W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

                2-3 lutego – warsztaty Etiuda teatralna – od pomysłu do realizacji  Początek teatralnej przygody Jak rozpocząć teatralną przygodę? Jak przygotować etiudę, której realizacja sprawi taką samą przyjemność twórcom początkującym i bardziej doświadczonym członkom amatorskiego zespołu teatralnego? Jak dać się uwieść magii teatru i uwieść nią widzów? Odpowiedź między innymi na te pytania znajdą uczestnicy … Czytaj dalej W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu

                2-3 lutego – warsztaty Etiuda teatralna – od pomysłu do realizacji 

Początek teatralnej przygody

Jak rozpocząć teatralną przygodę? Jak przygotować etiudę, której realizacja sprawi taką samą przyjemność twórcom początkującym i bardziej doświadczonym członkom amatorskiego zespołu teatralnego? Jak dać się uwieść magii teatru i uwieść nią widzów? Odpowiedź między innymi na te pytania znajdą uczestnicy warsztatów Etiuda teatralna – od pomysłu do realizacji, które w dniach 2-3 lutego 2019 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu poprowadzi Agnieszka Zakrzewska.

Udział w dwudniowych warsztatach wziąć mogą wszystkie osoby zainteresowane tworzeniem teatru, poszukujące inspiracji i nowych metod pracy teatralnej i parateatralnej: szczególnie instruktorzy teatralni, instruktorzy domów kultury, nauczyciele czy animatorzy kultury, ale też członkowie amatorskich zespołów teatralnych oraz młodzież, studenci i osoby dorosłe. Zajęcia mają formę praktycznych ćwiczeń. Uczestnicy stworzą niebanalne etiudy – indywidualne, partnerskie oraz grupowe, dzięki czemu nauczą się budować krótkie sceny teatralne oparte na tekście, obrazie, przedmiocie lub muzyce.

Zajęcia poprowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, animatorka kultury, instruktorka teatralna. Jako specjalistka ds. teatru WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu dla różnych grup wiekowych. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu.

Cena 100 zł, informacje dot. zgłoszeń na www.woak.torun.pl

******

 

                9 lutego – warsztaty  Skuteczny tekst w internecie (webwriting) i nowoczesny redaktor online

Nowocześnie i skutecznie

Redaktorzy i administratorzy serwisów www, dziennikarze, copywriterzy, pracownicy instytucji kultury, pracownicy agencji PR i działów marketingu oraz osoby tworzące teksty do serwisów www i sklepów internetowych są adresatami warsztatów Skuteczny tekst w internecie (webwriting) i nowoczesny redaktor online, które w wojewódzkim Wojewódzki Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu poprowadzi Dominik Pokornowski.

Warsztaty odbędą się w sobotę, 9 lutego 2019 r. Uczestnicy zajęć poznają techniki pisania wszelkiego typu tekstów, które sprzedają: od notek PR-owych po zapytania ofertowe, zarówno na potrzeby mediów, jak i do internetu, poznają zasady redakcji tekstu i przyciągania uwagi poprzez wywoływanie emocji. Nauczą się tworzyć teksty na firmową stronę internetową i poznają odpowiedź na pytanie, jak czytają internauci i jak w związku z tym pisać, aby tekst promocyjny był skuteczny.

W drugiej części warsztatów Dominik Pokornowski omówi aplikacje i serwisy internetowe ułatwiające pracę w sieci. Przedstawione zostaną także narzędzia zapewniające bezpieczeństwo w internecie. Uczestnicy nauczą się tworzyć profesjonalne i estetyczne treści wizualne: grafiki, infografiki, dowiedzą się także, gdzie można znaleźć interesujące fotografie, ikony czy filmy, które ożywią i uatrakcyjnią każdy serwis internetowy.

Zajęcia poprowadzi Dominik Pokornowski – specjalista ds. PR i project manager licznych inicjatyw internetowych. Absolwent Wydziału Filozofii UMK w Toruniu. Ukończył podyplomowe studia z zakresu Public Relations oraz Zarządzania Projektami. Pracował jako PR manager w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Jest trenerem Narodowego Centrum Kultury z zakresu komunikacji internetowej. Obecne współtworzy strategię komunikacji social media dla Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, współpracował też m.in. z Operą Nova w Bydgoszczy, Fundacją Stabilo, Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Cena 120 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 1 lutego 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

 

                13 lutego, godz. 16.45 – Grupa Zero-61 – multimedialny wykład z cyklu Historia fotografii.

