Laboratorium zagubionych form teatralnych
4-5 marca 2017r.
Laboratorium zagubionych form teatralnych
fot. Pixabay

Laboratorium zagubionych form teatralnych

fot. Pixabay

Adresaci:

Instruktorzy zespołów teatralnych, nauczyciele, animatorzy, uczestnicy grup i działań teatralnych.

Cel:

Wskazanie dróg wykorzystania teatru dawnego, w kontekście inspirującej formy wyrazu artystycznego, we współczesnych działaniach teatralnych oraz próba adaptacji dawnego języka teatralnego do uniwersalnych realiów świata współczesnego. Poszerzenie wiedzy o dawnym teatrze oraz o obyczajowości mieszczańskiej, szlacheckiej i innych warstw społecznych w późnym średniowieczu i czasach nowożytnych na ziemiach polskich.

Program:

Teatr mieszczański i jarmarczny – prezentacja zjawiska oparta na dostępnych zapiskach historycznych, commedia dell’ arte oraz Parady Jana Nepomucena Potockiego w teorii i praktyce. Podstawy kuglarstwa jako istotnego elementu teatru dawnego. Tworzenie nowych form teatralnych z wykorzystaniem dawnych środków i technik, tradycji trup teatralnych, teatrów jednego aktora – skomorocha. Budowa scenografii, tworzenie lalek (kukły, pacynki) z materiałów dostępnych na co dzień. Inscenizacja wybranych scen z literatury regionalnej, legend, podań, itp.

Uczestnicy warsztatów proszeni są o posiadanie wygodnego, pozwalającego na swobodny ruch stroju oraz miękkiego obuwia.

Prowadzący:

Dominika Miękus – absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Aktorka-lalkarka od 2008 roku związana z Teatrem Baj Pomorski w Toruniu. Wcześniej przez ponad trzy lata była aktorką w Teatrze Lalek Rabcio w Rabce-Zdrój. Laureatka nagród i wyróżnień aktorskich na XXVI i XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (2014 i 20115 r.) oraz na V Międzynarodowym Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi w 2015 r. Jeszcze podczas studiów stworzyła etiudę marionetkową, która była pokazywana na wielu festiwalach lalkowych m.in. we Włoszech, Czechach, Grecji, Iranie oraz w Belgii – w Tournai, gdzie za swoją etiudę otrzymała pierwszą nagrodę podczas festiwalu Decouvertes, Images et Marionettes.
Prowadzi liczne warsztaty teatralne i artystyczne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz pedagogów. W latach 2010, 2011, 2012, 2014 była instruktorem teatralnym w ramach projektu Lato w Teatrze realizowanego przez Teatr Baj Pomorski. Prowadziła warsztaty teatralne dla szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum w ramach projektu Taniec w teatrze, teatr w tańcu oraz Od szkicu do dzieła dla osób niepełnosprawnych i uzależnionych w ramach programu Klub Integracji Społecznej – Teatralne Działania Osób Niepełnosprawnych i Uzależnionych. Była animatorką warsztatów marionetkowych dla studentów szkoły teatralnej z Cervii, które prowadziła w Cividale we Włoszech. Jako Pani Redaktor Waleriana współtworzy internetowe studio telewizyjne Spotkania TV będące zakulisowym programem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Teatrze Baj Pomorski.

Radosław Garncarek – aktor teatralny i filmowy, happener, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. W latach 2000-2012 aktor Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, od 2008 roku aktor Teatru Wiczy. Współpracował z Teatrem Biuro Podróży z Poznania, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. W latach 2004-2006 prowadził Próby otwarte, czyli interaktywne czytania dramatów w Saloniku Artystycznym Maska przy Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu. W latach 2006-2009 prowadził niezależną grupę stepującą Tap.aP przy Teatrze Wiczy. Jest współtwórcą filmów Hakerzy wolności oraz Panoptikon.
Jest czynnym aktorem, reżyserem biorącym udział w produkcjach filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Grał w filmach: Syzyfowe Prace Pawła Komorowskiego, Jeszcze nie wieczór Jacka Bławuta, Reszta jest milczeniem Pawła Hejbudzkiego, w etiudzie Chłód – w reżyserii Chang Yoon Lee oraz w spektaklu Teatru Telewizji Zatrudnimy Clowna Matei Visnieca w reżyserii Emilii Sadowskiej. W latach 2012-2013 był reżyser międzynarodowego spektaklu Dictat zrealizowanego w ramach europejskiego projektu Kultura 2012-2013 przez artystów z Włoch, Hiszpanii i Polski.

Harmonogram:

Zajęcia będą odbywały się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, ul. Szpitalna 8

                sobota, 4 marca 2017r., w godz.9.00-17.00 (z przerwą)

                niedziela, 5 marca 2017r., w godz. 9.00-17.00 (z przerwą)

Warsztaty obejmują 18 godz. dydaktycznych.

KIEDY 4-5 marca 2017r.
TERMIN ZGŁOSZEŃ I WPŁAT do 1 marca 2017 r.
MIEJSCE WOAK Toruń
CENA 80 zł
INFORMACJE I ZGŁOSZENIA

Radosław Garncarek

e-mail: radek.garncarek@woak.torun.pl

tel. 56 652 27 55

REJESTRACJA ONLINE
ZASADY UCZESTNICTWA W WARSZTATACH