.00.

Czy macie w domu zbędne butelki, gazety, papiery, folie itp.?  Zabierzcie je na zajęcia – otrzymają drugie życie! – zachęca prowadząca zajęcia. Jak bowiem zapewnia Agnieszka Zakrzewska, uczestnicy marcowego Teatralnego rozruchu będą …tworzyć kostiumy teatralne ze wszystkiego, z czego tylko można…

Zajęcia, które prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli, mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników. To także aktywny czas spędzony na eksperymentowaniu z wyobraźnią i wyzwalaniu działań twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków.

Cena 5 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 8 marca 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

                16 marca, godz. 11.00 (I grupa) i 12.30 (II grupa) – warsztaty twórcze z cyklu Poranne figle, psoty i żarty dla dzieci w wieku 4-6 lat

Wiosenne porządki – recyclingowe kostiumy teatralne!

W marcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, ale zarazem marzec to najlepszy czas na rozpoczęcie wiosennych porządków. W trakcie tych porządków można znaleźć wiele przedmiotów, które są świetnym tworzywem kostiumów teatralnych. Jak można je wykorzystać, dowiedzą się uczestnicy marcowych warsztatów twórczych z cyklu Poranne figle, psoty i żarty dla dzieci w wieku 4-6 lat. Spotkanie pod hasłem Wiosenne porządki – recyclingowe kostiumy teatralne! w sobotę, 16 marca, poprowadzi Agnieszka Zakrzewska. Początek zajęć o godz. 11.00 (I grupa) i 12.30 (II grupa).

Czy macie w domu zbędne butelki, gazety, papiery, folie itp.?  Zabierzcie je na zajęcia – otrzymają drugie życie! – zachęca prowadząca zajęcia. Jak bowiem zapewnia Agnieszka Zakrzewska, uczestnicy marcowego Porannych figli, psot i żartów będą …tworzyć kostiumy teatralne ze wszystkiego, z czego tylko można…

Zajęcia, które przygotowuje i prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli, mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników, ukazują także, że twórcą może być każdy. Spotkanie jest przestrzenią do wspólnych działań dziecka i opiekuna.

W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych – zapewnia prowadząca. – Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków – dodaje.

Cena: 5 zł/dziecko (opiekun bezpłatnie), zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 8 marca 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

                16 marca 2019 r. – warsztaty Instagram – siła obrazka; jak opowiadać historie na Instagramie?

Insta-kultura, czyli więcej niż tysiąc słów

Wśród licznych platform społecznościowych jednym z najpopularniejszych jest Instragram. O jego popularności decyduje szybkość komunikacji i korzystanie z obrazu jako głównego medium przekazu. W sobotę 16 marca 2019 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się warsztaty Instagram – siła obrazka. Jak opowiadać historie na Instagramie?, które poprowadzi Katarzyna Toczko.

W warsztatach uczestniczyć mogą wszystkie osoby zainteresowane wykorzystaniem niezwykłego potencjału Instagrama w działaniach promocyjnych: animatorzy kultury, koordynatorzy projektów kulturalnych i artystycznych, osoby zarządzające instytucjami, organizacjami i działami promocji, a także artyści szukający nowych sposobów prezentacji własnej twórczości.

Podczas jednodniowego szkolenia prowadząca nauczy korzystania z Instagrama jako kanału społecznościowego, omówi poszczególne jego aplikacje: foto, multigalerie, video, hyperlapse, boomerang, instagram stories, transmisja live. Na konkretnych przykładach z sektora kultury pokaże potencjał tych narzędzi, wskazując zarazem na tzw. dobre praktyki. W części warsztatowej uczestnicy stworzą strategię prowadzenia kanału z wykorzystaniem własnych, autorskich postów.