Spuścizna fotograficznej awangardy

Działająca w Toruniu w latach 60. awangardowa grupa artystyczna Zero-61 była w latach swojej aktywności jednym z najciekawszych zjawisk w sztuce fotografii w Polsce. Tworzyli ją w różnym czasie: Wojciech Bruszewski, Romuald Chomicz, Michał Kokot, Czesław Kuchta, Antoni Mikołajczyk, Lucjan Oczkowski, Józef Robakowski, Andrzej Różycki, Jerzy Wardak i Wiesław Wojczulanis.

Każdy z tych artystów inaczej czuł i rozumiał sztukę fotografii, toteż trudno wskazać dominujący nurt stylistyczny w twórczości Zero-61. Obok abstrakcji pojawia się fotoreportaż, nawiązania do pop-artu przeplatają się z fotografiami odnoszącymi się do estetyki młodopolskiej. Wspólne dla całej grupy było poszukiwanie nowych form wyrazu: sięgano po fotomontaż, reliefy, obiekty fotograficzne, asamblaż czy instalację. Członków grupy Zero-61 uważa się też za pionierów polskiego wideo-artu (Bruszewski, Mikołajczyk i Robakowski).

Spuścizna awangardowej grupy artystycznej Zero-61 będzie tematem kolejnego wykładu multimedialnego z cyklu Historia fotografii w środę 13 lutego o godzinie 16.45 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

Wykład Grupa Zero-61 wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wstęp wolny!

*****

 

                Do 16 lutego – zgłoszenia na KATAR Muzyka

Szeroka formuła Muzyki

Odbywający się od blisko trzech dekad festiwal KATAR Muzyka zmienia się, podobnie jak zmianom ulegają fascynacje muzyczne współczesnej młodzieży. W 2019 roku do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich młodych muzyków: śpiewających, rapujących, muzykujących, miksujących i tworzących beaty. Wystarczy do 16 lutego 2019 r. przesłać nagrania demo trzech utworów i wypełnić zgłoszenie na stronie www.woak.torun.pl

W otwartej formule przeglądu mieszczą się m.in. zespoły rockowe, metalowe, twórcy nowej elektroniki, hip-hopu, techno, house’u, neo-folku, indie-rocka i szeroko pojętej muzyki alternatywnej czy nowych brzmień.  Jeśli jednak zgłosi się orkiestra dęta albo big-band i nas zachwyci, również na KATAR-ze wystąpi – podkreśla Erwin Regosz, specjalista ds. muzyki w WOAK.

Zgodnie z regulaminem, Konfrontacje przebiegają dwuetapowo – do koncertu finałowego, który odbędzie się 30 marca 2019 r. w ACKiS Od Nowa uczestnicy są kwalifikowani na podstawie nagrań demo. Zgłaszać można się przez formularz na stronie internetowej www.woak.torun.pl do 16 lutego. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe o łącznej wartości ponad 6000 złotych, a także realizacja teledysku i sesja fotograficzna. Nagrody dla uczestników koncertu finałowego przyznają nie tylko jurorzy. Od tego roku swojego faworyta wskaże również festiwalowa publiczność.

Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu odbywają się w czterech dziedzinach: muzyki, filmu, fotografii i teatru. Najciekawsze filmy amatorskie i niezależne z regionu zaprezentowane będą 25 maja 2019 r. w kinie w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, ale zgłoszenia na filmowy KATAR przyjmowane są do 6 kwietnia. Tematem tegorocznej edycji Konfrontacji w dziedzinie fotografii hasło Poza obrazem. Prace należy nadsyłać do 11 maja 2019r., wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z ogłoszeniem wyników zaplanowany jest na 14 czerwca w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. W grudniu tradycyjnie odbędzie się przegląd teatralny. W tym roku miłośnicy Melpomeny spotkają się 7 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu, spektakle konkursowe należy zgłosić do 19 października 2019 r.

Zgodnie z regulaminem, uczestnikami Konfrontacji mogą być osoby mieszkające, studiujące lub pracujące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które  amatorsko zajmują się twórczością artystyczną. Udział we wszystkich przeglądach – zarówno dla widzów, jak i dla artystów – jest bezpłatny.

