Książkożercy, czyli książka dobra dla każdego

We wrześniu wraz z Agnieszką Zakrzewską rozpoczęłyśmy w WOAK-u cykl comiesięcznych spotkań czytelniczych pod nazwą Książkożercy. W środowe popołudnie, raz w miesiącu spotykamy się z dwiema grupami miłośników literatury, by wspólnie czytać, bawić się i rozmawiać. Do dyskusji prowokuje nas zawsze wybrany w danym miesiącu tytuł. Pieczołowicie przeglądamy rankingi czytelnicze, księgarskie bestsellery i recenzje, by … Czytaj dalej Książkożercy, czyli książka dobra dla każdego

Książkożercy, czyli książka dobra dla każdego

We wrześniu wraz z Agnieszką Zakrzewską rozpoczęłyśmy w WOAK-u cykl comiesięcznych spotkań czytelniczych pod nazwą Książkożercy. W środowe popołudnie, raz w miesiącu spotykamy się z dwiema grupami miłośników literatury, by wspólnie czytać, bawić się i rozmawiać. Do dyskusji prowokuje nas zawsze wybrany w danym miesiącu tytuł. Pieczołowicie przeglądamy rankingi czytelnicze, księgarskie bestsellery i recenzje, by zaproponować pożeraczom książek najciekawsze, często nagrodzone pozycje. A że czytanie książek to tuż po teatrze nasze największe hobby, czynimy to z dużą radością, nieraz odnosząc się do własnych odkryć książkowych. W doborze książek pomaga nam zaprzyjaźniona toruńska księgarnia kameralna „Kafka i spółka”. Paweł Zaremba, jej współwłaściciel, na koniec każdego spotkania prezentuje molom książkowym najciekawsze nowości wydawnicze.

Książkożercom towarzyszy atmosfera kameralnej rozmowy i dobrej zabawy. Co istotne, na spotkanie czytelnicze nie trzeba przeczytać proponowanej książki – inaczej niż na spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki. Naszym celem jest zachęcenie do lektury, zaprezentowanie odbiorcom ciekawego autora i tekstu. Patronuje nam Fundacja ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”.

O godzinie 17.00 spotykamy się z grupą rodzin – dzieci i ich opiekunów. Prezentację wybranych fragmentów książki urozmaicamy grami, zabawami i ćwiczeniami łączącymi różne rodzaje aktywności twórczej. Pokazujemy w ten sposób, jak cudowną inspiracją do rodzinnej zabawy może stać się wspólne czytanie książek z dziećmi. Do tej pory bawiliśmy się wokół książek: O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki Olivera Jeffersa, Krasnoludków – faktów, mitów, głupot Macieja Szymonowicza, serii Skrzynka potworów toruńskiego wydawnictwa TAKO, Kosmicznych świąt Ingelin Angerborn i Zębów Gen-ichiro Yagyu.

Dorośli Książkożercy zapoznają się z najciekawszymi naszym zdaniem fragmentami wybranej książki, poznają także szerszy kontekst towarzyszący jej powstawaniu oraz najistotniejsze dla książki wątki z biografii autora. Omawianiu problematyki wybranych pozycji zawsze towarzyszy swobodna dyskusja, odsłaniająca uniwersalny charakter opowieści. Wśród omawianych książek znalazły się: A ja żem jej powiedziała Katarzyny Nosowskiej, Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcina Wichy, laureata Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2018, Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii nagrodzonej ostatnio Paszportem Polityki Małgorzaty Rejmer, Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki (niekoniecznie dla najmłodszych) Katarzyny Kluczwajd (autorka była gościem naszego spotkania), a także Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych Iwony Wierzby.

Pragniemy propagować czytelnictwo od najmłodszych lat, a także dzielić się pasją czytania z innymi ludźmi. Jesteśmy przekonane, że z czytania płyną same korzyści, bez względu na to, o jakiej grupie wiekowej mowa. Czytając, intensywnie gimnastykujemy swój mózg, dzięki czemu pozytywnie wpływamy na jego rozwój i umiejętność koncentracji. Neurobiolodzy mówią, że czytanie książek poznawczo jest procesem znacznie bardziej skomplikowanym niż oglądanie obrazów, ponieważ do tej czynności angażujemy jednocześnie kilka obszarów mózgu. Do wielu zalet czytania należy także poszerzanie wiedzy i wzbogacanie słownictwa. Nie sposób zapomnieć o czynniku relaksacyjnym – czytanie przed snem znacznie poprawia jego jakość. No i wyobraźnia! Czytając, stajemy się reżyserami niepowtarzalnych światów, które żyją dzięki sile naszej fantazji.

Najbliższe spotkanie Książkożerców odbędzie się 20 lutego. A w programie: dla dzieci nagrodzona przez Polską Sekcję IBBY książka Michała Rusinka Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości oraz dla młodzieży i dorosłych Służące do wszystkiego Joanny Kuciel-Frydryszak.

Miłośnicy książek, przybywajcie do WOAK-u na dawkę pysznej literatury! Albo zapraszajcie nas do siebie. Nasze spotkania czytelnicze mogą się odbywać w przedszkolach, szkołach, świetlicach, bibliotekach, klubach i w innych miejscach, w których są ludzie spragnieni dobrej literatury. Po ostatnim spotkaniu wokół Krasnoludków… Szymonowicza z jedną z klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Toruniu wszystkie dzieci chciały pobiec od biblioteki. Skutecznie zaraziłyśmy je krasnoludozą, o której pisze autor.

 

Szczegółowy harmonogram spotkań dostępny jest na stronie woak.torun.pl.