ŻYCIE LASU

Autorzy obrazów – w różnych technikach malarskich i graficznych – eksponowanych w maju i czerwcu w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu na wystawie Las wita nas pokazują leśne życie w zakątkach oddalonych od ludzkich siedzib, ale i w pobliżu domostw. Jako obszar tajemniczy, nawet groźny pokazują las czy raczej puszczę autorzy czarno-białych … Czytaj dalej ŻYCIE LASU

ŻYCIE LASU

Autorzy obrazów – w różnych technikach malarskich i graficznych – eksponowanych w maju i czerwcu w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu na wystawie Las wita nas pokazują leśne życie w zakątkach oddalonych od ludzkich siedzib, ale i w pobliżu domostw.

Jako obszar tajemniczy, nawet groźny pokazują las czy raczej puszczę autorzy czarno-białych grafik: wśród drzew może wydarzyć się coś niespodziewanego, może czyhać niebezpieczeństwo. Na obrazach tworzonych w technikach malarskich zwykle młodzi plastycy pokazują leśne ostępy jako przestrzeń rozświetloną, urzekającą, czasem zadziwiającą kolorami, słonecznym światłem. Zdaje się ona otwierać, zwłaszcza, gdy wśród drzew została wytyczona droga, gdy przez las przepływają strumienie i rzeczki. Są w lesie jeziora, zwykle przedstawiane w rozległej perspektywie.  

LasWitaNas
Praca Natalii Goreckiej ze Słowacji

Młodzi autorzy stają w prześwitach, zbliżają się do polanek, zarośli, drzew… Czasem patrzą z dołu na korony drzew. Pokazują żubry, łosie, jelenie, sarny, wiewiórki, lisy, jeże, nawet pumę, dzięcioły, sowy. Zwierzęta wyszły na żer, poszukują pożywienia. Ptaki zdają się rozśpiewane.

Niektórzy młodzi plastycy przedstawiają scenki z życia lasu: lisa spozierającego na ptaki siedzące na gałęziach, leśną zabawę. Pojawiają się tu ludzie: dziewczynka karmi sianem żubry, wędkarze siedząc na pomoście, łowią ryby.

Pokazując las, autorzy grafik i rysunków znajdują kontrasty, autorzy rysunków kolory, którymi ujmują, nierzadko zadziwiają. Trudno oprzeć się wrażeniu, że przyroda tak ożywia wyobraźnię – zwłaszcza kolorystyczną – młodych artystów, że znajdują nie tylko ciekawe, ale wręcz odkrywcze pomysły… Las okazuje się miejscem, w którym czują się bezpiecznie: jest pogodny, zaciekawia.

Przeważają przedstawienia realistyczne, ale z największą siłą przyciągają uwagę leśne fantazje, które zdają się ilustracjami baśni.

Wystawa została skomponowana z prac znajdujących się w kolekcji Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Chociaż pochodzą z różnych krajów, ukazują nie różnice a podobieństwo lasów. Młodzi ludzie widzą je jako obszary przyjazne ludziom, bajkowe.