Zajęcia poprowadzi Katarzyna Toczko – specjalistka ds. media relations, PR i kreowania wizerunku instytucji. Przez ponad osiem lat pełniła funkcję rzecznika prasowego i kierownika Działu PR w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, gdzie razem z zespołem tworzyła i realizowała kampanie promocyjne kilkuset wystaw i wydarzeń kulturalnych, obejmujące reklamę outdoorową, kreatywne projekty eventowe, komunikację w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Jest także social media managerką, copywriterką i tłumaczką, prowadzi wykłady oraz szkolenia z zakresu public relations dla sektora kultury i przemysłów kreatywnych, w tym dla Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Sieci Kin Lokalnych, Centrum Promocji Informatyki, Instytutu Socjologii UMK, uczestniczy w licznych projektach edukacyjnych realizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

Cena 120 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 8 marca 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

                18-21 marca 2019 r. – Eliminacje miejskie i powiatowe 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

W trosce o dziedzictwo Reduty

Niejednokrotnie w przeszłości o Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim mówiono Reduta słowa. W regulaminie tegorocznej, sześćdziesiątej czwartej edycji  Konkursu organizatorzy – Towarzystwo Kultury Teatralnej – wyjaśniają źródła tego określenia. Okazuje się, że w pełni trafne jest skojarzenie z Teatrem Reduta, czyli powstałym w 1919 roku pierwszym polskim teatrem eksperymentalnym. W manifeście programowym tegorocznego OKR czytamy bowiem: W Teatrze Reduta na pierwszym miejscu było SŁOWO. Nie widowiskowa inscenizacja, nie scenografia i kostium, nie aktorskie gwiazdorstwo, nie starania o efekt i kokietowanie widowni. SŁOWO  miało  pobudzać,  budować,  angażować wyobraźnię widza.

Stuletnie dziedzictwo Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, założycieli Reduty, stało swoistym punktem odniesienia dla uczestników tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbywa się pod hasłem: O czym musimy pamiętać… W stulecie powstania Reduty.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych (średnich) i osób dorosłych chcących rozwijać umiejętność posługiwania się piękną polszczyzną, uważających mowę ojczystą za coś więcej niż kod służący sprawnej komunikacji: za materię artystyczną. Konkurs przeprowadzany jest w formie czterech turniejów: recytatorskiego, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora oraz wywiedzione ze słowa.

Największym zainteresowaniem cieszy się turniej recytatorski, którego uczestnicy deklamują dwa wiersze i fragment prozy. Podstawowe kryteria oceny to dobór repertuaru, rozumiany również jako dobór adekwatny do możliwości wykonawczych, interpretacja utworów, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny.

Śpiew od czasów Homera jest częstą formą interpretowania poezji i jej wzbogacania o nowe jakości artystyczne, dlatego w ramach OKR organizowany jest też turniej poezji śpiewanej. Jego uczestnicy śpiewają dwa wiersze – co ważne, muszą to być teksty opublikowane w książkach lub prasie literackiej. Poza tym …przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę, równocześnie w regulaminie znalazł się zapis: Utwór znany i posiadający określony kształt wykonawczy podlega ocenie tylko wówczas, gdy uczestnik przedstawił nową, własną interpretację. Osoby biorące udział w turnieju poezji śpiewanej dodatkowo recytują także fragment prozy lub wiersz.

Kolejny turniej adresowany jest do osób z zacięciem aktorskim. Uczestnicy turnieju teatrów jednego aktora prezentują bowiem spektakl przygotowany w oparciu o dowolny materiał literacki.

Ostatni turniej – wywiedzione ze słowa – to propozycja dla eksperymentatorów …poszukujących nowych form wypowiedzi. W tej kategorii mieszczą się wszelkie formy synkretyczne: łączenie – w obrębie jednego utworu – mówienia ze śpiewem, śpiewu z ruchem. Takie propozycje muszą jednak wychodzić od słowa, być próbą jego interpretacji, sprawdzenia jego związków z innymi językami sztuki.

Przedsięwzięcie realizowane jest wieloetapowo. Eliminacje rejonowe odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w piątek, 6 kwietnia, ale w dniach 18-21 marca 2019 r. Ośrodek we współpracy z powiatowymi i miejskim instytucjami kultury w regionie przeprowadza eliminacje powiatowe 64. OKR: 18 marca w Chełmnie (w Chełmińskim Domu Kultury), 19 marca w Grudziądzu (w CK Teatr), 20 marca Brodnicy (w Brodnickim Domu Kultury) i 21 marca w Toruniu (w Domu Muz). W tym roku finał wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbędzie się w Bydgoszczy. Wezmą w nim udział laureaci eliminacji rejonowych z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka.