*****

 

                16 lutego, godz. 9.00 – warsztaty twórcze z cyklu Teatralny rozruch dla dzieci w wieku 7-10 lat

Po drugiej stronie rzeki

Czy możliwa jest współpraca między plemionami zamieszkującymi przeciwległe brzegi rzeki? Odpowiedzi na to pytanie poszukają młodzi uczestnicy lutowych warsztatów twórczych z cyklu Teatralny rozruch dla dzieci w wieku 7-10 lat. Spotkanie pod hasłem Po drugiej stronie rzeki poprowadzi Agnieszka Zakrzewska w sobotę, 16 lutego, początek o godz. 9.00.

Wyobraźcie sobie dwa plemiona – zachęca prowadząca warsztaty. – Pomiędzy nimi rwąca rzeka. Kim są dla siebie mieszkańcy plemion? Wrogami? Może nawet się nie znają? Czy są siebie ciekawi – ciekawi tego, co jest po drugiej stronie rzeki? Pewnego dnia mieszkańcy dwóch brzegów wpadają na pomysł – budują most nad rzeką. Czy im się uda? Jeśli tak, co z tego wyniknie? Wojna czy sąsiedzka współpraca? Przyjdź i stań się mieszkańcem jednego brzegu!

Zajęcia, które prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli, mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników. To także aktywny czas spędzony na eksperymentowaniu z wyobraźnią i wyzwalaniu działań twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków.

Cena 5 zł, zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 8 lutego 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

 

                16 lutego, godz. 11.00 (I grupa) i 12.30 (II grupa) – warsztaty twórcze z cyklu Poranne figle, psoty i żarty dla dzieci w wieku 4-6 lat

Plemiona

Lutowe warsztaty twórcze z cyklu Poranne figle, psoty i żarty dla dzieci w wieku 4-6 lat poświęcone będą różnorodności. Na spotkanie pod hasłem Plemiona w sobotę 16 lutego o godz. 11.00 (I grupa) oraz 12.30 (II grupa) zaprasza Agnieszka Zakrzewska.

Każdy z nas jest inny i jest to wielkie bogactwo – mówi Agnieszka Zakrzewska. W trakcie warsztatów każda rodzina, opiekun z dzieckiem wcieli się w jedno plemię. – Sprawdzimy, co stanie w sytuacji, gdy spotka się kilka takich plemion: każde ma inny strój, mówi różnym językiem, posiada inny okrzyk i taniec. Będziemy toczyć wojnę, popisywać się, udowadniać, że to co nasze jest lepsze. A może jednak uda się nam dogadać? Na zajęcia możecie ubrać się podobnie – od razu będzie widać, że tworzycie jedno plemię! – zachęca.

Zajęcia, które przygotowuje i prowadzi Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, reżyserka spektakli, mają charakter zabawy parateatralnej, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność uczestników, ukazują także, że twórcą może być każdy. Spotkanie jest przestrzenią do wspólnych działań dziecka i opiekuna.

W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych – zapewnia prowadząca. – Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków – dodaje.

Cena: 5 zł/dziecko (opiekun bezpłatnie), zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 8 lutego 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

 

                16-17 lutego – pierwsze spotkanie z cyklu warsztatów Pedagogika cyrku dziecięcego

Cyrk dziecięcy – więcej niż zabawa

Cyrk dziecięcy jako forma alternatywnej aktywności twórczej od ponad dekady zyskuje kolejnych zwolenników, ponieważ jest atrakcyjną dla najmłodszych dziedziną artystyczną i przy tym wszechstronnie rozwijającą. Stworzenie dziecięcej grupy cyrkowej nie jest trudne. Aby to ułatwić, WOAK organizuje cykl warsztatów pod hasłem Pedagogika cyrku dziecięcego, które są adresowane do animatorów, instruktorów domów kultury, nauczycieli, wolontariuszy, pedagogów i wychowawców oraz wszystkich osób poszukujących ciekawych i atrakcyjnych form pracy z dziećmi i młodzieżą. W warsztatach mogą brać udział osoby, które nigdy wcześniej nie zetknęły się w praktyce z cyrkiem dziecięcym.

Cykl będzie się odbywał od marca do października 2019 r. w trybie dwudniowych warsztatów (sobota-niedziela), jedno spotkanie w miesiącu oprócz lipca i sierpnia. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na 16-17 lutego 2019 r., kolejne: 16-17 marca, 13-14 kwietnia, 11-12 maja, 15-16 czerwca, 14-15 września oraz 12-13 października. Warsztaty – w sumie 112 godzin zajęć – umożliwią zdobycie podstawowych umiejętności pozwalających na prowadzenie dziecięcej grupy cyrkowej. Uczestnicy poznają tajniki różnych dziedzin cyrkowego rzemiosła: klaunadę, żonglerkę, ekwilibrystykę, akrobatykę i elementy iluzji. Program uzupełniają zajęcia z pedagogiki cyrku, metodyki pracy z grupą, plastyki ruchu i reżyserii widowiska cyrkowego.

