SPOTKANIA FILMOWE
W WOJEWÓDZKIM OŚRODKU ANIMACJI KULTURY
W TORUNIU I PLACÓWKACH KULTURY W REGIONIE

Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu, organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, odbywają się w dziedzinach teatru, muzyki, filmu i fotografii. Instruktorzy artystyczni Ośrodka udzielali – i udzielają – uczestnikom konsultacji, pomagając rozwiązywać problemy oraz doskonalić umiejętności. Ich zdobywaniu i rozwijaniu służą liczne warsztaty organizowane w Ośrodku. Ośrodek, spełniając oczekiwania i prośby pasjonatów sztuki … Czytaj dalej SPOTKANIA FILMOWE
W WOJEWÓDZKIM OŚRODKU ANIMACJI KULTURY
W TORUNIU I PLACÓWKACH KULTURY W REGIONIE

SPOTKANIA FILMOWE
W WOJEWÓDZKIM OŚRODKU ANIMACJI KULTURY
W TORUNIU I PLACÓWKACH KULTURY W REGIONIE

Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu, organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, odbywają się w dziedzinach teatru, muzyki, filmu i fotografii. Instruktorzy artystyczni Ośrodka udzielali – i udzielają – uczestnikom konsultacji, pomagając rozwiązywać problemy oraz doskonalić umiejętności. Ich zdobywaniu i rozwijaniu służą liczne warsztaty organizowane w Ośrodku.

Ośrodek, spełniając oczekiwania i prośby pasjonatów sztuki filmowej, uczestników zajęć, warsztatów oraz Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu od lutego tego roku, cyklicznie organizuje spotkania filmowe W pierwszym rzędzie. Są one propozycją dla osób realizujących własne projekty filmowe, także tych, którzy pierwsze takie próby mają przed sobą, i oczywiście dla wszystkich miłośników X Muzy. Spotkania mają na celu rozwijanie zainteresowań filmem oraz zachęcenie miłośników sztuki filmowej do sięgania po kamerę, a nawet aparat fotograficzny czy telefon komórkowy, i tworzenia własnego obrazu filmowego. Służą doskonaleniu warsztatu oraz do zaznajamianiu z nowymi trendami w kinie.

Spotkania odbywają się w każdym miesiącu w środowe popołudnia. Cykl filmoznawczy W pierwszym rzędzie został zainaugurowany w drugiej połowie lutego projekcją jednego z najczęściej nagradzanych filmów studenckich w 2015 roku: Dnia babci. Film jest trzydziestominutowym dyplomem Miłosza Sakowskiego, pochodzącego z Gdyni absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Opowiada słodko-gorzką historię chłopaka o podejrzanej reputacji, który, potrzebując pieniędzy, próbuje oszukać metodą „na wnuczka” starszą kobietę, graną przez znakomitą aktorkę Annę Dymną. Kobiecie, mocno doświadczonej przez życie, udaje się zdemaskować naciągacza. Wówczas wydarzenia nabierają tempa…

Opiekę artystyczną nad filmem sprawowali m.in. Robert Gliński i Milenia Fiedler. Sprawnie napisane dialogi, zręczna reżyseria, wartka akcja, a także, mimo mocnych akcentów, pozytywny wydźwięk filmu, sprawiają, że Dzień babci przyjmowany jest bardzo ciepło przez publiczność, a także jurorów ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Film został doceniony m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus, Dwóch Brzegach w Kazimierzu Dolnym czy Happy Endzie w Częstochowie.

Pokaz w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu został przyjęty z niemałym zainteresowaniem. Podczas spotkania po seansie reżyser obrazu odpowiadał na pytania dotyczące pracy nad scenariuszem, przygotowań do realizacji zdjęć, współpracy z Anną Dymną oraz systemu edukacji w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Dzień babci oraz otwartość Miłosza Sakowskiego tak bardzo przypadły publiczności do gustu, że na spotkaniu odbył się jeszcze nieplanowany pokaz drugiego filmu reżysera.

Pierwsze spotkanie z cyklu W pierwszym rzędzie wypełniło salę projekcyjną po brzegi, podobnie jak i następne, tradycyjnie w środę, 30 marca. Tym razem korytarze Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu zamieniły się w plan filmowo-produkcyjny, na którym uczestnicy zgłębiali tajniki pracy operatorskiej oraz poznawali możliwości wykorzystania krótkiej jazdy kamerowej. Główną atrakcją były warsztaty dotyczące pracy ze stabilizatorem obrazu typu Steadicam. Zajęcia poprowadzili twórcy Agencji Kreatywnej MOV STUDIO zajmującej się m.in. produkcją filmów reklamowych, fotografią oraz grafiką reklamową: Kamil Kamiński (dyrektor artystyczny, producent, operator Steadicam) oraz Natalia Miedziak (fotograf, operator i montażysta).

Kolejne spotkania zaprowadzą uczestników do warsztatu animatorów filmowych. Czeka nas także projekcja najlepszych polskich filmów krótkometrażowych, nagrodzonych na Festiwalu Multimedia Happy End w Częstochowie. Zachęcamy do udziału w spotkaniach i warsztatach, oglądania filmów, rozmów ze specjalistami, poznawania środowiska filmowego regionu kujawsko-pomorskiego.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, oprócz spotkań i zajęć odbywających się w Toruniu, proponuje placówkom kultury z całego województwa spotkania filmowe Konwencje, techniki, problemy, zapoznające z działalnością i twórczością filmową twórców z regionu. Uczestnicy mają okazję obejrzeć najciekawsze filmy z ostatnich edycji Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu, wysłuchać krótkiego ich omówienia przygotowanego przez filmoznawcę, połączonego z rozważaniami na temat problemów produkcji filmowej. Kolejne godziny spotkań poświęcone są na krótkie warsztaty realizacyjne.

Pierwsze spotkania z cyklu Konwencje, techniki, problemy odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Górznie. Zgromadziły dzieci, młodzież i dorosłych. Po ostatnim spotkaniu nie było końca rozmowom z prowadzącą je autorką tego tekstu, instruktorką ds. interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w Ośrodku.

Serdecznie zapraszamy na spotkania w Toruniu oraz ośrodkach kultury w regionie.