Wstęp dla publiczności na wszystkie etapy eliminacji 64. OKR jest wolny.

 

*****

                20 marca, godz. 17.00 (dzieci) i 18.00 (młodzież i dorośli) – Książkożercy – spotkanie z cyklu comiesięcznych spotkań czytelniczych

Książkożercy

Książkożercy to cykl comiesięcznych spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który przybliża wartościową literaturę i rozwija zainteresowanie czytelnictwem od najmłodszych lat. Wszystkich „pożeraczy książek” zapraszamy do  Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu w środę 20 marca. Spotkanie dla dzieci rozpoczyna się o 17.00, dla młodzieży i dorosłych – o 18.00. Do współpracy przy realizacji cyklu zapraszane są ogólnopolskie oraz lokalne wydawnictwa, m.in. TAKO z Torunia, lokalne księgarnie, m.in. Kafka i Spółka. Spotkania książkożerców włączają się w ogólnopolską kampanię Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Podczas spotkań dla dzieci w sposób performatywny czytane są fragmenty wybranych tytułów, prowadzone gry, zabawy i ćwiczenia nawiązujące do poruszanego w książce tematu. Spotkanie dla dorosłych to oprócz czytania fragmentów wybranego bestsellera również  przestrzeń do dyskusji oraz wymiany myśli i spostrzeżeń na różne tematy.

Marcowe menu dla Książkożerców znaleźć można będzie w pierwszych dniach marca na stronie internetowej WOAK: www.woak.torun.pl

Spotkanie prowadzą: Agnieszka Zakrzewska i Magdalena Jasińska. Agnieszka Zakrzewska jest pedagogiem teatru, animatorką kultury i instruktorką teatralną. Jako specjalista ds. teatru WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Magdalena Jasińska jest animatorką kultury i teatrolożką, specjalistką ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w WOAK-u. Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończyła także studia podyplomowe z zakresu Komunikacji społecznej i PR w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Jako animatorka kultury brała udział w wielu projektach edukacyjno-artystycznych, pracując z dziećmi i dorosłymi.

Wstęp wolny

 

****

                22-24 marca 2019 r. – warsztaty Teatr – Muzyka – Ruch

Przedstawienie teatralne krok po kroku

Instruktorzy i opiekunowie amatorskich zespołów teatralnych, reżyserzy i aktorzy teatru amatorskiego, także twórcy offowi zainteresowani zjawiskami z pogranicza performansu i tańca, są adresatami warsztatów Teatr – Muzyka – Ruch, które odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kulturalnej w Toruniu w dniach 23-25 marca 2018 r.

Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy prześledzą najważniejsze etapy tworzenia przedstawienia teatralnego: od wyboru repertuaru, poprzez opracowanie scenariusza, pracę z aktorem, rolę ruchu i gestu w spektaklu, siłę i wyrazistość słowa, wykorzystanie przestrzeni scenicznej oraz rolę muzyki i dźwięku w widowisku teatralnym.

Program warsztatów obejmuje elementarne zagadnienia z zakresu reżyserii: przestrzeń teatralną (słabe i mocne punkty sceny), relacje aktorów i wzajemne oddziaływanie na siebie – i przez to – na widza. Warsztat stricte reżyserski uzupełniony będzie o podstawy kompozycji ruchu scenicznego: pojęcie cielesności, odkrywanie potencjalnych możliwości ruchowych i ekspresyjnych ciała, wykorzystania ruchu świadomego i nieświadomego w pracy twórczej oraz o rolę dźwięku w przedstawieniu teatralnym (w tym również muzykę ciała i wykorzystanie dźwięku naturalnego w widowisku).

W tematykę warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni przez Magdalenę Jasińską – teatrologa i pedagoga teatru. Zajęcia praktyczne poprowadzą: muzyk i kompozytor Erwin Regosz (muzyka) oraz aktor, mim i performer Krystian Wieczyński (teatr).