Zajęcia w ramach cyklu poprowadzą: Mieczysław Giedrojć – instruktor teatralny, mim i klaun. Kamil Jędrzejak – wychowanek Cyrku Cool Kids z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu; zdolny żongler, iluzjonista i klaun. Agnieszka Kwiatkowska – etnolog, pedagog cyrku, absolwentka Eccole d’Cirque de Bruxelles, instruktorka żonglerki i akrobatyki powietrznej. Agnieszka Rak – absolwentka fizjoterapii, tancerka uprawiająca m.in. taniec brzucha, instruktorka hoopingu. Ewa Ruszkowska – instruktor akrobatyki w Cyrku Cool-Kids, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Mirosław Urban – psycholog, profesjonalnie zajmuje się żonglowaniem i prowadzi warsztaty żonglerki dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Alicja Usowicz – kierowniczka Działu Edukacji Artystycznej WOAK w Toruniu, animatorka kultury, propagatorka aktywizujących metod pracy z grupą; prowadzi młodzieżowy Cyrk Cool-Kids. Krystian Wieczyński – aktor, mim, happener, animator kultury, specjalista ds. teatru w WOAK, związany z Teatrem Wiczy i Teatrem Miniatura.

Zgłoszenia na cykl Pedagogika Cyrku Dziecięcego przyjmowane są do 8 lutego 2019 r. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt uczestnictwa w całym cyklu wynosi 600 zł.

*****

 

                20 lutego, godz. 17.00 (dzieci) i 18.00 (młodzież i dorośli) – Książkożercy – spotkanie z cyklu comiesięcznych spotkań czytelniczych

Książkowe potyczki z przeszłością

Książkożercy to cykl comiesięcznych spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który przybliża wartościową literaturę i rozwija zainteresowanie czytelnictwem od najmłodszych lat.

 Wszystkich „pożeraczy książek” zapraszamy do  Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w środę 20 lutego. Spotkanie dla dzieci rozpoczyna się o 17.00, dla młodzieży i dorosłych – o 18.00. Do współpracy przy realizacji cyklu zapraszane są ogólnopolskie oraz lokalne wydawnictwa, m.in. TAKO z Torunia, lokalne księgarnie, m.in. Kafka i Przyjaciele. Spotkania książkożerców włączają się w ogólnopolską kampanię Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Podczas spotkań dla dzieci w sposób performatywny czytane są fragmenty wybranych tytułów, prowadzone gry, zabawy i ćwiczenia nawiązujące do poruszanego w książce tematu.

 Najmłodszym tym razem proponujemy chwilę refleksji nad współczesnym rozumieniem pojęcia patriotyzm, do czego inspiracją będzie zbiór wierszy Michała Rusinka Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości (wydawnictwo Znak, 2018 rok)

Spotkanie dla dorosłych to oprócz czytania fragmentów wybranego bestsellera również  przestrzeń do dyskusji oraz wymiany myśli i spostrzeżeń na różne tematy, mini warsztaty nawiązujące do problematyki tekstu.

 Sytuacji „białych niewolnic”, czyli służących w mieszczańskich domach i ziemiańskich dworach w okresie międzywojennym przyjrzą się z kolei dorośli książkożercy, czytając Służące do wszystkiego, Joanny Kuciel-Frydryszak, którą, również w 2018 roku wydało Wydawnictwo Marginesy.

Spotkanie prowadzą: Agnieszka Zakrzewska i Magdalena Jasińska. Agnieszka Zakrzewska jest pedagogiem teatru, animatorką kultury i instruktorką teatralną. Jako specjalista ds. teatru WOAK realizuje wiele warsztatów teatralnych i teatralno-plastycznych we współpracy z różnymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi z regionu. Ukończyła pedagogikę teatru – studia współprowadzone przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego a także Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu i Podyplomowe Studia Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Magdalena Jasińska jest animatorką kultury i teatrolożką, specjalistką ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w WOAK-u. Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończyła także studia podyplomowe z zakresu Komunikacji społecznej i PR w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Jako animatorka kultury brała udział w wielu projektach edukacyjno-artystycznych, pracując z dziećmi i dorosłymi.

