OBRAZY URSZULI MACAK: PTAKI, KWIATY, PEJZAŻE

Jesienią w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Książnicy Kopernikańskiej (w filii przy ul. Jęczmiennej) była eksponowana wystawa obrazów Urszuli Macak Ulotne; autorka prezentowała tutaj swoje prace już w 2015 roku. Jej obrazy można oglądać na wystawach Sekcji Plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od 2013 roku uczestniczy bowiem w uniwersyteckich zajęciach w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, … Czytaj dalej OBRAZY URSZULI MACAK: PTAKI, KWIATY, PEJZAŻE

OBRAZY URSZULI MACAK: PTAKI, KWIATY, PEJZAŻE

Jesienią w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Książnicy Kopernikańskiej (w filii przy ul. Jęczmiennej) była eksponowana wystawa obrazów Urszuli Macak Ulotne; autorka prezentowała tutaj swoje prace już w 2015 roku. Jej obrazy można oglądać na wystawach Sekcji Plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od 2013 roku uczestniczy bowiem w uniwersyteckich zajęciach w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, urzeczywistniając artystyczną pasję, której początków upatruje we wczesnej młodości. Twórczością malarską zajęła się, gdy już była wolna od obowiązków zawodowych. Kolejne wystawy, a także liczba pokazywanych w Książnicy obrazów malowanych farbami olejnymi, akrylowymi i akwarelowymi dowodzą tyleż pracowitości autorki, co i jej twórczej inwencji. 

Tytuł wystawy w toruńskiej Książnicy należy odnosić do ulotności nastroju, tożsamego z chwilą, w której skupia się radość. Jej źródłem może być uroda świata, kolorystyczny poryw, zadziwiająca odsłona przestrzeni. Można też powiedzieć, że źródłem tej radości jest zarówno to, co widać, jak i sposób patrzenia. Trzeba samemu być osobą uśmiechniętą, spoglądać na otoczenie z zaciekawieniem i pogodą, aby zobaczyć współgranie żywych kolorów, zaskakujące ułożenie barwnych plam w tym, co na pierwszy rzut oka jest oczywiste. Obrazy zdają się uwidocznieniem jasnego i dociekliwego spojrzenia. Naturalnie, jest to możliwe dzięki plastycznej wrażliwości autorki i jej umiejętnościom plastycznym, nie tylko posługiwania się farbami i pędzlem, ale i rysowania.

Obraz Urszuli Macak
Obraz Urszuli Macak

Wystawa w Książnicy miała dwie dominanty tematyczne: kwiaty i ptaki. Artystka maluje kwiaty ścięte, umieszczone w wazonach, ale i doniczkowe, a przede wszystkim rosnące w ogrodach, na polach, łąkach. Czerwone płatki maków za chwilę opadną, przywiędną kwiaty w wazonie… 

Podpatrzone w naturalnym środowisku zdają się ptaki. Koliber unosi się nad kwiatem, za chwilę dotknie go dziobem… Inne ptaszki się pożywiają, śpiewają, stroszą pióra… Sokoły i sowy wypatrują zdobyczy… Malowane ptaki Urszuli Macak są zajęte sobą, swoimi czynnościami. Można odnieść wrażenie, że artystka przedstawia ich życie, a nie jedynie je portretuje.

Uwagę artystki przyciągnęły motyle, pędzące konie. Na wystawie znalazły się pejzaże: łąki, pola. Był i pejzaż górski: skały tak oświetlone, że ich szarość przemieniała się w ciemne czerwienie, brązy, zielenie… Bohaterką jednego z obrazów była dziewczyna w długiej czerwonej sukience. Przykucnąwszy, wpatrywała się w zieleń ogrodu… 

Autorka pokazała w Książnicy kilkadziesiąt obrazów. Układały w się w spójny a zarazem zróżnicowany zestaw. Każdy był urzeczywistnieniem innego pomysłu kompozycyjnego. Zdawały się dynamiczne.

Urszula Macak jest malarką ujawniającą zainteresowania botaniczne i ornitologiczne. Jest uważną obserwatorką otoczenia. Przede wszystkim jest jednak wytrawną kolorystką. Odnoszę wrażenie, że wybierając tematy swoich obrazów, kieruje uwagę przede wszystkim ku kolorom, że to one ją najbardziej zajmują. Właśnie poprzez kolory wyraża zauroczenie otoczeniem, zarazem odsłania siebie.

Zależne od światła kolory są ulotne – malując, artystka nie pozwala im zniknąć, stara się pochwycić nastrój, by udzielił się oglądającym. Troszcząc się o realistyczne przedstawianie świata, tworzy impresje. Odkrywa piękno, które jest dostępne oczom przez chwilę, krótką jak świetlne poruszenie w barwnym kwieciu.