Cena 100 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 15 marca 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

****

                27 marca, godz. 18.00 –  Praktyczny warsztat montażysty – spotkanie z Katarzyną Orzechowską w ramach cyklu filmoznawczego W pierwszym rzędzie

Wyrażanie myśli i emocji

Wśród wielu elementów decydujących o artystycznym kształcie filmu montaż jest jednym z najważniejszych. Dlatego gościem pierwszego wiosennego spotkania filmoznawczego z cyklu W pierwszym rzędzie będzie montażystka Katarzyna Orzechowska. Spotkanie zatytułowane Praktyczny warsztat montażysty odbędzie się w środę, 27 marca o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Katarzyna Orzechowska podzieli się swoim doświadczeniem, …opowie o zasadach montażowych w fabule, dokumencie oraz filmie reklamowym. Uwrażliwi na poprawne i estetyczne patrzenie oraz wyrażanie myśli i emocji obrazem. Uczestników czekać będą zadania, polegające m.in. na budowaniu ciągów montażowych – mówi koordynująca cykl W pierwszym rzędzie Karolina Fordońska.

Prowadząca Praktyczny warsztat montażysty Katarzyna Orzechowska jest montażystką filmów fabularnych, dokumentalnych, reklam, wideoklipów i kampanii społecznych. Współpracuje z licznymi studiami postprodukcyjnymi a także, jako wykładowca, z Wajda School. Jest laureatką Nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 roku za film Żalanasz Marcina Sautera.

 Podczas lutowego spotkania widzowie Pierwszego rzędu obejrzeli montowany przez Katarzynę Orzechwoską film Happy Olo.

Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P. Poprzez te spotkania, jak deklaruje, …pragnie zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

Wstęp wolny!

 

*****

                30 marca – koncert finałowy KATAR Muzyka

Nowe trendy muzyczne w regionie

W ostatnią sobotę marca w toruńskiej Od Nowie kolejny raz spotkają się najciekawsze zespoły muzyczne i soliści z województwa kujawsko-pomorskiego.

Szczegółowy program koncertu finałowego tegorocznych Konfrontacji KATAR Muzyka znany będzie w połowie marca, wszystkie informacje dostępne będą na stronie internetowej Ośrodka: www.woak.torun.pl.

Publiczność zgromadzona w ACKiS „Od Nowa” będzie mogła w trakcie koncertu wskazać swojego faworyta. Laureat głosowania publiczności również otrzyma nagrodę. W tym roku pula nagród finansowych jest nie mniejsza niż 6000 złotych, laureat będzie też mógł za darmo zrealizować teledysk i sesję zdjęciową przy udziale instruktorów WOAK.

W ubiegłorocznych Konfrontacjach zwyciężył trip-hopowy zespół Dogs Head, który tworzą muzycy z Torunia i Bydgoszczy, drugie miejsce zajęło natomiast bydgoskie trio oRety!

Wstęp wolny.

 

*****

                30-31 marca– warsztaty Teatr i opowieść w działaniach ze społecznością lokalną

Teatr aktywizujący społeczność

Teatr i sztuka to doskonałe narzędzia aktywizacji społeczności lokalnych. Pomagają budować więzi społeczne, zwracają uwagę na wykluczonych i grupy dysfunkcyjne. Szerokie możliwości teatru i arteterapii w tej dziedzinie przedstawi Anna Nowak podczas warsztatów  Teatr i opowieść w działaniach ze społecznością lokalną, które odbędą się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w ostatni weekend (30-31) marca.

Adresatami szkolenia są zarówno animatorzy kultury, pedagodzy i instruktorzy, jak i pracownicy ośrodków wsparcia, wolontariusze i współpracownicy stowarzyszeń lokalnych, aktywiści miejscy oraz wszystkie osoby animujące środowiska lokalne. Uczestnicy zajęć poznają metody pracy z pogranicza edukacji teatralnej i arteterapii, które pozwalają zaktywizować społeczność lokalną i wyjść poza „sekcję zajęć”, czyli standardową formę edukacji pozaszkolnej.

Podczas dwudniowych warsztatów zaprezentowane będą różne metody pracy ze sfery edukacji teatralnej i arteterapii, które aktywizują społeczność lokalną. Anna Nowak przedstawi m.in. projekty artystyczno-społeczne angażujące społeczność lokalną zrealizowane w ramach programu Lato w teatrze w Tomaszowie Mazowieckim oraz w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie.