Wstęp wolny

*****

 

                20 lutego, godz. 18.00 – Happy Olo. Pogodna ballada o Olku Dobie – seans i spotkanie z Marcinem Macukiem. Spotkanie filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie.

Filmowa ballada wybitnego muzyka

Marcin Macuk od dwudziestu pięciu lat jest doskonale znany na polskiej scenie muzycznej. W 2017 roku zadebiutował jako filmowiec. Wraz z Krzysztofem Pawłem Bogoczem nakręcił film dokumentalny Happy Olo, którego bohaterem jest Aleksander Doba.

To jeden z najbardziej optymistycznych filmów 2017 roku – zapewnia Karolina Fordońska, organizatorka spotkania. –  Zapewniam, że pomimo lutowej, zimowej pory każdy widz wyjdzie z seansu w nastroju odpowiadającym aurze letniej, pogodnej i słonecznej. Spotkanie odbędzie się w środę, 20 lutego 2019 r. o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Happy Olo to dokumentalna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Aleksander Doba jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, wyłącznie dzięki sile własnych mięśni. Film, okraszony muzyką zespołu Pogodno, jest afirmacją dążenia do realizacji marzeń.

Gościem lutowego spotkania będzie współautor filmu, Marcin Macuk – muzyk, kompozytor, wokalista, producent muzyczny i filmowy. Współpracował m.in. z Katarzyną Nosowską, Moniką Brodką, Korą, Marylą Rodowicz. Na stałe jest związany z zespołami Hey i Pogodno. Sześciokrotnie był nominowany do Nagrody Fryderyka, którą zdobył w roku 2008 w kategorii Najlepsza Produkcja Muzyczna Roku (płyta MTV Unplugged zespołu Hey). Jest też członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. Przygodę z filmem rozpoczął jako kompozytor i wykonawca muzyki. Stworzył m.in. ścieżkę dźwiękową do filmów fabularnych Marcina Wrony: Moja Krew, Chrzest i Demon, a także do wielu seriali i filmów krótkometrażowych. Happy Olo. Pogodna ballada o Olku Dobie, to jego filmowy debiut. Jest współautorem (wraz z  Krzysztofem Pawłem Bogoczem) scenariusza i współreżyserem dokumentu.

Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P. Poprzez te spotkania, jak deklaruje, …pragnie zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

Wstęp wolny!

*****

 

                22-24 lutego. – XXVII Ogólnopolskie warsztaty piosenkarskie Śpiew estradowy 

Doskonalenie wokalnych indywidualności

Każdy człowiek to inny – mimo podobieństw w budowie anatomicznej – osobny i jedyny na świecie aparat artykulacyjny – mówi Erwin Regosz, muzyk i kompozytor zapraszając na XXVII Ogólnopolskie warsztaty piosenkarskie Śpiew estradowy.–  Każdemu też trzeba postawić indywidualną diagnozę dotyczącą jego wzorca artykulacyjnego, oddechowego i ruchowego – dodaje.

Warsztaty odbędą się w dniach 22-24 lutego 2019 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Uczestnikami warsztatów mogą być wokaliści początkujący i średniozaawansowani w wieku powyżej 10 lat – również osoby dorosłe.

Warsztaty prowadzone będą w małych grupach, dzięki czemu możliwa będzie indywidualna praca instruktorów z uczestnikami i dostosowanie toku zajęć do indywidualnych potrzeb i zainteresowań każdego wokalisty.

Program zajęć obejmuje m.in. podstawowe pojęcia związane z emisją głosu oraz ćwiczenia prawidłowej fonacji, oparte na wiedzy anatomicznej, fizjologii, fizyce i akustyce, a nie zaklęciach typu: „jedyna”, „uniwersalna” technika wokalna. Nie można mówić o jednej, „uniwersalnej” technice wokalnej – podkreśla Erwin Regosz. – Postawiwszy indywidualną diagnozę dotyczącą jego wzorca artykulacyjnego, oddechowego i ruchowego przystąpimy do skutecznej pracy nad optymalną barwą, siłą i średnicą głosu – dodaje. Warsztaty zakończy dźwiękowa  autoprezentacja każdego uczestnika.

Zajęcia poprowadzą: Artur Grudziński (muzyk, pianista wirtuoz, kompozytor; ma na koncie kilkaset koncertów i rejestracji radiowo-telewizyjnych z czołówką sceny muzycznej: Andrzejem Zauchą, Czesławem Niemenem, Ryszardem Rynkowskim, Urszulą Dudziak, Krystyną Prońko, Grażyną Łobaszewską, Zbigniewem Wodeckim; współpracuje z teatrami muzycznymi i dramatycznymi w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Opolu, Gdyni i w Warszawie: Komedia, Roma, Rampa) i Erwin Regosz (muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista do spraw muzyki WOAK. Zajmuje się pracą artystyczną i pedagogiczną, prowadząc warsztaty: wokalne, teatralno-muzyczne, dla instrumentalistów, muzykoterapii, muzyki ciała i dźwięku naturalnego oraz dla ludzi pracujących głosem. Jest też autorem projektów Ja to mam szczęście! oraz Coś za coś, które były realizowane przez WOAK w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edukacja kulturalna w latach 2014-15 i 2017.)

Cena 200 zł, zgłoszenia przyjmowane są do 15 lutego 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

 

                23 lutego 2019 r. – warsztaty Menadżer kultury 2.0. Zarządzanie projektem i zespołem

Zarządzanie kulturą w XXI wieku

Menadżerowie i animatorzy kultury, pracownicy instytucji i organizacji realizujących projekty kulturalne oraz wszystkie osoby zainteresowane wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi w zarządzaniu i promocji projektów kulturalnych są adresatami warsztatów Menadżer kultury 2.0. Zarządzanie projektem i zespołem, które 23 lutego 2019 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. poprowadzi Dominik Pokornowski.

Podczas szkolenia omówione zostaną zagadnienia związane z wykorzystaniem tzw. chmur danych umożliwiających pracę zdalną i pracę mobilną. Prowadzący zaprezentuje również nowoczesne narzędzia internetowe przydatne menedżerom w skutecznym przygotowaniu i realizacji przedsięwzięć w sferze kultury – począwszy od zarządzania projektem po komunikację i promocję. Program warsztatów obejmuje również podstawy zarządzania projektami i strategię komunikacji i promocji w sieci.

Zajęcia poprowadzi Dominik Pokornowski – specjalista ds. PR i project manager licznych inicjatyw internetowych. Absolwent Wydziału Filozofii UMK w Toruniu. Ukończył podyplomowe studia z zakresu Public Relations oraz Zarządzania Projektami. Pracował jako PR manager w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Jest trenerem Narodowego Centrum Kultury z zakresu komunikacji internetowej. Obecne współtworzy strategię komunikacji social media dla Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, współpracował też m.in. z Operą Nova w Bydgoszczy, Fundacją Stabilo, Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Cena 120 zł,  zgłoszenia przyjmowane są do 15 lutego 2019 r. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

*****

 

Kolejne warsztaty i szkolenia:

9 marca 2019 r. – Instalacja – jak wykorzystać sztukę do pracy z grupą?, zajęcia prowadzi Agnieszka Zakrzewska, cena 60 zł, termin zgłoszeń: 1 marca

9 marca 2019 r. – Marketing hashtagów, zajęcia prowadzi Dominik Pokornowski, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 1 marca

9 marca  2019 r. – Trening prezentacji i wystąpienia publicznego, zajęcia prowadzą: Mariusz Kluszczyński i Wojciech Budny, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 1 marca

16 marca 2019 r. – Instagram – siła obrazka; Jak opowiadać historie na Instagramie?, zajęcia prowadzi Kasia Toczko, cena 120 zł, termin zgłoszeń: 8 marca

22-24 marca 2019 r. – Teatr – Muzyka – Ruch. Warsztaty teatralne, zajęcia prowadzą: Magdalena Jasińska, Erwin Regosz i Krystian Wieczyński, cena 100 zł, termin zgłoszeń: 15 marca

30-31 marca 2019 r. – Teatr i opowieść w działaniach ze społecznością lokalną, zajęcia prowadzi Anna Nowak, cena 150 zł, termin zgłoszeń: 22 marca

30-31 marca 2019 r. – Magia cyrku, zajęcia prowadzi Mirosław Urban, cena 150 zł, termin zgłoszeń: 22 marca

6 kwietnia 2019 r. – Pedagogika teatru w pracy z dziećmi, czyli jak bawić się w teatr?, zajęcia prowadzi Agnieszka Zakrzewska, cena 60 zł, termin zgłoszeń: 29 marca