 Część praktyczna warsztatów opierać się będzie na scenariuszu stworzonym przez uczestników. Prowadząca przedstawi również metodę wykorzystania technik opowiadania historii przy tworzeniu scenariusza, zachęci do wykorzystania lokalnej historii i dokumentów. Ostatnia cześć zajęć poświęcona będzie zagadnieniom projektowania działań z grupami dysfunkcyjnymi.

Warsztaty poprowadzi Anna Nowak – instruktorka teatralna, animatorka kultury, arteterapeutka, autorka kilkunastu projektów edukacyjno-artystycznych angażujących różne grupy wiekowe i społeczne m.in. Lato w teatrze, Krótka historia teatru w Tomaszowie Mazowieckim. Zajęcia twórcze i warsztaty teatralne prowadzi od ponad 12 lat. W latach 2015-2017 współpracowała z Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie przy realizacji działań z zakresu pedagogiki teatru oraz projektów dla m.in. grup zagrożonych wykluczeniem (Pokój Opowieści, Lato w teatrze). We współpracy z Olsztyńskim Teatrem Lalek, w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowała projekt Twarze i Maski adresowany do kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu. Dwukrotnie zaproszona do prezentacji projektów społecznościowych podczas Ogólnopolskiej Giełdy Projektów (2016: Animacje i generacje oraz 2018: Animacje i świętowanie). Na co dzień specjalista ds. edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, gdzie realizuje autorskie projekty adresowane do nauczycieli oraz dzieci i młodzieży. Absolwentka Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (PWST Wrocław), filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Emisji głosu (UMCS), Produkcji teatralnej (UŁ) oraz 1,5 rocznego kursu Arteterapia-kultura przeciwko wykluczeniu (Centrum Łowicka).

Cena 150 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 22 marca 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

 

                30-31 marca – warsztaty Magia cyrku

Żonglowanie w rozwoju osobistym

Wytrwałość, samodyscyplina i chęć ciągłego doskonalenia swoich umiejętności to cechy szczególnie dziś pożądane przez rynek pracy. Jak przekonuje Mirosław Urban – coach i trener biznesu, a zarazem żongler – jednym ze sposobów wzmacniania tych cech osobowości jest nauka żonglowania.

W dniach 30-31 marca 2019 r. Mirosław Urban poprowadzi w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu warsztaty Magia cyrku, które są adresowane do pedagogów cyrku (także absolwentów cyklu warsztatów Pedagogika cyrku dziecięcego), nauczycieli, instruktorów, studentów, animatorów czasu wolnego oraz wszystkich pasjonatów cyrku.

Uczestnicy będą doskonalić umiejętności posługiwania się podstawowymi rekwizytami cyrkowymi, takimi jak: chustki, piłki, obręcze, maczugi, flowersticki, diabolo czy talerzyki. Ponieważ Mirosław Urban do procesu nauki żonglowania ma podejście  psychologiczne, traktuje metody pedagogiki cyrku jako proces rozwoju osobistego, takie podejście chciałby  zaproponować uczestnikom zajęć.

Program warsztatów Magia cyrku obejmuje psychologię uczenia żonglowania na początku nauki (przekonania, nawyki, postawy) i w jej trakcie (praca z frustracją oraz innymi emocjami, błędy i porażki, zauważanie drobnych sukcesów, stopniowanie trudności). Prowadzący przedstawi koncepcję pracy grupy cyrkowej jako przygotowania dzieci i młodzieży do życia społeczno-zawodowego, z uwzględnieniem takich aspektów jak: wystąpienia publiczne, praca z tremą i porażkami, praca z sukcesami, rozwijanie kreatywności, planowanie i realizowanie celów, nawiązywanie relacji, rozwój komunikacji i współpracy.

Nie zabraknie rzecz jasna nauki i doskonalenia żonglowania, trików na diabolo, flowerstiku, talerzykach oraz podstaw pracy piłkami i maczugami. Część warsztatów obejmie też zagadnienia związane z nauką żonglowania: …ja jako nauczyciel żonglowania – jak uczyć, aby dobrze nauczyć, jak motywować i modelować zachowania uczestników.

Warsztaty Magia cyrku poprowadzi Mirosław Urban – psycholog, pedagog cyrku, trener biznesu, coach, praktykujący żongler i… początkujący iluzjonista. Propagator pedagogiki cyrku, twórca autorskich programów edukacyjnych i rozwojowych, łączących metody pedagogiki cyrku z rozwojem osobistym. Żonglowanie traktuje jako …doskonałą metaforę uczenia się, doświadczania zmian, rozwiązywania problemów czy pokonywania wyzwań poprzez pracę nad własnymi celami, sukcesami i…  porażkami. Prowadzi warsztaty i szkolenia dotyczące komunikacji, kreatywności, motywacji, zarządzania zmianą.

Cena 150 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 22 marca 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

*****

                do 6 kwietnia – zgłoszenia na konkurs KATAR Film

Konkurs dla filmowców z regionu

Do szóstego kwietnia niezależni filmowcy z regionu mogą zgłaszać swoje prace na konkurs KATAR Film, który organizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Mogą w nim wziąć udział autorzy filmów fabularnych, dokumentalnych, reportaży a także wideoklipów i innych form szeroko pojętej sztuki filmowej oraz filmów eksperymentalnych. Jeden uczestnik może zgłosić do konkursu nie więcej niż trzy obrazy, przy czym nadsyłane prace nie powinny być dłuższe niż 40 minut. Warunkowo mogą być dopuszczone filmy dłuższe, ale – zgodnie z regulaminem Konfrontacji – przekroczenie limitu czasu musi być uzasadnione względami artystycznymi. Filmy konkursowe mogą być zrealizowane zarówno w konwencji animacji, jak i żywego planu oraz – rzecz jasna – obie te formy łączyć.

Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie poprzez formularz na stronie www.woak.torun.pl wraz z linkiem do pobrania pliku w formacie mp4 h264 (możliwe jest też dostarczenie filmu na płycie DVD). Zgłaszany materiał wideo powinien mieć rozdzielczość 1920×1080 lub 1280×720.

Konfrontacje odbywają się dwuetapowo: na etapie preselekcji wszystkie zgłoszone do konkursu filmy są oceniane przez komisję, którą powołuje organizator. Do jej zadań należy wstępna wybór najciekawszych obrazów, które zaprezentowane zostaną podczas finału konkursu i ocenione przez jurorów.

Projekcje finałowe odbędą się 25 maja 2019 r. w Kinie Centrum w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu. Filmy konkursowe  oceni jury, które przyzna nagrody i wyróżnienia. Regulamin Konfrontacji dostępny jest na stronie internetowej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR odbywają się w czterech dziedzinach: muzyki, filmu, fotografii i teatru. Tematem tegorocznej edycji Konfrontacji w dziedzinie fotografii hasło Poza obrazem. Prace należy nadsyłać do 11 maja 2019 r., wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z ogłoszeniem wyników zaplanowany jest na 14 czerwca w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. W grudniu tradycyjnie odbędzie się przegląd teatralny. W tym roku miłośnicy Melpomeny spotkają się 7 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu, spektakle konkursowe należy zgłosić do 19 października 2019 r.

Zgodnie z regulaminem, uczestnikami Konfrontacji mogą być osoby mieszkające, studiujące lub pracujące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które  amatorsko zajmują się twórczością artystyczną. Udział we wszystkich przeglądach – zarówno dla widzów, jak i dla artystów – jest bezpłatny.

 

***** 

Kolejne warsztaty i szkolenia:

6 kwietnia 2019 r. – Pedagogika teatru w pracy z dziećmi, czyli jak bawić się w teatr?, zajęcia prowadzi Agnieszka Zakrzewska, cena 60 zł, termin zgłoszeń: 29 marca

13-14 kwietnia 2019 r. – Teatr w ruchu. Porusz swoją wyobraźnię, zajęcia prowadzi Damian Droszcz, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 5 kwietnia

27 kwietnia 2019 r. – Magia głosu – twój dźwiękowy wizerunek, zajęcia prowadzi Erwin Regosz, cena 80 zł, termin zgłoszeń: 19 kwietnia

10-11 maja 2019 r. – Warsztaty fotografii cyfrowej, zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 2 maja